1.Błogosławiona radość pustego grobu staje się dzisiaj naszym udziałem. Przez okres Wielkiego Postu, rekolekcje, udział w nabożeństwach pasyjnych i sakrament pokuty przygotowaliśmy serca na spotkanie ze Zmartwychwstałym. Niech Chrystusowe zwycięstwo nad grzechem i śmiercią napełni nasze serca nową nadzieją. Wielkanocna radość niech zagości w naszych domach, pośród krewnych, przyjaciół i znajomych. Niech umacnia zwłaszcza dotkniętych cierpieniem, chorobą, wszelką ludzką krzywdą i zranionych grzechem.

2.Składam serdeczne Bóg zapłać za piękne kwiaty złożone do Grobu Pańskiego, a także za pomoc przy dekorowaniu Grobu Pańskiego. Dziękuję wszystkim,  którzy pomagali w sprzątaniu  i przygotowaniu kościoła na święta Wielkanocne oraz za przygotowanie liturgii Triduum  Paschalnego.  Dziękuję grupie modlitewnej i lektorskiej,  dziękuję scholi z p. Marzeną i p. katechetce Justynie. Dziękuję  służbie liturgicznej ołtarza, p. organiście,  a nade wszystko szafarzom za posługę Eucharystyczną.

3.Dzisiaj Msze św. o godz. 10.oo oraz 11.30  (nie będzie Mszy  św. o godz. 8.00).

4.Jutro drugi dzień Świąt Wielkanocy. Msze św. o godz. 8.00 ;  10.00;  11.30  oraz  o godz.  18.00  z racji nabożeństwa do św. Rity,  na które serdecznie zapraszam. W tym dniu  modlimy się w intencji wszystkich szkół i uczelni katolickich., a nade wszystko  za  KUL  (przed  kościołami zbiórka na Katolicki Uniwersytet  Lubelski).

5.Uroczyste świętowanie Wielkanocy rozciąga się na oktawę. Każdy dzień tego tygodnia ma rangę uroczystości. Dlatego w piątek nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

6.W środę zapraszam na Nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy o godz. 18.00.

7.Za tydzień przypada II Niedziela Wielkanocna (28 kwietnia), która obchodzona jest w Kościele jako Niedziela Miłosierdzia  Bożego. Serdecznie zapraszam do odmawiania koronki do Bożego Miłosierdzia o godz. 15.00.

8.Również za tydzień w niedzielę, 28 kwietnia o godz. 11.30 odbędzie się spotkanie dzieci przygotowujących się do I Komunii Świętej z rodzicami.

9.Zarząd Stowarzyszenia Hospicjum im. św. Małgorzaty” w Tucholi, składa serdeczne podziękowania za wsparcie finansowe i zaangażowanie, podczas ogólnopolskiej akcji przeprowadzonej w dniu 14 kwietnia 2019 roku

10.Jak zawsze zapraszam do lektury nowego numeru  Pielgrzyma, W Rodzinie oraz innych czasopism  o treści chrześcijańskiej.

11.Zapraszam  młodzież na wspólny wyjazd do Lednicy na spotkanie młodzieży, które odbędzie się 1 czerwca 2019 r. Wyjazd spod parafii św. Bartłomieja w Tucholi (ul. W. Witosa 3) 1 czerwca 2019 r. o godz. 6.00, powrót 2 czerwca około godz. 4.00. Koszt wyjazdu to 70 zł.

12.Przyszła niedziela ze względu na swoją wymowę jest patronalnym dniem Caritas. Tego dnia zbierać będziemy ofiary do puszek z przeznaczeniem  na dzieło miłosierdzia.

13.U ministrantów przed kościołem można nabyć „Pielgrzyma” oraz inne czasopisma religijne.

14.Wszystkim tym, którzy w bieżącym tygodniu obchodzą imieniny, urodziny, oraz wszelkie jubileusze i rocznice, składam najserdeczniejsze życzenia: zdrowia, wielu łask Bożych oraz wszelkiej pomyślności - „Szczęść Boże”.

ks.Wiesław Herold - proboszcz parafii

Aktualny biuletyn parafialny do pobrania (PDF)

1.Dzisiejsza Niedziela Palmowa wprowadza nas w tajemnicę Wielkiego Tygodnia. Na wszystkich Mszach św. są święcone palmy.

2.W dzisiejszą  drugą niedzielę miesiącu pragnę serdecznie podziękować za wspólną modlitwę  do miłosierdzia Bożego o szczęśliwą budowę naszego kościoła  oraz w intencji wszystkich ofiarodawców i darczyńców. Serdeczne Bóg zapłać za dzisiejszą kolektę oraz wszelkie ofiary od rodzin z ostatniego tygodnia miesiąca oraz przelewy na konto naszej parafii tytułem „Dar na cele kultu religijnego”.

3.Jutro, w poniedziałek, odbędzie się w naszej parafii spowiedź Wielkanocna z udziałem zaproszonych księży spowiedników od godz. 16.00  do godz. 18.00 (z przerwą od godz. 17 do 17.30).

4.Nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy o godz. 18.00.

5.Dziś po Mszach Świętych w ramach „Pola Nadziei”  zostanie przeprowadzona zbiórka do puszek na rzecz Hospicjum im. św. Małgorzaty. Zebrane fundusze przeznaczone zostaną na zakup sprzętu medycznego.

6.Przed nami Wielki Tydzień. Przeżyjmy ten czas jako prawdziwi chrześcijanie, tj w wyciszeniu  i zadumie nad własnym życiem. Niech te trzy święte dni: Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota będą dniami szczególnego zagłębiania się w Misterium Paschalne poprzez czynny osobisty udział w bogatej liturgii.

7.Wielki Czwartek  -  ustanowienie Eucharystii i sakramentu Kapłaństwa. Rano o godz. 10.00 w bazylice katedralnej pod przewodnictwem Biskupa Diecezjalnego będzie  Mszę Świętą Krzyżma, podczas której pobłogosławione są oleje używane do namaszczania chorych i krzyżmo służące do namaszczania podczas święceń kapłańskich, chrztu i bierzmowania. W czasie tej Mszy duchowieństwo diecezjalne odnawia przyrzeczenia kapłańskie. Natomiast w parafiach celebrowana jest w tym dniu jedna Msza Święta, zwana Mszą Wieczerzy Pańskiej, na pamiątką ustanowienia sakramentów Eucharystii i kapłaństwa. Rozpoczyna się Triduum Paschalne. Po hymnie „Chwała na wysokości Bogu” milkną dzwony i organy, a po Komunii Świętej Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do Kaplicy Adoracji, tzw. Ciemnicy, upamiętniającej pojmanie w Ogrójcu. Msza Święta Wieczerzy Pańskiej zostanie odprawiona o godz. 18,oo. Adoracja Najświętszego Sakramentu przy Ciemnicy będzie do godz. 22.00. Wznowienie następnego dnia od godz. 10.00.

