1. Rozpoczął się nowy miesiąc lipiec, w którym łączymy się z Papieżem na wspólnej  modlitwie w intencji: Aby kapłani, którzy w trudzie i samotności żyją swoją pracą duszpasterską, czuli się wspomagani i pokrzepiani przez przyjaźń z Panem i braćmi.

2. W liturgii słowa Bożego na dzisiejszą niedzielę usłyszymy prawdę o zlekceważonym Proroku. Dla wielu prorokowanie jest odniesieniem do przyszłości i często dotyczy jakiś niezwykłych wydarzeń. Najlepiej, gdy mają one charakter sensacyjny i powodują „gęsią skórkę” na ciele słuchaczy. Nie tak jest w Piśmie Świętym. Choć proroctwo kieruje nasze myśli i działanie ku przyszłości, to swojej mocy i autentyczności nabiera w czasie teraźniejszym. Prorokowanie w sensie biblijnym to analiza rzeczy przeszłych dla wypełniania woli Boga w chwili obecnej. Lekcja historii ma stawać się zaczynem lepszego rozeznawania i pełnienia służby Bożej „tu i teraz”. Błędne rozeznanie proroctwa, bądź jego odrzucenie, ma katastrofalne skutki. Tak też było w życiu ludzi współczesnych Jezusowi, kiedy jako Bóg-Człowiek pełnił misję ziemską. Czynił to przez głoszenie Słowa Bożego jak wszyscy prorocy biblijni. Potwierdzał to niezwykłymi znaki i cudami, które zdziałał wśród ludu. Jednak pycha żywota zamknęła serca ludzkie na znaki Bożej dobroci, a nadto odrzuciła Boże orędzie zbawienia. Być może była to zwykła ludzka zazdrość. Jednak zazdrość nie jest czymś zwyczajnym, gdyż jej działanie jest często ślepe i irracjonalne.  Może naprawdę sprowadzić każdego z nas na manowce życia. Nie powinno się jej lekceważyć. Serce skore do słuchania i otwarte na Słowo Boga jest lekarstwem na zgubną, a nawet śmiertelną zazdrość. Prorocy ukazują prawdziwą i sprawiedliwą drogę Pańską. Nieprzyjęcie Jezusa Proroka i Jego wysłanników proroków sprzyja błądzeniu i traceniu prawdziwego szczęścia, które jest w Bogu. Słowo Boga zostaje zastąpione słowami czysto ludzkimi. A może nawet dojść do gorszego stanu, gdy ciemności opanują serce z powodu braku słowa Boga, wówczas w sercu rodzi się nienawiść i agresja. Tak też to miało miejsce w spotkaniu Jezusa ze „swoimi” w Nazarecie. Wznieśmy zatem nasze oczy ku Bogu i prośmy z wiarą Ducha Świętego, aby słowa proroctwa Bożego były światłem i lampą na ścieżce naszego życia!

3. Jak każdego roku w dzisiejszą 2 niedzielę lipca zapraszam do amfiteatru o godz. 16.00 na Koncert Laureatów XXIV. Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Religijnej. W czasie koncertu odbędzie się wręczeniem pucharów i nagród wyróżnionym zespołom i solistom oraz wręczenie głównej wygranej pieniężnej, wyjazdu do Brukseli, a nade wszystko przekazanie Pucharu Grand Prix 2018. Na zakończenie wystąpi Gwiazda Wieczoru – Renata Zarębska.

4. Z racji zakończenia XXIV. Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Religijnej nasze modlitwy w intencji budowy kościoła oraz za ofiarodawców i darczyńców odbędą się za tydzień, tj.  15 lipca br.

5.W środę zapraszam na Nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy o godz. 18,oo.

6. W tym tygodniu przypadają wspomnienia: środę święto Św. Benedykta - opata; w czwartek - Św. Brunona - biskupa i męczennika; w piątek - Św. Andrzeja Świerada i Benedykta - pustelników.

7. W piątek, 13 lipca, zapraszam na nabożeństwo Fatimskie z procesja światła o godz. 21.00.

8. Jak każdego roku zapraszamy do udziału w Pieszej Pielgrzymce z Chojnic na Jasną Górę w dniach od 31 lipca do 13 sierpnia. Spotkanie dla zainteresowanych odbędzie się w naszej parafii 15 lipca, o godz. 19.00 w plebanii. Więcej informacji na plakacie w gablocie przed kościołem.

