1. W listopadzie łączymy się z Papieżem w modlitwie: by chrześcijanie w Azji, dając świadectwo Ewangelii swoimi słowami i czynami, przyczyniali się do dialogu, pokoju i wzajemnego zrozumienia, zwłaszcza z wyznawcami innych religii.

2. W Ewangelii na dzisiejszą niedzielę Pan Jezus wskazuje najważniejsze i najbardziej subtelne zniewolenia, którym ulegają ludzie „wierzący” lub „religijni”.
Niektórzy traktują własną wiarę jak monetę, dzięki której kupują sobie dobrą opinię. Dlatego lubią wszystkie te „wynoszące” ich pozdrowienia i pochwały. Niektórzy, opierając się na swojej „głębokiej wierze”, cały wysiłek wkładają w to, by się od niej odbić i ukazać się o wiele lepszymi, niż są w rzeczywistości. Niektórym bardzo zależy, by być nazywanymi „autorytetami”, ludźmi „wielkimi” czy wręcz duchowymi „ojcami”. Te wszystkie rzeczy są dla nich tak przyjemne, iż zdarza się, że – jak do bardzo wielu przyjemnych rzeczy – ludzie „głęboko wierzący” szybko się przywiązują i stają się ich niewolnikami. Podobnie jak to się dzieje w stosunku do alkoholu czy innych używek poprawiających nastrój.
A w tym tygodniu będziemy obchodzić Narodowe Święto Niepodległości. Będziemy Świętować wolność. Jednak w tym najważniejszym wymiarze – jednej pojedynczej duszy – czy na pewno jestem wolny? Czy znów nie powinienem – tym razem sam w sobie – zerwać się do jakiegoś powstania, zerwać jakieś kajdany i odzyskać niepodległość? Wewnętrznych zaborców trzeba przepędzić, czasem wziąć głodem, czasem częstą spowiedzią, przyznaniem się do bycia w niewoli. Straszną bronią przeciw tym zaborcom i najeźdźcom jest – jak wskazuje dzisiejsza Ewangelia – prawdziwa, prosta, ludzka pokora.
„Jezus i Maryja” – to nasze sztandary, pod którymi walczyli nasi przodkowie o wolność Polski. Pod tymi sztandarami teraz my powstańmy do wolności! Dzisiaj, jutro i pojutrze… i tak codziennie!

3. Listopad to miesiąc szczególnej pamięci o zmarłych. Modlimy się w ich intencjach odczytując wypominki w dni powszednie na Mszy św. o godz. 17.00.

4. Do 8 listopada (przez oktawę Dnia Zadusznego) można uzyskać odpust zupełny za zmarłych.
Warunki uzyskania odpustu:
– Komunia św.,
– nawiedzenie cmentarza,
– modlitwa w intencji tych, którzy odeszli do wieczności.

5. W środę zapraszam na nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy, o godz. 17.00.

6. W czwartek 9 listopada przypada święto rocznicy poświęcenia Bazyliki Laterańskiej w Rzymie, która jest matką wszystkich kościołów

7. Chorych i ludzi starszych z posługą sakramentalną odwiedzę w najbliższy piątek miesiąca (wyjątkowo 2 piątek miesiąca).

8. W sobotę 11 listopada przypada Święto Niepodległości. Msza św. w intencji Ojczyzny zostanie odprawiona o godz. 9.30 w kościoła p.w. Bożego Ciała.

9. Również w sobotę, 11 listopada w liturgii wspominamy św. Marcina z Tours. Parafia w Gostycynie obchodzi swój doroczny odpust ku czci św. Marcina. Suma odpustowa zostanie odprawiona o godz. 11.30.

10. W przyszłą niedzielę będziemy obchodzili w Polsce IX Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym pod hasłem „Ocalmy chrześcijan na Bliskim Wschodzie”. Tego dnia możemy materialnie wspomóc prześladowanych chrześcijan składając ofiarę do puszek.

