1. Przeżywamy najważniejsze ze świąt chrześcijaństwa – Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego. Jezus Zmartwychwstały mając władzę nad śmiercią i szatanem przynosi światu zbawienie. Ciesząc się z tego zwycięstwa życia nad śmiercią przeżyjmy te święta w duchu prawdziwej radości.

2. Składam serdeczne Bóg zapłać za piękne kwiaty złożone do Grobu Pańskiego, a także za pomoc przy dekorowaniu Grobu Pańskiego tak w małym,  jak i dużym kościele.  Dziękuję wszystkim,  którzy pomagali w sprzątaniu  i przygotowaniu kościoła na święta Wielkanocne oraz za przygotowanie liturgii Triduum Paschalnego służbie liturgicznej ołtarza.  Wszystkim  za wszystko bardzo dziękuję.

3. Dzisiaj Msze św. o godz. 10.oo oraz 11.30  (nie będzie Mszy sw. o godz. 8.00)

4. Jutro ( 2 kwietnia) drugi dzień Świąt Wielkanocy. Porządek Mszy Świętych,  jak w niedzielę, tj. o godz. 8.00, 10.00, i 11.30. Tradycyjnie tego dnia w naszych kościołach modlimy się w intencji wszystkich szkół i uczelni katolickich. W szczególny zaś sposób modlimy się w intencji Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

5. Również jutro (2 kwietnia) przypada rocznica sakry biskupiej Księdza Biskupa Diecezjalnego Ryszarda Kasyny.
Natomiast we wtorek (3 kwietnia) dzień Jego imienin (Ogarnijmy modlitwą naszego Księdza Biskupa wypraszając Boże błogosławieństwo w posłudze biskupiej dla dobra Chrystusowego Kościoła).

6. W środę zapraszam na Nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy o godz. 18.00.

7. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, piątek i sobota miesiąca.

8. W I sobotę miesiąca zapraszam o godz. 15.00 w ramach akcji „Promienie Miłosierdzia” na ul. Dworcową 2 (przed budynek byłego więzienia) na wspólną koronkę do Bożego Miłosierdzia.

9. Zarząd Stowarzyszenia Hospicjum im. św. Małgorzaty” w Tucholi, składa serdeczne podziękowania za wsparcie finansowe i zaangażowanie, podczas ogólnopolskiej akcji przeprowadzonej w Niedzielą Palmową pod nazwą Pola Nadziei.

10. Za tydzień przypada II Niedziela Wielkanocna (23 kwietnia), która obchodzona jest w Kościele jako Niedziela Miłosierdzia Bożego.
Serdecznie zapraszam do odmawiania koronki do Bożego Miłosierdzia o godz. 15.00.

11. Przyszła niedziela ze względu na swoją wymowę jest patronalnym dniem Caritas. Tego dnia zbierać będziemy ofiary do puszek z przeznaczeniem  na dzieło miłosierdzia.

12. Rozpoczęliśmy nowy miesiąc kwiecień, w którym łączymy się z Papieżem we wspólnej  modlitwie: Aby odpowiedzialni za idee i sposób zarządzania w gospodarce mieli odwagę odrzucać gospodarkę wykluczającą i by potrafili otwierać nowe drogi.

13. Od przyszłej niedzieli  (7 kwietnia br.) będzie zmiana godzin  Mszy św. w niedzielę. Msze św. będą o godz.  9.00   i  11.00  oraz wieczorem o godz. 17.00. Intencje będą przesunięte na kolejna godzinę,  a wiec  z  8,00  na 9.00    oraz  z  10.00  na  11.00   i  z  11.30  na  17.00.

14. W czwartek po Mszy św. wieczornej o godz. 19.00 zapraszam na spotkanie pielgrzymkowe do Lourdes i Fatimy.

15. Jak zawsze zapraszam do lektury nowego numeru  Pielgrzyma, W Rodzinie oraz innych czasopism  o treści chrześcijańskiej.

ks. Wiesław Herold - proboszcz parafii

Aktualny biuletyn parafialny do pobrania (PDF)

1. W marcu  łączymy się z Papieżem w modlitwie: Aby prześladowani chrześcijanie doświadczyli wsparcia całego Kościoła przez modlitwę i w postaci pomocy materialnej.

2. Dzisiejsza Niedziela Palmowa wprowadza nas w tajemnicę Wielkiego Tygodnia. Na wszystkich Mszach św. są święcone palmy.

3. Dzisiaj również obchodzimy XXXIII. Światowy Dzień Młodzieży pod hasłem: „Nie bój się, Maryjo, znalazłaś bowiem łaskę u Boga” (Łk 1,30). Z tej racji pod przewodnictwem Ks. Biskupa Diecezjalnego gromadzi się młodzież naszej diecezji pelplińskiej w Kościerzynie.

