1. W kwietniu łączymy się z Papieżem w modlitwie: Aby młodzież umiała wielkodusznie odpowiadać na swoje powołanie, rozważając poważnie również możliwość poświęcenia się Panu w kapłaństwie lub w życiu konsekrowanym.

2. Dzisiejsza  II Niedziela Wielkanocna jest Niedzielą Miłosierdzia Bożego, które w Kościele Katolickim jest Świętem ku czci Bożego Miłosierdzia ustanowione w 2000 r. przez papieża Jana Pawła II podczas kanonizacji św. Faustyny Kowalskiej. Święto to zostało ustanowione w wyniku objawień mistycznych św. siostry Faustyny Kowalskiej (zm. 1938). Według nich sam Jezus Chrystus żądał ustanowienia tego święta i dał obietnice związane z nim. Poprzedza je nowenna do Miłosierdzia, począwszy od Wielkiego Piątku. Zabiegi o ustanowienie tego święta sięgają roku 1938 r., które po śmierci św. Faustyny podjął jej spowiednik ks. Michał Sopoćko. Przed kościołem zbiórki charytatywnej do puszek dla Caritas.

3. W poniedziałek w liturgii przypada uroczystość św. Wojciecha, biskupa i męczennika. W Kiełpinie doroczny odpust ku czci tego męczennika, jako Głównego Patrona Polski. Msza w naszym kościele wyjątkowo rano o godz. 9.00.

4. We wtorek (25 kwietnia) przypada święto Świętego Marka Ewangelisty. Tego dnia przypada piąta rocznica śmierci śp. biskupa pelplińskiego Jana Bernarda Szlagi (2012). O godz. 18.00 Msza św. w Bazylice Katedralnej o spokój Jego duszy. Po Mszy św. Ksiądz Biskup Diecezjalny pobłogosławi kryptę. Z tej racji również w naszym kościele Msza św. rano o godz. 9.00.

5. W piątek obowiązkowe spotkanie dla dzieci do I Komunii św. o godz. 16.30 .

6. W sobotę święto św. Katarzyny ze Sieny, patronki Europy. Po Mszy św. obowiązkowe spotkanie dla młodzieży do Bierzmowania.

7. Zachęcam do lektury nowego numeru dwutygodnika  „Pielgrzyma” i „W Rodzinie” oraz innych czasopism,  które można nabywać u ministrantów.

8. Wszystkim ,  którzy  obchodzą  w tym  tygodniu urodziny,  imieniny, rocznice rodzinne oraz  jubileusze  małżeńskie  składam  najserdeczniejsze  życzenia:  zdrowia,  wielu  łask  Bożych  oraz  wszelkiej  pomyślności  w  życiu  osobistym  i  zawodowym  –  szczęść  Boże.

ks. Wiesław Herold - proboszcz parafii

1. Przeżywamy najważniejsze ze świąt chrześcijaństwa – Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego. Jezus Zmartwychwstały mając władzę nad śmiercią i szatanem przynosi światu zbawienie. Ciesząc się z tego zwycięstwa życia nad śmiercią przeżyjmy te święta w duchu prawdziwej radości.

2. Wszystkim gościom i  parafialnej wspólnocie składam jak najserdeczniejsze życzenia, aby świadomość tego, że Jezus zwyciężył grzech, przezwyciężył nasze słabości, pozwala nam zaczerpnąć ze Źródła Miłości i w ten sposób zdobyć siły, by świadczyć, że Jezus nie umarł daremnie, a Jego Zmartwychwstanie jest powodem do ciągłego powstawania z ciemności grzechu. Niech Zmartwychwstały Chrystus obdarza Was radością, miłością i pokojem.

3. Serdeczne Bóg zapłać za piękne kwiaty złożone do Grobu Pańskiego, a także za pomoc przy dekorowaniu Grobu Pańskiego tak w małym,  jak i dużym kościele.  Dziękuję wszystkim,  którzy pomagali w sprzątaniu  i przygotowaniu kościoła na święta Wielkanocne oraz za przygotowanie liturgii Triduum Paschalnego. organiście.  Wszystkim  z serca płynące Bóg zapłać.