11. Za tydzień, jak w każdą drugą niedzielę  miesiąca, zapraszam do modlitwy, do miłosierdzia Bożego za przyczyną św. Faustyny Kowalskiej o wytrwałość w budowie kościoła oraz w intencji wszystkich  ofiarodawców i darczyńców. Kolekta z tego dnia przeznaczona jest inwestycje związane z budową kościoła.

12. Za dwa tygodnie kolekta na nasze Wyższe Seminarium Duchowne w Pelplinie.

13. W dniach od 28 grudnia 2017 r. do 2 stycznia 2018 r. w Bazylei (Szwajcaria) odbędzie się 40 Europejskie Spotkanie Młodych ze Wspólnotą Taize. Mogą wziąć w nim udział osoby w wieku od 16 do 35 lat. Koszt 400 zł i 60 Euro. Zapisy wraz z wpłatą do końca listopada u ks. Dominika w parafii Bożego Ciała (nr telefonu podany na plakacie w gablocie przed kościołem).

14. Zapraszam do lektury nowego numeru „Pielgrzyma” oraz „Małgo Pielgrzyma” z dodatkiem filmowym. Wśród stałych pozycji "Pielgrzyma" znajdują się wiadomości ze świata kultury, zdrowia, medycyny i kulinaria.

15. Wszystkim tym, którzy w bieżącym tygodniu obchodzą imieniny, urodziny, oraz wszelkie jubileusze i rocznice, składam najserdeczniejsze życzenia: zdrowia, wielu łask Bożych oraz wszelkiej pomyślności - „Szczęść Boże”.

ks. Wiesław Herold - proboszcz parafii

1. W listopadzie łączymy się z Papieżem w modlitwie: by chrześcijanie w Azji, dając świadectwo Ewangelii swoimi słowami i czynami, przyczyniali się do dialogu, pokoju i wzajemnego zrozumienia, zwłaszcza z wyznawcami innych religii.

2. Serdecznie zapraszam na ostatnie nabożeństwa różańcowe, które w naszym kościele odbywają się w od poniedziałku do piątku o godz. 18.00. Na wspólny Różaniec zapraszam cale rodziny. Po Różańcu Msza św. recytowana.

3. W tygodniu przypadają dni eucharystyczne:
– pierwszy piątek miesiąca– modlić się będziemy modlitwy przed wystawionym Najświętszym Sakramentem o przebłaganie za grzechy nasze i całego świata oraz odmówimy akt zawierzenie Sercu Pana Jezusa naszych rodzin i nas samych. Od 16,30  spowiedź święta z racji pierwszego piątku miesiąca.
– pierwsza sobota miesiąca (7 października) - modlić się będziemy w intencji rodzin za przyczyną Serca Niepokalanej.

4. Chorych i ludzi starszych z posługą sakramentalną odwiedzę również w pierwszy piątek miesiąca.

5. Również w piątek, 3  listopada  z racji święta  św.  Huberta, zostanie odprawiona Msza św. Hubertowska o godz.  17,oo w intencji  leśników  i  ich rodzin   oraz  za dusze  zmarłych z rodzin leśników.

6. W najbliższą pierwszą sobotę miesiąca zapraszam również na „Promienie Miłosierdzia” na godz. 15.00 na cmentarz parafialny w centrum Tucholi (modlić się będziemy w intencji zmarłych spoczywających na naszych cmentarzach, w mogiłach zbiorowych i pojedynczych rozsianych po naszej ziemi tucholskiej,  a także bliskich naszemu sercu zmarłych z naszych rodzin, przyjaciół, sąsiadów i znajomych).

7. W związku z przejściem na czas zimowy i Msze św. będą o godz. 17,oo. Biuro parafialne jest czynne w dni powszednie od wtorku do soboty zawsze po Mszy św.

8. W środę, 1 listopada,  przypada Uroczystość Wszystkich Świętych. Msze św. w porządku niedzielnym, tj o godz. 8.00,   10.00  i  11.30.  Procesja na cmentarz w Rudzkim Moście wyruszy z kościoła po Mszy św. o godz. 11.30, gdzie odbędzie się nabożeństwo za zmarłych spoczywających na naszym cmentarzu.

