1.W maju łączymy się z Papieżem w modlitwie: Aby w społeczeństwie były promowane inicjatywy chroniące i umacniające rolę rodziny.
2.Liturgia słowa Bożego dzisiejszej niedzieli przedstawia nam symbolikę krzewu winnego. Winny krzew to roślina doskonale znana słuchaczom Jezusa mieszkającym w Palestynie. Wiedzieli, jak wielkich wymaga ona starań, aby mogła przynieść owoc. Mieli także świadomość, że nie wszystkie jej gałązki owocują i że te, które rozwijają się właściwie, potrzebują ze strony rolnika ciągłego przycinania i oczyszczania. Jezus nawiązuje do wiedzy i doświadczenia swoich słuchaczy. Porównuje Boga Ojca do rolnika, podkreślając w ten sposób Jego nieustanną troskę o nasz rozwój. Z kolei, przez porównanie siebie samego do krzewu, a swoich słuchaczy do gałązek, ukazuje nam, że jedność z Nim jest niezbędnym warunkiem prawidłowego wzrostu, bez którego nasze życie nie osiągnie swojego celu.
Środkiem oczyszczenia jest nauka Jezusa. Jeśli trwamy w jedności z Nim, słuchając Jego słów, modląc się do Niego i żyjąc zgodnie z Jego nauczaniem, stopniowo przemieniamy się na Jego wzór. Gałązka, którą jesteśmy, rozrasta się i staje się coraz bardziej integralną częścią winnego krzewu. Wypełnia nas Boży Duch, a nasze myśli, uczucia, dążenia i czyny coraz bardziej upodabniają się do tych, które charakteryzowały Jezusa.
Nauczanie Chrystusa nie wyraża się w mnogości zaleceń, wskazówek, norm i przykazań, ale w wezwaniu do życia Jego życiem, czyli Syna Bożego. Przykazaniem Boga jest wiara w Jezusa i miłość według miary Jego miłości. Jeśli staramy się żyć Duchem Jezusa, tak jak On walczymy o uczciwość, sprawiedliwość, pokój i dobro. A wtedy Bóg spełnia wszystkie nasze prośby.
3.We wtorek (8 maja) przypada uroczystość św. Stanisława, biskupa i męczennika, głównego patrona Polski. Msze św. w tym dniu zostanie odprawiona o godz. 18,oo.
4.Tego dnia również  parafia w Wielkim Mędromierzu obchodzić będzie odpust parafialny ku czci św. Stanisława, biskupa i męczennika. Suma odpustowa zostanie odprawiona o godz. 17.00.
5.W środę, zapraszam na Nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy o godz. 18,oo.
6.Trwa miesiąc maj, czas poświęcony Matce Najświętszej. Weźmy udział w nabożeństwach majowych sprawowanych codziennie o godzinie 18,oo.
7.W przyszłą niedzielę przypada 13-ty dzień miesiąca, dzień Matki Bożej Fatimskiej. Na godz. 21,oo zapraszam na nabożeństwo i procesję fatimską. Proszę,  jak zawsze,  przynieść ze sobą świece.
8.W przyszłą niedzielę – drugą w miesiącu – zapraszam do wspólnej modlitwy do miłosierdzia Bożego w intencji szczęśliwej budowy kościoła oraz w intencji wszystkich ofiarodawców. Również kolekta tej niedzieli przeznaczona jest na budowę kościoła.
9.Polecam wszystkim parafianom prasę katolicką: nowy numer dwutygodnika „W Rodzinie”, a dla dzieci jest „Mały Pielgrzym” oraz inne czasopisma religijne.
10.Wszystkim tym, którzy w bieżącym tygodniu obchodzą imieniny, urodziny, oraz wszelkie jubileusze i rocznice, składamy najserdeczniejsze życzenia: zdrowia, wielu łask Bożych oraz wszelkiej pomyślności - „Szczęść Boże”.

ks. Wiesław Herold - proboszcz parafii

1.W środę 25 kwietnia w Kociewskim Centrum Zdrowia (szpitalu św. Jana) w Starogardzie Gdańskim zmarł pierwszy biskup pelpliński Jan Bernard Szlaga. Biskup pomocniczy diecezji pelplińskiej Wiesław Śmigiel zachęca diecezjan do żarliwej modlitwy za śp. bp Szlagę – „Za Jego wierne i przykładne pasterzowanie niech Dobry Bóg da Mu życie wieczne”.
2.W kwietniu łączymy się z Papieżem w modlitwie: Aby wielu młodych ludzi potrafiło odpowiedzieć na powołanie Chrystusa i naśladować Go w kapłaństwie i w życiu zakonnym.
3.Dzisiaj rozpoczynamy tydzień modlitw o powołania do kapłaństwa. Pamiętajmy o modlitwie w tej intencji, aby nie zabrakło tych, którzy będą błogosławić i uświęcać Lud Boży.