4. Jutro drugi dzień Świąt Wielkanocy. Porządek Mszy Świętych,  jak w niedzielę, tj. o godz. 8.00, 10.00, i 11.30. Tradycyjnie tego dnia w naszych kościołach modlimy się w intencji wszystkich szkół i uczelni katolickich. W szczególny zaś sposób modlimy się w intencji Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

5. W środę zapraszam na Nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy o godz. 18.00.

6. Zarząd Stowarzyszenia Hospicjum im. św. Małgorzaty” w Tucholi, składa serdeczne podziękowania za wsparcie finansowe i zaangażowanie, podczas ogólnopolskiej akcji przeprowadzonej w Niedzielą Palmową pod nazwą Pola Nadziei.

7. Za tydzień przypada II Niedziela Wielkanocna (23 kwietnia), która obchodzona jest w Kościele jako Niedziela Miłosierdzia Bożego.
Serdecznie zapraszam do odmawiania koronki do Bożego Miłosierdzia o godz. 15.00.

8. Przyszła niedziela ze względu na swoją wymowę jest patronalnym dniem Caritas. Tego dnia zbierać będziemy ofiary do puszek z przeznaczeniem  na dzieło miłosierdzia.

9. Do nabycia kolejny, świąteczny numer Pielgrzyma oraz inne czasopisma treści chrześcijańskiej.

10. Wszystkim gościom i  parafialnej wspólnocie składam jak najserdeczniejsze życzenia:

Wesoły nam dziś dzień nastał,

Chrystus bowiem zmartwychwstał.

Radujcie się więc i z ufnością patrzcie w przyszłość.

Niech zsyła na Was łaski

i wnosi szczęście do Waszego rodzinnego życia.

Niech czas wielkanocny utrzyma nasze marzenia w mocy,

aby wszystkie życzenia okazały się do spełnienia

i aby nie zabrakło nam wzajemnej życzliwości,

abyśmy przez życie kroczyli w ludzkiej godności,

i niech symbol boskiego odrodzenia był i będzie dla nas

celem do spełnienia.

Radosnych i błogosławionych świąt Wielkanocnych,

a nade wszystko wszelkich łask Zmartwychwstałego

życzy

ks. Wiesław Herold

(proboszcz parafii Opatrzności Bożej)

1. W kwietniu łączymy się z Papieżem w modlitwie: Aby młodzież umiała wielkodusznie odpowiadać na swoje powołanie, rozważając poważnie również możliwość poświęcenia się Panu w kapłaństwie lub w życiu konsekrowanym.

2. Wczoraj i dzisiaj rozpoczęliśmy w naszej parafii  rekolekcje Wielkopostne, które poprowadzi ks. kan. Andrzej Szopiński – dyr. Wydziału Ekonomicznego naszej Diecezji.  Nauki rekolekcyjne będą podczas Mszy św. rano o godz. 9.00 oraz wieczorem o godz. 18.00.

3. Dzisiaj, 2 kwietnia, przypada rocznica sakry Biskupiej Księdza Biskupa Pelplińskiego Ryszarda Kasyny. Natomiast jutro, w poniedziałek (3 kwietnia), dzień imienin Ks. Biskupa Ryszarda.  Ogarnijmy modlitwą naszego Pasterza wypraszając Boże błogosławieństwo w posłudze biskupiej na każdy dzień.

4. Trwa Wielki Post. Zapraszam na nabożeństwa Drogi Krzyżowej w każdy piątek Wielkiego Postu o godz. 18.oo i na Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym o godzinie 16.00 (Po tych nabożeństwach Msza św. recytowana).

5. Rekolekcje Szkolne dla dzieci i młodzieży  Szkoły Podstawowej nr 5 od poniedziałku i do środy w kościele o godz. 11,00.

6. W tygodniu przypadają Dni Eucharystyczne:

  • · pierwszy czwartek miesiąca pamiętajmy w naszych modlitwach o powołania kapłańskie, zakonnych oraz misyjnych
  • · pierwszy piątek miesiąca modlitwy nasze zanosić będziemy do serca Pana Jezusa, jako wynagrodzenie za grzechy nasze i całego świata. Tego dnia spowiedź święta od godz.17. 30
  • · Również w pierwszy piątek  miesiąca odwiedzę chorych w godzinach  od  10tej   do  14-tej.

7. W przyszłą niedzielę (9 kwietnia) Niedziela Palmowa Męki Pańskiej. Na wszystkich Mszach św. będą święcone palmy.

8. Również w przyszłą niedzielę przypada  2 niedziela miesiąca.  Z tej racji zapraszam do wspólnej modlitwy w intencji  budowy kościoła oraz w intencji wszystkich ofiarodawców. Składam serdeczne podziękowania wszystkim ofiarodawcom  i darczyńcom za składane ofiary na kolektę oraz w biurze parafialnym, a także na konto parafialne.

