1. W styczniu łączymy się z Papieżem w modlitwie: Aby w krajach azjatyckich chrześcijanie, wraz z innymi mniejszościami religijnymi, mogli żyć swoją wiarą w pełnej wolności.

2. W dzisiejszą niedzielę obchodzimy jako święto Chrztu Pańskiego. To okazja do wdzięczności wobec tych, którzy zatroszczyli się o nasz chrzest i wychowanie w wierze, a także do refleksji nad zadaniami wynikającymi z przyjęcia chrztu.

3. Dzisiejsze święto Chrztu Pańskiego zamyka liturgiczny obchód okresu Narodzenia Pańskiego. I choć w naszych kościołach kolędy będą rozbrzmiewać jeszcze do 2 lutego, czyli do święta Ofiarowania Pańskiego, to jednak liturgia będzie już kierować nasz wzrok na Jezusa, który rozpoczyna swoją publiczną działalność.

4. Wśród wydarzeń naszego życia jest jedno chyba najważniejsze. Przeważnie nie pamiętamy o nim. Nie znamy dokładnej daty. To wydarzenia mojego chrztu św. Posiadam obrazek z Pierwszej Komunii św. z datą. A kiedy był mój chrzest św.?
W niedzielę Chrztu Pana Jezusa warto wrócić do tamtego wydarzenia. Może żyją jeszcze rodzice chrzestni? Może moi rodzice pamiętają? Jezus w dzisiejszej Ewangelii przypomina nam tamto wydarzenie. W dzień mojego chrztu św. przez wodę, gesty i słowa był obecny Ojciec i Syn i Duch Święty. Nie trwało to długo, ale zmieniło mnie całkowicie. Narodziłem się na nowo oczyszczony z grzechu pierworodnego.
Od tej chwili żyję w świecie, ale należę do Króla „nie z tego świata”. „Wszystko bowiem, co z Boga zrodzone, zwycięża świat…”. Zwyciężam świat, gdy idę przez życie z Chrystusem. On jest ze mną, a czy ja chcę być z Nim? Jeżeli chcę, nic i nikt mnie od Jezusa nie odłączy.
W chwili chrztu św. został nade mną wezwany Bóg w Trójcy Jedyny. Ten Bóg przez Słowo stworzył świat. I nadal stwarza świat mego życia. „…Tak słowo, które wychodzi z ust moich, nie wraca do Mnie bezowocne, zanim wpierw nie dokona tego, co chciałem, i nie spełni pomyślnie swego posłannictwa”.  To „posłannictwo” jest prowadzeniem mnie do zbawienia.

5. W środę zapraszamy na Nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy, którą z uwagi na kolędy, odprawimy po Mszy św. o godz. 16,oo. W sobotę natomiast Msz św. wigilijna z niedzieli jest o godz. 17.00. W pozostałe dni tygodnia o godz. 9. 00.

6. W przyszłą niedzielę przypada druga niedziela miesiąca,  w którą zapraszam do wspólnej modlitwy za przyczyną św. Faustyny do Bożego miłosierdzia w intencji budowy kościoła  oraz za wszystkich  ofiarodawców oraz darczyńców naszej świątyni. Również kolekta przyszłej niedzieli jest przeznaczona na budowę kościoła na miarę możliwości każdej rodziny.

7. Trwają  odwiedziny  duszpasterska zwana „kolędą”. Plan kolęd jest podany na tablicy ogłoszeń w przedsionku kościoła, na zewnątrz oraz na stronie internetowej parafii. Dziękuję za serdecznie przyjęcie w każdym domu oraz za złożoną ofiarę, która  tak jak w zeszłym roku,  jest przeznaczona na budowę kościoła – na nakładanie głsdzi pod malowanie prezbiterium oraz głównej nawy i chóru. Za wszystko składam z serca „Bóg zapłać”.

8. Parafia Św. Bartłomieja Apostoła  w Tucholi zaprasza dzisiaj do kościoła na charytatywny koncert kolęd o godz. 16.00. Przed koncertem odbędzie się zbiórka do puszek na leczenie ciężko chorego Łukasza Gradowskiego ze Śliwic.

9. W przyszłą niedzielę 14 stycznia zapraszam na koncert kolęd w wykonaniu Katolickiego Nauczycielskiego Chóru  „Imo Pectore” na Mszy św. o godz. 11.30.

10. W czasie trwania kolęd Biuro Parafialne czynne jest tylko po Mszy św. w dni powszednie.

11. Zachęcam do nabywania prasy katolickiej: polecam Pielgrzyma dla dorosłych,  Małego Pielgrzyma dla dzieci, W Rodzinie, Wzrastanie, List naszej Pani oraz  inne czasopisma o tematyce misyjnej.