Na cmentarzu parafialnym przy ul Świeckiej o godz. 14.00  - rozpoczęcie procesji przy pomniku pomordowanych, na skrzyżowaniu ulic Świeckiej i Chopina.

9. W czwartek, 2 listopada, Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych. Msza św. wspólna za duszę naszych bliskich zmarłych o godz. 17.00, których imiona wraz z ofiarą można składać w skrzynce przy chrzcielnicy. W tym dniu zapraszam również na godz. 16.00 na Mszę św. za kapłanów,  którzy pomagali tworzyć naszą parafię,  tj. w intencji śp. ks. kanonika Kazimierza Janiszewskiego i śp. ks. prałata Jana Lichosyta.

10. Na półce przy chrzcielnicy są wyłożone kartki na „wypominki” jednorazowe i na Mszę zbiorową za zmarłych. Czytelnie wypisane kartki proszę wrzucać wraz z ofiarą do skrzyneczki obok. Wypominki Roczne można odnawiać i zamawiać tylko w Biurze Parafialnym.

11. Do 8 listopada (przez oktawę Dnia Zadusznego) można uzyskać odpust zupełny za zmarłych.
Warunki uzyskania odpustu:
– Komunia św.,
– nawiedzenie cmentarza,
– modlitwa w intencji tych, którzy odeszli do wieczności.

12. W dzisiejszą niedzielę Burmistrz Tucholi i parafie tucholskie zapraszają do Sali widowiskowo-sportowej OSiR w Tucholi na wyjątkowy „Rodzinny bal wszystkich świętych z Arką Noego” o godz. 18.00 w hali widowiskowo-sportowej OSiR w Tucholi.

13. W dniach 3 (piątek) i 4 listopada (sobota) odbywać się będą rekolekcje dla młodzieży rozpoczynającej przygotowania do przyjęcia sakramentu Bierzmowania (klasy VII i II Gimnazjum). Zajęcia odbywać się będą w Sali multimedialnej Zespołu Szkół Licealnych i Technicznych im. Ziemi Tucholskiej przy ul. Świeckiej. Początek rekolekcji w piątek o godz. 17.00. Zakończenie dnia o godz. 20.10. W sobotę zajęcia potrwają od godz. 9.00 i zakończą się Mszą św. w kościele św. Bartłomieja o godz. 17.00. Prosimy młodzież o odbiór zgody na udział i wypełnionej dostarczenie na rozpoczęcie rekolekcji.

14. Organizujemy wyjazd na 40-te Europejskie Spotkanie Młodych Taize w Bazylei w dniach 27 grudnia br. do 2 stycznia 2018 r.. W spotkaniu mogą wziąć udział młodzi w wieku od 16 do 35 lat. Zapisy wraz z wpłatą do końca listopada u ks. Dominika w parafii Bożego Ciała (nr telefonu podany na plakacie w gablocie przed kościołem). Koszt wyjazdu: 400zł i 60 euro.

15. Zachęcam do czytania i nabywania prasy katolickiej. Jest nowy numer Pielgrzyma,  a dla dzieci Mały Pielgrzym oraz dwutygodnik W Rodzinie.

16. Wszystkim tym, którzy w bieżącym tygodniu obchodzą imieniny, urodziny, oraz wszelkie jubileusze i rocznice, składam najserdeczniejsze życzenia: zdrowia, wielu łask Bożych oraz wszelkiej pomyślności - „Szczęść Boże”.

ks. Wiesław Herold - proboszcz parafii

1. W październiku łączymy się z Papieżem w modlitwie: Aby w świecie pracy wszystkim były zagwarantowane poszanowanie i ochrona praw, a bezrobotnym została dana możliwość przyczyniania się do tworzenia wspólnego dobra.

2. Dzisiejszą niedzielą przeżywamy jako  Niedzielę Misyjną, którą rozpoczynamy również Tydzień Misyjny.

3. Nabożeństwa różańcowe w naszym kościele odbywają się w od poniedziałku do piątku o godz. 18.00. Na wspólny Różaniec zapraszam cale rodziny. Po Różańcu Msza św. recytowana.

