1. W czerwcu łączymy się z Papieżem w modlitwie: Aby sieci społecznościowe sprzyjały solidarności i poszanowaniu drugiego w jego odmienności.

2. Bóg zapłać wszystkim, którzy włączyli się w przygotowanie oraz przebieg uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej. Dziękuję za przygotowanie świątyni, ołtarzy i wyraz naszej wiary i miłości do Chrystusa oraz Kościoła.przyozdobienie domów na trasie oraz wszystkim obecnym na procesji Bożego Ciała. Jest to

3. Dzisiejsza liturgia słowa Bożego rodzi w naszych sercach pytanie: szabat czy niedziela ? Świętowanie szabatu w Starym Testamencie było wyrazem szacunku do Boga i jego prawa. Z czasem dopisywano do tego prawa zwyczaje, które miały ustrzec przed zmarnowaniem świętego czasu. Ile można zrobić kroków, czego dotykać, kiedy przygotować posiłek i jak się po nim obmywać? Pilnowanie tych zwyczajów uczyniło z wielu Żydów policjantów, którzy „monitorowali” zachowanie innych przyklejając im łatkę pobożnych lub grzeszników. Z gorliwości o chwałę Bożą zgubili z widoku człowieka żyjącego tuż obok. A przecież „chwałą Boga jest żyjący człowiek” (św. Ireneusz).Dla chrześcijan cud Zmartwychwstania jest ważniejszy niż stworzenie dlatego od początku gromadzili się na modlitwie w pierwszy dzień tygodnia a nie w siódmy. W krajach, gdzie przez wieki tworzyli kulturę i tożsamość, ten właśnie dzień stał się dniem odpoczynku, udziału w nabożeństwie czy okazją do pielęgnowania życia rodzinnego. Ale wypełniają to samo zadanie: uwielbienia Boga, którego odnajdujemy w każdym człowieku, zwłaszcza dotkniętym samotnością, pustką, bezsensem czy chorobą. Nic nam z zajmowania się Bogiem, gdy mijamy tych, których „stworzył na swój obraz i podobieństwo” (Rdz 1, 26). Dla chrześcijan jedyną drogą do Boga jest drugi człowiek. Człowiek – Jezus Chrystus. Warto i dziś brać przykład z Żydów. Tam, gdzie tworzą kulturę, w piątkowe popołudnie zamiera komunikacja, ulice i lotnisko stają się puste, milkną komórki, wyłączony telewizor i radio, a wszystko po to, by każdy mógł zasiąść przy stole z rodziną i dziękować. Niech w XI Święto Dziękczynienia takiej wdzięczności nam nie zabraknie!

4. W dzisiejszą niedzielę, z prawie 20 letnią tradycją,  zapraszam wszystkie dzieci, które były przyjęte do I Komunii św. oraz ich rodziny i wszystkich chętnych na tradycyjną pielgrzymkę rowerową do Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Bysławku. Wyjazd sprzed kościoła o godz. 15.00.

5. W czasie oktawy Bożego Ciała zapraszamy do udziału w procesjach eucharystycznych w dni powszednie po wieczornej Mszy świętej. Prosząc o pełną asystę zwracam się ze szczególnym zaproszeniem do dzieci pierwszokomunijnych i dziewczynek sypiących kwiatki oraz ich rodziców, a nade wszystko ministrantów.

6. Nabożeństwa czerwcowe w czasie oktawy Bożego Ciała są w dni powszednie na zakończenie Mszy świętej o godz. 18.00, przed procesją.

7. W środę o godz. 18.00 Nowenna do M.B. Nieustającej Pomocy

8. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek miesiąca. Modlić się będziemy o powołania kapłańskie i zakonne.

9. W czwartek (7 czerwca) o godz. 18.00 na zakończenie Oktawy Bożego Ciała procesja eucharystyczna w łączności ze Mszą św. oraz obrzęd błogosławieństwa wianków.