9. U ministrantów przed kościołem można nabyć czasopisma: Pielgrzym,  Mały Pielgrzym,  W rodzinie,  Radio Maryja,  Wzrastanie i List naszej Pani.

10. Wszystkim tym, którzy w bieżącym tygodniu obchodzą imieniny, urodziny, oraz wszelkie jubileusze i rocznice, składamy najserdeczniejsze życzenia: zdrowia, wielu łask Bożych oraz wszelkiej pomyślności. Wszystkim wyjeżdżającym na wakacje oraz przebywającym w Borach Tucholskich życzę, aby wakacje były miłym wypoczynkiem,  a zarazem czasem pełnym dobra i wzrostu duchowego - „Szczęść Boże”.

ks. Wiesław Herold - proboszcz parafii

1. Parafia nasza obchodzi dzisiaj doroczną uroczystość odpustową ku czci Opatrzności Bożej.  Dziękuję ks. proboszczowi z parafii św. Wojciecha w Starogardzie Gd. przyjęcie naszego zaproszenia oraz  przewodniczenie sumie odpustowej i wygłoszone słowo Boże. Dziękuję kapłanom naszego dekanatu tucholskiego wraz z ks. Dziekanem oraz księżom gościom. Dziękuję księżom seniorom,  którzy przybyli na naszą uroczystość odpustową. Dziękuję za przygotowanie oprawy liturgicznej p. organiście oraz służbie liturgicznej. Dziękuję za przyozdobienie ołtarza oraz wystroju całej świątyni. Dziękuję wam wszystkim,  którzy przybyliście do naszej świątyni, aby dziękować Opatrzności Bożej za całoroczną opiekę i prosić o dalsze potrzebne łaski na każdy dzień. Dziękuję  całej naszej rodzinie parafialnej oraz  przybyłym gościom i wczasowiczom wypoczywającym w Borach Tucholskich.

2. Rozpoczął się nowy miesiąc lipiec, w którym łączymy się z Papieżem w modlitwie: Aby kapłani, którzy w trudzie i samotności żyją swoją pracą duszpasterską, czuli się wspomagani i pokrzepiani przez przyjaźń z Panem i braćmi.

3. We wtorek, 3 lipca, przypada święto św. Tomasza Apostoła. Mimo przysłowiowej niewiary jest On autorem najpiękniejszego chyba wyznania wiary: „Pan mój i Bóg mój”. Przez jego wstawiennictwo prośmy o umocnienie i pogłębienie naszej wiary. Zapraszam na Mszę św, wieczorną o godz. 18.00.

4. W środę zapraszam na Nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy o godz. 18,oo.

5. W piątek, 6 lipca, w liturgiczne wspomnienie bł. Marii Teresy Ledóchowskiej, przypada święto patronalne Apostolstwa Chorych.

6. W tygodniu przypadają dni eucharystyczne:

 • w czwartek zapraszam do modlitwy w intencji powołań kapłańskich, zakonnych i misyjnych.
 • w piątek do modlitwy wynagradzającej za grzechy nasze i całego świata za przyczyną Serca Jezusowego . (Tego dnia okazja do spowiedzi św. pół godziny przed Msza św. )
 • w pierwszą sobotę zapraszam do modlitwy w intencji wszystkich rodzin naszej parafii
 • w pierwszą sobotę miesiąca zapraszam również do udziału w comiesięcznej akcji PROMIENIE MIŁOSIERDZIA na koronkę do Miłosierdzia o godz. 15.00. Spotykamy się przy figurze św. Rozalii, na ulicy Nowodworskiego.

7. Za tydzień, jak każdego roku w 2 niedzielę lipca odbywa się w naszej parafii, w amfiteatrze leśnym w Rudzkim Moście,  Koncert Laureatów Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Religijnej. Serdecznie zapraszam w najbliższą niedzielę, 8 lipca, do Amfiteatru o godz. 16.00. W czasie koncertu odbędzie się wręczeniem pucharów i nagród wyróżnionym zespołom i solistom oraz wręczenie głównej wygranej pieniężnej, wyjazdu do Brukseli, a nade wszystko przekazanie najważniejszego Pucharu Grand Prix 2018. Na zakończenie wystąpi Gwiazda Wieczoru – Renata Zarębska.