4. Jutro, tj. w poniedziałek, 23 października, o godz. 18.00 na Mszę i spotkanie zaraz po Mszy św. rodziców i kandydatów do bierzmowania z klas 7 szkoły podstawowej oraz klas II i III gimnazjum zapraszam Spotkanie to jest obowiązkowe.

5. W środę o godz. 18.00 zapraszam na nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy z różańcem. Po Różańcu Mszą św. recytowana.

6. Najbliższy czwartek jest ostatnim w miesiącu,  który w naszej parafii jest czwartkiem grupy modlitewnej. Tym razem zapraszam na 18.00 grupę pielgrzymkową, która była w  Rzymie na modlitwę dziękczynienia.

7. W sobotę w liturgii przypada święto świętych apostołów Szymona i Judy Tadeusza.

8. Dziękuję wszystkim za modlitwę w intencji budowy naszego kościoła oraz  i w intencji wszystkich ofiarodawców i darczyńców w ostatnią niedzielę, a zarazem dziękuję za złożoną ofiarę na budowę kościoła, która wynosiła 3 270 zł oraz ofiary indywidualne od rodzin oraz w kopertach pokolędowych na sumę 1 160 zł.

9. Na półce przy chrzcielnicy są wyłożone kartki na „wypominki” jednorazowe i na Mszę zbiorową za zmarłych. Czytelnie wypisane kartki proszę wrzucać wraz z ofiarą do skrzyneczki obok. Wypominki Roczne można odnawiać i zamawiać tylko w Biurze Parafialnym.

10. Burmistrz Tucholi i parafie tucholskie zapraszają do Sali widowiskowo-sportowej OSiR w Tucholi na wyjątkowy „Rodzinny bal wszystkich świętych z Arką Noego”, w niedzielę, 29 października , o godz. 18.00 w hali widowiskowo-sportowej OSiR w Tucholi.

11. Parafia Bożego Ciała organizuje wyjazd na 40-te Europejskie Spotkanie Młodych Taize w Bazylei w dniach 27 grudnia br. do 2 stycznia 2018 r.. W spotkaniu mogą wziąć udział młodzi w wieku od 16 do 35 lat. Zapisy wraz z wpłatą do końca listopada u ks. Dominika (nr telefonu podany na plakacie w gablocie przed kościołem). Koszt wyjazdu: 400zł i 60 euro.

12. Zachęcam do czytania i nabywania prasy katolickiej. Jest nowy numer Pielgrzyma,  a dla dzieci Mały Pielgrzym oraz dwutygodnik W Rodzinie.

13. Wszystkim tym, którzy w bieżącym tygodniu obchodzą imieniny, urodziny, oraz wszelkie jubileusze i rocznice, składam najserdeczniejsze życzenia: zdrowia, wielu łask Bożych oraz wszelkiej pomyślności - „Szczęść Boże”.

14. W minionym tygodniu odszedł do wieczności: Justyna Gulińska – Więckiewicz,   lat 47  oraz  Marian Głomski, lat 80. Polećmy zmarłych miłosierdziu Bożemu. Wieczny odpoczynek racz im dać Panie.

ks. Wiesław Herold - proboszcz parafii

1. W październiku łączymy się z Papieżem w modlitwie: Aby w świecie pracy wszystkim były zagwarantowane poszanowanie i ochrona praw, a bezrobotnym została dana możliwość przyczyniania się do tworzenia wspólnego dobra.

2. Jak każdego roku w najbliższą niedzielę wyboru Naszego Rodaka na stolicę Piotrową (16. X. 1978 r.) przeżywamy dzisiaj Dzień Papieski. Z tej racji przed kościołem odbywa się zbiórka do puszek, jako Papieski Fundusz wspierający uzdolnioną młodzież.

3. Nabożeństwa różańcowe w naszym kościele odbywają się w od poniedziałku do piątku o godz. 18.00. Na wspólny Różaniec zapraszam cale rodziny. Po Różańcu Msza św. recytowana.

4. W środę o godz. 18.00 zapraszam na nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy z różańcem. Po Różańcu Mszą św. recytowana.