4.Również dzisiaj kościół przeżywa niedzielę Dobrego Pasterza.  Liturgia Słowa ukazuje nam dzisiaj Jezusa, Dobrego Pasterza, który w przeciwieństwie do wielu przywódców na tym świecie szuka dobra „owiec”, a nie swego własnego (Ewangelia). Toteż jedynie Chrystus ma prawo nazywać się „pasterzem”. Wszyscy inni, w większym lub mniejszym stopniu, są najemnikami. Dlatego nie ma innego „imienia, w którym moglibyśmy być zbawieni” (czyt. I). Ilustracją tej prawdy jest uzdrowienie chromego w imię Jezusa. Podobnie jak Chrystus uzdrowił chorego przez zaangażowanie Piotra, tak i dzisiaj uwalnia świat od zła przez zaangażowanie tych, którzy są dziećmi Bożymi. Bo właśnie dzięki ofierze życia Dobrego Pasterza stajemy się dziećmi Bożymi (czyt. II). To Boże dziecięctwo nie może być porównywane do zwykłej adopcji. Ludzka adopcja, nawet jeśli ożywiana jest wielką miłością, zawsze pozostaje czymś zewnętrznym. Więzy, które łączą rodziców z adoptowanymi dziećmi, wynikają z zewnętrznej umowy. Bóg natomiast przemienia nas od wewnątrz poprzez łaskę uświęcającą, poprzez dary Ducha Świętego, czyniąc nas w ten sposób swoimi dziećmi. Przeżywanie daru dziecięctwa Bożego jest jednak na tym świecie tymczasowe i niepełne. Jego pełne przeżywanie nastąpi w dniu powtórnego przyjścia naszego Pana. Wtedy to „będziemy do Niego podobni, bo ujrzymy Go takim, jakim jest”. Tymczasem trzeba nam żyć w radości posiadania daru dziecięctwa, a nierzadko
w doświadczaniu dźwigania krzyża, lecz nade wszystko winniśmy pytać, czyimi jesteśmy dziećmi.
5.We wtorek rozpoczynamy miesiąc nabożeństw majowych, na które zapraszam codziennie o godz. 18, oo.
6.W środę,  2 maja,  po raz kolejny obchodzić będziemy  w całej Polsce Święto Flagi. Również i w Tucholi w parafii Bożego Ciała  tego dnia zostanie odprawiona Msza św. o  godz.  16,oo  za Ojczyznę,  a po Mszy św. przejście  ze  100 m  flagą Polski na pl. Wolności,  gdzie odbędą się dalsze uroczystości patriotyczno – artystyczne.
7.W środę, zapraszam  na Nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. o godz. 18, oo.
8.W czwartek, 3 maja, Uroczystość NMP Królowej Polski. Tego dnia Msze jak w każdą niedzielę. Po każdej Mszy św. odnowiony będzie  Akt oddania Polski pod opiekę Matki Bożej.
9.Również  3  maja  o godz. 12.00 w kościele  św. Jakuba  zostanie odprawiona Msza św. w intencji Ojczyzny. Po Mszy św. nastąpi przemarsz pod Pomnik Matki Boskiej Królowej Korony Polskiej na Placu Wolności, gdzie nastąpi złożenie wiązanek kwiatów.
10.W tym tygodniu przypadają dni eucharystyczne.
• Pierwszy Czwartek to jednocześnie uroczystość MNP Królowej Polski, dlatego w intencji kapłanów będziemy się modlić podczas każdej Mszy świętej.
• Pierwszy Piątek. Spowiedź pierwszopiątkowa od godz. 17,3o. Nauku dla dzieci przygotowujących się do I Komunii  od godz. 16,oo.
• Pierwsza Sobota. Odwiedziny u chorych od godz. 10,oo. do 14,oo
11.W tym tygodniu wspominamy:
• w środę - św. Atanazego, biskupa i doktora Kościoła
• w czwartek - NMP Królowej Polski
• w piątek - św. Floriana, męczennika
12.Jak zawsze zachęcam do czytania katolickiej prasy katolickiej: "Pielgrzyma",  Małego Pielgrzyma”, „Radio Maryja”,  „Wzrastania” , „Naszej Pani” i innych czasopism religijnych.
13.Wszystkim tym, którzy w bieżącym tygodniu obchodzą imieniny, urodziny, oraz wszelkie jubileusze i rocznice, składam najserdeczniejsze życzenia: zdrowia, wielu łask Bożych oraz wszelkiej pomyślności - „Szczęść Boże”.

ks. Wiesław Herold - proboszcz parafii


1.W kwietniu łączymy się z Papieżem w modlitwie:
Aby wielu młodych ludzi potrafiło odpowiedzieć na powołanie Chrystusa i naśladować Go w kapłaństwie i w życiu zakonnym.
2.Dzisiejsza niedziela – jest już IV Niedzielą Biblijną,  która rozpoczyna Tydzień Biblijny. Hasło tegorocznych obchodów daru Słowa Bożego w Kościele: Kościół domem budowanym przez miłość.
3.Ewangelia dzisiejszej niedzieli niesie nam kolejny słowa pociechy Zmartwychwstałego. Nieprzypadkowo Jezus pozdrawia uczniów słowami: Pokój wam. Widząc lęk i niepewność, chce ich uspokoić, bo w ostatnich dniach przeżyli wiele dramatycznych wydarzeń. Wszystko zaczęło się od pojmania Jezusa w Ogrodzie Oliwnym, a skończyło pod krzyżem na Golgocie. Ile tam było przemocy i bólu! I to w ciągu zaledwie niecałych dwóch dni. A po tym jeszcze te trzy dni ciszy i niepewności.