8.W WIELKI PIĄTEK zachowujemy post ścisły (całkowite wstrzymanie się od potraw mięsnych i tylko trzy posiłki w ciągu całego dnia, w tym jeden do syta (od tego postu osoby od 14. do 60. roku życia nie mają dyspensy). Tego dnia nie sprawuje się Eucharystii. Liturgię Wielkiego Piątku rozpoczniemy również o godz. 18,oo (za uczestnictwo w adoracji krzyża można uzyskać odpust zupełny). O godz. 20.30 na Placu Wolności rozpocznie się wspólna  DROGA  KRZYŻOWA.  Ulicami naszego miasta przejdziemy w kierunku parafii św. Bartłomieja (proszę o zabranie świec na Drogę Krzyżową). Adoracja przy Grobie Pańskim do 22,oo. Wznowienie adoracji w sobotę  od  godz. 10.00.

9.W Wielki Piątek rozpoczniemy również Nowennę przed świętem Miłosierdzia Bożego.

10.W biurze parafialnym można zgłaszać dodatkowych chorych i starszych wiekiem, których odwiedzę  z posługą sakramentalną w Wielki Piątek, jak w każdy I piątek miesiąca.

11.WIELKA SOBOTA  jest dniem adoracji Najświętszego Sakramentu w Grobie Pańskim. Święcenie pokarmów odbędzie się o godz. 15,oo i 16,oo (w  tym dniu dzieci przynoszą  wraz ze święconką rodzinne skarbonki CARITAS ze zgromadzoną ofiarą wielkopostną, jako dar serca dla biednych dzieci na letnie wakacje.

12.W sobotni wieczór o godz. 22.30  w  naszej parafii, w dużym kościele,  rozpoczynamy obrzędy liturgii Paschalnej.  Obrzędy kończą się uroczystą procesją zmartwychwstania, zwaną REZUREKCJĄ.  (Na tę uroczystość wszyscy przynoszą świece, które będą zapalane w czasie Liturgii Światła, w czasie odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych oraz podczas procesji rezurekcyjnej).

13.Msze św. w pierwsze święto ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO zostaną odprawione o godz. 10.00 (przed ta Mszą św. odbędzie się procesja Wielkanocną z figurą Chrystusa  Zmartwychwstałego)  oraz o godz. 11.00 ( Nie będzie  zatem pierwszej Mszy św. o godz. 8.00 z racji rezurekcji nocnej).

14.Ofiary Wielkiego Piątku z adoracji Krzyża są przeznaczone na utrzymanie Bazyliki Grobu Pańskiego w Jerozolimie.

15.Kwiaty do Grobu Pańskiego  można  składać w kościele przy chrzcielnicy, za które składam serdeczne Bóg zapłać.

16.Biuro Parafialne w Wielkim Tygodniu będzie czynne tylko we wtorek i środę po Mszy św. wieczornej o godz. 18,oo.

17.U ministrantów przed kościołem można nabyć „Pielgrzyma” oraz inne czasopisma religijne.

18.Wszystkim tym, którzy w bieżącym tygodniu obchodzą imieniny, urodziny, oraz wszelkie jubileusze i rocznice, składam najserdeczniejsze życzenia: zdrowia, wielu łask Bożych oraz wszelkiej pomyślności - „Szczęść Boże”.

ks.Wiesław Herold - proboszcz parafii

Aktualny biuletyn parafialny do pobrania (PDF)

1.W marcu łączymy się z Papieżem w modlitwie: Za wspólnoty chrześcijańskie, szczególnie te prześladowane, aby odczuwały bliskość Chrystusa, a ich prawa były respektowane.

2.Ewangelia dzisiejszej niedzieli skłania nas do refleksji: Na świecie ciągle zbyt wielu jest tych, którzy potępiają, a także zbyt wielu obojętnych i pobłażliwych. I wciąż za mało jest ludzi prawdziwie miłosiernych. Jeśli zajmujesz się sądzeniem innych, to znaczy, że zapominasz o tym, iż sam jesteś grzesznikiem. Zapomniałeś, że Jezus przychodzi nie do tych, którzy potępiają, ale do tych, którzy są grzeszni. Szkoda czasu i energii na porównywanie się z innymi, na sądzenie ich. A przede wszystkim szkoda nie skorzystać z łaski przebaczenia, którą Bóg każdego dnia chce nas obdarzać.

3.W dzisiejszą niedzielę rozpoczynamy w naszej parafii Rekolekcje Wielkopostne, które poprowadzi o. Adam Wedmann ze Zgromadzenia Ducha Świętego w Bydgoszczy. Rozpoczniemy je nauką ogólną wspólną dla wszystkich na każdej Mszy św. Od poniedziałku do środy będą nauki rano o godz. 9.00 i wieczorem o godz. 18.00. Zakończenie Rekolekcji w środę, tj. 10 kwietnia br. w dużym kościele o godz. 18.00, na której odbędzie się poświecenie nowych stacji Drogi Krzyżowej. (Zwyczajem jest, że w ostatni dzień rekolekcji, czyli w środę, zbierana jest kolekta dla prowadzącego rekolekcje).

4.Rekolekcje Szkolne dla dzieci i młodzieży  Szkoły Podstawowej nr 5 odbędą się od poniedziałku (8 kwietnia) do środy w naszym kościele od godz. 10.00 do modlitwy południowej Anioł Pański.

5.W najbliższy piątek zapraszam wszystkich na 1- szą Drogę Krzyżową do dużego kościoła o godz. 18.00, którą odprawimy przy nowo poświęconej Drodze Krzyżowej.

6.W niedziele zapraszam na Gorzkie Żale o godz. 16.00 z rozważaniem pasyjnym. Bezpośrednio po  nabożeństwie Msza św. recytowana. (Za udział w Gorzkich Żalach i Drodze Krzyżowej można uzyskać odpust zupełny).

7.Już dzisiaj zapraszam na spowiedź Wielkanocną, która w naszej parafii odbędzie się we Wielki Poniedziałek, tj. 15 kwietnia br. od godz. 16.00 do 18.00 (z przerwą ½ godzinną od 17.00 do 17.30).

8.W przyszłą niedzielę, drugą w miesiącu, modlić się będziemy do miłosierdzia Bożego o szczęśliwą budowę naszego kościoła  oraz w intencji wszystkich ofiarodawców i darczyńców. Kolekta z tej niedzieli przeznaczona jest na budowę i wykańczanie kościoła.