5. Dziękuję wszystkim za dzisiejszą modlitwę w intencji budowy naszego kościoła oraz  i w intencji wszystkich ofiarodawców i darczyńców. Dziękuję też za dzisiejszą kolektę na budowę oraz wszelkie ofiary składane od rodzin w ostatnim tygodniu miesiąca.

6. W środę w liturgii będziemy obchodzić święto św. Łukasza, ewangelisty. Jest to dzień modlitw w intencji służby zdrowia.

7. Zapraszam wszystkich parafian do udziału w peregrynacji figury Matki Bożej Fatimskiej, która  przybędzie do naszego dekanatu tylko do jednej parafii pw. Podwyższenia Krzyża Św. w Cekcynie w środę, 18 października br. o godz. 18.00, a o godz. 19.00 odprawiona zostanie Msza św. Następnego dnia, o godz. 16.00 Msza św. na zakończenie peregrynacji. Program wywieszony jest w kruchcie kościoła.

8. W tym tygodniu przypadają wspomnienia: w poniedziałek – Św. Jadwigi Śląskiej; we wtorek – Św. Ignacego Antiocheńskiego; w środę – Św. Łukasza Ewangelisty; w czwartek – Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki; w piątek – Św. Jana Kantego; w sobotę – Bł. Jakuba Strzemię.

9. Na półce przy chrzcielnicy są wyłożone kartki na „wypominki” jednorazowe i na Mszę zbiorową za zmarłych. Czytelnie wypisane kartki proszę wrzucać wraz z ofiarą do skrzyneczki obok. Wypominki Roczne można odnawiać i zamawiać tylko w Biurze Parafialnym.

10. W przyszłą niedzielę, 22 października, będziemy przeżywali jako Niedzielę Misyjną, rozpocznie się również Tydzień Misyjny.

11. Rodziców i kandydatów do bierzmowania z klas 7 szkoły podstawowej oraz klas II i III gimnazjum zapraszam  w środę, 18 października, o godz. 19.00 w kościele (zaraz po Msza św. wieczornej). Spotkanie to jest obowiązkowe.

12. Burmistrz Tucholi i parafie tucholskie zapraszają do Sali widowiskowo-sportowej OSiR w Tucholi na wyjątkowy „Rodzinny bal wszystkich świętych z Arką Noego”, w niedzielę, 29 października , o godz. 18.00 w hali widowiskowo-sportowej OSiR w Tucholi. Bilety wstępu do nabycia w kasach TOK i OSiR w cenie 5 zł.

13. Zachęcam do czytania i nabywania prasy katolickiej. Jest nowy numer Pielgrzyma,  a dla dzieci Mały Pielgrzym oraz dwutygodnik W Rodzinie.

14. Wszystkim tym, którzy w bieżącym tygodniu obchodzą imieniny, urodziny, oraz wszelkie jubileusze i rocznice, składam najserdeczniejsze życzenia: zdrowia, wielu łask Bożych oraz wszelkiej pomyślności - „Szczęść Boże”.

ks. Wieslaw Herold - proboszcz parafii

1. W październiku łączymy się z Papieżem w modlitwie: Aby w świecie pracy wszystkim były zagwarantowane poszanowanie i ochrona praw, a bezrobotnym została dana możliwość przyczyniania się do tworzenia wspólnego dobra.

2. Nabożeństwa różańcowe w naszym kościele odbywają się w październiku od poniedziałku do piątku o godz. 18.00. Na wspólny Różaniec zapraszam cale rodziny. Po Różańcu Msz św. recytowana.

3. W środę o godz. 18.00 zapraszam na wspólna modlitwa różańcowa przed Mszą św. wieczorną i nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

4. W tym tygodniu przypadają wspomnienia: w poniedziałek – Bł. Wincentego Kadłubka; w piątek – Bł. Honorata Koźmińskiego.

5. Z racji wyjazdu na pielgrzymkę parafialną do Rzymu chorych odwiedzę w 2 piątek miesiąca, tj. 13 października  – w godzinach od 10  do 14.

6. Również w piątek przypada ostatni dzień objawień Matki Bożej we Fatimie. Zapraszam na ostatnie nabożeństwo w tym roku oraz procesję ze światłami po Mszy św. o godz. 18.00.