4.Jutro, w poniedziałek, odbędzie się w naszej parafii spowiedź Wielkanocna z udziałem zaproszonych księży spowiedników od godz. 16.00  do godz. 18.00 ( z przerwą od godz. 17 do 17.30). Serdecznie zapraszam.

5. Nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy o godz. 18.00.

6. Dzisiaj w Niedzielę Palmową Tucholskie Stowarzyszenia Hospicjum organizuje przed kościołami naszego dekanatu akcję pod nazwą „Pola Nadziei",  która polega na wręczaniu przez kwestujących wolontariuszy, kwiatów - żonkili - symbolu nadziei, osobom wspomagającym akcję. Pozyskane w ten sposób wolne datki, zbierane do specjalnych puszek, przeznaczone zostaną na zakup sprzętu i materiałów dla działalności tucholskiego hospicjum. Serdecznie polecamy ten cel modlitwie i ofiarności na miarę możliwości.

7. Dzisiaj też w Niedzielę Palmową będzie można nabyć specjalnie przygotowane palmy wykonane przez naszą szkołę nr 5 z których datki przeznaczone będą na budowę skoczni w dal dla naszej szkoły.

8. Przed nami Wielki Tydzień. Przeżyjmy ten czas jako prawdziwi chrześcijanie, tj w wyciszeniu  i zadumie nad własnym życiem. Niech te trzy święte dni: Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota będą dniami szczególnego zagłębiania się w Misterium Paschalne poprzez czynny osobisty udział w bogatej liturgii.

9. Wielki Czwartek  - ustanowienie Eucharystii i sakramentu Kapłaństwa. Rano o godz. 10.00 w bazylice katedralnej pod przewodnictwem Biskupa Diecezjalnego będzie  Mszę Świętą Krzyżma, podczas której pobłogosławione są oleje używane do namaszczania chorych i krzyżmo służące do namaszczania podczas święceń kapłańskich, chrztu i bierzmowania. W czasie tej Mszy duchowieństwo diecezjalne odnawia przyrzeczenia kapłańskie. Natomiast w parafiach celebrowana jest w tym dniu jedna Msza Święta, zwana Mszą Wieczerzy Pańskiej, na pamiątką ustanowienia sakramentów Eucharystii i kapłaństwa. Rozpoczyna się Triduum Paschalne. Po hymnie „Chwała na wysokości Bogu” milkną dzwony i organy, a po Komunii Świętej Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do Kaplicy Adoracji, tzw. Ciemnicy, upamiętniającej pojmanie w Ogrójcu. Na znak smutku zostanie obnażony ołtarz. Msza Święta Wieczerzy Pańskiej zostanie odprawiona o godz. 18,oo. Adoracja Najświętszego Sakramentu przy Ciemnicy będzie trwała do godz. 22,oo. Adorację rozpoczniemy następnego od godz. 10.00.

10. W WIELKI PIĄTEK zachowujemy post ścisły (całkowite wstrzymanie się od potraw mięsnych i tylko trzy posiłki w ciągu całego dnia, w tym jeden do syta (od tego postu osoby od 14. do 60. roku życia nie mają dyspensy). Powstrzymanie się od spożywania potraw mięsnych dobrze rozciągnąć też na Wielką Sobotę. Tego dnia na znak smutku i żałoby nie sprawuje się Eucharystii. Liturgię Wielkiego Piątku rozpoczniemy również o godz. 18,oo. Za uczestnictwo w adoracji krzyża można uzyskać odpust zupełny. Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do Grobu Pańskiego.
O godz. 20.30 rozpocznie się nabożeństwo DROGI KRZYŻOWEJ, które podobnie jak w poprzednich latach, odprawimy ulicami naszego miasta. Początek na Placu Wolności,  a zakończenie w kościele  św. Bartłomieja. Proszę o zabranie świec na Drogę Krzyżową. Adoracja przy Grobie Pańskim do 22,oo. Wznowienie adoracji w sobotę  od  godz. 10.00.

11. W Wielki Piątek rozpoczniemy Nowennę przed świętem Miłosierdzia Bożego.

12. WIELKA SOBOTA jest dniem adoracji Najświętszego Sakramentu w Grobie Pańskim. Święcenie pokarmów odbędzie się o godz. 15,oo i 16,oo. Jest to czas upamiętniający zstąpienie Chrystusa do otchłani oraz czas zadumy nad śmiercią Chrystusa.  W tym dniu można zachować post, powstrzymując się od pokarmów mięsnych. W tym dniu dzieci przynoszą  wraz ze święconką rodzinne skarbonki CARITAS , w które  zbierały w czasie Wielkiego Postu ofiarę, jako dar serca dla biednych dzieci na letnie wakacje.

13. W sobotni wieczór rozpoczynamy Wigilię Zmartwychwstania Pańskiego. Uroczysta i najbogatsza w ciągu roku liturgia oznajmi zmartwychwstanie Chrystusa. Zgodnie z bardzo starą tradycją, noc z soboty na niedziele ma być czuwaniem na cześć Pana. Liturgia Paschalna, którą odprawia się tej nocy wspominając Świętą i Wielką Noc Zmartwychwstania Chrystusa. Ta msza św. jest uważana za „Matkę wszystkich Mszy św.”  i jest najbardziej uroczystą w ciągu roku.