8. Z racji zakończenia XXIV. Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Religijnej nasze modlitwy o szczęśliwą budowę kościoła przenosimy na 3 niedzielę miesiąca.

9.Parafia Bożego Ciała w Tucholi organizuje spływ kajakowy rzeką Brdą śladami św. Jana Pawła II, w dniach 13 - 15 lipca br. Koszt 70 zł. Można uczestniczyć w jego części np. tylko w sobotę. Więcej informacji na plakacie w gablocie i na stronie internetowej: www.bozecialo.tuchola.pl Serdecznie zapraszamy!

10.Są do odbioru zdjęcia grupowe i indywidualne dzieci I Komunijnych  po każdej Mszy św.

11. U ministrantów przed kościołem można nabyć czasopisma: Pielgrzym,  Mały Pielgrzym,  W rodzinie,  Radio Maryja,  Wzrastanie i List naszej Pani.

12.Wszystkim tym, którzy w bieżącym tygodniu obchodzą imieniny, urodziny, oraz wszelkie jubileusze i rocznice, składamy najserdeczniejsze życzenia: zdrowia, wielu łask Bożych oraz wszelkiej pomyślności. Wszystkim wyjeżdżającym na wakacje oraz przebywającym w Borach Tucholskich życzę, aby wakacje były miłym wypoczynkiem,  a zarazem czasem pełnym dobra i wzrostu duchowego - „Szczęść Boże”.

ks. Wiesław Herold - proboszcz parafii

1. W czerwcu łączymy się z Papieżem w modlitwie: Aby sieci społecznościowe sprzyjały solidarności i poszanowaniu drugiego w jego odmienności.

2. Dzisiaj uroczyście świętujemy narodziny Jana Chrzciciela. Święty Jan jest człowiekiem wielkich kontrastów: żyje w ciszy pustyni, ale stamtąd porusza masy i przekonującym głosem zaprasza do nawrócenia. Jest wystarczająco pokorny, by uznać, że jest tylko głosem, a nie Słowem, ale nie przebiera w słowach i jest w stanie oskarżyć i potępić niesprawiedliwości nawet samych królów. Zachęca swoich uczniów do pójścia ku Jezusowi, ale nie odrzuca rozmowy z królem Herodem, gdy przebywa w więzieniu. Cichy i pokorny, jest też odważny i zdeterminowany, aż do przelania własnej krwi. Jan Chrzciciel jest wielkim człowiekiem, największym z narodzonych z niewiasty, tak wychwali go Jezus; ale jest zaledwie prekursorem Chrystusa.
Każdy z nas przez chrzest został wybrany i wysłany, aby dawać świadectwo o Panu. W atmosferze obojętności Święty Jan jest dla nas przykładem i pomocą. Święty Augustyn mówi do nas: «Podziwiaj Jana ile możesz, ale ten podziw jest ku chwale Chrystusa. Chwal Chrystusa, powtarzam, nie dlatego, że masz Mu coś do zaoferowania, ale abyś ty w Nim wzrósł». W Janie i w jego postawie Prekursora wyrażonej w jego uważnej modlitwie do Ducha, jego siła i jego pokora, pomagają nam otwierać nowe horyzonty świętości dla nas i dla naszych braci.

3. Zakończył się rok szkolny i katechetyczny. Na Mszy świętej o godz. 8.00 modliliśmy się w podziękowaniu za dar nauki minionego roku szkolnego i katechetycznego oraz o szczęśliwe wakacje. Wszystkim nauczycielom, wychowawcom, dzieciom i młodzieży życzymy miłego i szczęśliwego wypoczynku.

4. Nabożeństwa czerwcowe codziennie o godz. 18.00.

5. W najbliższy poniedziałek i wtorek zapraszam wszystkich na godz. 18.00,  a nade wszystko Róże Różańcowe do wspólnej modlitwy mostu modlitewnego naszej parafii z Matką Bożą, do której udali się pielgrzymi naszej parafii.