7. Również nasza modlitwa do miłosierdzia Bożego w intencji budowy kościoła oraz  ofiarodawców i darczyńców – z racji pielgrzymki w 2 niedzielę miesiąca – będzie tydzień później,  tj. 15 października.

8. W przyszłą niedzielę 15 października, jak każdego roku w niedzielę najbliższą wyboru na papieża naszego Rodaka Jana Pawła II (16 października 1978 r.) przeżywać będziemy Dzień Papieski. Z tej racji przed kościołem odbywać się będzie zbiórka do puszek, jako Papieski Fundusz wspierający uzdolnioną młodzież.

9. Za tydzień w niedzielę 15 października o godz. 11.30 zapraszam dzieci Komunijne z Różańcami do I Komunii św.,  które zostaną poświęcone.

10. Rodziców kandydatów do bierzmowania z klas 7 szkoły podstawowej oraz klas II i III gimnazjum zapraszam  w środę, 18 października, o godz. 19.00 w kościele (zaraz po Msza św. wieczornej). Spotkanie to jest obowiązkowe.

11. Burmistrz Tucholi i parafie tucholskie zapraszają do Sali widowiskowo-sportowej OSiR w Tucholi na wyjątkowy „Rodzinny bal wszystkich świętych z Arką Noego”, w niedzielę, 29 października , o godz. 18.00 w hali widowiskowo-sportowej OSiR w Tucholi. Bilety wstępu do nabycia w kasach TOK i OSiR w cenie 5 zł.

12. Zachęcam do czytania i nabywania prasy katolickiej. Jest nowy numer Pielgrzyma,  a dla dzieci Mały Pielgrzym oraz dwutygodnik W Rodzinie.

13. Wszystkim tym, którzy w bieżącym tygodniu obchodzą imieniny, urodziny, oraz wszelkie jubileusze i rocznice, składam najserdeczniejsze życzenia: zdrowia, wielu łask Bożych oraz wszelkiej pomyślności - „Szczęść Boże”.

ks. Wiesław Herold - proboszcz parafii

1. W październiku łączymy się z Papieżem w modlitwie: Aby w świecie pracy wszystkim były zagwarantowane poszanowanie i ochrona praw, a bezrobotnym została dana możliwość przyczyniania się do tworzenia wspólnego dobra.

2. Nabożeństwa różańcowe w naszym kościele odbywają się w październiku od poniedziałku do piątku o godz. 18.00. Na wspólny Różaniec zapraszam cale rodziny.

3. W środę o godz. 18.00 zapraszam na wspólna modlitwa różańcowa przed Mszą św. wieczorną i nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Na Mszę św. zapraszam Różę Różańcową oraz tych, którzy we wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Różańcowej (7 października) jadą do Łeby, aby uczestniczyć w modlitwach za Polskę i Świat oraz o pokój na całym świecie. Natomiast tych co nie pojadą do Łeby zapraszam również w sobotę, 7 października, do kościoła Bożego Ciała,  gdzie wspólnie modlić się będziemy w intencji nas samych, naszych rodzin, naszego miasta, a także będziemy się jednoczyć z ludźmi stojącymi wzdłuż całej granicy Polski, modlącymi się w intencji naszej Ojczyzny i całego świata podczas akcji „Różaniec do Granic”. Program modlitwy: 14.00 – Różaniec  i  15.00 – Koronka do Miłosierdzia Bożego.

4. W tygodniu przypadają dni eucharystyczne:
– pierwszy czwartek miesiąca (5 października) - modlić się będziemy o powołania kapłańskie, misyjne i zakonne.
– pierwszy piątek miesiąca (6 października) – modlić się będziemy modlitwy przed wystawionym Najświętszym Sakramentem o przebłaganie za grzechy nasze i całego świata oraz odmówimy akt zawierzenie Sercu Pana Jezusa naszych rodzin i nas samych.
– pierwsza sobota miesiąca (7 października) - modlić się będziemy w intencji rodzin za przyczyną Serca Niepokalanej.