9. Zachęcam do lektury nowego numeru dwutygodnika  „Pielgrzyma” i „W Rodzinie” oraz innych czasopism,  które można nabywać u ministrantów.

10. Wszystkim tym, którzy w bieżącym tygodniu obchodzą imieniny, urodziny, oraz wszelkie jubileusze i rocznice, składam serdeczne życzenia: zdrowia, wielu łask Bożych oraz wszelkiej pomyślności – „Szczęść Boże”.

ks. Wiesław Herold - proboszcz parafii

 

 

1. W marcu łączymy się z Papieżem w modlitwie: Aby prześladowani chrześcijanie doświadczyli wsparcia całego Kościoła przez modlitwę i w postaci pomocy materialnej.

2. Dzisiejsza, już czwarta niedziela Wielkiego Postu, która  nazwana  niedzielą Laetare, czyli niedzielą radości. Ornat wyjątkowo raz w roku jest koloru różowego.

3. Liturgia dzisiejszego słowa Bożego każe nam otworzyć oczy seca naszego na drugiego człowieka. Ktoś kiedyś powiedział w ramach życzeń: „Abyś codziennie rano znajdował ważny powód do wstawania”. Poranne otwarcie oczu wydaje się czasem niewykonalne. Lecz gdy wiemy, po co to robimy, otwieramy oczy i rozpoczynamy kolejny dzień. Poranne otwarcie oczu to moja decyzja. Lecz Pan Jezus pragnie jeszcze otworzyć moje „duchowe oczy”, czyli uruchomić moją wrażliwość. Abym potrafił oddzielić dobro od zła. Abym dostrzegł specjalne zadania dla mnie do wykonania. Gdy otworzę „duchowe oczy” mego serca, dostrzegam ludzi, którym jestem potrzebny.
W dzisiejszej Ewangelii Pan Jezus posyła ślepego, aby po pomazaniu oczu umył się w sadzawce Siloe, co oznacza „posłany”. „Posłany” to ja, który widzę konkretne dobro do wykonania, konkretnego człowieka czekającego na mnie. Jestem „posłany” w to miejsce, do tego człowieka
Każdy dzień ma określoną liczbę godzin. To czas dla mnie do wypełnienia. To czas teraźniejszy – realny. Czas przeszły jest wspomnieniem. Czas przyszły jest możliwością. A prawdziwe jest to, co tu i teraz. Czasem uciekamy w przeszłość, czasem w przyszłość. Teraźniejszość nas „uwiera”. Czasem też wydaje się nam, że uciekniemy przed Panem Bogiem i gdzieś na boku zrealizujemy swój plan.
Tymczasem realna jest tylko teraźniejszość. I realny jest Bóg, który JEST. Jak powiedział Mojżeszowi: „JESTEM, który JESTEM” . Wszystko, cokolwiek czynimy, czynimy w Jego obecności. Pamiętajmy o tym. Otwierajmy się na Niego. Wtedy dostrzeżemy to, co jest owocem jego światłości: prawość, sprawiedliwość i prawdę .

4. Trwa Wielki Post. Zapraszam na nabożeństwa Drogi Krzyżowej w każdy piątek Wielkiego Postu o godz. 17.oo i na Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym o godzinie 16.00 (Po tych nabożeństwach Msza św. recytowana).

5. Serdecznie zapraszam na tegoroczne rekolekcje Wielkopostne, które rozpoczniemy już w najbliższą sobotę, tj. 1 kwietnia o godz. 18.oo,  które poprowadzi ks. kan. Andrzej Szopiński – dyr. Wydziału Ekonomicznego naszej Diecezji. Już dzisiaj serdecznie proszę o zagospodarowanie w tych dniach czasu na godziny rekolekcyjne. Nauki będą rano o godz. 9.00 oraz wieczorem o godz. 17.00.