10. W piątek obchodzimy uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa. Msze święte według porządku powszedniego o godz. 18.00.  Tego dnia odbędzie się ostatnia procesja eucharystyczna. Błogosławieństwo wianków na zakończenie procesji. W piątek z uwagi na uroczystość nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych

11. W przyszłą niedzielę – drugą w miesiącu – zapraszam do modlitwy w intencji budowy kościoła oraz w intencji ofiarodawców i darczyńców. Również kolekta przeznaczona jest na budowę kościoła.

12. Są jeszcze wolne miejsca na wyjazd do Medjugorie od 21 do 27 czerwca br.

13. Wydział Duszpasterski w Pelplinie zaprasza na tegoroczną, szóstą edycję Przystani – warsztatów dla duszy, która odbędzie się w Pelplinie, w sobotę 16 czerwca 2018 roku, od godziny 9.00.

14. U ministrantów przed kościołem można zakupić czasopisma religijne, jak „W rodzinie”, „List naszej Pani” oraz „Pielgrzym”.

15. Wszystkim tym, którzy w bieżącym tygodniu obchodzą imieniny, urodziny, oraz wszelkie jubileusze i rocznice, składam najserdeczniejsze życzenia: zdrowia, wielu łask Bożych oraz wszelkiej pomyślności - Szczęść Boże.

ks. Wiesław Herold - proboszcz parafii

1. Dzisiaj przypada Uroczystość Trójcy Najświętszej,  a zarazem ostatni dzień, w którym dopełniamy obowiązku spowiedzi św. oraz przyjęcia Komunii św. Wielkanocnej.
O godz. 10.00 dzieci z naszej parafii przystąpią po raz pierwszy do Stołu Pańskiego. Niech Jezus Chrystus utajony w Najświętszym Sakramencie będzie ich najlepszym Przyjacielem. Dzieci przyjęte do I Komunii św. zbiorą się raz jeszcze dzisiaj na nabożeństwie maryjnym, które odprawimy o godz. 16.00 (jest ono obowiązkowe dla wszystkich, ponieważ będą rozdane obrazki pamiątkowe).

2. W poszczególne dni „białego tygodnia” modlić się będziemy w różnych intencjach:

 • w poniedziałek – z naszych rodziców
 • we wtorek – za babcie i dziadków  oraz  rodziców chrzestnych
 • w środę - odprawimy Nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy w naszych intencjach,  które przynosimy zapisane na karteczkach
 • w czwartek – Uroczystość Bożego Ciała idziemy wszyscy obowiązkowo na procesję !
 • w piątek –  I piątek miesiąca – modlitwa wynagrodzenia za grzech nasze i całego świata
 • w sobotę - nabożeństwo misyjne (wspieramy modlitwą i naszą ofiarą na misje dla dzieci (w kopertkach po obrazkach) Msza św. wigilijna z niedzieli
 • w niedzielęnabożeństwo czerwcowe w Bysławku (pielgrzymka rowerowa  godz.  15.00)

3. Za tydzień, w przyszłą niedzielę, tj. 3 czerwca br., zapraszam na  pielgrzymka rowerową do sanktuarium Maryjnego w Bysławku wszystkie dzieci komunijne z rodzicami oraz  wszystkimi,  którzy pragną wziąć udział z nami w pielgrzymce do sanktuarium Maryjnego. Wyjazd sprzed kościoła w Rudzkim Moście o godz. 15.00.