9.Regionalne Koło Przyjaciół Radia Maryja organizuje wyjazd na Misterium Męki Pańskiej do sanktuarium w Górce Klasztornej, w sobotę, 13 kwietnia br..Wyjazd sprzed kościoła Bożego Ciała o godz. 11.30. Koszt autokaru 20zł.

10.Młodzież chcącą wziąć udział w 34 Światowym Dniu Młodzieży w Kościerzynie, który odbędzie się 14 kwietnia zapraszam do zapisywania się w biurze parafii Św. Bartłomieja Ap.. Koszt wyjazdu 30zł. Wyjazd nastąpi  niedzielę, 14 kwietnia o godz. 10.30 z placu przy kościele św. Bartłomieja.

11.Zapraszam wszystkich serdecznie do wzięcia udziału we wspólnej drodze krzyżowej ulicami miasta dla wszystkich parafii, która odbędzie się na ulicach Tucholi 19 kwietnia 2019 r. Rozpocznie się ona o godz. 20.30 na Placu wolności a zakończy w kościele św. Bartłomieja.

12.Zarząd Stowarzyszenia Hospicjum Organizacji Katolickiej przy Parafii p.w. Bożego Ciała w Tucholi zwrócił się z uprzejmą prośbą o wyrażenie zgody, na przeprowadzenie kwesty charytatywnej przed kościołem. Kwesta zostanie przeprowadzona 14 kwietnia 2019 roku - w Niedzielę Palmową pod hasłem „Pola Nadziei – Dar dla chorych”. Celem kampanii „Pola Nadziei" jest nie tylko pozyskiwanie środków na rzecz hospicjum, lecz jest uwrażliwieniem na cierpienie drugiego człowieka, przełamanie pewnych stereotypów oraz przywrócenie śmierci prawdziwej jej godności w świadomości społecznej. W dziełach opieki nad chorym liczy się nie tylko inicjatywa założycielska, nie tylko ofiarność społeczeństwa, choć to wszystko jest bardzo ważne - ale przede wszystkim liczy się człowiek. Serdecznie polecamy ten cel modlitwie i ofiarności na miarę możliwości.

13.Zapraszam do lektury nowego numeru dwutygodnika „W Rodzinie” i „Pielgrzyma” oraz innych czasopism,  które można nabyć u ministrantów przy wyjściu z kościoła.

14.Wszystkim tym, którzy w bieżącym tygodniu obchodzą imieniny, urodziny, oraz wszelkie jubileusze i rocznice, składam serdeczne życzenia: zdrowia, wielu łask Bożych oraz wszelkiej pomyślności – „Szczęść Boże”.

ks.Wiesław Herold - proboszcz parafii

Aktualny biuletyn parafialny do pobrania (PDF)

.

 

1.W marcu łączymy się z Papieżem w modlitwie: Za wspólnoty chrześcijańskie, szczególnie te prześladowane, aby odczuwały bliskość Chrystusa, a ich prawa były respektowane.

2.Ewangelia dzisiejszej niedzieli skłania nas do refleksji: Na świecie ciągle zbyt wielu jest tych, którzy potępiają, a także zbyt wielu obojętnych i pobłażliwych. I wciąż za mało jest ludzi prawdziwie miłosiernych. Jeśli zajmujesz się sądzeniem innych, to znaczy, że zapominasz o tym, iż sam jesteś grzesznikiem. Zapomniałeś, że Jezus przychodzi nie do tych, którzy potępiają, ale do tych, którzy są grzeszni. Szkoda czasu i energii na porównywanie się z innymi, na sądzenie ich. A przede wszystkim szkoda nie skorzystać z łaski przebaczenia, którą Bóg każdego dnia chce nas obdarzać.

3.W dzisiejszą niedzielę rozpoczynamy w naszej parafii Rekolekcje Wielkopostne, które poprowadzi o. Adam Wedmann ze Zgromadzenia Ducha Świętego w Bydgoszczy. Rozpoczniemy je nauką ogólną wspólną dla wszystkich na każdej Mszy św. Od poniedziałku do środy będą nauki rano o godz. 9.00 i wieczorem o godz. 18.00. Zakończenie Rekolekcji w środę, tj. 10 kwietnia br. w dużym kościele o godz. 18.00, na której odbędzie się poświecenie nowych stacji Drogi Krzyżowej. (Zwyczajem jest, że w ostatni dzień rekolekcji, czyli w środę, zbierana jest kolekta dla prowadzącego rekolekcje).

4.Rekolekcje Szkolne dla dzieci i młodzieży  Szkoły Podstawowej nr 5 odbędą się od poniedziałku (8 kwietnia) do środy w naszym kościele od godz. 10.00 do modlitwy południowej Anioł Pański.

5.W najbliższy piątek zapraszam wszystkich na 1- szą Drogę Krzyżową do dużego kościoła o godz. 18.00, którą odprawimy przy nowo poświęconej Drodze Krzyżowej.

6.W niedziele zapraszam na Gorzkie Żale o godz. 16.00 z rozważaniem pasyjnym. Bezpośrednio po  nabożeństwie Msza św. recytowana. (Za udział w Gorzkich Żalach i Drodze Krzyżowej można uzyskać odpust zupełny).

7.Już dzisiaj zapraszam na spowiedź Wielkanocną, która w naszej parafii odbędzie się we Wielki Poniedziałek, tj. 15 kwietnia br. od godz. 16.00 do 18.00 (z przerwą ½ godzinną od 17.00 do 17.30).

8.W przyszłą niedzielę, drugą w miesiącu, modlić się będziemy do miłosierdzia Bożego o szczęśliwą budowę naszego kościoła.\ oraz w intencji wszystkich ofiarodawców i darczyńców. Kolekta z tej niedzieli przeznaczona jest na budowę i wykańczanie kościoła.

9.Regionalne Koło Przyjaciół Radia Maryja organizuje wyjazd na Misterium Męki Pańskiej do sanktuarium w Górce Klasztornej, w sobotę, 13 kwietnia br..Wyjazd sprzed kościoła Bożego Ciała o godz. 11.30. Koszt autokaru 20zł.

10.Młodzież chcącą wziąć udział w 34 Światowym Dniu Młodzieży w Kościerzynie, który odbędzie się 14 kwietnia zapraszam do zapisywania się w biurze parafii Św. Bartłomieja Ap.. Koszt wyjazdu 30zł. Wyjazd nastąpi  niedzielę, 14 kwietnia o godz. 10.30 z placu przy kościele św. Bartłomieja.

11.Zapraszam wszystkich serdecznie do wzięcia udziału we wspólnej drodze krzyżowej ulicami miasta dla wszystkich parafii, która odbędzie się na ulicach Tucholi 19 kwietnia 2019 r. Rozpocznie się ona o godz. 20.30 na Placu wolności a zakończy w kościele św. Bartłomieja.