6. W środę zapraszam na Nowennę do M B Nieustającej Pomocy w połączeniu ze  Mszą św.  o godz. 18.00.

7. Już za tydzień,   w pierwszą niedzielę lipca,  1 lipca,  parafia nasza obchodzić będzie doroczną uroczystość odpustową ku czci Opatrzności Bożej.  Msza święta odpustowa  będzie o  godzinie  11,3o. Serdecznie zapraszam naszą scholę  parafialną, dzieci komunije oraz dzieci sypiące kwiatki.  Zapraszam wszystkich parafian i gości przebywających na wakacjach. Z racji sumy odpustowej o godz. 11,30 nie będzie mszy św. o godz. 10,00. Dla tych co nie mogą być na mszy odpustowej będzie msza św. recytowana rano o godz. 8,oo.

8. "Parafia Bożego Ciała w Tucholi organizuje spływ kajakowy rzeką Brdą śladami św. Jana Pawła II, w dniach 13 - 15 lipca br. Koszt 70 zł. Można uczestniczyć w jego części np. tylko w sobotę. Więcej informacji na plakacie w gablocie i na stronie internetowej: www.bozecialo.tuchola.pl.  Serdecznie zaprasza Ks. Ireneusz Kalf"

9. Jak każdego roku zapraszam do udziału w Pieszej Pielgrzymce z Chojnic na Jasną Górę w dniach od 31 lipca do 13 sierpnia.

10.U ministrantów przed kościołem można zakupić czasopisma religijne, jak „Pielgrzym” i Mały Pielgrzym dla dzieci, „w Rodzinie” oraz „List naszej Pani”.

11.Wszystkim tym, którzy w bieżącym tygodniu obchodzą imieniny, urodziny, oraz wszelkie jubileusze i rocznice, składam najserdeczniejsze życzenia: zdrowia, wielu łask Bożych oraz wszelkiej pomyślności - Szczęść Boże.

ks. Wiesław Herold - proboszcz parafii

1. W czerwcu łączymy się z Papieżem w modlitwie: Aby sieci społecznościowe sprzyjały solidarności i poszanowaniu drugiego w jego odmienności.

2. Liturgia słowa Bożego potwierdza kolejny raz, że głoszenie nauki Królestwie Bożym jest nie możliwe bez użycia języka przypowieści. Opierając się na znanych wszystkim elementach natury i życia codziennego, przekazuje głębsze prawdy dotyczące działania łaski Bożej w życiu człowieka. Tak jak nasiona roślin po zetknięciu z glebą zaczynają kiełkować, tak samo i Bóg działa w sercu tego, kto przyjmuje Jego słowo. Wzrost jest stopniowy i dopiero po pewnym czasie roślina osiąga pełen rozkwit. Podobnie jest z człowiekiem, który dojrzewa w łasce Bożej całe swoje życie. Tak jak z maleńkiego ziarna wyrasta duża roślina, tak też małe początki Bożego dzieła w życiu człowieka mogą doprowadzić do wspaniałych owoców. Człowiek powinien z otwartością przyjąć Boże królowanie w swoim życiu. Wystarczy niewiele ze strony człowieka, wystarczy pozwolić tylko Bogu działać, aby mógł doprowadzić w nas rozpoczęte łaską dzieło duchowego wzrostu do pełnego rozkwitu.

3. Dobiega końca rok szkolny. Msza święta na zakończenie roku szkolnego zostanie odprawiona w najbliższą  niedzielę o godz. 8.00. Zapraszam na wspólną Mszę wszystkich nauczycieli oraz uczniów naszej Szkoły w Rudzkim Moście nr 5 wraz z rodzicami i opiekunami. Modlić się będziemy w podziękowaniu za dar nauki minionego roku szkolnego i katechetycznego oraz o szczęśliwe wakacje.

4. Okazja do spowiedzi świętej przed zakończeniem roku nauki w szkole i katechezie we wtorek i środę pól godziny przed Mszą św.

5. W środę zapraszam na Nowennę do M B Nieustającej Pomocy po Mszy św.  o godz. 18.00.

6. Nabożeństwa czerwcowe sprawujemy w dni powszednie po Mszy św. o godz. 18.00.

7. W najbliższy piątek przypada 22 dzień miesiąca poświęcony nabożeństwu do św. Rity, które rozpoczniemy Mszą św. Po poświęceniu  róż św. Rity  rozpoczniemy nabożeństwo z modlitwami w tych intencjach,  które składamy przy ołtarzu. Nabożeństwo kończy błogosławieństwo lourdzkie z monstrancją wzdłuż nawy głównej kościoła.