Kto przeżył śmierć bliskiej osoby, pamięta pierwsze dni po pogrzebie. Tak naprawdę to dopiero wtedy zaczyna się odczuwać ból i samotność. Wcześniej jest może ostatnia próba reanimacji, są środki przeciwbólowe, ma miejsce załatwianie spraw pogrzebowych i sam pogrzeb. Dużo się dzieje! Nie ma czasu na przemyślenia. Wokół stoją krewni, dzwoni telefon z kondolencjami. Ale już w kilka godzin po pogrzebie zalega cisza. Puste mieszkanie, ubrania w szafie, ampułki po lekach. Trzeba to wszystko uporządkować. Ale przede wszystkim należy się przyzwyczaić, że tej osoby już się nie zobaczy tu, na ziemi. W podobnej sytuacji znaleźli się uczniowie Jezusa. Przecież oni Mu ufali. Dla Niego porzucili wszystko. A On dał się ukrzyżować!
Słowa: Pokój wam przełamują złowieszczą ciszę. Jezus staje wśród uczniów. Oni wciąż niedowierzają. Prosi ich o rybę. Chce udowodnić, że jest żywym człowiekiem, a nie zjawą. Zwrot: Pokój wam może wiele znaczyć dla osób, które przeżyły życiowe dramaty. Wycisza ból i daje nadzieję. Trzeba tylko wcześniej uwierzyć w Zmartwychwstanie.
4.Jutro uroczystość świętego Wojciecha – Patrona naszej Ojczyzny. Jego męczeńska krew, wylana na początku historii Kościoła w naszym kraju, stała się prawdziwie nasieniem chrześcijan. Zwracajmy się z gorącą modlitwą przez orędownictwo świętego Wojciecha, aby jego ofiara ciągle ożywiała wiarę Polaków. Msza św. o godz. 18,oo.
5.W środę, 25 kwietnia – Uroczystość świętego  Marka  Ewangelisty. Przez Jego wstawiennictwo modlimy się o dobre urodzaje i o błogosławieństwo dla pracujących na roli. Prośmy także o to, aby nikomu na świecie nie brakowało chleba.
6.W środę, zapraszamy na Nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy  o godz. 18,oo.
7.Zapraszam do czytania katolickiej prasy katolickiej: "Pielgrzyma",  Małego Pielgrzyma”, „Radio Maryja”,  „Wzrastania” , „Naszej Pani” i innych czasopism religijnych.
8.Wszystkim tym, którzy w bieżącym tygodniu obchodzą imieniny, urodziny, oraz wszelkie jubileusze i rocznice, składam najserdeczniejsze życzenia.

ks. Wiesław Herold - proboszcz parafii

1.II Niedziela Wielkanocna obchodzona jest w Kościele jako Niedziela Miłosierdzia Bożego. Jest to dzień 1 rocznicy beatyfikacji Sługi Bożego Jana Pawła II.
2.Dzisiaj – w drugą niedzielę miesiąca –  składam też serdeczne podziękowanie za modlitwę do miłosierdzia Bożego w intencji szczęśliwej budowy kościoła oraz  w intencji wszystkich ofiarodawców. Składam też serdeczne Bóg zapłać za wszelkie ofiary złożone w kościele, w biurze i przelewy na konto parafialne.
3.Dzisiejsze święto Miłosierdzia Bożego ukazuje nam ogrom Bożej miłości względem każdego z nas. Jezus otwiera przed nami wnętrze swojego Najświętszego Serca, byśmy mogli zaczerpnąć wiele łask dla siebie i całego świata. Dlatego i my otwórzmy się na bezmiar tej miłości uzdrawiającej, byśmy mieli pełny udział w radościach Zmartwychwstania. „Bóg bogaty w miłosierdzie” pragnie dotknąć nas swoją łaską, byśmy nie byli niewolnikami grzechu i szatana, ale stali się „dziećmi Światłości”.
Warto w tym miejscu przypomnieć słowa Błogosławionego Jana Pawła II: „Trzeba przekazywać światu ogień miłosierdzia. W miłosierdziu Boga świat znajdzie pokój, a człowiek szczęście! To zadanie powierzam wam, drodzy bracia i siostry, Kościołowi w Krakowie i w Polsce oraz wszystkim czcicielom Bożego miłosierdzia, którzy tutaj przybywać będą z Polski i z całego świata. Bądźcie świadkami miłosierdzia!” (Łagiewniki, 2002 r.).
4.Po Mszy św. o godz. 11, 3o w kościele parafialnym spotkanie dla rodziców dzieci przygotowujących się do przyjęcia Pierwszej Komunii św.
5.Dzisiaj  też zapraszam wszystkich zmotoryzowanych na inauguracja letniego sezonu Tucholskiego Stowarzyszenia Pojazdów Zabytkowych DRAGON, która  rozpocznie się mszą świętą w Rudzkim Moście o godzinie 16,oo.  Po Mszy św. poświęcenie motocykli i samochodów.