6. Plan rekolekcji wielkopostnych przedstawia się następująco:

Rozpoczęcie – sobota, 1 kwietnia – o godz. 18.00 – Msza św. z nauką dla wszystkich oraz nauką stanową dla młodzieży  do Bierzmowania

W niedzielę, 2 kwietnia, nauki rekolekcyjne na każdej Mszy św.:

  • godz.   8.00   – Msza św. z nauką dla wszystkich
  • godz. 10.00   – Msza św. z nauką dla wszystkich
  • godz. 11.30   – Msza św. z nauką dla dzieci
  • godz. 16.00 – Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym i Msza św. recytowaną.

Nauki rekolekcyjne dla wszystkich w dni powszednie od poniedziałku do środy - 5 kwietnia włącznie -  będą podczas Mszy św. o godz. 9.00 i 18.00.

Rekolekcje Szkolne dla dzieci i młodzieży  Szkoły Podstawowej nr 5, rozpoczną się również od poniedziałku i będą codziennie, aż do środy, 5 kwietnia, w kościele o godz. 11,00.

7. Od poniedziałku, 27 marca, Msze św. będą odprawiane o godz. 18.00.

8. W środę zapraszam o godz. 17.00 na nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

9. Serdecznie zapraszam do udziału w comiesięcznej akcji PROMIENIE MIŁOSIERDZIA. Tym razem spotykamy się przy krzyżu misyjnym przed kościołem Bożego Ciała, 1 kwietnia, o godz. 15.00. Modlić się będziemy Koronką do Miłosierdzia Bożego o pełne, głębokie i owocne przeżycie rekolekcji wielkopostnych, Triduum Paschalnego i Świąt Zmartwychwstania Pańskiego.

10. Komenda Powiatowa Policji ostrzega szczególnie osoby starsze przed wyłudzeniami pieniędzy, różnymi metodami. Więcej informacji w gablocie przed kościołem.

11. Biuro Parafialne czynne będzie od wtorku do piątku zawsze po Mszy św.

12. Wspólnota Szkół Katolickich w Chojnicach zaprasza na dzień drzwi otwartych w sobotę 1. kwietnia o godz. 10.00 w budynku szkolnym przy ul. Grunwaldzkiej 1.

13. Zachęcam do lektury nowego numeru dwutygodnika „W Rodzinie” i „Pielgrzyma” oraz innych czasopism,  które można nabywać u ministrantów.

14. Wszystkim tym, którzy w bieżącym tygodniu obchodzą imieniny, urodziny, oraz wszelkie jubileusze i rocznice, składam serdeczne życzenia: zdrowia, wielu łask Bożych oraz wszelkiej pomyślności – „Szczęść Boże”.

ks. Wiesław Herold - proboszcz parafii

 

1. W marcu łączymy się z Papieżem w modlitwie: Aby prześladowani chrześcijanie doświadczyli wsparcia całego Kościoła przez modlitwę i w postaci pomocy materialnej.

2. Trwa Wielki Post. Kościół Święty przypomina: Wszyscy wierni obowiązani są czynić pokutę. Dla wyrażenia tej pokutnej formy pobożności chrześcijańskiej Kościół ustanowił dni okresu postu i pokuty. W tym czasie chrześcijanin powinien szczególnie praktykować czyny pokutne służące nawróceniu serca, co jest istotą pokuty w Kościele. Powstrzymywanie się od zabaw pomaga w opanowaniu instynktów i sprzyja wolności serca.

3. Czynami pokutnymi są:
– modlitwa
– jałmużna
– uczynki pobożności i miłości
– umartwienie przez wierniejsze pełnienie obowiązków
– wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post.
Czasem pokuty w Kościele są poszczególne piątki całego roku i czas Wielkiego Postu. Wstrzemięźliwość obowiązuje wszystkich, którzy ukończyli 14 rok życia we wszystkie piątki. Post obowiązuje w Wielki Piątek wszystkich między 18 a 60 rokiem życia. Powstrzymywanie się od zabaw obowiązuje w czasie Wielkiego Postu.

4. Serdeczne Bóg zapłać za ofiary składane dziś na Wyższe Seminarium Duchowe w Pelplinie.

5. Zapraszam na nabożeństwa Drogi Krzyżowej w każdy piątek Wielkiego Postu o godz. 17.oo i na Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym o godzinie 16.00 (Po tych nabożeństwach Msza św. recytowana).

6. W środę zapraszam o godz. 17.00 na nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. (Po Mszy św. można odebrać modlitwę do przyjęcia adopcji duchowej, którą odmówimy w sobotnią Uroczystość Zwiastowania N.M.Panny).