12. Wszystkim tym, którzy w bieżącym tygodniu obchodzą imieniny, urodziny, oraz wszelkie jubileusze i rocznice, składam  najserdeczniejsze życzenia: zdrowia, wielu łask Bożych ora z wszelkiej pomyślności. -„Szczęść Boże”.

13. Plan kolęd został wywieszony na tablicy ogłoszeń na zewnątrz i w kościele  oraz na stronie internetowej parafii.

ks. Wiesław Herold - proboszcz parafii

1. W styczniu łączymy się z Papieżem w modlitwie: Aby w krajach azjatyckich chrześcijanie, wraz z innymi mniejszościami religijnymi, mogli żyć swoją wiarą w pełnej wolności.

2. Niedziela dzisiejsza poświęcona  jest Św.  Rodzinie z Nazaretu. Dzisiejsze święto skłania nas do głębokiej refleksji nad rodziną chrześcijańską, nad jej powołaniem, godnością i wielkością. Rodzina zbudowana na prawie Bożym jest ojczyzną życia, miłości, wierności, radości i szczęścia. Módlmy się nieustannie w intencji naszych rodzin.

3. Dzisiaj też podziękujemy dobremu Bogu za wszelkie łaski i dary podczas  nabożeństwa dziękczynno-błagalnego o godz. 16,oo Odśpiewamy uroczyste Te Deum (za którego odmówienie w ostatnim dniu roku można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami).

4. W  Nowy  Rok - 1 stycznia 2018  -  obchodzić będziemy Uroczystość  Świętej  Bożej  Rodzicielki, a  zarazem  Światowy Dzień  Pokoju.  Ojciec  Święty  wygłosi  światowe  Orędzie  Urbi et Orbi  ( „Miastu  i  światu”). Msze św. zostaną  odprawione  o  godz.  10,00    oraz  dla  dzieci  o  godz.  11, 3o .

5. W tygodniu przypadają Dni Eucharystyczne:
– pierwszy czwartek miesiąca – modlić się będziemy o powołania kapłańskie, misyjne i zakonne.
– pierwszy piątek miesiąca  - modlić się będziemy do Najświetszego Serca Pana Jezusa za grzechy nasze i całego świata

- pierwsza sobota miesiąca – modlić się będziemy do Niepokalanego Serca Maryi w intencji rodzin naszej parafii. Tego dnia na zakończenie pochodu „orszaku Trzech Króli” na Rynku - Akcja „Promienie Miłosierdzia”, gdzie będziemy się modlić w intencji naszych rodzin. Serdecznie zapraszamy.

6. W najbliższą sobotę (6 stycznia) przypada Uroczystość Objawienia Pańskiego, zwana w tradycji polskiej świętem Trzech Króli, kiedy to poświęca się kredę i kadzidło. Tą właśnie kredą, zgodnie z pradawnym zwyczajem, kreślimy na drzwiach naszych domów i mieszkań pierwsze litery imion Trzech Mędrców: Kacpra, Melchiora i Baltazara. Ten znak (C + M + B 2018) oznacza również prośbę, aby Chrystus błogosławił nasz dom: „Christus mantionem benedicat” i stanowi wobec innych świadectwo naszej wiary. Nie rezygnujmy więc z tego pięknego polskiego zwyczaju, zwłaszcza w Roku Wiary.
Świętych Mędrców uważamy za ojców naszej wiary i śpiewamy na ich cześć najpiękniejsze kolędy. W tym dniu pierwszy raz w naszym mieście wyruszy Orszak Trzech Króli, czy­li wielkie, jasełka uliczne z udziałem trzech królów: Korowód z trzema królami na czele oraz Świętą Rodziną wyruszy w sobotę, 6 stycznia o godz. 13.00 sprzed kościoła św. Bartłomieja i przejdzie w stronę placu Wolności. Około godz. 14.45 nastąpi podsumowanie konkursów i wspól­ne śpiewanie kolęd przy szopce. na który już dzisiaj serdecznie wszystkich zapraszam. Nasza parafia otrzymała szczególną rolę przygotowania w pochodzie Świętej Rodziny.

7. Parafia św. Bartłomieja zaprasza 7 stycznia o godz. 16.00 na Charytatywny Koncert Kolęd i pastorałek dla Łukasza Gradowskiego ze Śliwic.

8. W niedzielę 14 stycznia 2018 r., jak każdego roku, zapraszam wszystkich parafian oraz gości na uroczysty koncert Kolęd i Pastorałek w wykonaniu chóru nauczycielskiego  „Imo Pectore” ,  który odbędzie się po Mszy św. o godz. 11,30.

9. Odwiedziny  duszpasterskie z racji świąt  Bożego  Narodzenia,  zwane  też  kolędą rozpoczniemy  po Nowym  Roku ,  a  więc  od  2  stycznia roku  2018.