12.Zarząd Stowarzyszenia Hospicjum Organizacji Katolickiej przy Parafii p.w. Bożego Ciała w Tucholi zwrócił się z uprzejmą prośbą o wyrażenie zgody, na przeprowadzenie kwesty charytatywnej przed kościołem. Kwesta zostanie przeprowadzona 14 kwietnia 2019 roku - w Niedzielę Palmową pod hasłem „Pola Nadziei – Dar dla chorych”. Celem kampanii „Pola Nadziei" jest nie tylko pozyskiwanie środków na rzecz hospicjum, lecz jest uwrażliwieniem na cierpienie drugiego człowieka, przełamanie pewnych stereotypów oraz przywrócenie śmierci prawdziwej jej godności w świadomości społecznej. W dziełach opieki nad chorym liczy się nie tylko inicjatywa założycielska, nie tylko ofiarność społeczeństwa, choć to wszystko jest bardzo ważne - ale przede wszystkim liczy się człowiek. Serdecznie polecamy ten cel modlitwie i ofiarności na miarę możliwości.

13.Zapraszam do lektury nowego numeru dwutygodnika „W Rodzinie” i „Pielgrzyma” oraz innych czasopism,  które można nabyć u ministrantów przy wyjściu z kościoła.

14.Wszystkim tym, którzy w bieżącym tygodniu obchodzą imieniny, urodziny, oraz wszelkie jubileusze i rocznice, składam serdeczne życzenia: zdrowia, wielu łask Bożych oraz wszelkiej pomyślności – „Szczęść Boże”.

.

 

1.W marcu łączymy się z Papieżem w modlitwie: Za wspólnoty chrześcijańskie, szczególnie te prześladowane, aby odczuwały bliskość Chrystusa, a ich prawa były respektowane.

2.Ewangelia dzisiejszej niedzieli skłania nas do refleksji: Na świecie ciągle zbyt wielu jest tych, którzy potępiają, a także zbyt wielu obojętnych i pobłażliwych. I wciąż za mało jest ludzi prawdziwie miłosiernych. Jeśli zajmujesz się sądzeniem innych, to znaczy, że zapominasz o tym, iż sam jesteś grzesznikiem. Zapomniałeś, że Jezus przychodzi nie do tych, którzy potępiają, ale do tych, którzy są grzeszni. Szkoda czasu i energii na porównywanie się z innymi, na sądzenie ich. A przede wszystkim szkoda nie skorzystać z łaski przebaczenia, którą Bóg każdego dnia chce nas obdarzać.

3.W dzisiejszą niedzielę rozpoczynamy w naszej parafii Rekolekcje Wielkopostne, które poprowadzi o. Adam Wedmann ze Zgromadzenia Ducha Świętego w Bydgoszczy. Rozpoczniemy je nauką ogólną wspólną dla wszystkich na każdej Mszy św. Od poniedziałku do środy będą nauki rano o godz. 9.00 i wieczorem o godz. 18.00. Zakończenie Rekolekcji w środę, tj. 10 kwietnia br. w dużym kościele o godz. 18.00, na której odbędzie się poświecenie nowych stacji Drogi Krzyżowej. (Zwyczajem jest, że w ostatni dzień rekolekcji, czyli w środę, zbierana jest kolekta dla prowadzącego rekolekcje).

4.Rekolekcje Szkolne dla dzieci i młodzieży  Szkoły Podstawowej nr 5 odbędą się od poniedziałku (8 kwietnia) do środy w naszym kościele od godz. 10.00 do modlitwy południowej Anioł Pański.

5.W najbliższy piątek zapraszam wszystkich na 1- szą Drogę Krzyżową do dużego kościoła o godz. 18.00, którą odprawimy przy nowo poświęconej Drodze Krzyżowej.

6.W niedziele zapraszam na Gorzkie Żale o godz. 16.00 z rozważaniem pasyjnym. Bezpośrednio po  nabożeństwie Msza św. recytowana. (Za udział w Gorzkich Żalach i Drodze Krzyżowej można uzyskać odpust zupełny).

7.Już dzisiaj zapraszam na spowiedź Wielkanocną, która w naszej parafii odbędzie się we Wielki Poniedziałek, tj. 15 kwietnia br. od godz. 16.00 do 18.00 (z przerwą ½ godzinną od 17.00 do 17.30).

8.W przyszłą niedzielę, drugą w miesiącu, modlić się będziemy do miłosierdzia Bożego o szczęśliwą budowę naszego kościoła.\ oraz w intencji wszystkich ofiarodawców i darczyńców. Kolekta z tej niedzieli przeznaczona jest na budowę i wykańczanie kościoła.

9.Regionalne Koło Przyjaciół Radia Maryja organizuje wyjazd na Misterium Męki Pańskiej do sanktuarium w Górce Klasztornej, w sobotę, 13 kwietnia br..Wyjazd sprzed kościoła Bożego Ciała o godz. 11.30. Koszt autokaru 20zł.

10.Młodzież chcącą wziąć udział w 34 Światowym Dniu Młodzieży w Kościerzynie, który odbędzie się 14 kwietnia zapraszam do zapisywania się w biurze parafii Św. Bartłomieja Ap.. Koszt wyjazdu 30zł. Wyjazd nastąpi  niedzielę, 14 kwietnia o godz. 10.30 z placu przy kościele św. Bartłomieja.

11.Zapraszam wszystkich serdecznie do wzięcia udziału we wspólnej drodze krzyżowej ulicami miasta dla wszystkich parafii, która odbędzie się na ulicach Tucholi 19 kwietnia 2019 r. Rozpocznie się ona o godz. 20.30 na Placu wolności a zakończy w kościele św. Bartłomieja.

12.Zarząd Stowarzyszenia Hospicjum Organizacji Katolickiej przy Parafii p.w. Bożego Ciała w Tucholi zwrócił się z uprzejmą prośbą o wyrażenie zgody, na przeprowadzenie kwesty charytatywnej przed kościołem. Kwesta zostanie przeprowadzona 14 kwietnia 2019 roku - w Niedzielę Palmową pod hasłem „Pola Nadziei – Dar dla chorych”. Celem kampanii „Pola Nadziei" jest nie tylko pozyskiwanie środków na rzecz hospicjum, lecz jest uwrażliwieniem na cierpienie drugiego człowieka, przełamanie pewnych stereotypów oraz przywrócenie śmierci prawdziwej jej godności w świadomości społecznej. W dziełach opieki nad chorym liczy się nie tylko inicjatywa założycielska, nie tylko ofiarność społeczeństwa, choć to wszystko jest bardzo ważne - ale przede wszystkim liczy się człowiek. Serdecznie polecamy ten cel modlitwie i ofiarności na miarę możliwości.