8. W sobotę przypada Dzień Ojca. Będziemy modlić się podczas Mszy Świętej w intencjach naszych ojców. Dla żyjących będziemy wypraszać obfite Boże błogosławieństwo, a dla zmarłych wieczny pokój.

9. W przyszłą niedzielę przypada uroczystość Narodzenia św. Jana Chrzciciela.

10. Dziękuję za modlitwę w intencji budowy kościoła w minioną niedzielę oraz zebraną kolektę na budowę, która wynosiła 3 315 zł i 25 Euro. Bóg zapłać za wszystkie składane ofiary.

11. U ministrantów przed kościołem można zakupić czasopisma religijne, jak „W rodzinie”, „List naszej Pani” oraz „Pielgrzym”.

12. Wszystkim tym, którzy w bieżącym tygodniu obchodzą imieniny, urodziny, oraz wszelkie jubileusze i rocznice, składam najserdeczniejsze życzenia: zdrowia, wielu łask Bożych oraz wszelkiej pomyślności - Szczęść Boże.

ks. Wiesław Herold - proboszcz parafii

1. W czerwcu łączymy się z Papieżem w modlitwie: Aby sieci społecznościowe sprzyjały solidarności i poszanowaniu drugiego w jego odmienności.

2. W dzisiejszą, 2 niedziela miesiąca, serdecznie dziękuję za naszą wspólną modlitwę do Miłosierdzia Bożego za przyczyną św. Faustyny Kowalskiej w intencji budowy naszego kościoła oraz w intencji wszystkich ofiarodawców i darczyńców. Serdeczne Bóg zapłać za tę modlitwę oraz  za ofiary złożone  na budowę kościoła dzisiaj  oraz w ostatnich dniach miesiąca.

3. Myślą przewodnią dzisiejszej liturgii słowa Bożego jest mobilizacja i przestroga. Realizatorzy filmów o życiu Pana Jezusa szukają obrazów, w których możemy zobaczyć Jego wskazania. Jeden z reżyserów, opowiadając o scenie, którą przypomina wybrany na dzisiaj fragment Ewangelii (Mk 3, 20-35), znalazł sposób, aby pięknie pokazać miłość Jezusa do Matki. Gdy Zbawiciel usłyszał o krewnych, którzy wraz z Maryją czekają na Niego przed domem, wyszedł na dwór, ogarnął Matkę ramieniem i, spoglądając na Nią z miłością, powiedział, że jest Mu bliski każdy, kto wypełnia wolę Ojca. W takim ujęciu stało się zupełnie jasne, że Ona jest pierwsza wśród tych, którzy chcą służyć Bogu. Maryja wskazana przez Jezusa jest wzorem i oparciem dla każdego, kto chce żyć po Bożemu.  Szukanie dobrych wzorców jest umacnianiem nadziei, o którym pisze dzisiaj święty Paweł i utwierdzaniem się w dążeniu do zbawienia (por. 2 Kor 4, 13 – 5, 1).  W trosce o nasze zbawienie Kościół ma obowiązek ostrzegania przed wszystkim, co może człowieka zwieść, odwrócić uwagę od tego, co najważniejsze. Zawsze słysząc oskarżenia wobec Pana Boga, słysząc, że ktoś chce podważyć nasze zaufanie skierowane ku Stwórcy, wołajmy „Idź precz, szatanie!”.  Spokojnemu postępowaniu w stronę Chrystusowych obietnic najbardziej zagraża pomylenie zła i dobra. Dobrem jest wszystko, co nas przybliża do Boga, wszystko, co od Niego oddala, jest złem. A grzech przeciw Duchowi Świętemu to świadome uleganie pokusie, która podpowiada, że Pan Bóg nie chce dla nas najwyższego dobra. Ten grzech nie może być przebaczony dlatego, że człowiek, który uległ takiej pokusie, nie żałuje i nie prosi o przebaczenie.

4. Zapraszamy na nabożeństwa do Najświętszego Serca Pana Jezusa, tzw. „Czerwcowe”, które w naszym kościele są odprawiane przed Mszą św. wieczorną o godz. 18.00.