7. Dnia 25 marca w uroczystość Zwiastowania N.M.P obchodzić będziemy  „Dzień świętości życia”. Po Komunii św. przyjęcie nowych członków Duchowej Adopcji.

8. Także w sobotę (25 marca) Collegium Marianum, Liceum Katolickie im. Jana Pawła II w Pelplinie, organizuje w godz. 10.00-13.00 Dzień Otwarty Szkoły. W programie możliwość spotkania z dyrekcją, gronem pedagogicznym i uczniami Collegium oraz sposobność obejrzenia budynku z internatem. Placówka zaprasza do Pelplina absolwentów gimnazjów wraz z ich rodzicami, a także wszystkich zainteresowanych działalnością Szkoły. Szkoła przylega do Katedry Pelplińskiej, mieści się przy Alei Cystersów 2 w Pelplinie. Kontakt: tel. 58 536 49 32, www.collegiummarianum.pl

9. Młodzież naszej parafii, a  nade wszystko kandydatów do bierzmowania, zapraszam  do wzięcia udziału w Diecezjalnych Dniach Młodzieży, które odbędą się w Niedzielę Palmową; 9 kwietnia w Kościerzynie. Proszę ozgłoszenie imienne w biurze parafialnym).

10. Dnia 31 marca odbędzie się  kolejna już Ekstremalna Droga Krzyżowa. Do wyboru są dwie trasy drogi krzyżowej( Pierwsza 41 km, druga 28). Rozpoczęcie o godz.20.00 Mszą św. w kościele św. Antoniego w Dziemianach. Więcej informacji u p. katechetki Justyny Zawiszewskiej.

11. W zakrystii można nabyć Puzzle o Sakramentach świętych. W każdym zestawie znajdują się 3 pudełka, a w każdym z nich poszczególne do ułożenia puzzle z sakramentami. Cena zestawu 100 zł.

Jutro , 20 marca o godz. 19.00, zapraszam na przedpremierowy film "Szare Anioły" do Tucholskiego Domu Kultury, po którym będzie możliwość spotkania z współproducentami filmu. Wstęp 10 zł.

12. Komenda Powiatowa Policji ostrzega szczególnie osoby starsze przed wyłudzeniami pieniędzy, różnymi metodami. Więcej informacji w gablocie przed kościołem.

13. Zachęcam do lektury nowego numeru dwutygodnika „W Rodzinie” i „Pielgrzyma” oraz innych czasopism,  które można nabywać u ministrantów.

14. Wszystkim tym, którzy w bieżącym tygodniu obchodzą imieniny, urodziny, oraz wszelkie jubileusze i rocznice, składam serdeczne życzenia: zdrowia, wielu łask Bożych oraz wszelkiej pomyślności – „Szczęść Boże”.

ks. Wiesław Herold - proboszcz parafii

 

1. W marcu łączymy się z Papieżem w modlitwie: Aby prześladowani chrześcijanie doświadczyli wsparcia całego Kościoła przez modlitwę i w postaci pomocy materialnej.

2, Składam dzisiaj serdeczne Bóg zapłać za modlitwę do miłosierdzia Bożego  w intencji szczęśliwej budowy naszej nowej świątyni oraz w intencji wszystkich ofiarodawców i darczyńców. Serdeczne Bóg zapłać również za dzisiejszą kolektę na budowę kościoła.

3. W najbliższy poniedziałek przypada 4. rocznica wyboru papieża Franciszka na stolicę Piotrową. Powierzajmy go Bożej Opatrzności oraz opiece Matki Najświętszej.

4. W środę zapraszam na Nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy o godz. 17.00.

5. W  piątek o godz. 17.00 zapraszam na Drogę Krzyżową, która jak co roku, jest wspólna dla wszystkich (rozważania prowadzą wszystkie grupy stanowe oraz poszczególne grupy parafialne).

6. W niedziele zapraszam na Gorzkie Żale o godz. 16.00 z rozważaniem kazań pasyjnych.

7. Za udział w Gorzkich Żalach i Drodze Krzyżowej można uzyskać odpust zupełny. Dlatego bezpośrednio po tych nabożeństwach jest odprawiona Msza św. recytowana.