`14. Obrzędy liturgii Paschalnej  w  naszej parafii rozpoczną się  o godz. 22.30  w dużym kościele. Liturgia Paschalna ma następujący porządek: po Liturgii Światła i Orędziu Wielkanocnym, Kościół rozważa cuda, których Bóg od początku dokonał dla swojego ludu, aż do momentu, w którym razem z nowymi członkami odrodzonymi przez Chrzest, Kościół zostaje wezwany na ucztę Eucharystyczną przygotowaną przez Pana, jako pamiątka Jego Męki, Śmierci i Zmartwychwstania, w oczekiwaniu na Jego powtórne przyjście. Obrzędy kończą się uroczystą procesją zmartwychwstania zwaną REZUREKCJĄ. Na tę uroczystość wszyscy przynoszą świece, które będą zapalane w czasie Liturgii Światła, w czasie odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych oraz podczas procesji rezurekcyjnej.

15. Msze św. w pierwsze święto ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO zostaną odprawione o godz. 10.00 (przed ta Mszą św. odbędzie się procesja Wielkanocną z figurą Chrystusa  Zmartwychwstałego)  oraz o godz. 11.00 ( Nie będzie  zatem – z racji rezurekcji nocnej – pierwszej Mszy św. o godz. 8.00 ).

16. Ofiary Wielkiego Piątku z adoracji Krzyża są przeznaczone na utrzymanie Bazyliki Grobu Pańskiego w Jerozolimie.

17. Kwiaty do Grobu Pańskiego  można  składać w kościele przy chrzcielnicy, za które składam serdeczne Bóg zapłać.

18.Biuro Parafialne w Wielkim Tygodniu będzie czynne tylko we wtorek i środę po Mszy św. wieczornej o godz. 18,oo.

19. Od dzisiaj wracamy do czasu letniego. Wszystkie Msze św. wieczorne i nabożeństwa będą o godz. 18.00.

20.U ministrantów przed kościołem można nabyć „Pielgrzyma” oraz inne czasopisma religijne.

21. Wszystkim tym, którzy w bieżącym tygodniu obchodzą imieniny, urodziny, oraz wszelkie jubileusze i rocznice, składam najserdeczniejsze życzenia: zdrowia, wielu łask Bożych oraz wszelkiej pomyślności - „Szczęść Boże”.

ks. Wiesław Herold - proboszcz parafii

Aktualny biuletyn parafialny do pobrania (PDF)

1. W marcu  łączymy się z Papieżem w modlitwie: Aby prześladowani chrześcijanie doświadczyli wsparcia całego Kościoła przez modlitwę i w postaci pomocy materialnej.

2. Dzisiaj rozpoczynamy w naszej parafii  rekolekcje Wielkopostne, które poprowadzi o.  Mirosław Kotowski ze Zgromadzenie Słowa Bożego(znanego w Polsce bardziej pod popularną nazwą - Misjonarze Werbiści. Nauki rekolekcyjne będą podczas Mszy św. rano o godz. 9.00 oraz wieczorem o godz. 17.00.

3. Rekolekcje Szkolne dla dzieci i młodzieży  Szkoły Podstawowej nr 5 od poniedziałku i do środy w kościele o godz. 11,00.

4. Już dzisiaj zapraszam na spowiedź Wielkanocną,  która w naszej parafii odbędzie się we Wielki Poniedziałek, tj.26 marca br. od godz. 16.00  do  18.00  (z przerwą ½ godzinną od 17.00  do  17.30).

5. Kolekta dzisiejszej niedzieli przeznaczona jest na Wyższe Seminarium Duchowne.

6. W poniedziałek (19 marca) przypada uroczystość św. Józefa, Oblubieńca NMP. Jest to dzień modlitw za mężczyzn i ojców oraz ich misje w Kościele, rodzinach i świecie.

7. W czwartek przypada też 22 dzień miesiąca,  w którym zapraszam, jak co miesiąc,  na  nabożeństwo do św. Rity o godz. 17.00. Na zakończenie Mszy św. przed Najświętszym Sakramentem modlić się będziemy w intencji spraw trudnych, a zarazem w naszym życiu, które polecać będziemy wg intencji,  które można składać do koszyka wystawionego przed ołtarzem lub w czasie kolekty do koszyka oraz przez cały miesiąc do skrzynki przy chrzcielnicy lub pocztą internetową na stronie parafialnej. Nabożeństwo rozpoczyna się poświęceniem róż św. Rity a kończy się uroczystym błogosławieństwem lourdzkim.

8. Trwa Wielki Post. Zapraszam na nabożeństwa Drogi Krzyżowej w każdy piątek Wielkiego Postu o godz. 18.oo i na Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym o godzinie 16.00 (Po tych nabożeństwach Msza św. recytowana).