5. Chorych z racji  1 piątku odwiedzę wyjątkowo  tydzień później,  tj. 13 października – w Dzień Fatimski.

6. W przyszłą niedzielę (8 października) przypada XVII Dzień Papieski, upłynie on pod hasłem: „Idźmy naprzód z nadzieją!”. Podczas Dnia Papieskiego członkowie Caritas parafialnego zbierać będzie do puszek ofiary na fundusz pomocy stypendialnej dla młodzieży ze szkół ponadgimnazjalnych i wyższych uczelni.

7. Na prośbę o pomoc dla ofiar trzęsienia ziemi w Meksyku zawartej w usłyszanej dzisiaj odezwie Księdza Biskupa przed kościołami naszej diecezji również w naszej parafii - Caritas zbiera do puszek ofiary przeznaczone na pomoc w intencji ofiar trzęsienia ziemi w Meksyku. Za złożone ofiary składamy serdeczne Bóg zapłać.

8. Zachęcam do czytania i nabywania prasy katolickiej. Jest nowy numer Pielgrzyma, dla dzieci Mały Pielgrzym oraz dwutygodnik W Rodzinie. W najnowszym numerze dwutygodnika "Pielgrzym" przeczytać można O pastuszkach z Fatimy, czyli dzieciach, które były świadkami cudownych objawień Maryi, pisze w artykule zatytułowanym "Pastuszkowie z Fatimy - trochę polscy święci", Wincenty Łaszewski.

Równolegle z 20. numerem „Pielgrzyma” można nabyć wyjątkowy numer specjalny „Pielgrzym Plus”, w całości poświęcony Matce Bożej Fatimskiej. Do tego szczególnego wydania dołączony jest śpiewnik fatimski – przygotowany z okazji jubileuszu stulecia objawień w Fatimie, który będzie niezwykle pomocny w czasie peregrynacji Fatimskiej Figury w diecezji pelplińskiej – a także płyta CD „Pieśni fatimskie” w wykonaniu kwartetu wokalnego Amoroso.

9. Wszystkim tym, którzy w bieżącym tygodniu obchodzą imieniny, urodziny, oraz wszelkie jubileusze i rocznice, składam najserdeczniejsze życzenia: zdrowia, wielu łask Bożych oraz wszelkiej pomyślności - „Szczęść Boże”.

ks. Wiesław Herold - proboszcz parafii

1. We wrześniu łączymy się z Papieżem w modlitwie: Aby nasze parafie, ożywiane duchem misyjnym, były miejscami, gdzie przekazuje się wiarę i daje świadectwo miłości.

2. We fragmencie Ewangelii Łukasza, przeznaczonym na dzisiejszą niedzielę, Jezus Chrystus ostrzega nas przed dobrze znanym grzechem zazdrości. Jeden z właścicieli winnicy aż pięciokrotnie wychodzi na rynek, aby nająć robotników do pracy przy winobraniu. Chociaż robotnicy ci przystąpili do pracy w różnym czasie, to wieczorem, przy wypłacie wynagrodzenia, otrzymali tyle samo jak ci, którzy pracowali od rana. Spróbujmy wyobrazić sobie radosne twarze ze szczęścia jednych, a smutne od zazdrości twarze drugich. Chodziło tu o zbytnią hojność pana wobec tych, którzy później przystąpili do pracy w winnicy.Czym zatem jest zazdrość, która zrodziła się wśród niezadowolonych ? Z jednej strony jest to smutek z powodzenia bliźniego, a zarazem radość z jego nieszczęścia. Ktoś kupił taniej mieszkanie, inny otrzymał lepszą posadę – komuś udało się wygrać konkurs. A ktoś stojący z boku na to nie może patrzeć, bo go bolą oczy i kłuje serce. Takie obrazki z życia dzieją się każdego dnia, wystarczy tylko trochę rozejrzeć się wokół siebie, by dostrzec złość, wrogość, nienawiść. W kategoriach moralnych jest to jeden z grzechów głównych, ponieważ rodzi inne grzechy. Ale czy ktoś jeszcze o tym pamięta? Czy to, że ktoś się dorobił, komuś się powiodło to coś złego? Dla zazdrośnika – jak najbardziej. I nie do zrozumienia. Zazdrośnik pragnie bowiem zła dla innych, a dla siebie pożąda cudzego dobra. Podłożem zazdrości jest stawianie siebie w centrum, niezdolność pragnienia dobra dla innych, niezdolność miłowania. Zazdrość polega więc na pragnieniu wciąż więcej i nieosiąganiu nigdy zadowolenia. Dążmy do tego, aby w życiu kierować się bardziej miłością niż sprawiedliwością. Niech za naszymi czynami i decyzjami stoi więcej miłości, a mniej domagania się sprawiedliwości. Może wtedy będzie więcej pokoju w naszych sercach i w świecie całym. Cieszmy się z tego, co posiadamy, a nie smućmy się dlatego, że czegoś nie mamy. Dziękujmy za wszystko Bogu, bo to bardzo nas do Niego zbliża. I, co najważniejsze, o wszystko prosząc i za wszystko dziękując