8. Zapraszam na tegoroczne rekolekcje Wielkopostne, które poprowadzi ks. kan. Andrzej Szociński – dyr. Wydziału Ekonomicznego naszej Diecezji. Rekolekcje rozpoczną się w V Niedzielę Postu, tj. 2 kwietnia a zakończą się w środę 5 kwietnia. Już dzisiaj serdecznie proszę o zagospodarowanie w tych dniach czasu na godziny rekolekcyjne. Nauki będą rano o godz. 9.00 oraz wieczorem o godz. 17.00.

9. Młodzież przygotowująca się do Sakramentu Bierzmowania uczestniczy we Mszy św. o godz. 17.00 w każdą sobotę (po Mszy św. spotkanie).

10. Zapraszam na Ekstremalną Drogę Krzyżową z Dziemian do Wiela,  która rozpocznie się w Dziemianach dnia 31 marca 2017 r. o godz. 20.00 Mszą św. pod przewodnictwem J. E. Ks. Bpa Ryszarda Kasyny w kościele św. Antoniego. Przed i po Mszy św. w pobliskim Ośrodku Kultury, odbędzie się rejestracja uczestników. Osoby pragnące wziąć udział w tym nabożeństwie proszę o zgłoszenie się w Biurze Parafialnym do soboty - 18 marca. Osoby niepełnoletnie mogą iść wyłącznie pod opieką osoby dorosłej. Każdy uczestnik zabiera ze sobą latarkę czołówkę oraz drewniany krzyż.

11. Zapraszam na przedpremierowy film "Szare Anioły" do Tucholskiego Domu Kultury 20 marca o godz. 19.00 na wyjątkową projekcie po której będzie możliwość spotkania z współproducentami filmu.

"Aktualna, mocna historia" te słowa padły z ust prof. Krzysztofa Zanussiego kiedy dowiedział się o pierwszym takim filmie na świecie - SZARE ANIOŁY. Już dziś serdecznie zapraszamy na wyjątkowy przedpremierowy pokaz filmu dokumentalnego "Szare Anioły" w naszym mieście. Jest to historia braci Franciszkanów Odnowy z Nowego Jorku, którzy z narażeniem życia zaglądają do najniebezpieczniejszych miejsc na ziemi - więzienie w Hondurasie, getto w Irlandii, ciemne dzielnice Nowego Jorku. Film powstawał ponad 10 lat i został pobłogosławiony przez Papieża Franciszka. Film jest rekomendowany przez największą organizacje katolicką na świecie - Rycerzy Kolumba jako idealnie wpisujący się w rok św. Brata Alberta”.

12. Zachęcam do lektury nowego numeru dwutygodnika „W Rodzinie” i „Pielgrzyma” oraz innych czasopism,  które można nabywać u ministrantów.

13. Wszystkim tym, którzy w bieżącym tygodniu obchodzą imieniny, urodziny, oraz wszelkie jubileusze i rocznice, składam serdeczne życzenia: zdrowia, wielu łask Bożych oraz wszelkiej pomyślności – „Szczęść Boże”.

ks. Wiesław Herold - proboszcz parafii

 

1. W marcu łączymy się z Papieżem w modlitwie: Aby prześladowani chrześcijanie doświadczyli wsparcia całego Kościoła przez modlitwę i w postaci pomocy materialnej.

2. Rozpoczął się czas Wielkiego Postu, który jest okazją do intensywnej modlitwy i wielkodusznej pokuty dla ubłagania Boga o łaskę nawrócenia i dar pokoju dla wszystkich ludzi. Obyśmy ten czas poświęcili modlitwie i spełnianiu czynów braterskiej solidarności wobec ludzi cierpiących.
Kuszenie Jezusa opisane w dzisiejszej Ewangelii pokazuje, że Syn Boży odrzuca to, co proponuje Mu Szatan. Chrystus zwyciężył kusiciela dla nas. Kościół co roku przez czterdzieści dni Wielkiego Postu jednoczy się z tajemnicą Jezusa na pustyni.
Święty Bernard z Clairvaux radzi: „Nie znajdą Boga ci, którzy Go szukają do czasu tylko, a przestają szukać w chwili pokusy”.
Dziękujemy Ci, Jezu, za to, że zawsze jesteś z nami, że nie porzucasz nas, gdy upadamy. Pomóż nam trwać w obecności Ojca Niebieskiego i oprzeć się na Jego mocy, gdy przyjdą pokusy. Obyśmy, żyjąc szlachetnie, podobnie jak wspomniany himalajski lud, byli szczęśliwi, mając blisko Ciebie.