Kolędy w dni powszednie od godz. 16, oo /  soboty i niedziele  od  godz.  15,oo .(Szczegółowy plan kolęd zostanie wywieszona w  przedsionku  oraz na tablicy  ogłoszeń). Składane ofiary w czasie kolęd są przeznaczone na wykończenie prezbiterium wraz z instalacją tabernakulum w centralnej jego części.

10. Zachęcam do nabywania prasy katolickiej: polecam nowy numer Pielgrzyma oraz dla dzieci Mały Pielgrzym oraz inne czasopisma o treści misyjnej i młodzieżowej

11. Wszystkim parafianom i gościom życzę pięknego i błogosławionego czasu Narodzenia Pańskiego. Nie zapominamy o tych naszych braciach i siostrach, którzy obchodzą swoje osobiste uroczystości. Zapewniamy o naszej pamięci, życzliwości i modlitwie.

ks. Wiesław Herold - proboszcz parafii

PLAN  KOLĘD  2018  (ODWIEDZINY  DUSZPASTERSKIE)

2 stycznia wtorek

ul. Obrońców Polskości

3 stycznia środa

ul. Sarnia

4 stycznia czwartek

ul. Wydmowa,  ul. Pokoju Toruńskiego i  Piszczek

5 stycznia    piątek

Osada leśna , Świt,   Żółwiniec i oraz domy przed i za  Brdą

6 stycznia   sobota

Orszak Trzech Króli g. 13.00

ul. Borowiacka i  ul. Parkowa

7 stycznia niedziela

ul. Strzelecka

8 stycznia    poniedziałek

ul. Żwirowa i  ul. Tucholczyka

9 stycznia     wtorek

ul. Kniejowa  (numery nieparzyste)

i  ul. Świecka (lewa strona) do p. Figel

10 stycznia      środa

Międzylesie,  ul. Transportowa,  ul. Uslugowa

11 stycznia    czwartek

ul. Kniejowa (numery parzyste)

12 stycznia    piątek

ul. Wojska Polskiego

13 stycznia      sobota

Nad Brdą

14 stycznia niedziela

al.  700  lecia

15 stycznia   poniedziałek

ul. Jastrzębia i  ul. Orla

16 stycznia     wtorek 2017-12-30

Godz. 13.00 kolęda dekanatu

ul. Przemysłowa

17  stycznia      środa

ul. Myśliwska i ul. Św. Huberta 

18 stycznia     czwartek

Biała Cegielnia i  ul. Łowiecka

19 stycznia     piątek

ul. Gajowa  i ul. Hejnałowa

20 stycznia    sobota

Dom Komunalny,  ul. Świecka i  ul. Krucza

21 stycznia niedziela

ul. Bractwa Kurkowego

22 stycznia    poniedziałek

ul. Sambora

23 stycznia    wtorek

ul. Wrzosowa  (numery nieparzyste)

24  stycznia    środa

ul. Wrzosowa  (numery parzyste)

25  stycznia czwartek

ul. Sokolnicza i ul.  Hallera

26  stycznia    piątek

ul. ks. St.  Kujota i  ul. J. Pruszcza

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1. Dzisiaj przeżywamy  I dzień Świąt Narodzenia Bożej Dzieciny. Msze św. zostaną odprawione  o godz.10,oo  i  11,3o; nie będzie Mszy św. o godz. 8,oo. Dzieci zapraszam na powitanie żłobka na godz. 11,3o do małego kościoła. Ofiary składane przy żłóbku przeznaczone są na cele misyjne. Wierni, którzy przystąpią do Komunii św. podczas pasterki, mogą przyjąć Komunię św. również podczas następnej Mszy św. w ciągu dnia.

2. W drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia, w sobotę 26 grudnia, przypada  święto św. Szczepana  - pierwszego męczennika. W koś­ciołach całej Polski składamy ofiary na potrzeby szkolnictwa katolickiego. Tradycyjnie tego dnia przed kościołami całej Polski składamy ofiary do puszek na potrzeby Katolickiego Uniwersyte­tu Lubelskiego. Msze św. zostaną odprawione tak, jak w niedzielę; o godz. 8,00;  10,00  oraz 11,30 (spotkanie dzieci przy żłóbku w małym kościele).

3. We środę, 27 grudnia, wspominamy św. Jana Apostoła, największego teologa wśród Ewangelistów.

4. W czwartek, 28 grudnia, wspominamy św. Młodzianków, męczenników. Tradycyjnie jest to także dzień modlitw w intencji dzieci nienarodzonych.

5. W niedzielę, 31 grudnia, zgodnie z kalendarzem liturgicznym, będziemy obchodzili święto Świętej Rodziny: Jezusa, Maryi i Józefa. Kierując myśli ku Świętej Rodzinie, powierzymy Jej nasze rodziny – niech będą Bogiem silne i promieniujące wiarą.