3. W środę o godz. 18.00 nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

4. W piątek, 29 września, obchodzić będziemy święto Archaniołów: Michała, Gabriela i Rafała, natomiast po  niedzieli, 2 października, wspomnienie św. Aniołów Stróżów.

5. W przyszłą niedzielę rozpoczynamy miesiąc październik – miesiąc różańcowy. Różaniec będziemy odmawiać w tygodniu  o godz. 18.00. natomiast w niedzielę po jednej ze Mszy świętych.

6. Ponieważ w 2 niedzielę miesiąca ( do 8 października trwa parafialna pielgrzymka parafialna do Rzymu) nasza modlitwa w intencji budowy kościoła zostaje przełożona na 3 niedzielę, tj. 15 października.

7. Również z tej racji chorych odwiedzę tydzień później, tj. 13 października w dzień Fatimski.

8. Zachęcam do czytania i nabywania prasy katolickiej. Jest nowy numer Pielgrzyma, dla dzieci Mały Pielgrzym oraz dwutygodnik W Rodzinie. W najnowszym numerze dwutygodnika "Pielgrzym" przeczytać można poruszającą rozmowę zatytułowaną "Patryczek... cud życia". Jest to historia chłopczyka, który urodził się w 24 tygodniu ciąży, a sam poród przyjęła matka.

"Biegając w ciemności" to z kolei rozmowa z niewidomą biegaczką - Joanną Mazur, mistrzynią świata na 1500 metrów.  W tym roku na Mistrzostwach ŚwiataOsób Niepełnosprawnych w Londynie, lekkoatletka zdobyła aż trzy medale.

O pastuszkach z Fatimy, czyli dzieciach, które były świadkami cudownych objawień Maryi, pisze w artykule zatytułowanym "Pastuszkowie z Fatimy - trochę polscy święci", Wincenty Łaszewski.

W "Pielgrzymie"  przeczytają też państwo tekst historyczny o nierozliczonej zbrodni na pocztowcach, historię życia o. Honorata Koźmińskiego i wiele innych ciekawych artykułów, w tym ciekawostki kulinarne, zdrowotne i naukowe.

Równolegle z 20. numerem „Pielgrzyma” można nabyć wyjątkowy numer specjalny „Pielgrzym Plus”, w całości poświęcony Matce Bożej Fatimskiej. Do tego szczególnego wydania dołączony jest śpiewnik fatimski – przygotowany z okazji jubileuszu stulecia objawień w Fatimie, który będzie niezwykle pomocny w czasie peregrynacji Fatimskiej Figury w diecezji pelplińskiej – a także płyta CD „Pieśni fatimskie” w wykonaniu kwartetu wokalnego Amoroso.

9. Wszystkim tym, którzy w bieżącym tygodniu obchodzą imieniny, urodziny, oraz wszelkie jubileusze i rocznice, składam najserdeczniejsze życzenia: zdrowia, wielu łask Bożych oraz wszelkiej pomyślności - „Szczęść Boże”.

ks. Wiesław Herold - proboszcz parafii

Więcej artykułów…