9. Składam serdeczne podziękowania za modlitwy w minioną niedzielę w intencji  budowy kościoła oraz w intencji wszystkich ofiarodawców  i darczyńców. Bóg zapłać za złożone ofiary na kolektę oraz w biurze parafialnym (3478 zł). Dziękuję również za ofiary od rodzin z ostatniego tygodnia miesiąca (1750 zł).

10. W przyszłą niedzielę przypada Niedziela Palmowa (Męki Pańskiej). Na wszystkich Mszach św. będą święcone palmy. W tym dniu zapraszam młodzież do wyjazdu na  Światowe Dni Młodzieży w Kościerzynie.

11. W Niedzielę Palmową Tucholskie Stowarzyszenia Hospicjum organizuje przed kościołami naszego dekanatu akcję pod nazwą „Pola Nadziei",  która polega na wręczaniu przez kwestujących wolontariuszy, kwiatów - żonkili - symbolu nadziei, osobom wspomagającym akcję. Pozyskane w ten sposób wolne datki, zbierane do specjalnych puszek, przeznaczone zostaną na zakup sprzętu i materiałów dla działalności tucholskiego hospicjum. Serdecznie polecamy ten cel modlitwie i ofiarności na miarę możliwości.

12. Również za tydzień w Niedzielę Palmową będzie można zakupić specjalnie przygotowane palmy wykonane przez naszą szkołę nr 5,  z którego datki przeznaczone będą na budowę skoczni w dal dla naszej szkoły.

13, Zachęcam do lektury nowego numeru dwutygodnika  „Pielgrzyma”,  „W Rodzinie” oraz innych czasopism,  które można nabywać u ministrantów przy wyjściu z kościoła.

14. Wszystkim tym, którzy w bieżącym tygodniu obchodzą imieniny, urodziny, oraz wszelkie jubileusze i rocznice, składam serdeczne życzenia: zdrowia, wielu łask Bożych oraz wszelkiej pomyślności – „Szczęść Boże

ks. Wiesław Herold - proboszcz parafii

Aktualny biuletyn parafialny do pobrania (PDF)

1. W marcu  łączymy się z Papieżem w modlitwie: Aby prześladowani chrześcijanie doświadczyli wsparcia całego Kościoła przez modlitwę i w postaci pomocy materialnej.

2. Ewangelia dzisiejszej niedzieli przedstawia Boga bogatego w swoim miłosierdziu dla każdego z nas. „Tak bowiem Bóg umiłował świat, że Syna swego Jednorodzonego dał, aby każdy, kto w Niego wierzy, nie zginął, ale miał życie wieczne” (J 3,16)
Bóg nieskończenie kocha słabego człowieka. Izraelici często lekceważyli przymierze zawarte z Bogiem. Wierzyli, że skoro wybrał, ocali mimo grzechów. Zachowa swoją Jerozolimę i świątynię Przyszła jednak zasłużona kara. I my nieraz fałszywie rozumiemy Boże miłosierdzie. Bóg przebacza, gdy ktoś szczerze żałuje.
Współczesny człowiek nie chce przyznać się do swych błędów. Izraelici w niewoli umieli je uznać. Prosili Boga o przebaczenie. My też korzystajmy ze świętego czasu Wielkiego Postu. Zastanówmy się nad sobą. Przystąpmy do szczerej spowiedzi. Módlmy się za tych, którzy dawno u niej nie byli.
Radujemy się, że już za trzy tygodnie będzie Wielka Noc Zmartwychwstania. Uczestniczymy w Chrystusowym zwycięstwie nad grzechem i śmiercią. Bóg Ojciec w Chrystusie przeznaczył nas do dobrych czynów. Przygotował sytuacje, kiedy to możemy innym przekazywać Jego miłość. Korzystajmy z tych sposobności. Kiedyś mamy w niebie uczestniczyć w radości Chrystusa. Odpowiedzmy czynami na Boże wezwanie.
Bóg zapowiedział dzieło swego Syna. Na pustyni polecił ustawić wyobrażenie węża. Wtedy ukąszeni, patrząc na niego z wiarą, odzyskiwali zdrowie. My też odzyskujemy zdrowie duszy, patrząc z wiarą na krzyż Chrystusa. On poniósł hańbiącą Mękę, by nas odkupić. Od przyjęcia Jego nauki zależy los każdego człowieka.
Ojciec posłał Syna na świat nie po to, by potępiać. On chce zbawić wszystkich. Ale szanuje wolność każdego. Sąd dokonuje się już teraz. Człowiek przyjmuje lub odrzuca Boże słowo. Wybiera światło lub ciemność. Często wygodniej jest w ciemności. Módlmy się, by wszyscy weszli w krąg Bożego światła.