6. W tym tygodniu – w niedzielę – zakończymy rok kalendarzowy 2017, w którym przeżywaliśmy wielkie wydarzenia w kościele. Przeżywaliśmy nadzwyczajny Rok Miłosierdzia w duchu św. Alberta Chmielowskiego,  a nade wszystko 100. rocznicę Objawień Fatimskich i 300. rocznicę Koronacji Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej

7. Na nabożeństwo przebłagalno – dziękczynne na zakończenie starego roku 2017 zapraszam o godz. 16.00 do małego kościoła, w którym  dziękować będziemy Opatrzności za odebrane łaski,  a zarazem przepraszać za nasze słabości i prosić Bożą Opatrzność o opiekę  na nowy nadchodzący rok 2018. Uczynimy to wszystko również za wstawiennictwem św. Rity,  której relikwie mamy w naszej parafii.

8. Od świąt Bożego Narodzenia Msze św. będą ponownie o godz. 17,oo.

9. Odwiedziny duszpasterskie, czyli kolędę, rozpoczniemy po Nowym Roku we wtorek -  2 stycznia 2018 r.

10. Przed kościołem u ministrantów można nabyć „Pielgrzyma”, dla dzieci „Małego Pielgrzyma”,  dwutygodnik  „W rodzinie”, „List naszej Pani”, „Wzrastanie”, „Misjonarza”  oraz  inne czasopisma o tematyce misyjnej i młodzieżowej.

11. Wszystkim parafianom i gościom, którzy przybyli do naszej świątyni w pragnę złożyć z głębi serca płynące życzenia:

Życzę Wszystkim zdrowych i pogodnych
Świąt Bożego Narodzenia.
Niech ten czas spędzony w gronie najbliższych
napełni Wasze serca spokojem i radością.
Niech błogosławieństwo Bożego Dzieciątka
towarzyszy Wam przez całe Wasze życie,
a szczere i najpiękniejsze Bożonarodzeniowe
życzenia spełniają się w każdym momencie.

Dużo radości w dniach Świąt Bożego Narodzenia

oraz szczęśliwego Nowego Roku 2018.

ks. Wiesław Herold – proboszcz parafii Opatrzności Bożej w Tucholi

Boże Narodzenie 2017

1. W grudniu łączymy się z Papieżem w modlitwie: Aby osoby starsze, wspierane przez rodziny i przez wspólnoty chrześcijańskie, współpracowały, wykorzystując mądrość i doświadczenie, w przekazywaniu wiary i wychowaniu nowych pokoleń.

2. Słowo Boże, które dziś słyszymy, uczy nas właściwego przeżywania tajemnicy Bożego Narodzenia. Ukazuje nam bowiem Maryję i Jej wiarę. Maryja bez reszty powierza się Bogu, dlatego otwiera swe serce na działanie Ducha Świętego. Każdy, kto jak Ona ufa bez granic Bożej miłości, przyjmuje Jezusa i żyje Jego Boskim życiem. Wtedy też Duch Święty nadaje kształt jego myślom, słowom i czynom, i czyni go podobnym do Jezusa.

Czy nie po to Jezus przychodzi na świat, aby uczynić nas dziećmi Boga? Czy nie jest to najważniejsze w tych dniach? A jak łatwo to przeoczyć, zwłaszcza że w naszych czasach święta to dla wielu biznes, handel, konsumpcja i rozrywka.

Swego czasu redaktor Krzysztof Ziemiec składał telewidzom życzenia świąteczne. Dla wielu z nich były one zbyt religijne, a sam dziennikarz – jak twierdzili niektórzy – zachował się tak, jakby Polska była państwem wyznaniowym. Na te zarzuty Krzysztof Ziemiec odpowiedział w taki sposób:

Wiem, że takie opinie były i trochę z ich powodu zrobiło mi się nawet przykro. Część przyjaciół przekonywała mnie, żeby się tym nie przejmować, bo tacy już są internauci, że w Internecie nie ma uczciwej krytyki, tylko na każdego wylewa się wiadro pomyj. Ale problem jest chyba poważniejszy i dotyczy niezrozumienia, czym naprawdę są święta Bożego Narodzenia. Trudno, żeby nie miały one religijnego wydźwięku, skoro sama ich istota sprowadza się do radości z narodzin Chrystusa. Przecież to są tego typu święta. Czego zatem miałem życzyć telewidzom? Miłego oglądania telewizji? Wielu prezentów? Jeśli ktoś czuje się urażony moimi życzeniami, to widocznie zagubił gdzieś istotę tych świąt i tak naprawdę nawet nie wie, co każdego roku świętuje.