13.Zapraszam do lektury nowego numeru dwutygodnika „W Rodzinie” i „Pielgrzyma” oraz innych czasopism,  które można nabyć u ministrantów przy wyjściu z kościoła.

14.Wszystkim tym, którzy w bieżącym tygodniu obchodzą imieniny, urodziny, oraz wszelkie jubileusze i rocznice, składam serdeczne życzenia: zdrowia, wielu łask Bożych oraz wszelkiej pomyślności – „Szczęść Boże”.

1.W marcu łączymy się z Papieżem w modlitwie: Za wspólnoty chrześcijańskie, szczególnie te prześladowane, aby odczuwały bliskość Chrystusa, a ich prawa były respektowane.

2.Ewangelia dzisiejszej niedzieli skłania nas do zadania pytania: Co skłoniło młodszego syna do przedwczesnego zażądania spadku i opuszczenia rodzinnego domu przed śmiercią ojca? Chęć poznania świata? Znalezienie prawdziwych przyjaciół? A może zwykła potrzeba akceptacji i zrozumienia, której nie doświadczył w gronie najbliższych? Smutne w tej przypowieści jest to, że obydwaj byli nieszczęśliwi, a przecież mieszkali w dobrym domu. Smutne i to, że ów starszy brat nie przyjął ofiarowanego mu przez ojca przebaczenia. Ale najsmutniejsze jednak jest chyba to, że, czytając ten fragment Ewangelii, chciałbym się odnaleźć w życiorysie młodszego syna, który nadużywa wolności, grzeszy i skruszony wraca pod skrzydła miłości Ojca. A przecież znacznie częściej jestem bardziej podobny do tego starszego. Najpierw żałuję że nie zgrzeszyłem, a jak już zgrzeszę, to wzdrygam się przed miłosierdziem. Takim jak ja Jezus pozostawił tę przypowieść.

3.Trwa czas Wielkiego Postu, w którym zapraszam w piątek o godz. 18.00 na Drogę Krzyżową wspólną dla całej parafii.

4.W niedziele zapraszam na Gorzkie Żale o godz. 16.00 z rozważaniem pasyjnym. Bezpośrednio po  nabożeństwie Msza św. recytowana. (Za udział w Gorzkich Żalach i Drodze Krzyżowej można uzyskać odpust zupełny).

5.Serdecznie zapraszam na tegoroczne rekolekcje Wielkopostne, które rozpoczniemy już w najbliższą niedzielę, tj. 7 kwietnia br. nauką ogólną dla wszystkich na Mszach  świętych o godz.  8.00;  10.00;  11.30  i po Gorzkich Żalach  o godz. 16.00.  Rekolekcje  poprowadzi  o. Adam Wedmann ze Zgromadzenia  Ducha  Świętego  w Bydgoszczy.   Msza św. z nauką rekolekcyjną  wspólną dla wszystkich  będzie  od  poniedziałku  do  środy rano o godz.  9.00  oraz wieczorem  o  godz. 18.00. Zakończenie Rekolekcji  w środę, tj. 10 kwietnia br.

6.Rekolekcje Szkolne dla dzieci i młodzieży  Szkoły Podstawowej nr 5 odbędą się  od poniedziałku (8 kwietnia)  do środy w  naszym kościele od  godz. 10,00  do modlitwy południowej Anioł Pański.

7.Już dzisiaj zapraszam na spowiedź Wielkanocną, która w naszej parafii odbędzie się we Wielki Poniedziałek, tj. 15  kwietnia br. od godz. 16.00  do  18.00  (z przerwą ½ godzinną od 17.00  do  17.30).

8.W środę zapraszam na Nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy o godz. 18   .00.

9.W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, pierwszy piątek  i sobota miesiąca:

  • pierwszy czwartek – dzień, w którym adorujemy Najświętszy Sakrament i modlimy się o powołania kapłańskie i zakonne.
  • pierwszy piątek – nabożeństwo  do Serca Pana Jezusa o przebaczenie grzechów naszych i całego świata.  Przed Mszą św. od godz. 17.30 okazja do spowiedzi św. przede wszystkim dla odprawiających dziewięć pierwszych piątków miesiąca oraz młodzieży do Bierzmowania.
  • Chorych z posługą sakramentalną odwiedzę wyjątkowo w sobotę w godzinach między  10.00   a  14.00.
  • pierwsza sobota -  modlić się będziemy w intencji  rodzin o potrzebne łaski na cały nadchodzący miesiąc
  • godz. 15.00  - w tym miesiącu zapraszamy wszystkich do naszego kościoła na Promienie Miłosierdzia Bożego w intencji osób chorych, cierpiących, samotnych i opuszczonych.

10.Regionalne Koło Przyjaciół Radia Maryja organizuje wyjazd na Misterium Męki Pańskiej do sanktuarium w Górce Klasztornej, w sobotę, 13 kwietnia br..Wyjazd sprzed naszego kościoła o godz. 11.30. Koszt autokaru 20zł. Zapisywać się można w p. Jerzego Kądzieli, każdego dnia po Koronce do Miłosierdzia Bożego bądź telefonicznie pod nr telefonu 510-662-580. Autokar pojedzie trasą przez Mały i Wielki Mędromierz, Łyskowo, Gostycyn i Wielką Klonię. W sanktuarium istnieje możliwość spowiedzi św.

11.Młodzież chcącą wziąć udział w 34 Światowym Dniu Młodzieży w Kościerzynie, który odbędzie się 14 kwietnia zapraszamy do zapisywania się w biurze parafialnym parafii naszej lub Św. Bartłomieja Ap.. Koszt wyjazdu 30zł.(więcej informacji na stronie internetowej parafii Św. Bartłomieja Ap.) Można też zapisywać się przez stronę internetową www.parafiabartłomiej.pl gdzie znajduje się formularz zgłoszeniowy i szczegółowy program a w nim między innymi: pochód z palmami, wspólna Msza św., ciepły posiłek i koncert zespołu Siewcy Lednicy.

12.Parafia św. Bartłomieja w Tucholi zaprasza na Ekstremalną Drogę Krzyżową z Dziemian do Wiela, która odbędzie się 5 kwietnia 2019 r.  Zapisy w biurze parafii św. Bartłomieja w Tucholi lub przez formularz internetowy na stronie www.parafiabartlomiej.pl w zakładce EDK 2019, gdzie podane są także szczegóły dotyczące tras i tego jak przygotować się na to wydarzenie.

13.Zapraszam  do lektury nowego numeru dwutygodnika „W Rodzinie” i „Pielgrzyma” oraz innych czasopism,  które można nabyć u ministrantów  przy wyjściu z  kościoła.