5. W środę nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy o godz. 18.00.

6. W środę  zapraszam na nabożeństwo Fatimskie, które podobnie jak w Fatimie odbywać się będzie w naszej parafii  każdego 13 dnia miesiąca o godz. 21.00. Na zakończenie procesja dookoła kościoła wraz z feretronem Fatimskiej oraz świecami.  Serdecznie zapraszam nową Różę Matki Bożej Fatimskiej oraz  panów do niesienia feretrony.

7. Są jeszcze wolne miejsca na do Medjugorie w terminie 21-27 czerwca. Koszt to 1490 zł.

8. Osoby. które są zapisane proszę o wpłaty w najbliższych dniach,  a zarazem zapraszam na spotkanie za tydzień w sobotę 16 czerwca po Mszy św. wieczornej o godz. 18.00.

9. Zapraszam w sobotę (16 czerwca) do Pelplina,  gdzie odbędzie się  odbędzie się spotkanie młodzieży pod nazwą „Przystań! Warsztaty dla duszy”. Tegoroczną Przystań przeżywamy pod hasłem „Przystań Wolności”. O godz. 18.00  Msza Święta z dłuższym uwielbieniem w Bazylice katedralnej pod przewodnictwem Biskupa Pelplińskiego Ryszarda Kasyny. Szczegółowy program wywieszony jest w gablocie.

10. U ministrantów przed kościołem można zakupić czasopisma religijne, jak „W rodzinie”, „List naszej Pani” oraz „Pielgrzym”.

11. Wszystkim tym, którzy w bieżącym tygodniu obchodzą imieniny, urodziny, oraz wszelkie jubileusze i rocznice, składam najserdeczniejsze życzenia: zdrowia, wielu łask Bożych oraz wszelkiej pomyślności - Szczęść Boże.

ks. Wiesław Herold - proboszcz parafii

1. W czerwcu łączymy się z Papieżem w modlitwie: Aby sieci społecznościowe sprzyjały solidarności i poszanowaniu drugiego w jego odmienności.

2. Bóg zapłać wszystkim, którzy włączyli się w przygotowanie oraz przebieg uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej. Dziękuję za przygotowanie świątyni, ołtarzy i wyraz naszej wiary i miłości do Chrystusa oraz Kościoła.przyozdobienie domów na trasie oraz wszystkim obecnym na procesji Bożego Ciała. Jest to

3. Dzisiejsza liturgia słowa Bożego rodzi w naszych sercach pytanie: szabat czy niedziela ? Świętowanie szabatu w Starym Testamencie było wyrazem szacunku do Boga i jego prawa. Z czasem dopisywano do tego prawa zwyczaje, które miały ustrzec przed zmarnowaniem świętego czasu. Ile można zrobić kroków, czego dotykać, kiedy przygotować posiłek i jak się po nim obmywać? Pilnowanie tych zwyczajów uczyniło z wielu Żydów policjantów, którzy „monitorowali” zachowanie innych przyklejając im łatkę pobożnych lub grzeszników. Z gorliwości o chwałę Bożą zgubili z widoku człowieka żyjącego tuż obok. A przecież „chwałą Boga jest żyjący człowiek” (św. Ireneusz).Dla chrześcijan cud Zmartwychwstania jest ważniejszy niż stworzenie dlatego od początku gromadzili się na modlitwie w pierwszy dzień tygodnia a nie w siódmy. W krajach, gdzie przez wieki tworzyli kulturę i tożsamość, ten właśnie dzień stał się dniem odpoczynku, udziału w nabożeństwie czy okazją do pielęgnowania życia rodzinnego. Ale wypełniają to samo zadanie: uwielbienia Boga, którego odnajdujemy w każdym człowieku, zwłaszcza dotkniętym samotnością, pustką, bezsensem czy chorobą. Nic nam z zajmowania się Bogiem, gdy mijamy tych, których „stworzył na swój obraz i podobieństwo” (Rdz 1, 26). Dla chrześcijan jedyną drogą do Boga jest drugi człowiek. Człowiek – Jezus Chrystus. Warto i dziś brać przykład z Żydów. Tam, gdzie tworzą kulturę, w piątkowe popołudnie zamiera komunikacja, ulice i lotnisko stają się puste, milkną komórki, wyłączony telewizor i radio, a wszystko po to, by każdy mógł zasiąść przy stole z rodziną i dziękować. Niech w XI Święto Dziękczynienia takiej wdzięczności nam nie zabraknie!