6.24 marca 2012 roku Nuncjatura Apostolska w Warszawie podała do wiadomości, że Ojciec Święty Benedykt XVI mianował ks. prałata dr hab. Wiesława Śmigla, profesora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, biskupem pomocniczym dla Diecezji Pelplińskiej. Uroczystość konsekracji biskupiej naszego nowego Pasterza odbędzie się w Bazylice katedralnej w Pelplinie 21 kwietnia 2012 o godz. 11.00. Myśl przewodnią dla swojej posługi biskupiej Omnibus omnia factus, Stawszy się wszystkim dla wszystkich Ks. Biskup-Nominat zaczerpnął od św. Pawła z 1 Kor 9, 22.   Módlmy się serdecznie, szczególnie w tych dniach, o moc Ducha Świętego dla Księdza Biskupa Wiesława, ażeby sprostał zadaniom, jakie Pan Bóg przed nim stawia.
7.W środę, zapraszamy na Nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy  o godz. 18,oo.
8.Zapraszam do czytania katolickiej prasy: "Pielgrzyma",  Małego Pielgrzyma”, „Radio Maryja”,  „Wzrastania” , „Naszej Pani” i innych czasopism religijnych. Można jeszcze zaopatrzyć się w modlitewniki wydane z racji beatyfikacji Sługi Bożego Jana Pawła II  oraz pięknie oprawione obrazki Błogosławionego Jana Pawła II.
9.Wszystkim tym, którzy w bieżącym tygodniu obchodzą imieniny, urodziny, oraz wszelkie jubileusze i rocznice, składam najserdeczniejsze życzenia.

ks. Wiesław Herold - proboszcz parafii

1.W kwietniu łączymy się z Papieżem w modlitwie: Aby wielu młodych ludzi potrafiło odpowiedzieć na powołanie Chrystusa i naśladować Go w kapłaństwie i w życiu zakonnym.
2.W dzisiejszej Ewangelii Jezus wypowiada do niewiast znaczące słowa: „Nie bójcie się. Idźcie i oznajmijcie moim braciom: niech idą do Galilei, tam mnie zobaczą”. Oto Ten, który pokonał śmierć, daje spotkanym osobom siłę, aby z odwagą umiały stawiać czoła życiowym trudnościom. Słowa: „Nie bójcie się” mają niezwykłą moc. Koją ich lęk i niepewność oraz dodają odwagi. Jednocześnie kobiety zostają posłane, aby o swoim spotkaniu powiedziały Apostołom.
Taka jest właśnie logika i metoda działania Boga. Człowiek, który doświadcza spotkania z Najwyższym, otrzymuje także misję do świadczenia o Nim, nawet w obliczu przeciwności. Żołnierze, którym zapłacono, aby rozpowiadali kłamstwo, że nie było żadnego zmartwychwstania, są zapowiedzią przyszłych prześladowań chrześcijan. Wiemy przecież, że wyznawcy Chrystusa od samego początku napotykali trudności w wyznawaniu swojej wiary, a wszyscy Apostołowie, z wyjątkiem św. Jana, zginęli śmiercią męczeńską. Byli jednak tak przekonani o boskości Chrystusa i Jego zmartwychwstaniu, że nie bali się umrzeć za tę prawdę.
Dziś w Polsce nie stajemy przed wyborem, czy oddać życie za wiarę jako męczennicy. Za to stawiamy czoła innym wyzwaniom, takim jak: pieniądze, seks, egoizm, materializm, zdrada ideałów. Jednak z Chrystusem nie powinniśmy się ich obawiać. On prawdziwie zwyciężył wszelkie zło, a nawet i śmierć, a do każdego z nas kieruje właśnie te słowa: „Nie bójcie się”.
3.Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego to największe i najpiękniejsze święto. Z tej okazji wszystkim Drogim Parafianom i Miłym Gościom składam najserdeczniejsze życzenia: niech te dni zwycięstwa życia nad śmiercią będą pełne radości, miłości i pokoju, byśmy mimo różnych trosk i kłopotów, mogli zawsze śpiewać radosne „ALLELUJA – Jezus żyje”. Tę wieść radosną o zmartwychwstaniu, która ociera ludzkie łzy, zanieśmy dziś do naszych domów. Niech zmartwychwstanie Chrystusa Pana da każdemu z nas nadzieję i siłę do życia. Do życzeń przyłączają się władze samorządowe:  p. Burmistrz z Radą Miejską oraz p. Starosta z Radą Powiatu.
4.Z serca składam serdeczne Bóg zapłać wszystkim, którzy swą obecnością i przygotowaniami przyczynili się do uświetnienia piękna liturgii Triduum Paschalnego oraz liturgii Wigilii Paschalnej i Procesji Rezurekcyjnej. Serdeczne Bóg zapłać za kwiaty przyniesione do Grobu Pańskiego a także za jałmużnę wielkopostną. Serdeczne Bóg zapłać składam nade wszystko Wspólnocie Żywego Różańca za podarowany piękny paschał.
5.Jutro drugi dzień Świąt –Wielkanocny Poniedziałek,  w którym to  dniu w naszych kościołach modlimy się i składamy ofiary na Katolicki Uniwersytet Lubelski i Szkoły Katolickie w naszej diecezji.
6.II Niedziela Wielkanocna (15 kwietnia) obchodzona jest w Kościele jako Niedziela Miłosierdzia Bożego. Serdecznie zapraszam do odmówienia koronki do Bożego Miłosierdzia w kościele (przed obrazem Jezusa Chrystusa Miłosiernego). Przed kościołami odbywa się zbiórka na cele charytatywne.