3. Czasem pokuty w Kościele są poszczególne piątki całego roku i czas Wielkiego Postu. Wstrzemięźliwość obowiązuje wszystkich, którzy ukończyli 14 rok życia we wszystkie piątki i środę popielcową. Post obowiązuje w Środę Popielcową i w Wielki Piątek wszystkich między 18 a 60 rokiem życia. Powstrzymywanie się od zabaw obowiązuje w czasie Wielkiego Postu.

4. W środę zapraszam na Nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy o godz. 17.00.

5. Również w środę, 8 marca, obchodzimy Dzień Kobiet. Pamiętajmy w modlitwach o wszystkich kobietach. Polecajmy ich trud i życie Panu Bogu i Maryi, która jest najpiękniejszym wzorem żony i matki.

6. W  piątek o godz. 17.00 zapraszam na Drogę Krzyżową, która jak co roku, będzie wspólna dla wszystkich w naszym kościele  (rozważania poprowadzą wszystkie grupy stanowe oraz poszczególne grupy parafialnych).

7. W niedziele zapraszam na Gorzkie Żale o godz. 16.00 z rozważaniem kazań pasyjnych. Bezpośrednio po tym nabożeństwie Msza św. recytowana.
Za udział w Gorzkich Żalach i Drodze Krzyżowej można uzyskać odpust zupełny.

8. Zapraszam na tegoroczne rekolekcje Wielkopostne, które poprowadzi ks. kan. Andrzej Szociński – dyr. Wydziału Ekonomicznego naszej Diecezji. Rekolekcje rozpoczną się w V Niedzielę Postu, tj. 2 kwietnia a zakończą się w środę 5 kwietnia. Już dzisiaj serdecznie proszę o zagospodarowanie w tych dniach czasu na godziny rekolekcyjne. Nauki będą rano o godz. 9.00 oraz wieczorem o godz. 17.00.

9. Młodzież przygotowująca się do Sakramentu Bierzmowania uczestniczy we Mszy św. o godz. 17.00 w każdą sobotę (po Mszy św. spotkanie).

10. Caritas Diecezji Pelplińskiej zachęca, aby rodziny i parafie zaangażowały się w akcję „Skarbonka miłosierdzia”. Skarbonka Caritas ma uczyć dzieci i młodzież jak też całe rodziny, że większa radość jest w dawaniu niż w braniu. Nasze oszczędności w skarbonkach przyniesiemy do kościoła w Wielką Sobotę  ( w czasie święcenia pokarmów).

11. W przyszłą niedzielę, 2 niedzielę miesiąca, odbędzie się nasza specjalna kolekta, która przeznaczona jest na budowę kościoła. Polecajmy ten cel naszym modlitwom do miłosierdzia Bożego i ofiarności na miarę możliwości.

12. Zapraszam na przedpremierowy film "Szare Anioły" do Tucholskiego Domu Kultury.

"Aktualna, mocna historia" te słowa padły z ust prof. Krzysztofa Zanussiego kiedy dowiedział się o pierwszym takim filmie na świecie - SZARE ANIOŁY. Już dziś serdecznie zapraszamy na wyjątkowy przedpremierowy pokaz filmu dokumentalnego "Szare Anioły" w naszym mieście. Jest to historia braci Franciszkanów Odnowy z Nowego Jorku, którzy z narażeniem życia zaglądają do najniebezpieczniejszych miejsc na ziemi - więzienie w Hondurasie, getto w Irlandii, ciemne dzielnice Nowego Jorku. Film powstawał ponad 10 lat i został pobłogosławiony przez Papieża Franciszka. Film jest rekomendowany przez największa organizacje katolicką na świecie - Rycerzy Kolumba jako idealnie wpisujący się w rok św. Brata Alberta. 20 marca o godz. 19:00 zapraszamy do Sali Widowiskowej TOK na wyjątkową projekcie po której będzie możliwość spotkania z współproducentami filmu.”

13. Zachęcam do lektury nowego numeru dwutygodnika „W Rodzinie” i „Pielgrzyma” oraz innych czasopism,  które można nabywać u ministrantów.

14. Wszystkim tym, którzy w bieżącym tygodniu obchodzą imieniny, urodziny, oraz wszelkie jubileusze i rocznice, składam serdeczne życzenia: zdrowia, wielu łask Bożych oraz wszelkiej pomyślności – „Szczęść Boże”.

Więcej artykułów…