4. W czwartek, 31 maja br. przypada Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa – Boże Ciało. W tym dniu jak w Msze św. w naszym kościele będą o godz. 8,oo  oraz  uroczysta suma parafialna o godz.  10,oo oraz po południu o godz. 17.00. W uroczystej procesji eucharystycznej przejdziemy ulicami naszego osiedla (proszę o przyozdobienie naszych posesji w przymioty religijne). Niech Chrystus ukryty pod postacią chleba w białej hostii błogosławi naszej Ojczyźniei darzy ją pokojem. Udział w tej procesji niech będzie dla nas publicznym wyznaniem wiary. Procesja przejdzie następującą trasą: rozpocznie    się wyjściem z kościoła do ul. J. Pruszcza (posesja pp. Klaisa i Jeneralskich) i  dalej  do  Al. 700 lecia (posesja p. Lorbieckich),  gdzie  będzie  druga stacja. Następnie  przejście do ul. Sambora,  którą przejdziemy do  trzeciej stacji  przy posesji p. Kozik. Ostatni odcinek procesji to przejście ul. Żwirową  do ul. Jana Pawła II,  gdzie będzie  czwarta stacja procesji Bożego Ciała przy posesji p. Berendt, od której  wrócimy  do Kościoła, gdzie odśpiewamy  Te  Deum  (Ciebie  Boga  wysławiamy). W kościele  nastąpi  zakończenie  z  błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem.

5. Przez oktawę Bożego Ciała Msze św. wieczorne połączone z nabożeństwem czerwcowym i procesją wokół kościoła o godz. 18.00 oraz w niedzielę po Mszy św. o godz. 10.00.

6. Dziewczynki do sypania kwiatów na Boże Ciało zapraszamy w poniedziałek, wtorek i środę o godz. 17.30 na plac przed kościołem.

7. W tygodniu przypadają dni eucharystyczne:

  • w pierwszy piątek miesiąca módlmy się do Serca Pana Jezusa o wszelkie potrzebne łaski do ludzi słabej woli oraz  łaskę  odkupienia za grzechy nasze i całego świata.  Okazja do spowiedzi pierwszopiątkowej  przed  Mszą św. o godz. 17.30
  • w pierwszą sobotę miesiąca Litanią do Serca Pana Jezusa módlmy się w intencji wszystkich rodzin naszej parafii o potrzebne łaski na miesiąc czerwiec.

8. Wyższe Seminarium Duchowne w Pelplinie rozpoczęło rekrutację  na rok akademicki 2018/2019. Kandydaci, w tym również tegoroczni maturzyści, proszeni są o zgłoszenie się do 9 lipca na rozmowę kwalifikacyjną (umówioną wcześniej telefonicznie – tel. 58 536 16 64) oraz o złożenie w rektoracie WSD odpowiednich dokumentów, które zostały wymienione w podanych dalej warunkach rekrutacji. Rekrutacja trwa do 9 lipca 2018 roku.

9. Wydział Duszpasterski w Pelplinie zaprasza na tegoroczną, szóstą edycję Przystani – warsztatów dla duszy, która odbędzie się w Pelplinie, w sobotę 16 czerwca 2018 roku, od godziny 9.00.

10. U ministrantów przed kościołem można zakupić czasopisma religijne, jak „W rodzinie”, „List naszej Pani” oraz „Pielgrzym”.

11. Wszystkim tym, którzy w bieżącym tygodniu obchodzą imieniny, urodziny, oraz wszelkie jubileusze i rocznice, składam najserdeczniejsze życzenia: zdrowia, wielu łask Bożych oraz wszelkiej pomyślności - Szczęść Boże.

ks. Wiesław Herold - proboszcz parafii

Aktualny biuletyn parafialny do pobrania (PDF)

1. W maju łączymy się z Papieżem w modlitwie: Aby wierni świeccy wypełniali swoją specyficzną misję, wykorzystując swoje twórcze zdolności, by odpowiadać na wyzwania dzisiejszego świata.

2. Dzisiaj w kościele przypada Uroczystość Zesłania Ducha  Świętego, którą rozpoczyna publiczną działalność Kościół Chrystusowy. Duch Święty umacnia nas mocą 7 darów Ducha Świętego,  które każdy z nas otrzymuje mocą sakramentu Bierzmowania.