Wieczór wigilijny przed nami, a potem świąteczne dni. Dobrze, że pomyśleliśmy o tym, jak naszym bliskim sprawić radość. Dobrze, że zależy nam, by naszym świątecznym spotkaniom przy stole towarzyszyła wzajemna życzliwość i radość. Nie zapomnijmy jednak o tym, co najważniejsze – Syn Boży przychodzi na świat, aby wywyższyć człowieka. Gdy zapuka do naszych serc, otwórzmy je z wiarą, jak uczyniła to Maryja na głos anioła. Niech przez działanie Ducha Świętego Jezus znajdzie w nich miejsce i zawsze żyje w nas!

3. W dzisiejszą ostatnią IV Niedzielę Adwentu przypada również wigilia uroczystości Narodzenia Pańskiego. Zachęcam do zachowania naszej tradycji zachowaniu postnych potraw.

4. Liturgiczny obchód pamiątki Narodzenia Chrystusa rozpoczniemy od Pasterki  -  Mszy Świętej o północy z niedzieli 24 grudnia / na poniedziałek 25 grudnia w dużym kościele.

5. Przed pasterką zapraszam na nabożeństwo Adwentowe, które rozpoczniemy 10 minut przed północą.

6. W I dzień Świąt Narodzenia Pańskiego Msze św. zostaną odprawione  o godz.10,oo  i  11,3o; nie będzie Mszy św. o godz. 8,oo. Dzieci zapraszam na powitanie żłobka na godz. 11,3o. Ofiary składane przy żłóbku przeznaczone są na cele misyjne. Wierni, którzy przystąpią do Komunii św. podczas pasterki, mogą przyjąć Komunię św. również podczas jednej z Mszy św. w pierwsze Święto Bożego Narodzenia.

7. W drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia, we wtorek 26 grudnia, przypada  święto św. Szczepana  - pierwszego męczennika. Przed kościołem zbiórka na Katolicki Uniwersyte­t Lubelski.

8. W przyszłą niedzielę, 31 grudnia, będziemy obchodzili święto Świętej Rodziny: Jezusa, Maryi i Józefa.

9. Od świąt Bożego Narodzenia Msze św. w dni powszednie będą ponownie o godz. 17,oo.

10. W Biurze Parafialnym można zamawiać i rezerwować intencje mszalne na ten i przyszły  rok 2018 oraz nabywać opłatek wigilijny.

11. Odwiedziny duszpasterskie, czyli kolędę, rozpoczniemy po Nowym Roku, tj. we wtorek  2 stycznia 2018 r.

12. Przed kościołem u ministrantów można nabyć „Pielgrzyma”, dla dzieci „Małego Pielgrzyma”,  dwutygodnik  „W rodzinie”, „List naszej Pani”, „Wzrastanie”, „Misjonarza”  oraz  inne czasopisma o tematyce misyjnej i młodzieżowej.

13. Wszystkim tym, którzy w bieżącym tygodniu obchodzą imieniny, urodziny, oraz wszelkie jubileusze i rocznice, składam najserdeczniejsze życzenia: zdrowia, wielu łask Bożych oraz wszelkiej pomyślności.

ks. Wiesław Herold - proboszcz parafii

 

1. W grudnia łączymy się z Papieżem w modlitwie: Aby osoby starsze, wspierane przez rodziny i przez wspólnoty chrześcijańskie, współpracowały, wykorzystując mądrość i doświadczenie, w przekazywaniu wiary i wychowaniu nowych pokoleń.

2. Dziś przypada połowa naszego adwentowego oczekiwania, dlatego ta niedziela nazywa się „niedzielą radość” i ma charakter szczególny. Kościół wzywa nas słowami  „Gaudete!”  tzn. Radujcie się!

Dzisiejsza Ewangelia może wydać się nietypowa, ponieważ z kart Pisma Świętego nie przemawia dzisiaj Chrystus, a Jan Chrzciciel. Czas kończącego się Adwentu jest okresem, w którym zwracamy uwagę na dwie postacie: Maryję i ?Jana Chrzciciela. Liturgia zdecydowanie oddaje dzisiaj głos tej drugiej osobie. „Nie był on światłością, lecz posłanym, aby zaświadczyć o Światłości” – ten fragment z Prologu Ewangelii Janowej streszcza całe posłannictwo Jana Chrzciciela. Jego zadaniem było wskazywanie na Tego, który miał przyjść i zbawić ludzkość. I rzeczywiście, Jan wskazał na Jezusa jako na Baranka, który miał zgładzić grzechy świata. „Jam głos wołającego na pustyni: Prostujcie drogę Pańską, jak powiedział prorok Izajasz” – w ten sposób syn Elżbiety, krewnej Maryi, mówi sam o sobie.