3. Dzisiaj, w 2 niedzielę  miesiąca,  dziękuję wszystkim za wspólną modlitwę do Miłosierdzia Bożego za przyczyną św. Faustyny Kowalskiej w intencji budowy naszego kościoła oraz w intencji wszystkich ofiarodawców i darczyńców budowy. Dziękuję też za kolektę dzisiejszą  przeznaczoną na budowę świątyni.

4. Trwa czas Wielkiego Postu, w którym zapraszam w piątek o godz. 17.00 na Drogę Krzyżową wspólną dla całej rodziny. Tym razem rozważania poprowadzą przedstawiciele Róż Różańcowych i Żywego Różańca. Zaraz po tym nabożeństwie Msza św. recytowana. (Za udział w Gorzkich Żalach i Drodze Krzyżowej można uzyskać odpust zupełny).

5. W niedziele zapraszam na Gorzkie Żale o godz. 16.00 z rozważaniem kazań pasyjnych. Bezpośrednio po tym nabożeństwie Msza św. recytowana. (Za udział w Gorzkich Żalach i Drodze Krzyżowej można uzyskać odpust zupełny).

6. Zapraszam na Ekstremalną Drogę Krzyżową, która rozpocznie się w piątek, 16 marca 2018 r. Mszą św. o godz. 20.00, w Dziemianach. Ruszamy na trasę 28 km. Zapisy w po każdej Mszy św. w biurze parafialnym. Spotkaniu organizacyjnym odbędzie się w piątek, 9 marca, o godz. 19.15 w parafii Bożego Ciała.  Więcej informacji na plakacie oraz stronie internetowej EDK.

7. Serdecznie zapraszam na tegoroczne rekolekcje Wielkopostne, które rozpoczniemy już w najbliższą sobotę, tj. 17 marca o godz. 17.oo,  które poprowadzi o. Mirosław Kotowski ze Zgromadzenie Słowa Bożego (znanego w Polsce bardziej pod popularną nazwą - Misjonarze Werbiści. Już dzisiaj serdecznie proszę o zarezerwowanie w tych dniach swojego czasu na rekolekcje, które będą 1 raz w ciągu całego dnia, to jest rano o godz. 9.00 lub wieczorem o godz. 17.00. Zakończenie Rekolekcji  w środę, tj. 21 marca br.

8. Już dzisiaj zapraszam na spowiedź Wielkanocną,  która w naszej parafii odbędzie się we Wielki Poniedziałek, tj.26 marca br. od godz. 16.00  do  18.00  (z przerwą ½ godzinną od 17.00  do  17.30).

9. W środę zapraszam na Nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy o godz. 17.00.

10. Dzieci przygotowujące się do Pierwszej Komunii Świętej wraz z rodzicami zapraszam na spotkanie dzisiaj zaraz po Mszy św. o godz. 11,30.

11. W przyszłą niedzielę kolekta na Wyższe Seminarium Duchowne w Pelplinie. Bóg zapłać za składane ofiary.

12. Caritas Diecezji Pelplińskiej zachęca, aby rodziny i parafie zaangażowały się w akcję „Skarbonka miłosierdzia”. Skarbonka Caritas będą w tym roku dostarczone do rodzin przez dzieci szkolne na religii w szkole, jako dar skarbonki rodzinnej dla rodzin potrzebujących naszego wsparcia materialnego. Dar skarbonek przyniesiemy do kościoła w Wielką Sobotę  ( w czasie święcenia pokarmów).

13. Koło Przyjaciół Radia Maryja zaprasza do uczestnictwa w Misterium Męki Pańskiej w Górce Klasztornej. Wyjazd w sobotę, przed Niedzielą Palmową, 24 marca z Tucholi (kościół Bożego Ciała) o godz. 11.30, powrót ok. godz. 19.00. Koszt autokaru 20 zł.

14. Katolickie Liceum Ogólnokształcące zaprasza zainteresowanych uczniów na „Drzwi Otwarte” w sobotę 17 marca od godz. 10.00. Po reformie oświaty liceum jest publiczne. Dopłaca się tylko 100 zł za zajęcia dodatkowe.

15.Zachęcam do lektury dwutygodnika „W Rodzinie” i „Pielgrzyma” oraz innych czasopism,  które można nabywać u ministrantów.

16. Wszystkim tym, którzy w bieżącym tygodniu obchodzą imieniny, urodziny, oraz wszelkie jubileusze i rocznice, składam serdeczne życzenia: zdrowia, wielu łask Bożych oraz wszelkiej pomyślności – „Szczęść Boże”.

ks. Wiesław Herold - proboszcz parafii

Aktualny biuletyn parafialny do pobrania (PDF)

1. W marcu  łączymy się z Papieżem w modlitwie: Aby prześladowani chrześcijanie doświadczyli wsparcia całego Kościoła przez modlitwę i w postaci pomocy materialnej.