3. W dzisiejszą niedzielę modlimy się w intencji budowy naszego kościoła oraz w intencji wszystkich ofiarodawców i darczyńców kościoła. Serdeczne Bóg zapłać za modlitwę oraz ofiary składane na budowę naszej nowej świątyni.

4. Jutro, w poniedziałek, w drugi dzień święta Zesłania Ducha Świętego, obchodzić będziemy święto Najświętszej Maryi Panny, Matki Kościoła. Ponieważ nie jest to dzień wolny od pracy dlatego wszystkich zapraszam na Mszę świętą o godz. 18.00.

5. We wtorek przypada 22 dzień miesiąca maja,  w którym jak zawsze zapraszam na nabożeństwo do św. Rity. Będzie ono największą uroczystością, ponieważ tego dnia przypada rocznica Jej śmierci. W tym dniu przypada też 1 rocznica śmierci Przyjaciela i kompozytora hymnu naszego  Festiwalu Piosenki Religijnej. Z tej racji Msza św, będzie wyjątkowo w Intencji śp. Zbyszka Wodeckiego. Po Mszy modlitwy za wstawiennictwem św. Rity oraz błogosławieństwo lourdzkie.

6. Również we wtorek wyjątkowo o godz. 16.00 ostatnie obowiązkowe spotkania dla dzieci przygotowujących się do I Komunii św. i ich rodziców (próba generalna)

7. W środę o godz. 18.00 nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

8. W czwartek obchodzimy święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana. Msza święta,  jak w dzień powszedni o godz. 18.00.

9. W przyszłą niedzielę, 27 maja, odbędzie się przyjęcie dzieci do I Komunii św.  na sumie parafialnej o godz. 10.00. Dzieci z rodzicami i krewnymi zapraszam również po południu na nabożeństwo misyjne o godz. 16.00 podczas którego odbędzie się  rozdane obrazków pamiątkowych oraz poświęcenie dewocjonaliów.

10. Spowiedź dla dzieci Komunijnych w czwartek o godz. 16.00 oraz rodziców i rodziny po spowiedzi dzieci.

11. Pragnę przypomnieć,  że czas spowiedzi i  Komunii św. wielkanocnej (obowiązującej mocą przykazań kościelnych) kończy się w uroczystość Trójcy Świętej za tydzień (w naszej parafii jest to zawsze dzień przyjęcia dzieci do Uroczystej I Komunii św.).

12. Za dwa tygodnie, czyli tydzień po I Komunii Św. odbędzie się rowerowa pielgrzymka do Sanktuarium Matki Pocieszenia w Bysławiu dla dzieci Komunijnych wraz z rodzicami, krewnymi i wszystkimi , którzy chcą z nami pojechać. Wyjazd godz.  15.00 z placu kościelnego.

13. Zapraszamy do wyjazdu na XXII Spotkanie Młodych na Polach Lednickich pod hasłem „Jestem” 2 czerwca br. Koszt wynosi 60 zł.

14. U ministrantów można nabyć nowy numer dwutygodnika  „Pielgrzym.

15. Wszystkim ,  którzy  obchodzą  w tym  tygodniu urodziny,  imieniny, rocznice rodzinne oraz  jubileusze  małżeńskie składam  życzenia wielu  łask  Bożych, zdrowia,  oraz  wszelkiej  pomyślności  - szczęść  Boże.

ks. Wiesław Herold - proboszcz parafii

Aktualny biuletyn parafialny do pobrania (PDF)

1. W maju łączymy się z Papieżem w modlitwie: Aby wierni świeccy wypełniali swoją specyficzną misję, wykorzystując swoje twórcze zdolności, by odpowiadać na wyzwania dzisiejszego świata.

2. Dzisiaj Wniebowstąpienia Pańskiego - uroczystość, która kończy 40-dniowy okres ukazywania się Zmartwychwstałego i umacniania w wierze Apostołów, pomaga nam lepiej zrozumieć zapewnienie Jezusa: idę do Ojca przygotować wam miejsce. Żyjemy wciąż nadzieją, że zasłużymy sobie na przebywanie na wieki w niebie, razem z naszym Zbawicielem, w domu Ojca.