3. Pragnę dzisiaj serdecznie podziękować za modlitwy w intencji budowy naszego kościoła w zeszłą niedzielę oraz w intencji wszystkich ofiarodawców i darczyńców. Dziękuję też bardzo za złożoną kolektę na sumę 3680  zl .

4. Wszystkich parafian, a nade wszystko dzieci Komunijne i najmniejsze z  lampionami oraz młodzież do Bierzmowania zapraszam do  udziału w roratach, które odprawiamy codziennie od poniedziałku do piątku o godz. 18.00 ( w ostatnim tygodniu z racji spowiedzi adwentowej w parafiach naszego dekanatu Msze św.  wieczorne będą o  godz. 18.00, a nie jak do tej pory o godz. 17.00).

5. Parafia nasza otrzymała relikwie św. Rity,  które zostaną uroczyście wprowadzone do naszego kościoła 22 grudnia 2017 r. na Mszy św. wieczornej o godz. 18.00.  Ten dzień zostanie poprzedzony Triduum Adwentowym  Rekolekcji Ewangelizacyjnych od wtorku do czwartku podczas nabożeństw do św. Rity  oraz projekcją filmową we wtorek i czwartek bezpośrednio po nabożeństwie rekolekcyjnym ok. godz. 19.00. Będą to dwie części jednego filmu pt. „Historia św. Rity”. ( 2 część będzie dopiero w czwartek z racji środowego dnia spowiedzi adwentowej w naszej parafii).  W dzień wprowadzenia pragnę serdecznie poprosić całą parafie o przyniesienie róż przez każdą osobę (albo chociaż jedną na rodzinę), które są przypisane św. Ricie. Będą one poświecone i zabrane do domów, jako połączenie duchowe ze św. Ritą i Jej wstawiennictwem w naszych comiesięcznych intencjach.

6. Caritas Diecezji Pelplińskiej pragnie włączyć się, wzorem lat ubiegłych, w ogólnopolską akcję „Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom” rozprowadzając świece na stół wigilijny w cenie minimalnej  od 8 zł. za sztukę.

7. W biurze parafialnym można zapisywać dodatkowych chorych, których odwiedzę z posługą sakramentalną jeszcze przed świętami, tj. 20 grudnia.

8. Aby nadchodzące Święta przeżyć w stanie łaski uświęcającej, zapraszamy do skorzystania z sakramentu pojednania. Spowiedź adwentowa w naszej parafii odbędzie się (z udziałem księży dekanatu tucholskiego) w środe, 20 grudnia  od godz. 16,oo  do  18,oo (z przerwą od godz. 17,oo do 17,30).

9. W Biurze Parafialnym można zamawiać i rezerwować intencje mszalne na rok 2017, a także zaopatrywać się w opłatek wigilijny.

10. W najbliższych dniach zapraszam na opłatek wigilijny nasze grupy parafialne w następujących dniach:

  • · w niedzielę po Mszy św. dla dzieci scholę „ANIOŁKI”
  • · w poniedziałek przde Mszą na godz. 17.00  ministrantów
  • w poniedziałek po Mszy św. wieczornej zapraszam na godz. 19.30  Róże Różańcowe

11. Przed kościołem u ministrantów można nabyć „Pielgrzyma”, dla dzieci „Małego Pielgrzyma”,  dwutygodnik  „W rodzinie”, „List naszej Pani”, „Wzrastanie”, „Misjonarza”  oraz  inne czasopisma o tematyce misyjnej i młodzieżowej.

12. Wszystkim tym, którzy w bieżącym tygodniu obchodzą imieniny, urodziny, oraz wszelkie jubileusze i rocznice, składam najserdeczniejsze życzenia: zdrowia, wielu łask Bożych oraz wszelkiej pomyślności.

Ks. Wiesław Herold - proboszcz parafii

1. W grudniu łączymy się z Papieżem w modlitwie: Aby osoby starsze, wspierane przez rodziny i przez wspólnoty chrześcijańskie, współpracowały, wykorzystując mądrość i doświadczenie, w przekazywaniu wiary i wychowaniu nowych pokoleń.