2. Słowo Boże dzisiejszej niedzieli przybliża nam wartość nie tylko świątyni budowanej, ale również i tej, którą budujemy w naszych sercach. Istnieje także świątynia ciała – szczególne, osobiste sanktuarium. Kto w nim mieszka?
Znany jest nam fragment Ewangelii, w którym „Jezus sporządziwszy sobie bicz ze sznurków”, „porządkuje” świątynię jerozolimską. Obecność w takim miejscu bankierów, baranków, wołów i gołębi jest nie do przyjęcia. Może budzić zgorszenie. Troska o zewnętrzny ład w kościele jest sprawą istotną, jednak znacznie ważniejszy jest pokój i czystość świątyni serca, harmonia uczuć i myśli. Dla wielu osób stanowi to problem, stąd niekończące się kolejki do psychoterapeutów. Nie zawsze konieczna jest pomoc fachowców, choć również nimi posługuje się Pan. Warto najpierw swe troski powierzyć Bogu i otworzyć się na uzdrawiające działanie Jego łaski. Warto zaprosić Go do uczestnictwa w każdej dziedzinie życia. Bywa, że nasze wnętrze pełne jest niepotrzebnych rzeczy. Nieuporządkowane, zaśmiecone, chaotyczne… Trudno więc się dziwić, że nie czujemy się szczęśliwi, lecz przygnębieni i smutni. Gdy Pan przychodzi do świątyni serca pogrążonej w nieładzie, ale oczekującej Jego pomocy, zaczyna porządkować. Usuwa to, co zbędne, przywracając piękno dane nam w sakramencie chrztu świętego. Bóg wie, „co się kryje w człowieku”, i potrafi zaradzić każdej biedzie. Nie lękajmy się uczynić Go Panem naszego życia! Otwórzmy mieszkanie serca, gdzie będzie królował, czyniąc nas szczęśliwymi, spełnionymi ludźmi.

3. Trwa Wielki Post to czas postu i pokuty. W tym czasie chrześcijanin powinien szczególnie praktykować czyny pokutne służące nawróceniu serca, co jest istotą pokuty w Kościele.

4. W  piątek o godz. 17.00 zapraszam na Drogę Krzyżową, która jak co roku, będzie wspólna dla wszystkich w naszym kościele  (rozważania poprowadzą wszystkie grupy stanowe oraz poszczególne grupy parafialnych).

5. Zapraszam na Ekstremalną Drogę Krzyżową, która rozpocznie się w piątek, 16 marca 2018 r. Mszą św. o godz. 20.00, w Dziemianach. Ruszamy na trasę 28 km. Zapisy w po każdej Mszy św. w biurze parafialnym. Spotkaniu organizacyjnym odbędzie się w piątek, 9 marca, o godz. 19.15 w parafii Bożego Ciała.  Więcej informacji na plakacie oraz stronie internetowej EDK.

6. W niedziele zapraszam na Gorzkie Żale o godz. 16.00 z rozważaniem kazań pasyjnych. Bezpośrednio po tym nabożeństwie Msza św. recytowana.
Za udział w Gorzkich Żalach i Drodze Krzyżowej można uzyskać odpust zupełny.

7. W środę zapraszam na Nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy o godz. 17.00.

8. Dzieci przygotowujące się do Pierwszej Komunii Świętej wraz z rodzicami zapraszam na spotkanie w niedzielę (11 marca) po Mszy św. o godz. 11,30.

9. Młodzież przygotowująca się do Sakramentu Bierzmowania zapraszam w piątek nie tylko na Drogę Krzyżową, ale tym razem do jej przewodniczenia.

10. Caritas Diecezji Pelplińskiej zachęca, aby rodziny i parafie zaangażowały się w akcję „Skarbonka miłosierdzia”. Skarbonka Caritas będą w tym roku dostarczone do rodzin przez dzieci szkolne na religii w szkole, jako dar skarbonki rodzinnej dla rodzin potrzebujących naszego wsparcia materialnego. Dar skarbonek przyniesiemy do kościoła w Wielką Sobotę  ( w czasie święcenia pokarmów).

11. Koło Przyjaciół Radia Maryja zaprasza do uczestnictwa w Misterium Męki Pańskiej, które będzie celebrowane w najstarszym w Polsce Sanktuarium Matki Bożej w Górce Klasztornej. Wyjazd w sobotę, przed Niedzielą Palmową, 24 marca. Chętni mogą zapisywać się  w biurze Radia Maryja, w każda sobotę od godz. 9.00 - 12.00, a w pozostałe dni tygodnia codziennie, po Koronce do Miłosierdzia Bożego,   (nr tel. 510-662-580). Wyjazd z Tucholi, o godz. 11.30, powrót ok. godz. 19.00. Koszt autokaru 20 zł. W sanktuarium istnieje możliwość skorzystania z sakramentu spowiedzi świętej.