4. W dzisiejszą niedzielę, z prawie 20 letnią tradycją,  zapraszam wszystkie dzieci, które były przyjęte do I Komunii św. oraz ich rodziny i wszystkich chętnych na tradycyjną pielgrzymkę rowerową do Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Bysławku. Wyjazd sprzed kościoła o godz. 15.00.

5. W czasie oktawy Bożego Ciała zapraszamy do udziału w procesjach eucharystycznych w dni powszednie po wieczornej Mszy świętej. Prosząc o pełną asystę zwracam się ze szczególnym zaproszeniem do dzieci pierwszokomunijnych i dziewczynek sypiących kwiatki oraz ich rodziców, a nade wszystko ministrantów.

6. Nabożeństwa czerwcowe w czasie oktawy Bożego Ciała są w dni powszednie na zakończenie Mszy świętej o godz. 18.00, przed procesją.

7. W środę o godz. 18.00 Nowenna do M.B. Nieustającej Pomocy

8. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek miesiąca. Modlić się będziemy o powołania kapłańskie i zakonne.

9. W czwartek (7 czerwca) o godz. 18.00 na zakończenie Oktawy Bożego Ciała procesja eucharystyczna w łączności ze Mszą św. oraz obrzęd błogosławieństwa wianków.

10. W piątek obchodzimy uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa. Msze święte według porządku powszedniego o godz. 18.00.  Tego dnia odbędzie się ostatnia procesja eucharystyczna. Błogosławieństwo wianków na zakończenie procesji. W piątek z uwagi na uroczystość nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych

11. W przyszłą niedzielę – drugą w miesiącu – zapraszam do modlitwy w intencji budowy kościoła oraz w intencji ofiarodawców i darczyńców. Również kolekta przeznaczona jest na budowę kościoła.

12. Są jeszcze wolne miejsca na wyjazd do Medjugorie od 21 do 27 czerwca br.

13. Wydział Duszpasterski w Pelplinie zaprasza na tegoroczną, szóstą edycję Przystani – warsztatów dla duszy, która odbędzie się w Pelplinie, w sobotę 16 czerwca 2018 roku, od godziny 9.00.

14. U ministrantów przed kościołem można zakupić czasopisma religijne, jak „W rodzinie”, „List naszej Pani” oraz „Pielgrzym”.

15. Wszystkim tym, którzy w bieżącym tygodniu obchodzą imieniny, urodziny, oraz wszelkie jubileusze i rocznice, składam najserdeczniejsze życzenia: zdrowia, wielu łask Bożych oraz wszelkiej pomyślności - Szczęść Boże.

ks. Wiesław Herold - proboszcz parafii

1. Dzisiaj przypada Uroczystość Trójcy Najświętszej,  a zarazem ostatni dzień, w którym dopełniamy obowiązku spowiedzi św. oraz przyjęcia Komunii św. Wielkanocnej.
O godz. 10.00 dzieci z naszej parafii przystąpią po raz pierwszy do Stołu Pańskiego. Niech Jezus Chrystus utajony w Najświętszym Sakramencie będzie ich najlepszym Przyjacielem. Dzieci przyjęte do I Komunii św. zbiorą się raz jeszcze dzisiaj na nabożeństwie maryjnym, które odprawimy o godz. 16.00 (jest ono obowiązkowe dla wszystkich, ponieważ będą rozdane obrazki pamiątkowe).

2. W poszczególne dni „białego tygodnia” modlić się będziemy w różnych intencjach:

 • w poniedziałek – z naszych rodziców
 • we wtorek – za babcie i dziadków  oraz  rodziców chrzestnych
 • w środę - odprawimy Nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy w naszych intencjach,  które przynosimy zapisane na karteczkach
 • w czwartek – Uroczystość Bożego Ciała idziemy wszyscy obowiązkowo na procesję !
 • w piątek –  I piątek miesiąca – modlitwa wynagrodzenia za grzech nasze i całego świata
 • w sobotę - nabożeństwo misyjne (wspieramy modlitwą i naszą ofiarą na misje dla dzieci (w kopertkach po obrazkach) Msza św. wigilijna z niedzieli
 • w niedzielęnabożeństwo czerwcowe w Bysławku (pielgrzymka rowerowa  godz.  15.00)

3. Za tydzień, w przyszłą niedzielę, tj. 3 czerwca br., zapraszam na  pielgrzymka rowerową do sanktuarium Maryjnego w Bysławku wszystkie dzieci komunijne z rodzicami oraz  wszystkimi,  którzy pragną wziąć udział z nami w pielgrzymce do sanktuarium Maryjnego. Wyjazd sprzed kościoła w Rudzkim Moście o godz. 15.00.