7.W przyszłą niedzielę serdecznie zapraszam do modlitwy w intencji  wznowionych robót przy budowie kościoła  oraz w intencji wszystkich ofiarodawców na budowę. Również kolekta z tej niedzieli będzie przeznaczona  na budowę kościoła.  Polecamy ten cel modlitwom i ofiarności na miarę możliwości.
8.W środę, zapraszam na Nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy, o godz. 18 oo.
9.W najbliższą sobotę, 14 kwietnia 2012, Collegium Marianum Liceum Katolickie im. Jana Pawła II w Pelplinie, organizuje w godz.10.00–13.00, Dzień Otwarty Szkoły. W programie możliwość spotkania z dyrekcją, gronem pedagogicznymi uczniami Collegium oraz sposobność obejrzenia budynku z internatem. Placówka zaprasza do Pelplina tegorocznych absolwentów gimnazjów wraz z rodzicami, a także wszystkich zainteresowanych działalnością Szkoły. Szkoła przylega do Katedry Pelplińskiej, mieści się przy Alei Cystersów 2 w Pelplinie. Szczegółowe informacje na plakatach w przedsionku kościoła.
10.Najbliższa niedziela, 15 kwietnia, kończąca oktawę Wielkanocy, tak zwana przewodnia lub biała, to niedziela Miłosierdzia Bożego. Jej sercem, oprócz Eucharystii, będzie nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego. Dobrym przygotowaniem do tej niedzieli będzie codzienne odmawianie Koronki do soboty - 14 kwietnia.
11.Również w najbliższą niedzielę, 15 kwietnia,  zapraszam wszystkich zmotoryzowanych na inauguracja sezonu Tucholskiego Stowarzyszenia Pojazdów Zabytkowych DRAGON, która  rozpocznie się mszą świętą w Rudzkim Moście o godzinie 16,oo.  Po Mszy św. poświęcenie motocykli i samochodów.
12.U ministrantów przed kościołem można kupić „Pielgrzyma” oraz inne czasopisma religijne.
13.Wszystkim tym, którzy w bieżącym tygodniu obchodzą imieniny, urodziny, oraz wszelkie jubileusze i rocznice, składamy najserdeczniejsze życzenia: zdrowia, wielu łask Bożych oraz wszelkiej pomyślności - „Szczęść Boże”.
14.Całej parafialnej wspólnocie, wszystkim gościom przybyłym do naszej parafii  na Święta Zmartwychwstania Pańskiego pragnę złożyć jak najserdeczniejsze życzenia.

ks. Wiesław Herold - proboszcz parafii

1.W kwietniu łączymy się z Papieżem w modlitwie: Aby wielu młodych ludzi potrafiło odpowiedzieć na powołanie Chrystusa i naśladować Go w kapłaństwie i w życiu zakonnym.
2.Niedziela Palmowa wprowadza nas w tajemnicę Wielkiego Tygodnia. Jak Jezus wszedł do Jerozolimy, tak przychodzi dziś do każdego z nas. Oby nie okazało się jednak, że stoimy w tym tłumie, który woła: „Hosanna”, a za chwilę będzie wołał: „Na krzyż w Nim”! Prośmy o łaskę, abyśmy w nadchodzącym czasie przeżyli z Jezusem szczery żal z powodu naszych nieprawości po to, aby przeżyć prawdziwą radość z powodu nowego życia, które ofiaruje nam Zmartwychwstały.
3.Już tradycyjnie dzisiejsza niedziela obchodzona jest jako Światowy Dzień Młodzieży. Łączmy się modlitewnie z młodymi, którzy gromadzą się dziś w Rzymie i w naszej diecezji w Kościerzynie, aby zawsze pragnęli Chrystusa i ciągle odnawiali swoją przyjaźń z Panem Bogiem.
4.Dzisiaj w Niedzielę Palmową przed kościołami wszystkich parafii na terenie dekanatu tucholskiego odbywa się zbiórka dla naszego Tucholskiego Hospicjum, która polega na wręczaniu przez kwestujących wolontariuszy, kwiatów - żonkili - symbolu nadziei, osobom wspomagającym akcję.
5.Jutro,  w Wielki Poniedziałek,  w naszej parafii odbędzie się spowiedź parafialna z udziałem zaproszonych księży spowiedników od 16,oo.  do  18,oo (z przerwą od 17,oo.  do  17,30). Serdecznie zapraszam.
6.Dnia 2. kwietnia 2005 z wielkim bólem żegnaliśmy umierającego Ojca Świętego Jana Pawła II. Ciągle pamiętając o nim, odczuwamy wewnętrzną potrzebę podążania jego drogą. Nawet jego śmierć była wzruszającą i głęboką katechezą o prawdziwej miłości: Boga do człowieka i człowieka do Boga. Przede wszystkim powinniśmy realizować jego duchowy testament i naśladować go w całkowitym oddaniu się Bogu i braciom. Z tej racji w poniedziałek, 2 kwietnia  na  godz. 21,oo  zapraszam na wieczornicę poświęconą błogosławionemu Słudze Bożemu  Janowi Pawłowi II,  którą zakończymy  wspólnym odśpiewaniem Barki  o godzinie  21, 37.