2. Jak dobrze przeżyć kolejny, drugi tydzień Adwentu? Jak dobrze przygotować się do tego, co nazywamy przyjściem Pana?
Dzisiaj słyszymy w czytaniach nawoływania do prostowania ścieżek, urwiska mają się stać równiną, a strome zbocza niziną.
Chodzi więc o to, by umożliwić czyjś przyjazd i czyjeś zbliżenie do nas. To sam Pan Bóg mówi o sobie, że chce do nas przyjść, a napotyka wyrwy, urwiska, strome zbocza, po których nie może się do nas dostać.
Powiemy: ależ dla Boga ja jestem zawsze otwarty! No tak, ale ten Bóg jakoś lubi zbliżać się do nas w drugim człowieku. Tak przyszedł do nas dosłownie – w Chrystusie, tak sam Chrystus obiecał przychodzić wiele razy. Co On jednak widzi w nas? Niby tę „pełną otwartość” na Boga oraz nowe mury, zasieki, druty kolczaste, które bronią do nas dostępu drugiemu człowiekowi. A w tym tygodniu, 10 grudnia – będzie Dzień modlitw w intencji Kościoła na Wschodzie, zbiórka pieniężna do puszek na potrzeby tegoż Kościoła. Z kolei 13 grudnia to Dzień Modlitwy za Ofiary Stanu Wojennego. Potrzebujący ze Wschodu i zmarli oraz poszkodowani przez stan wojenny – czy mają do nas dostęp, do naszej dobroci, do naszych modlitw? Jeśli nie, to prostujmy ścieżki dla nich, zróbmy coś drobnego, by Bóg w drugim, bardzo konkretnym człowieku miał dostęp do naszego serca.
Może wyjść na to, że okazując miłosierdzie – czy to potrzebującemu Kościołowi na Wschodzie, czy pamiętając o ofiarach stanu wojennego, usłyszymy kiedyś od samego Jezusa: to ja byłem, to było właśnie moje „przyjście”, o którym przypominał ci Kościół w Adwencie.

2. W dzisiejszą - drugą niedzielę  miesiąca – dziękuję za modlitwę do miłosierdzia Bożego za przyczyną św. Faustyny Kowalskiej o potrzebne łaski na czas budowy  naszego kościoła oraz w intencji wszystkich  ofiarodawców i darczyńców. Dziękuję też za dzisiejszą kolektę na budowę kościoła. Pragnę prosić również o pomoc przy czyszczeniu kościoła po ostatnich robotach we wtorek i środę po Mszy św., tj. o godz. 18 tej.

3. Dzisiaj przypada również dzień modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie. Z tej okazji przeprowadzamy przy wyjściu z kościoła zbiórkę ofiar do puszek.

4. Rozpoczęliśmy czas Adwentu, czas radosnego oczekiwania na święta Bożego Narodzenia. Wszystkich serdecznie zapraszam na Roraty, które odprawiane są od poniedziałku do piątku o godz. 17.00. Zaproszenie kieruję przede wszystkim do dzieci przygotowujących się do I Komunii św., a więc klasy III , II  i  I  oraz młodzież do Bierzmowania. Dzieci zapraszam z lampionami.

5. W środę zapraszam na nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy o godz. 17.00.

6. Od 17 do 23 grudnia przypadają kwartalne dni modlitw o życie chrześcijańskie rodzin. Są to dni modlitw za rodziny i za przygotowujących się do małżeństwa.

7. Aby nadchodzące Święta przeżyć w stanie łaski uświęcającej, zapraszamy do skorzystania z sakramentu pojednania z udziałem księży spowiedników w środę (20 grudnia) od godziny 16.00 do 18.00 (z przerwą od godz. 17.00 do 17.30).

8. Caritas Diecezji Pelplińskiej pragnie włączyć się, wzorem lat ubiegłych, w ogólnopolską akcję „Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom”. Od I Niedzieli Adwentu rozprowadzamy świece na stół wigilijny w cenie 8 zł
Opłatek wigilijny można nabyć w biurze parafialnym.

9. W biurze parafialnym można zgłaszać dodatkowych chorych, których odwiedzę z posługą sakramentalną w środę (20 grudnia) od godziny 10.00 do 14.00.

10. U ministrantów przed kościołem można zakupić czasopisma religijne, jak „Pielgrzym”,  „Radio Maryja”, „W rodzinie” oraz inne czasopisma  o tematyce  misyjnej.

11. Wszystkim tym, którzy w bieżącym tygodniu obchodzą imieniny, urodziny, oraz wszelkie jubileusze i rocznice, składamy najserdeczniejsze życzenia: zdrowia, wielu łask Bożych oraz wszelkiej pomyślności - „Szczęść Boże”.

ks. Wieslaw Herold - proboszcz parafii

 

 1. Dzisiejszą niedzielą rozpoczynamy Adwent, czas radosnego oczekiwania na święta Bożego Narodzenia. Wszystkich serdecznie zapraszam na Roraty, które odprawiać będziemy od poniedziałku do piątku o godz. 17.00. Dzieci przygotowujące się do I Komunii św., a więc klasy III , II  i  I  praz młodzież do Bierzmowania zapraszam – na miarę możliwości każdego dnia. Jak każdego roku dzieci zapraszam z lampionami.