3. W dzisiejszą niedzielę, 13 maja, w kościele naszym odbędzie się pierwsze nabożeństwo Fatimskie, połączone z poświęceniem figury Matki Bożej Fatimskiej i procesją dookoła kościoła. Figurę świętej Matki Bożej przywieźli i ufundowali pielgrzymi z parafii, którzy pod przewodnictwem ks. proboszcza naszej parafii  pielgrzymowali w tym roku do Fatimy. Mszy św., będzie przewodniczył ks. prałat – Wikariusz Biskupi) Marian Szczepiński, który dokona poświęcenia figury. Uroczystości rozpoczną Mszą św. o godz. 17.00 ,  podczas której odbędzie się uroczyste poświęcenie Figury Fatimskiej oraz nabożeństwo Fatimskie połączone z procesją światła dookoła kościoła. Po powrocie nastąpi intronizacji Figury Matki Bożej Fatimskiej oraz odśpiewanie Hymnu dziękczynienia Ciebie Boga wysławiamy.

4. W przyszłą niedzielę, 20 maja, przypada uroczystość Zesłania Ducha Świętego. Przez wszystkie dni tego tygodnia zapraszam na nowennę do Ducha Świętego, którą odprawiać będziemy w połączeniu z nabożeństwem majowym o godz. 18.00.

5. W środę zapraszam na Nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy o godz. 18.00.

6. Przypominamy, że każdy katolik, zgodnie z przykazaniami kościelnymi, powinien przynajmniej raz w roku przystąpić do sakramentu pokuty, a w czasie wielkanocnym przyjąć Komunię św. Czas Komunii św. wielkanocnej kończy się w uroczystość Trójcy Świętej za dwa tygodnie (w naszej parafii jest to zawsze dzień przyjęcia dzieci do Uroczystej I Komunii św.)

7. Zapraszamy do wyjazdu na XXII Spotkanie Młodych na Polach Lednickich pod hasłem „Jestem” 2 czerwca br. Koszt wynosi 60 zł. Zapisy w biurze parafialnym parafii p.w. Bożego Ciała. Więcej informacji u ks. Dominika, wikariusza w parafii p.w. Bożego Ciała w Tucholi lub na facebooku KSM Tuchola.

8. U ministrantów można nabyć nowy numer dwutygodnika  „Pielgrzym.

9. Wszystkim ,  którzy  obchodzą  w tym  tygodniu urodziny,  imieniny, rocznice rodzinne oraz  jubileusze  małżeńskie składam  najserdeczniejsze  życzenia:  zdrowia,  wielu  łask  Bożych  oraz  wszelkiej  pomyślności  w  życiu  osobistym  i  zawodowym  –  szczęść  Boże.

ks. Wiesław Herold - proboszcz parafii

Aktualny biuletyn parafialny do pobrania (PDF)

1. W maju łączymy się z Papieżem w modlitwie: Aby wierni świeccy wypełniali swoją specyficzną misję, wykorzystując swoje twórcze zdolności, by odpowiadać na wyzwania dzisiejszego świata.