12. W przyszłą, 2 niedzielę  miesiąca,  zapraszam do wspólnej modlitwy do Miłosierdzia Bożego za przyczyną św. Faustyny Kowalskiej w intencji budowy naszego kościoła oraz w intencji wszystkich ofiarodawców i darczyńców budowy. Kolekta z tej niedzieli jest też przeznaczona na budowę świątyni.

13. Zachęcam do lektury dwutygodnika „W Rodzinie” i „Pielgrzyma” oraz innych czasopism,  które można nabywać u ministrantów.

14. Wszystkim tym, którzy w bieżącym tygodniu obchodzą imieniny, urodziny, oraz wszelkie jubileusze i rocznice, składam serdeczne życzenia: zdrowia, wielu łask Bożych oraz wszelkiej pomyślności – „Szczęść Boże”.

ks. Wiesław Herold - proboszcz parafii

Aktualny biuletyn parafialny do pobrania (PDF)

1. W lutym łączymy się z Papieżem w modlitwie: Aby ci, którzy sprawują władzę materialną, poli­tyczną lub duchową, nie pozwolili, by rządziła nimi korupcja.

2. Dzisiaj przed kościołami przeprowadzona jest zbiórka do puszek „Ad gentes”, na rzecz polskich misjonarzy.

3. W środę zapraszam na Nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy o godz. 17.00.

4. W tym tygodniu przypadają dni eucharystyczne:

w I czwartek miesiąca modlimy się o powołania kapłańskie i zakonne.

w I piątek miesiąca, 2 marca nasze modlitwy kierujemy do Najświętszego Serca Pana Jezusa, o godz. 17.00 - Msza św. z wystawieniem i litanią (okazja do spowiedzi świętej, od godz. 16.30.)

Chorych i starszych wiekiem odwiedzę w I piątek w godzinach od 10 do 14.

W I sobotę miesiąca modlić się będziemy w intencji rodzin oraz rozpoczniemy nowennę przed 100. rocznicą odzyskania niepodległości  (tak będzie przez dziewięć miesięcy , aż do 11 listopada 2018 r.). Natomiast o godz. 15.00 zapraszam w ramach akcji „Promienie Miłosierdzia” na plac przed kościołem Św. Jakuba Ap., gdzie modlić się będziemy o nasze nawrócenie i pokutę.

5. Caritas Diecezji Pelplińskiej zachęca, aby rodziny i parafie zaangażowały się w akcję „Skarbonka miłosierdzia”. Skarbonka Caritas będą w tym roku dostarczone do rodzin przez dzieci szkolne na religii w szkole, jako dar skarbonki rodzinnej dla rodzin potrzebujących naszego wsparcia materialnego. Dar skarbonek przyniesiemy do kościoła w Wielką Sobotę  ( w czasie święcenia pokarmów).

6. Zapraszam na Ekstremalną Drogę Krzyżową, która rozpocznie się w piątek, 16 marca 2018 r. Mszą św. o godz. 20.00, w Dziemianach. Ruszamy na trasę 28 km. Zapisy w po każdej Mszy św. w biurze parafialnym. Spotkaniu organizacyjnym odbędzie się w piątek, 9 marca, o godz. 19.15 w parafii Bożego Ciała.  Więcej informacji na plakacie oraz stronie internetowej EDK.

7. Koło Przyjaciół Radia Maryja zaprasza do uczestnictwa w Misterium Męki Pańskiej, które będzie celebrowane w najstarszym w Polsce Sanktuarium Matki Bożej w Górce Klasztornej. Wyjazd w sobotę, przed Niedzielą Palmową, 24 marca. Chętni mogą zapisywać się  w biurze Radia Maryja, w każda sobotę od godz. 9.00 - 12.00, a w pozostałe dni tygodnia codziennie, po Koronce do Miłosierdzia Bożego, przy kaplicy Adoracji Najświętszego Sakramentu, o godz. 15.25, bądź telefonicznie (nr tel. 510-662-580). Wyjazd z Tucholi, o godz. 11.30, powrót ok. godz. 19.00. Koszt autokaru 20 zł. W sanktuarium istnieje możliwość skorzystania z sakramentu spowiedzi świętej.

8. W  piątek o godz. 17.00 zapraszam na Drogę Krzyżową, która jak co roku, będzie wspólna dla wszystkich w naszym kościele  (rozważania poprowadzą wszystkie grupy stanowe oraz poszczególne grupy parafialnych).

9. W niedziele zapraszam na Gorzkie Żale o godz. 16.00 z rozważaniem kazań pasyjnych. Bezpośrednio po tym nabożeństwie Msza św. recytowana.
Za udział w Gorzkich Żalach i Drodze Krzyżowej można uzyskać odpust zupełny.

10. Młodzież przygotowująca się do Sakramentu Bierzmowania uczestniczy w Drodze Krzyżowej w piątki Wielkiego Postu o godz. 17.00.