2. W nocy z 11 na 12 sierpnia niektóre parafie zostały poszkodowanych przez burze i nawałnice. Straty są bardzo duże. W naszej diecezji na prośbę ks. Biskupa powstał     projekt solidarnej pomocy pod hasłem „Parafia parafii”. W dzisiejszą niedzielę nasza parafia włącza się w tę pomoc przekazując dzisiejsza kolektę,  jako pomoc dla parafii Wielki Mędromierz. W imieniu ks. proboszcza z Mędromierza składam serdeczne Bóg zapłać.

3.W grudniu łączymy się z Papieżem w modlitwie: Aby osoby starsze, wspierane przez rodziny i przez wspólnoty chrześcijańskie, współpracowały, wykorzystując mądrość i doświadczenie, w przekazywaniu wiary i wychowaniu nowych pokoleń.

4. Liturgia słowa Bożego wprowadza nas w czas czuwania adwentowego. Bezcenny dar czasu, to dar darmo dany – łaska. Ona jednak – jak każda inna – domaga się naszego wysiłku współpracy; by czas adwentu ani czas naszego życia nie „przeciekał nam przez palce”. Byśmy podejmowali trud, aby dzień po dniu wypełniać szukaniem Bożej, a nie swojej chwały.

Dziś rozpoczynamy adwent – czas radosnego oczekiwania na przyjście Zbawiciela. Oczekujemy nie tylko na liturgiczne obchody tego, co już się dokonało w Betlejem; ale też i na to, co niezawodnie przyniesie przyszłość: dzień paruzji. Będzie to radosny koniec czasu i powrót Króla do swoich poddanych. Powrót, który dokona się w pełni splendoru, co wyznajemy w liturgii, mówiąc: „oczekujemy Twego przyjścia w chwale”. Prorok Izajasz przypomina Imiona Boga: nasz Odkupiciel, Ojciec, Twórca. Odsłania obraz Boga, który w swoim miłosierdziu, mimo naszej niewierności, pozostaje wierny zawartemu z nami Przymierzu. Jego darem jest przyjście Jezusa Chrystusa – i to pierwsze, i to, którego jeszcze oczekujemy. Pan Jezus wzywa nas do czujności serca – do odpowiedzi miłością na Miłość. Znakiem naszej miłości jest staranność w wypełnianiu powierzonych zadań, które sprowadzają się do jednego: miłować Boga i bliźniego, i siebie samego. Miłować i służyć roztropnie. „Pod koniec życia będziemy sądzeni z miłości” – uczył św. Jan od Krzyża – adwentowy święty.

5. W środę zapraszam na nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy o godz. 17.00.

6. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek miesiąca, w którym zapraszam do wspólnej modlitwy o powołanie kapłańskie, misyjne i zakonne.

7. W piątek 8 grudnia przypada uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP. Podczas Mszy świętej o godz. 17.00 zostaną poświęcone książeczki do nabożeństwa i medaliki dzieci pierwszokomunijnych.

8. W sobotę (9 grudnia) na Mszy św. o godz. 11.00 w Bazylice katedralnej pod przewodnictwem Księdza Biskupa Diecezjalnego dziękować będziemy za posługę Księdza Biskupa Wiesława Śmigla na rzecz diecezji Pelplińskiej. Uroczysty Ingres do Bazyliki Toruńskiej odbędzie się w niedzielę 10 grudnia o godz. 12.00. Księdza Biskupa ogarniamy serdeczną modlitwą w Jego posłudze dla dobra Chrystusowego Kościoła.

9. W przyszłą niedzielę przypada dzień modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie. Tego dnia przed kościołami w Polsce odbywa się zbiórka do puszek na ten cel.

10. Również za tydzień, jak w każdą drugą niedzielę  miesiąca, zapraszam do modlitwy, do miłosierdzia Bożego za przyczyną św. Faustyny Kowalskiej o potrzebne łaski na czas budowy  kościoła oraz w intencji wszystkich  ofiarodawców i darczyńców. Kolekta z tego dnia przeznaczona jest inwestycje związane z budową kościoła.

11. Caritas Diecezji Pelplińskiej pragnie wzorem lat ubiegłych włączyć się w ogólnopolską akcję Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. Akcja ta związana jest z rozprowadzaniem świec, na których umieszczono symbol Caritas. Świece te można nabyć u ministrantów przy wyjściu z kościoła i w biurze parafialnym w cenie 8 zł. za sztukę.

12. U ministrantów przed kościołem można zakupić czasopisma religijne, jak „Pielgrzym”,  „Radio Maryja”, „W rodzinie” oraz inne czasopisma  o tematyce  misyjnej.

13. Wszystkim tym, którzy w bieżącym tygodniu obchodzą imieniny, urodziny, oraz wszelkie jubileusze i rocznice, składamy najserdeczniejsze życzenia: zdrowia, wielu łask Bożych oraz wszelkiej pomyślności - „Szczęść Boże”.

ks. Wiesław Herold - proboszcz parafii

 

 

Więcej artykułów…