2. W dzisiejszą niedzielę okresu Wielkanocy dziękujemy za owoce Chrystusowego zwycięstwa nad grzechem i śmiercią, które przyszło przez krzyż. Rozważamy Jego nowe przykazanie wzajemnej miłości, której miarą jest Jego własna miłość. On oddał życie za nas jako swych przyjaciół.
Pojutrze będziemy obchodzili Narodowy Dzień Zwycięstwa. Wypada on w uroczystość Świętego Stanisława Biskupa Męczennika. Ten Patron także odniósł prawdziwe zwycięstwo, choć okupione własną śmiercią. Często ludzkie zwycięstwa są złudne. 9 maja w Rosji i wielu innych krajach obchodzi się dzień zwycięstwa. Dla Polski i krajów Europy Środkowo-Wschodniej „wyzwolenie” spod okupacji hitlerowskiej ze strony Związku Radzieckiego spowodowało ponad 44 lata podległości totalitarnemu mocarstwu.
Chrystus uczy, jak prawdziwie zwyciężać. Najpierw trzeba zwyciężyć własny egoizm. Odpowiednio ukształtować miłość samego siebie. Pragnąć nie doczesnej wygody, przyjemności, ale prawdziwego dobra, jakim jest wieczne szczęście. Może je dać tylko Chrystus. Oczekuje On od nas współpracy. Naszego zwycięstwa nad grzechem – własną słabością.
W Dziejach Apostolskich Duch Święty pokazuje chrześcijanom wywodzącym się spośród Żydów, ze trzeba przezwyciężyć własne przekonanie, że tylko Żydzi otrzymali Bożą łaskę. Zstępuje również na pogan. Święty Jan uczy w liście, że miłość bliźniego świadczy, że prawdziwie miłujemy Boga. Bóg dał nam swego Syna. My też powinniśmy dawać coś z siebie i samych siebie naszym bliźnim. Świadczy to, że trwamy w Chrystusie – winnym krzewie. Przynosimy owoc, jakiego On od nas oczekuje.

3. W tym tygodniu (w poniedziałek, wtorek i środę) przypadają Dni Modlitw o Urodzaje i za kraje głodujące (dawne Dni Krzyżowe).

4. Nabożeństwa majowe w naszym kościele codziennie o godz. 18.00. Zapraszam obowiązkowo we wtorki i piątki dzieci do I Komunii św. wraz z rodzicami oraz młodzież do Bierzmowania. Po majowym Msza św. recytowana.

5. We wtorek (8 maja) przypada uroczystość św. Stanisława, biskupa i męczennika – głównego patrona Polski oraz pelplińskiej Bazyliki katedralnej. Z racji odpustu w Wielkim Mędromierzu Msza św. w naszym kościele będzie wcześniej, tj. o godz. 17.00

6. W przyszłą niedzielę  (13 maja) przypada uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego.
Tego dnia przypada także rocznica objawień Matki Bożej w Fatimie.  Na Mszy św. o godz. 17.00, której będzie przewodniczył ks. Prałat Marian Szczepiński nastąpi poświęcenie oraz uroczysta intronizacja Figury Matki Bożej Fatimskiej. Po Mszy św. nabożeństwo Fatimskie i procesja wokół małego kościoła (proszę o przyniesienie świec). Z racji Uroczystości Fatimskiej modlitwa w intencji budowy kościoła do miłosierdzia Bożego będzie  tydzień później.  tj. 20 kwietnia).

7. W najbliższy piątek, tj. 11 maja  br. zapraszam całą parafię już po raz drugi do wspólnej modlitwy za nasze Seminarium Duchowne w tzw. MOŚCIE  MODLITEWNYM. Przez cały dzień będziemy trwać w naszych domach i kościele na modlitwie za wspólnotę Seminaryjną. Ramowe godziny to: 15.00 Koronka do Miłosierdzia Bożego;  18.00 Majowe;  18.30 Msza św. ; 21.00 Apel Maryjny  oraz w czasie godzin szkolnych – nawiedzanie kościoła z modlitwą uczniów Szkoły nr 5 pod kierownictwem katechetki.

8. Zapraszam na pieszą  pielgrzymkę z Tucholi do Wiela w dniach 11-12 maja (piątek – sobota). Koszt wynosi 35 zł. Szczegółowe informacje u księdza Dominika Roczniaka przy parafii Bożego Ciała.

9. Zapraszam również do wyjazdu na XXII Spotkanie Młodych na Polach Lednickich pod hasłem „Jestem” 2 czerwca br.. Koszt wynosi 60 zł. Zapisy w biurze parafialnym.