14.Wszystkim tym, którzy w bieżącym tygodniu obchodzą imieniny, urodziny, oraz wszelkie jubileusze i rocznice, składam serdeczne życzenia: zdrowia, wielu łask Bożych oraz wszelkiej pomyślności – „Szczęść Boże”.

ks.Wiesław Herold - proboszcz parafii

Aktualny biuletyn parafialny do pobrania (PDF)

1.W marcu łączymy się z Papieżem w modlitwie: Za wspólnoty chrześcijańskie, szczególnie te prześladowane, aby odczuwały bliskość Chrystusa, a ich prawa były respektowane.

2.Dzisiejsza Ewangelia przynagla nas do wkroczenia na drogę nawrócenia. Czas Wielkiego Postu stwarza ku temu wiele niepowtarzalnych okazji – jest bowiem czasem łaski od Pana. Bóg wciąż czeka na nasze nawrócenie.Właściciel winnicy na prośbę ogrodnika postanowił jeszcze rok poczekać na owoce drzewa, które od trzech lat nie owocuje. Zdaje się więc, że za rok - jeśli się nic nie zmieni - drzewo zostanie wycięte. I z ekonomicznego punktu widzenia jego wycięcie jest logiczną perspektywą. Nie ma sensu bowiem pozostawiać drzewa, które od lat nie wydaje owoców. Jezus przytacza tę przypowieść, by wzmocnić swoje wezwanie do nawrócenia, dlatego w obrazie wycięcia drzewa przypomina o możliwości odrzucenia przez Boga tych, którzy sami odrzucą pokutę i Jego miłosierdzie. Przypowieść jednak nie mówi nam wszystkiego o ludzkim nawróceniu i Bożej cierpliwości. Z człowiekiem jest inaczej niż z drzewem, a z Bogiem inaczej niż z właścicielem winnicy. Inne są prawa biologicznego wzrostu, inne ludzkiej duszy. Procesu starzenia nie da się odwrócić ani zatrzymać. Inaczej jest z prawami życia wewnętrznego. Człowiek może bowiem nawrócić się zawsze, po miesiącu, po trzech latach, a może po trzydziestu. Nie można tutaj wyznaczyć żadnej granicy dla ludzkiej woli z jednej strony i Bożego natchnienia z drugiej. Mimo nędznych owoców nawrócenia Bóg wciąż czeka na każdego tyle, ile trzeba.

3.Podczas Wielkiego Postu zapraszam we wszystkie piątki na wspólną Drogę  Krzyżową  o godz. 17.00  oraz w niedzielę na Gorzkie  Żale o godz. 16.00  z rozważaniem pasyjnym. Bezpośrednio po tych nabożeństwach będzie również recytowana Msza św. Za udział w tych nabożeństwach  możnauzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami : stan łaski uświęcającej, przyjęta Komunia Święta i modlitwa w intencjach Ojca Świętego.

4.W poniedziałek, 25 marca uroczystość Zwiastowania Pańskiego. W tym dniu w Kościele obchodzimy Dzień Życia oraz Dzieła duchowej adopcji. Jest to modlitwa w intencji dziecka zagrożonego zabiciem w łonie matki. Trwa 9 miesięcy i polega na codziennym odmawianiu jednej z dwudziestu Tajemnic Różańca oraz modlitwy w intencji dziecka i jego rodziców. Można także dołączyć dowolnie wybrane praktyki np. częstszą Spowiedź i Komunię św. Uroczyste podjęcie dzieła modlitwy za nienarodzonych odbędzie się podczas Mszy Świętej o godz. 17.00. (Deklaracje można zabrać ze stolika pod chórem, wypełnić je i przynieść na Mszę świętą w poniedziałek).

5.Nowenna do Matki Bożej Niestającej Pomocy w środę o godz. 17.00. Zapraszam  do składania próśb i podziękowań do Matki Bożej  do skrzynki  przy chrzcielnicy.

6.W tym roku wiele tysięcy wiernych podejmuje trud nocnej wędrówki połączonej z rozważaniem męki Chrystusa.  Zapraszam również i z naszej parafii do wzięcia udziału w Ekstremalnej  Drodze  Krzyżowej,  która wyruszy  z Dziemian  do Wiela  5 kwietnia 2019 r. (Zapisy w biurze parafii św. Bartłomieja w Tucholi lub przez formularz internetowy na stronie  www.parafiabartlomiej.pl w zakładce EDK 2019, gdzie podane są także szczegóły dotyczące tras i tego jak przygotować się na to wydarzenie).

7.Młodzież chcąca wziąć udział w 34 Światowym Dniu Młodzieży w Kościerzynie, który odbędzie się 14 Kwietnia 2019r. zapraszamy do zapisywania się w biurze parafialnym parafii św. Bartłomieja w Tucholi lub przez stronę internetową www.parafiabartlomiej.pl gdzie znajduje się formularz zgłoszeniowy i szczegółowy program a w nim między innymi: pochód z palmami, wspólna Msza Św., ciepły posiłek i koncert Siewców Lednicy. Koszt wyjazdu to 30 zł.

8.Zapraszam  do lektury nowego numeru dwutygodnika „W Rodzinie” i „Pielgrzyma” oraz innych czasopism,  które można nabywać u ministrantów.

9.Wszystkim tym, którzy w bieżącym tygodniu obchodzą imieniny, urodziny, oraz wszelkie jubileusze i rocznice, składam serdeczne życzenia: zdrowia, wielu łask Bożych oraz wszelkiej pomyślności – „Szczęść Boże”.

ks.Wiesław Herold - proboszcz parafii

Aktualny biuletyn parafialny do pobrania (PDF)

1.W marcu łączymy się z Papieżem w modlitwie: Za wspólnoty chrześcijańskie, szczególnie te prześladowane, aby odczuwały bliskość Chrystusa, a ich prawa były respektowane.