11. Caritas Diecezji Pelplińskiej zachęca, aby rodziny i parafie zaangażowały się w akcję „Skarbonka miłosierdzia”. Skarbonka Caritas będą w tym roku dostarczone do rodzin przez dzieci szkolne na religii w szkole, jako dar skarbonki rodzinnej dla rodzin potrzebujących naszego wsparcia materialnego. Dar skarbonek przyniesiemy do kościoła w Wielką Sobotę  ( w czasie święcenia pokarmów).

12. Zachęcam do lektury nowego numeru dwutygodnika „W Rodzinie” i „Pielgrzyma” oraz innych czasopism,  które można nabywać u ministrantów.

13. Wszystkim tym, którzy w bieżącym tygodniu obchodzą imieniny, urodziny, oraz wszelkie jubileusze i rocznice, składam serdeczne życzenia: zdrowia, wielu łask Bożych oraz wszelkiej pomyślności – „Szczęść Boże”.

ks. Wiesław Herold - proboszcz parafii

Aktualny biuletyn parafialny do pobrania (PDF)

1. W lutym łączymy się z Papieżem w modlitwie: Aby ci, którzy sprawują władzę materialną, poli­tyczną lub duchową, nie pozwolili, by rządziła nimi korupcja.

2. Składam serdeczne Bóg zapłać za modlitwę w intencji budowy, darczyńców i ofiarodawców oraz za kolektę – 3685 zł oraz ofiary rodzinne składane w ostatnim tygodniu miesiąca.

3. Rozpoczął się czas Wielkiego Postu, który jest okazją do intensywnej modlitwy i wielkodusznej pokuty dla ubłagania Boga o łaskę nawrócenia i dar pokoju dla wszystkich ludzi. Powstrzymywanie się od zabaw pomaga w opanowaniu instynktów i sprzyja wolności serca. Czynami pokutnymi są:
– modlitwa
– jałmużna
– uczynki pobożności i miłości
– umartwienie przez wierniejsze pełnienie obowiązków
– wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post.

4. Czasem pokuty w Kościele są poszczególne piątki całego roku i czas Wielkiego Postu. Wstrzemięźliwość obowiązuje wszystkich, którzy ukończyli 14 rok życia we wszystkie piątki i środę popielcową. Post obowiązuje w Środę Popielcową i w Wielki Piątek wszystkich między 18 a 60 rokiem życia. Powstrzymywanie się od zabaw obowiązuje w czasie Wielkiego Postu.

5. W środę zapraszam na Nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy o godz. 17.00.

6. W czwartek przypada 22 dzień miesiąca,  w którym modlić się będziemy o godz. 17.00 w nabożeństwie do św. Rity w sprawach ważnych w naszym życiu,  a zarazem trudnych,  które polecać będziemy wg intencji,  które można składać do koszyka wystawionym przed ołtarzem lub w czasie kolekty również do koszyka oraz przez cały czas do skrzynki przy chrzcielnicy lub pocztą internetową na stronie parafialnej. W tym dniu przypada też święto katedry św. Piotra Apostoła.

7. W  piątek o godz. 17.00 zapraszam na Drogę Krzyżową, która jak co roku, będzie wspólna dla wszystkich w naszym kościele  (rozważania poprowadzą wszystkie grupy stanowe oraz poszczególne grupy parafialnych).

8. W przyszłą – drugą niedzielę Wielkiego Postu, jak każdego roku, przed kościołem odbędzie się zbiórka do puszek na dzieło pomocy Ad Gentes. W tym modlić się będziemy w intencji misji i misjonarzy.

9. W niedziele zapraszam na Gorzkie Żale o godz. 16.00 z rozważaniem kazań pasyjnych. Bezpośrednio po tym nabożeństwie Msza św. recytowana.
Za udział w Gorzkich Żalach i Drodze Krzyżowej można uzyskać odpust zupełny.

10. Młodzież przygotowująca się do Sakramentu Bierzmowania uczestniczy w Drodze Krzyżowej w piątki Wielkiego Postu o godz. 17.00.

11. Caritas Diecezji Pelplińskiej zachęca, aby rodziny i parafie zaangażowały się w akcję „Skarbonka miłosierdzia”. Skarbonka Caritas będą w tym roku dostarczone do rodzin przez dzieci szkolne na religii w szkole, jako dar skarbonki rodzinnej dla rodzin potrzebujących naszego wsparcia materialnego. Dar skarbonek przyniesiemy do kościoła w Wielką Sobotę  ( w czasie święcenia pokarmów).

12. Zachęcam do lektury nowego numeru dwutygodnika „W Rodzinie” i „Pielgrzyma” oraz innych czasopism,  które można nabywać u ministrantów.

13. Wszystkim tym, którzy w bieżącym tygodniu obchodzą imieniny, urodziny, oraz wszelkie jubileusze i rocznice, składam serdeczne życzenia: zdrowia, wielu łask Bożych oraz wszelkiej pomyślności – „Szczęść Boże”.

ks. Wiesław Herold - proboszcz parafii

Aktualny biuletyn parafialny do pobrania (PDF)

Więcej artykułów…