10. U ministrantów można nabyć nowy numer dwutygodnika  „Pielgrzym.

11. Wszystkim ,  którzy  obchodzą  w tym  tygodniu urodziny,  imieniny, rocznice rodzinne oraz  jubileusze  małżeńskie składam  najserdeczniejsze  życzenia:  zdrowia,  wielu  łask  Bożych  oraz  wszelkiej  pomyślności  w  życiu  osobistym  i  zawodowym  –  szczęść  Boże.

ks. Wiesław Herold - proboszcz parafii

Aktualny biuletyn parafialny do pobrania (PDF)

1. W maju łączymy się z Papieżem w modlitwie: Aby wierni świeccy wypełniali swoją specyficzną misję, wykorzystując swoje twórcze zdolności, by odpowiadać na wyzwania dzisiejszego świata.

2. Obchodzimy dzisiaj dzień męczeństwa duchowieństwa polskiego w czasie II wojny światowej. Módlmy się o beatyfikację kandydatów na ołtarze.

3. W dzisiejszej Ewangelii zastanawiające jest to, że w wypowiedzi Jezusa, aż sześć razy pojawia się słowo „owoc”. Mamy przynosić owoc i to owoc obfity, i coraz obfitszy. Tym owocem jest życie człowieka w osiągniętej przez siebie pełni człowieczeństwa. Tymi owocami Bóg pragnie ubogacać ludzkość.
Życie człowieka staje się owocem twórczego planu Boga, gdy podejmuje on trud postępu duchowego na drodze służby Bogu i bliźnim. Rzeczywiście, taki owoc rodzi się w trudzie i dojrzewa w trudzie, dlatego Jezus zaprasza człowieka do współpracy z Nim: „Beze Mnie nic nie możecie uczynić… Tylko ten, kto trwa we Mnie, a Ja w nim, ten przynosi owoc obfity” . A trwać, to znaczy utrzymywać stałą więź z Chrystusem przez udział w sakramentach św. i pozwolić, by Jego słowa trwały w człowieku z Nim zjednoczonym. Trwać przy Chrystusie, to wydawać owoce dobrych czynów. Trwanie przy Chrystusie wymaga niekiedy męczeńskiej ofiary. Wspominamy dziś kapłanów, którzy ją złożyli w czasie II wojny światowej. Stali się obfitym owocem oddającym Bogu uwielbienie i chwałę. Życie człowieka można mierzyć koszami wspaniałych owoców, które trwać będą wiecznie. Jest to tajemnica życia Kościoła.

4. Dzisiejsza kolekta jest przeznaczona na budujące się kościoły w diecezji.

5. We wtorek rozpoczyna się maj, miesiąc w sposób szczególny poświęcony Matce Bożej. Nabożeństwa majowe będziemy sprawować w małym kościele  o godz. 18.00. Po majowym Msza św. recytowana.

6. We wtorek 1 maja  przypada wspomnienie św. Józefa Rzemieślnika, a w środę Św. Atanazego.

7. W środę nabożeństwo majowe połączone z Nowenn do M. B. N. Pomocy o godz. 18.00 przed Mszą św. wieczorną.

8. W środę 2 maja w Polsce obchodzimy Dzień Flagi oraz Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Zachęcam, aby tego dnia i następnego wywiesić flagi narodowe.

9. W czwartek przypada Uroczystość Matki Bożej Królowej Polski. Msze św. w porządku niedzielnym (jeszcze o godz. 9.00;  11.00  i 17.00).

10. W tym tygodniu przypadają dni eucharystyczne:

 • pierwszy czwartek miesiąca (3 maja) przypada uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski.
 • pierwszy piątek miesiąca (4 maja) nabożeństwo majowe połączone z modlitwami do Najświętszego Serca Pana Jezusa. Spowiedź św. od godz. 17.30.. Tego dnia odwiedzę chorych i ludzi starszych z posługą sakramentalną.
 • pierwsza sobota miesiąca (5 maja) modlić się będziemy do Serca Niepokalanej w intencji wszystkich rodzin parafii. Jak zawsze zapraszam na Koronkę miłosierdzia Bożego o godz. 15.00 (tym razem spotykamy się przy figurze Matki Bożej na ul. Podmiejskiej).