2.Dzisiaj w II Niedzielę Wielkiego Postu Ewangelia prowadzi nas na Gorę Tabor. Wstępowanie na górę jest biblijnym obrazem dążenia człowieka na spotkanie z Bogiem. Góra jest uprzywilejowanym miejscem tego spotkania; nasze codzienne problemy, zabieganie, troski, to czemu tak wiele czasu i energii poświęcamy, pozostają na dole, nabieramy do nich dystansu.
Potrzebujemy takich chwil oderwania się od codzienności, by porozmawiać z Bogiem, by wsłuchać się w Jego słowo, skonfrontować się z Nim, spróbować dostrzec Jego obecność w naszym życiu. Potrzebujemy przebywania z Bogiem na modlitwie. W Bożym świetle świat, w którym jesteśmy zanurzeni, nabiera innych kolorów. Uczniom przebywającym z Jezusem na modlitwie ukazuje się On przemieniony, takim jakim jest naprawdę; pozwala im w ten sposób zajrzeć jakby za zasłonę, w tę inną rzeczywistość, do której dziś w pełni nie mamy dostępu, w rzeczywistość raju, gdzie przebywają święci Pańscy. To doświadczenie napełnia pokojem i pragnieniem przebywania z Nim na zawsze, co wyraża się w słowach Piotra: „Mistrzu, dobrze że tu jesteśmy. Postawimy trzy namioty...”. Jednak muszą zejść z Góry Przemienienia, wrócić na równinę. Droga do tej nowej, upragnionej i obiecanej nam rzeczywistości wiedzie przez doczesność z jej troskami i radościami, z cierpieniem i nieustannym zmaganiem się w dążeniu do dobra, prawdy, miłości. Przewodnikiem na tej drodze, co więcej samą Drogą, jest Chrystus dany nam przez Ojca jako Syn wybrany, którego mamy słuchać. On przychodzi do nas już w tym, ziemskim życiu. Gdy Go z wiarą przyjmujemy, obecnego w słowie oraz w Eucharystii, On przemienia nas w siebie.

3.W dzisiejszą niedzielę modlimy się za nasze Seminarium Duchowne w Pelplinie oraz za misjonarzy na misjach. Dziękuję za kolektę z dzisiejszej niedzieli, która przeznaczona jest na utrzymanie WSD w Pelplinie oraz za zbiórkę do puszek „Ad gentes” dla misjonarzy pracujących na misjach. Za wszystkie ofiary składamy „Serdeczne Bóg Zapłać”.

4.Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Pelplińskiej zaprasza młodzież męską do udziału w dniu skupienia „Na trzy dni zostań klerykiem” w dniach 22-24 marca 2019 r. W tym czasie będzie okazja poznać  seminarium, przyjrzeć się codziennemu życiu kleryków

5.Caritas Diecezji Pelplińskiej zachęca, aby rodziny i parafie zaangażowały się w akcję „Skarbonka miłosierdzia”. Skarbonka Caritas będą dostarczone do rodzin przez dzieci szkolne na religii w szkole, jako dar skarbonki rodzinnej dla rodzin potrzebujących naszego wsparcia materialnego. Dar skarbonek przyniesiemy do kościoła w Wielką Sobotę ( w czasie święcenia pokarmów).

6.We wtorek 19 marca przypada Uroczystość Św. Józefa Oblubieńca NMP. Jest to w Kościele dzień modlitw za mężczyzn i ojców. ( Z racji odpustu w Raciążu Msza sw. w naszej parafii wyjątkowo o godz. 16.00).

7.W środę o godz. 17.00 zapraszam na Nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

8.W najbliższy piątek przypada 22 dzień miesiąca, w którym zapraszam na Mszę św. z nabożeństwem do św. Rity. W tym dniu z racji piątku przed Mszą św. rozważania Drogi Krzyżowej. (Z racji nabożeństw w ten piątek nie będzie spotkania do Bierzmowania.

9.W niedziele Gorzkie Żale o godz. 16.00 z rozważaniem pasyjnym. Bezpośrednio po tym nabożeństwie Msza św. recytowana i spotkanie dla młodzieży do Bierzmowania.
Za udział w Gorzkich Żalach i Drodze Krzyżowej można uzyskać odpust zupełny.

10.Parafia św. Bartłomieja w Tucholi zaprasza na Ekstremalną Drogę Krzyżową z Dziemian do Wiela, która odbędzie się 5 kwietnia 2019 r. Zapisy w biurze parafii św. Bartłomieja w Tucholi lub przez formularz internetowy na stronie www.parafiabartlomiej.pl w zakładce EDK 2019, gdzie podane są także szczegóły dotyczące tras i tego jak przygotować się na to wydarzenie.

11.Zachęcam do lektury nowego numeru dwutygodnika „W Rodzinie” i „Pielgrzyma” oraz innych czasopism,  które można nabywać u ministrantów.

12.Wszystkim tym, którzy w bieżącym tygodniu obchodzą imieniny, urodziny, oraz wszelkie jubileusze i rocznice, składam serdeczne życzenia: zdrowia, wielu łask Bożych oraz wszelkiej pomyślności – „Szczęść Boże”.

ks.Wiesław Herold - proboszcz parafii

Aktualny biuletyn parafialny do pobrania (PDF)

 

1. W marcu łączymy się z Papieżem w modlitwie: Za wspólnoty chrześcijańskie, szczególnie te prześladowane, aby odczuwały bliskość Chrystusa, a ich prawa były respektowane.

2. Dzisiaj w II Niedzielę Wielkiego Postu Ewangelia prowadzi nas na Gorę Tabor. Wstępowanie na górę jest biblijnym obrazem dążenia człowieka na spotkanie z Bogiem. Góra jest uprzywilejowanym miejscem tego spotkania; nasze codzienne problemy, zabieganie, troski, to czemu tak wiele czasu i energii poświęcamy, pozostają na dole, nabieramy do nich dystansu.
Potrzebujemy takich chwil oderwania się od codzienności, by porozmawiać z Bogiem, by wsłuchać się w Jego słowo, skonfrontować się z Nim, spróbować dostrzec Jego obecność w naszym życiu. Potrzebujemy przebywania z Bogiem na modlitwie. W Bożym świetle świat, w którym jesteśmy zanurzeni, nabiera innych kolorów. Uczniom przebywającym z Jezusem na modlitwie ukazuje się On przemieniony, takim jakim jest naprawdę; pozwala im w ten sposób zajrzeć jakby za zasłonę, w tę inną rzeczywistość, do której dziś w pełni nie mamy dostępu, w rzeczywistość raju, gdzie przebywają święci Pańscy. To doświadczenie napełnia pokojem i pragnieniem przebywania z Nim na zawsze, co wyraża się w słowach Piotra: „Mistrzu, dobrze że tu jesteśmy. Postawimy trzy namioty...”. Jednak muszą zejść z Góry Przemienienia, wrócić na równinę. Droga do tej nowej, upragnionej i obiecanej nam rzeczywistości wiedzie przez doczesność z jej troskami i radościami, z cierpieniem i nieustannym zmaganiem się w dążeniu do dobra, prawdy, miłości. Przewodnikiem na tej drodze, co więcej samą Drogą, jest Chrystus dany nam przez Ojca jako Syn wybrany, którego mamy słuchać. On przychodzi do nas już w tym, ziemskim życiu. Gdy Go z wiarą przyjmujemy, obecnego w słowie oraz w Eucharystii, On przemienia nas w siebie.