7.W środę zapraszam  na Nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy, o godz. 18,oo.
8.Przed nami Wielki Tydzień. Przeżyjmy ten czas jako prawdziwi chrześcijanie, tj w wyciszeniu  i zadumie nad własnym życiem. Niech te trzy święte dni: Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota będą dniami szczególnego zagłębiania się w Misterium Paschalne poprzez czynny osobisty udział w bogatej liturgii.
9.WIELKI CZWARTEK USTANOWIENIA EUCHARYSTII I SAKRAMENTU KAPŁAŃSTWA rano w katedrze pod przewodnictwem Biskupa Diecezjalnego odprawia się Mszę Świętą Krzyżma, podczas której pobłogosławione są oleje używane do namaszczania chorych i krzyżmo służące do namaszczania podczas święceń kapłańskich, chrztu i bierzmowania. W czasie tej Mszy duchowieństwo diecezjalne odnawia przyrzeczenia kapłańskie. Natomiast w parafiach celebrowana jest w tym dniu jedna Msza Święta, zwana Mszą Wieczerzy Pańskiej, na pamiątką ustanowienia sakramentów Eucharystii i kapłaństwa. Rozpoczyna się Triduum Paschalne. Po hymnie „Chwała na wysokości Bogu” milkną dzwony i organy, a po Komunii Świętej Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do Kaplicy Adoracji, tzw. Ciemnicą, upamiętniającej pojmanie w Ogrójcu. Na znak smutku zostanie obnażony ołtarz. Msza Święta Wieczerzy Pańskiej zostanie odprawiona o godz. 18,oo. Adoracja Najświętszego Sakramentu przy Ciemnicy będzie trwała do godz. 22,oo. Rano adorację rozpoczniemy od godz. 8,oo.
10.W WIELKI PIĄTEK zachowujemy post ścisły (całkowite wstrzymanie się od potraw mięsnych i tylko trzy posiłki w ciągu całego dnia, w tym jeden do syta; od tego postu osoby od 14. do 60. roku życia nie mają dyspensy. Powstrzymanie się od spożywania potraw mięsnych dobrze rozciągnąć też na Wielką Sobotę. Tego dnia na znak smutku i żałoby nie sprawuje się Eucharystii. Liturgię Wielkiego Piątku rozpoczniemy również o godz. 18,oo.  Za uczestnictwo w adoracji krzyża można uzyskać odpust zupełny. Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do Grobu Pańskiego.
O godz. 20.30 rozpocznie się nabożeństwo DROGI KRZYŻOWEJ, które podobnie jak w poprzednich latach, odprawimy ulicami naszego miasta. Początek na Placu Wolności,  a zakończenie w kościele  św. Bartłomieja. Proszę o zabranie świec na Drogę Krzyżową.
11.W Wielki Piątek rozpoczniemy też Nowennę przed świętem Miłosierdzia Bożego, które obchodzić będziemy w niedzielę, 11 kwietnia.
12.WIELKA SOBOTA jest dniem adoracji Najświętszego Sakramentu w Grobie Pańskim. Pamiętajmy o tym, kiedy przyjdziemy święcić pokarmy. Święcenie pokarmów odbędzie się o godz. 15,oo i 16,oo. Jest to czas upamiętniający zstąpienie Chrystusa do otchłani oraz czas zadumy nad śmiercią Chrystusa.  W tym dniu można zachować post, powstrzymując się od pokarmów mięsnych.
13.W sobotni wieczór rozpoczynamy Wigilię Zmartwychwstania Pańskiego. Uroczysta i najbogatsza w ciągu roku liturgia oznajmi zmartwychwstanie Chrystusa. Zgodnie z bardzo starą tradycją, noc z soboty na niedziele ma być czuwaniem na cześć Pana. Liturgia Paschalna, którą odprawia się tej nocy wspominając Świętą i Wielką Noc Zmartwychwstania Chrystusa. Ta msza św. jest uważana za „Matkę wszystkich Mszy św.”  i jest najbardziej uroczystą w ciągu roku.
14.Obrzędy liturgii Paschalnej  w  naszej parafii rozpoczną się  o godz. 22,3o.
Liturgia Paschalna ma następujący porządek: po Liturgii Światła i Orędziu Wielkanocnym, Kościół rozważa cuda, których Bóg od początku dokonał dla swojego ludu, aż do momentu, w którym razem z nowymi członkami odrodzonymi przez Chrzest, Kościół zostaje wezwany na ucztę Eucharystyczną przygotowaną przez Pana, jako pamiątka Jego Męki, Śmierci i Zmartwychwstania, w oczekiwaniu na Jego powtórne przyjście. Obrzędy kończą się uroczystą procesją zmartwychwstania, zwaną REZUREKCJĄ. Na tę uroczystość wszyscy przynoszą świece, które będą zapalane w czasie Liturgii Światła, w czasie odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych oraz podczas procesji rezurekcyjnej dookoła kościoła.
15.Msze św. w pierwsze święto ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO zostaną odprawione o godz. 10,oo  oraz o godz. 11,3o. ( Nie będzie  zatem – z racji rezurekcji nocnej – pierwszej Mszy św. o godz. 8,oo ).