11. W piątek 4 maja jest dyspensy od obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych.

12. Tradycyjnie zapraszam na pieszą  pielgrzymkę z Tucholi do Wiela w dniach 11-12 maja (piątek – sobota). Koszt wynosi 35 zł. Szczegółowe informacje u księdza Dominika Roczniaka przy parafii Bożego Ciała pod nr tel. 534-645087. Zapisy w biurze parafialnym.

13. Zapraszam również do wyjazdu na XXII Spotkanie Młodych na Polach Lednickich pod hasłem „Jestem” 2 czerwca br.. Koszt wynosi 60 zł. Zapisy w biurze parafialnym.

14. U ministrantów można nabyć nowy numer dwutygodnika  „Pielgrzym.

15. Wszystkim ,  którzy  obchodzą  w tym  tygodniu urodziny,  imieniny, rocznice rodzinne oraz  jubileusze  małżeńskie składam  najserdeczniejsze  życzenia:  zdrowia,  wielu  łask  Bożych  oraz  wszelkiej  pomyślności  w  życiu  osobistym  i  zawodowym  –  szczęść  Boże.

ks. Wiesław Herold - proboszcz parafii

Aktualny biuletyn parafialny do pobrania (PDF)

1. W kwietniu łączymy się z Papieżem w modlitwie: Aby odpowiedzialni za idee i sposób zarządzania w gospodarce mieli odwagę odrzucać gospodarkę wykluczającą i by potrafili otwierać nowe drogi.

2. W dzisiejszą niedzielę zapraszam wszystkich, którzy mają szczególne intencje w najtrudniejszych sprawach życiowych,  po południu na godz. 17.00  na  nabożeństwo do św. Rity. Na zakończenie Mszy św. przed Najświętszym Sakramentem modlić się będziemy w intencji spraw trudnych, a zarazem w naszym życiu, które polecać będziemy wg intencji,  które można składać do koszyka wystawionego przed ołtarzem lub w czasie kolekty do koszyka oraz przez cały miesiąc do skrzynki przy chrzcielnicy lub pocztą internetową na stronie parafialnej. Nabożeństwo rozpoczyna się poświęceniem róż św. Rity a kończy się uroczystym błogosławieństwem Lourdzkim.

3. W poniedziałek (23 kwietnia) w liturgii przypada uroczystość św. Wojciecha, biskupa i męczennika. W Kiełpinie doroczny odpust ku czci tego męczennika, jako Głównego Patrona Polski. W tym dniu zapraszam na wieczorną Mszę św. odpustową w Kiełpinie (parafia św. Jakuba).

4. W środę (25 kwietnia) przypada święto Świętego Marka Ewangelisty. Tego dnia przypada szósta rocznica śmierci śp. biskupa pelplińskiego Jana Bernarda Szlagi (2012).

5. We wtorek i piątek obowiązkowe spotkanie dla dzieci do I Komunii św. o godz. 17.30 .

6. U ministrantów jest do nabycia nowy numer Pielgrzyma, W rodzinie oraz inne czasopisma  o tematyce misyjnej.

7. Wszystkim ,  którzy  obchodzą  w tym  tygodniu urodziny,  imieniny, rocznice rodzinne oraz  jubileusze  małżeńskie  składam  najserdeczniejsze  życzenia:  zdrowia,  wielu  łask  Bożych  oraz  wszelkiej  pomyślności  w  życiu  osobistym  i  zawodowym  –  szczęść  Boże.

ks. Wiesław Herold - proboszcz parafii

Więcej artykułów…