3. W dzisiejszą niedzielę modlimy się za nasze Seminarium Duchowne w Pelplinie oraz za misjonarzy na misjach. Dziękuję za kolektę z dzisiejszej niedzieli, która przeznaczona jest na utrzymanie WSD w Pelplinie oraz za zbiórkę do puszek „Ad gentes” dla misjonarzy pracujących na misjach. Za wszystkie ofiary składamy „Serdeczne Bóg Zapłać”.

4. Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Pelplińskiej zaprasza młodzież męską do udziału w dniu skupienia „Na trzy dni zostań klerykiem” w dniach 22-24 marca 2019 r. W tym czasie będzie okazja poznać  seminarium, przyjrzeć się codziennemu życiu kleryków

5. Caritas Diecezji Pelplińskiej zachęca, aby rodziny i parafie zaangażowały się w akcję „Skarbonka miłosierdzia”. Skarbonka Caritas będą dostarczone do rodzin przez dzieci szkolne na religii w szkole, jako dar skarbonki rodzinnej dla rodzin potrzebujących naszego wsparcia materialnego. Dar skarbonek przyniesiemy do kościoła w Wielką Sobotę ( w czasie święcenia pokarmów).

6. We wtorek 19 marca przypada Uroczystość Św. Józefa Oblubieńca NMP. Jest to w Kościele dzień modlitw za mężczyzn i ojców. ( Z racji odpustu w Raciążu Msza sw. w naszej parafii wyjątkowo o godz. 16.00).

7. W środę o godz. 17.00 zapraszam na Nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

8. W najbliższy piątek przypada 22 dzień miesiąca, w którym zapraszam na Mszę św. z nabożeństwem do św. Rity. W tym dniu z racji piątku przed Mszą św. rozważania Drogi Krzyżowej. (Z racji nabożeństw w ten piątek nie będzie spotkania do Bierzmowania.

9. W niedziele Gorzkie Żale o godz. 16.00 z rozważaniem pasyjnym. Bezpośrednio po tym nabożeństwie Msza św. recytowana i spotkanie dla młodzieży do Bierzmowania.
Za udział w Gorzkich Żalach i Drodze Krzyżowej można uzyskać odpust zupełny.

10. Zachęcam do lektury nowego numeru dwutygodnika „W Rodzinie” i „Pielgrzyma” oraz innych czasopism,  które można nabywać u ministrantów.

11. Wszystkim tym, którzy w bieżącym tygodniu obchodzą imieniny, urodziny, oraz wszelkie jubileusze i rocznice, składam serdeczne życzenia: zdrowia, wielu łask Bożych oraz wszelkiej pomyślności – „Szczęść Boże”.

1.W marcu łączymy się z Papieżem w modlitwie: Za wspólnoty chrześcijańskie, szczególnie te prześladowane, aby odczuwały bliskość Chrystusa, a ich prawa były respektowane.

2.W dzisiejszą drugą niedzielę miesiąca dziękuję za wspólną modlitwę o szczęśliwą budowę naszego kościoła, jak również w intencji wszystkich darczyńców o ofiarodawców. Również,  za którą Składam  też serdeczne „Bóg zapłać” za kolektę przeznaczona na dalsze prace  budowlane.

3.Kolekta z przyszłej niedzieli przeznaczona będzie na utrzymanie WSD w Pelplinie. Przed kościołem odbędzie się zbiórka do puszek „Ad gentes”, jako pomoc misjonarzom pracującym na wszystkich kontynentach. W tym dniu pamiętajmy też w naszych modlitwach w intencji misji i misjonarzy.

4.W dzisiejszą  I Niedzielę Wielkiego Postu liturgia słowa Bożego stawia przed nami Chrystusa przebywającego przez czterdzieści dni na pustyni i kuszonego przez szatana. Rozpoczęty okres postu jest dla nas czasem duchowego wysiłku i zmagania. To czas intensywnej modlitwy i wielkodusznej pokuty dla ubłagania Boga o łaskę nawrócenia i dar pokoju dla wszystkich ludzi.

5.W środę (13 marca) przypada 6. rocznica wyboru papieża FRANCISZKA (2013), którego Bóg niech zachowa w najdłuższe lata! W tym dniu zapraszam tez na Nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy o godz. 17.00.

6.Dzisiaj rozpoczyna się w parafii Bożego Ciała na plebanii ok. godz. 16.40 skrócony kurs przedmałżeński dla dekanatu tucholskiego.

7.Caritas Diecezji Pelplińskiej zachęca, aby rodziny i parafie zaangażowały się w akcję „Skarbonka miłosierdzia”. Skarbonka Caritas będą dostarczone dorodzin przez dzieci szkolne na religii w szkole, jako dar skarbonki rodzinnej dla rodzin potrzebujących naszego wsparcia materialnego. Dar skarbonek przyniesiemy do kościoła w Wielką Sobotę  ( w czasie święcenia pokarmów).

8.Parafia św. Bartłomieja w Tucholi zaprasza na Ekstremalną Drogę Krzyżową z Dziemian do Wiela, która odbędzie się 5 kwietnia 2019 r.  Zapisy w biurze parafii św. Bartłomieja w Tucholi lub przez formularz internetowy na stronie www.parafiabartlomiej.pl w zakładce EDK 2019, gdzie podane są także szczegóły dotyczące tras i tego jak przygotować się na to wydarzenie.

9.W każdy piątek w okresie Wielkiego Postu zapraszam na wspólną Drogę Krzyżową o godz. 17.00 całą rodzinę parafialną. A przede wszystkim dzieci przygotowujące się do I Komunii św. i młodzież do Bierzmowania.

10.W niedziele zapraszam na Gorzkie Żale o godz. 16.00 z rozważaniem kazań pasyjnych. Bezpośrednio po tym nabożeństwie Msza św. recytowana.
Za udział w Gorzkich Żalach i Drodze Krzyżowej można uzyskać odpust zupełny.

11.Od najbliższego piątku, 15 marca, zapraszam na spotkania formacyjne po Mszy św. młodzież, która w tym roku ma otrzymać sakrament Bierzmowania.

12.Zachęcam do lektury nowego numeru dwutygodnika „W Rodzinie” i „Pielgrzyma” oraz innych czasopism,  które można nabywać u ministrantów.

13.Wszystkim tym, którzy w bieżącym tygodniu obchodzą imieniny, urodziny, oraz wszelkie jubileusze i rocznice, składam serdeczne życzenia: zdrowia, wielu łask Bożych oraz wszelkiej pomyślności – „Szczęść Boże”.

ks.Wiesław Herold - proboszcz parafii

Aktualny biuletyn parafialny do pobrania (PDF)

Więcej artykułów…