16.Ofiary Wielkiego Piątku, składane w łączności z adoracją krzyża, są przeznaczone na utrzymanie Bazyliki Grobu Pańskiego w Jerozolimie.
17.Kwiaty do Grobu Pańskiego  można  składać w kościele przy figurce Matki Boskiej Fatimskiej,  za które już dziś składam serdeczne Bóg zapłać.
18.Biuro Parafialne w Wielkim Tygodniu będzie czynne tylko we wtorek i środę po Mszy św. wieczornej o godz. 18,oo.
19.Za dwa tygodnie, tj. 15 kwietnia zapraszam wszystkich zmotoryzowanych na inauguracja sezonu Tucholskiego Stowarzyszenia Pojazdów Zabytkowych DRAGON, która  rozpocznie się mszą świętą w Rudzkim Moście o godzinie 16,oo.  Po Mszy św. poświęcenie motocykli i samochodów
20.U ministrantów przed kościołem można kupić „Pielgrzyma” oraz inne czasopisma religijne.
21.Wszystkim tym, którzy w bieżącym tygodniu
obchodzą imieniny, urodziny, oraz wszelkie jubileusze i rocznice, składam najserdeczniejsze życzenia: zdrowia, wielu łask Bożych oraz wszelkiej pomyślności - „Szczęść Boże”.

ks. Wiesław Herold - proboszcz parafii

1.W kwietniu łączymy się z Papieżem w modlitwie: Aby wielu młodych ludzi potrafiło odpowiedzieć na powołanie Chrystusa i naśladować Go w kapłaństwie i w życiu zakonnym.
2.Niedziela Palmowa wprowadza nas w tajemnicę Wielkiego Tygodnia. Jak Jezus wszedł do Jerozolimy, tak przychodzi dziś do każdego z nas. Oby nie okazało się jednak, że stoimy w tym tłumie, który woła: „Hosanna”, a za chwilę będzie wołał: „Na krzyż w Nim”! Prośmy o łaskę, abyśmy w nadchodzącym czasie przeżyli z Jezusem szczery żal z powodu naszych nieprawości po to, aby przeżyć prawdziwą radość z powodu nowego życia, które ofiaruje nam Zmartwychwstały.
3.Już tradycyjnie dzisiejsza niedziela obchodzona jest jako Światowy Dzień Młodzieży. Łączmy się modlitewnie z młodymi, którzy gromadzą się dziś w Rzymie i w naszej diecezji w Kościerzynie, aby zawsze pragnęli Chrystusa i ciągle odnawiali swoją przyjaźń z Panem Bogiem.
4.Dzisiaj w Niedzielę Palmową przed kościołami wszystkich parafii na terenie dekanatu tucholskiego odbywa się zbiórka dla naszego Tucholskiego Hospicjum, która polega na wręczaniu przez kwestujących wolontariuszy, kwiatów - żonkili - symbolu nadziei, osobom wspomagającym akcję.
5.Jutro,  w Wielki Poniedziałek,  w naszej parafii odbędzie się spowiedź parafialna z udziałem zaproszonych księży spowiedników od 16,oo.  do  18,oo  (z przerwą od 17,oo.  do  17,30). Serdecznie zapraszam.
6.Dnia 2. kwietnia 2005 z wielkim bólem żegnaliśmy umierającego Ojca Świętego Jana Pawła II. Ciągle pamiętając o nim, odczuwamy wewnętrzną potrzebę podążania jego drogą. Nawet jego śmierć była wzruszającą i głęboką katechezą o prawdziwej miłości: Boga do człowieka i człowieka do Boga. Przede wszystkim powinniśmy realizować jego duchowy testament i naśladować go w całkowitym oddaniu się Bogu i braciom. Z tej racji w poniedziałek, 2 kwietnia  na  godz. 21,oo  zapraszam na wieczornicę poświęconą błogosławionemu Słudze Bożemu  Janowi Pawłowi II,  którą zakończymy  wspólnym odśpiewaniem Barki  o godzinie  21, 37.
7.W środę zapraszam  na Nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy, o godz. 18,oo.
8.Przed nami Wielki Tydzień. Przeżyjmy ten czas jako prawdziwi chrześcijanie, tj w wyciszeniu  i zadumie nad własnym życiem. Niech te trzy święte dni: Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota będą dniami szczególnego zagłębiania się w Misterium Paschalne poprzez czynny osobisty udział w bogatej liturgii.
9.WIELKI CZWARTEK USTANOWIENIA EUCHARYSTII I SAKRAMENTU KAPŁAŃSTWA rano w katedrze pod przewodnictwem Biskupa Diecezjalnego odprawia się Mszę Świętą Krzyżma, podczas której pobłogosławione są oleje używane do namaszczania chorych i krzyżmo służące do namaszczania podczas święceń kapłańskich, chrztu i bierzmowania. W czasie tej Mszy duchowieństwo diecezjalne odnawia przyrzeczenia kapłańskie. Natomiast w parafiach celebrowana jest w tym dniu jedna Msza Święta, zwana Mszą Wieczerzy Pańskiej, na pamiątką ustanowienia sakramentów Eucharystii i kapłaństwa. Rozpoczyna się Triduum Paschalne. Po hymnie „Chwała na wysokości Bogu” milkną dzwony i organy, a po Komunii Świętej Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do Kaplicy Adoracji, tzw. Ciemnicą, upamiętniającej pojmanie w Ogrójcu. Na znak smutku zostanie obnażony ołtarz. Msza Święta Wieczerzy Pańskiej zostanie odprawiona o godz. 18,oo. Adoracja Najświętszego Sakramentu przy Ciemnicy będzie trwała do godz. 22,oo. Rano adorację rozpoczniemy od godz. 8,oo.