4. W czwartek, 31 maja br. przypada Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa – Boże Ciało. W tym dniu jak w Msze św. w naszym kościele będą o godz. 8,oo  oraz  uroczysta suma parafialna o godz.  10,oo oraz po południu o godz. 17.00. W uroczystej procesji eucharystycznej przejdziemy ulicami naszego osiedla (proszę o przyozdobienie naszych posesji w przymioty religijne). Niech Chrystus ukryty pod postacią chleba w białej hostii błogosławi naszej Ojczyźniei darzy ją pokojem. Udział w tej procesji niech będzie dla nas publicznym wyznaniem wiary. Procesja przejdzie następującą trasą: rozpocznie    się wyjściem z kościoła do ul. J. Pruszcza (posesja pp. Klaisa i Jeneralskich) i  dalej  do  Al. 700 lecia (posesja p. Lorbieckich),  gdzie  będzie  druga stacja. Następnie  przejście do ul. Sambora,  którą przejdziemy do  trzeciej stacji  przy posesji p. Kozik. Ostatni odcinek procesji to przejście ul. Żwirową  do ul. Jana Pawła II,  gdzie będzie  czwarta stacja procesji Bożego Ciała przy posesji p. Berendt, od której  wrócimy  do Kościoła, gdzie odśpiewamy  Te  Deum  (Ciebie  Boga  wysławiamy). W kościele  nastąpi  zakończenie  z  błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem.

5. Przez oktawę Bożego Ciała Msze św. wieczorne połączone z nabożeństwem czerwcowym i procesją wokół kościoła o godz. 18.00 oraz w niedzielę po Mszy św. o godz. 10.00.

6. Dziewczynki do sypania kwiatów na Boże Ciało zapraszamy w poniedziałek, wtorek i środę o godz. 17.30 na plac przed kościołem.

7. W tygodniu przypadają dni eucharystyczne:

  • w pierwszy piątek miesiąca módlmy się do Serca Pana Jezusa o wszelkie potrzebne łaski do ludzi słabej woli oraz  łaskę  odkupienia za grzechy nasze i całego świata.  Okazja do spowiedzi pierwszopiątkowej  przed  Mszą św. o godz. 17.30
  • w pierwszą sobotę miesiąca Litanią do Serca Pana Jezusa módlmy się w intencji wszystkich rodzin naszej parafii o potrzebne łaski na miesiąc czerwiec.

8. Wyższe Seminarium Duchowne w Pelplinie rozpoczęło rekrutację  na rok akademicki 2018/2019. Kandydaci, w tym również tegoroczni maturzyści, proszeni są o zgłoszenie się do 9 lipca na rozmowę kwalifikacyjną (umówioną wcześniej telefonicznie – tel. 58 536 16 64) oraz o złożenie w rektoracie WSD odpowiednich dokumentów, które zostały wymienione w podanych dalej warunkach rekrutacji. Rekrutacja trwa do 9 lipca 2018 roku.

9. Wydział Duszpasterski w Pelplinie zaprasza na tegoroczną, szóstą edycję Przystani – warsztatów dla duszy, która odbędzie się w Pelplinie, w sobotę 16 czerwca 2018 roku, od godziny 9.00.

10. U ministrantów przed kościołem można zakupić czasopisma religijne, jak „W rodzinie”, „List naszej Pani” oraz „Pielgrzym”.

11. Wszystkim tym, którzy w bieżącym tygodniu obchodzą imieniny, urodziny, oraz wszelkie jubileusze i rocznice, składam najserdeczniejsze życzenia: zdrowia, wielu łask Bożych oraz wszelkiej pomyślności - Szczęść Boże.

ks. Wiesław Herold - proboszcz parafii

Aktualny biuletyn parafialny do pobrania (PDF)

Więcej artykułów…