10.W WIELKI PIĄTEK zachowujemy post ścisły (całkowite wstrzymanie się od potraw mięsnych i tylko trzy posiłki w ciągu całego dnia, w tym jeden do syta; od tego postu osoby od 14. do 60. roku życia nie mają dyspensy. Powstrzymanie się od spożywania potraw mięsnych dobrze rozciągnąć też na Wielką Sobotę. Tego dnia na znak smutku i żałoby nie sprawuje się Eucharystii. Liturgię Wielkiego Piątku rozpoczniemy również o godz. 18,oo. Za uczestnictwo w adoracji krzyża można uzyskać odpust zupełny. Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do Grobu Pańskiego.
O godz.20.30 rozpocznie się nabożeństwo DROGI KRZYŻOWEJ, które podobnie jak w poprzednich latach, odprawimy ulicami naszego miasta. Początek na Placu Wolności,  a zakończenie w kościele  św. Bartłomieja. Proszę o zabranie świec na Drogę Krzyżową.
11.W Wielki Piątek rozpoczniemy też Nowennę przed świętem Miłosierdzia Bożego, które obchodzić będziemy w niedzielę, 11 kwietnia.
12.WIELKA SOBOTA jest dniem adoracji Najświętszego Sakramentu w Grobie Pańskim. Pamiętajmy o tym, kiedy przyjdziemy święcić pokarmy. Święcenie pokarmów odbędzie się o godz. 15,oo i 16,oo. Jest to czas upamiętniający zstąpienie Chrystusa do otchłani oraz czas zadumy nad śmiercią Chrystusa.  W tym dniu można zachować post, powstrzymując się od pokarmów mięsnych.
13.W sobotni wieczór rozpoczynamy Wigilię Zmartwychwstania Pańskiego. Uroczysta i najbogatsza w ciągu roku liturgia oznajmi zmartwychwstanie Chrystusa. Zgodnie z bardzo starą tradycją, noc z soboty na niedziele ma być czuwaniem na cześć Pana. Liturgia Paschalna, którą odprawia się tej nocy wspominając Świętą i Wielką Noc Zmartwychwstania Chrystusa. Ta msza św. jest uważana za „Matkę wszystkich Mszy św.”  i jest najbardziej uroczystą w ciągu roku.
14.Obrzędy liturgii Paschalnej  w  naszej parafii rozpoczną się  o godz. 22,3o.
Liturgia Paschalna ma następujący porządek: po Liturgii Światła i Orędziu Wielkanocnym, Kościół rozważa cuda, których Bóg od początku dokonał dla swojego ludu, aż do momentu, w którym razem z nowymi członkami odrodzonymi przez Chrzest, Kościół zostaje wezwany na ucztę Eucharystyczną przygotowaną przez Pana, jako pamiątka Jego Męki, Śmierci i Zmartwychwstania, w oczekiwaniu na Jego powtórne przyjście. Obrzędy kończą się uroczystą procesją zmartwychwstania, zwaną REZUREKCJĄ. Na tę uroczystość wszyscy przynoszą świece, które będą zapalane w czasie Liturgii Światła, w czasie odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych oraz podczas procesji rezurekcyjnej dookoła kościoła.
15.Msze św. w pierwsze święto ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO zostaną odprawione o godz. 10,oo  oraz o godz. 11,3o. ( Nie będzie  zatem – z racji rezurekcji nocnej – pierwszej Mszy św. o godz. 8,oo ).
16.Ofiary Wielkiego Piątku, składane w łączności z adoracją krzyża, są przeznaczone na utrzymanie Bazyliki Grobu Pańskiego w Jerozolimie.
17.Kwiaty do Grobu Pańskiego  można  składać w kościele przy figurce Matki Boskiej Fatimskiej,  za które już dziś składam serdeczne Bóg zapłać.
18.Biuro Parafialne w Wielkim Tygodniu będzie czynne tylko we wtorek i środę po Mszy św. wieczornej o godz. 18,oo.
19.Za dwa tygodnie, tj. 15 kwietnia zapraszam wszystkich zmotoryzowanych na inauguracja sezonu  Tucholskiego Stowarzyszenia Pojazdów Zabytkowych DRAGON, która  rozpocznie się mszą świętą w Rudzkim Moście o godzinie 16,oo.  Po Mszy św. poświęcenie motocykli i samochodów
20.U ministrantów przed kościołem można kupić „Pielgrzyma” oraz inne czasopisma religijne.
21.Wszystkim tym, którzy w bieżącym tygodniu obchodzą imieniny, urodziny, oraz wszelkie jubileusze i rocznice, składam najserdeczniejsze życzenia: zdrowia, wielu łask Bożych oraz wszelkiej pomyślności - „Szczęść Boże”.

ks. Wiesław Herold - proboszcz parafii

Więcej artykułów…