1. W lutym łączymy się z Papieżem w modlitwie: Aby ci, którzy sprawują władzę materialną, poli­tyczną lub duchową, nie pozwolili, by rządziła nimi korupcja.

2. W poniedziałek  - 5 lutego - przypada wspomnienie św. Agaty. W czasie mszy świętych poświęcenie chleba św. Agaty.

3. W dzisiejszych słowach Ewangelii Piotr z towarzyszami szukają Jezusa. Po wszystkich wydarzeniach, których byli świadkami, gdy widzieli Jezusa leczącego z gorączki teściową Piotra, potem tłumy innych chorych, Jezusa wypędzającego złe duchy, nauczającego, zrozumieli, że Go potrzebują. Nie tylko zresztą oni, ale potrzebują Go wszyscy.
Nasze pragnienie Jezusa zostaje nasycone Jego postawą wobec nas. Okazuje się, że to On jako pierwszy szuka tych, którym jest źle. Po tak pracowitym dniu, wczesnym rankiem wychodzi na odosobnione miejsce i modli się. Pokazuje, że nieustannie szuka Ojca i Jego woli. Szymon z towarzyszami idą za Nim, by podzielić się tym, co zrozumieli. Mówią do Niego: „Wszyscy Cię szukają”. Jezus odpowiada apostołom, że pragnie dalej szukać ludzi, w innych miejscowościach. Zwierza się im ze swoich planów i z tego, co zrozumiał podczas rozmowy z Ojcem.
Bóg jako pierwszy szuka każdego z nas, zwłaszcza tam, gdzie się zgubiliśmy. Szuka nas w głębi naszego serca, sumienia, w najgłębszychpragnieniach i marzeniach. Czasem szuka w najróżniejszych doświadczeniach naszego życia, tak jak widzimy to u Hioba z pierwszego czytania. Jego życie jest pięknym obrazem egzystencjalnego zmagania się człowieka. Walka o nadanie sensu naszemu życiu jest czasem dramatyczna („Czyż nie do bojowania podobny byt człowieka?”). W tej sytuacji przychodzi nam z pomocą św. Paweł. On „czynił wszystko dla Ewangelii”, by Dobra Nowina o Jezusie obdarzającym miłością i nieśmiertelnością dotarła do umysłu i serca każdego z nas oraz poruszała wolę do życia.

4. W środę zapraszam na Nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy o godz. 17.00.

5. W niedzielę –  11 lutego – we Wspomnienie N.M.P. z Lourdes, przypada Światowy Dzień Chorych. O godz. 10.00 w kościele naszym odprawiona będzie msza św. połączona z nabożeństwem w intencji ludzi chorych. W nabożeństwie po mszy św. modlić się będziemy o uproszenie łaski zdrowia przez udzielenie błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem, a chętnym udzielony zostanie Sakrament Namaszczenia Chorych. (Proszę o pomoc w przywiezieniu chorych i starszych wiekiem do kościoła).

6. Za tydzień, w 2 niedzielę miesiąca, zapraszam do wspólnej modlitwy do miłosierdzia Bożego w intencji budowy naszej świątyni oraz wszystkich ofiarodawców i darczyńców. Polecajmy ten cel naszej modlitwie oraz ofiarności na miarę naszych możliwości.

7. Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Pelplińskiej zaprasza na „Spotkania Małżeńskie” poświęcone pielęgnowaniu więzi małżeńskiej, które odbędą się w Pelplinie w dniach 2-4 marca br. Informacje szczegółowe i zapisy u Iwony i Krzysztofa Dolewa (17.00-20.00) tel. 58 683 80 01, e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

8. Caritas Diecezji Pelplińskiej zwraca się z prośbą o przekazanie 1% podatku dochodowego. Numer KRS Ze strony internetowej Caritas Diecezji Pelplińskiej można pobrać darmowy program do rozliczania podatku (www.pelplin.caritas.pl)

9. U ministrantów można zakupić nowy numer Pielgrzyma oraz inne czasopisma misyjne i młodzieżowe.

10. Wszystkim tym, którzy w bieżącym tygodniu obchodzą imieniny, urodziny, oraz wszelkie jubileusze i rocznice, składamy najserdeczniejsze życzenia: zdrowia, wielu łask Bożych oraz wszelkiej pomyślności „Szczęść Boże”.

ks. Wiesław Herold - proboszcz parafii

Aktualny biuletyn parafialny do pobrania (PDF)

1. W lutym łączymy się z Papieżem w modlitwie: Aby ci, którzy sprawują władzę materialną, poli­tyczną lub duchową, nie pozwolili, by rządziła nimi korupcja.

2. Walka ze złem, a może nawet uleganie złu to domena współczesnego człowieka. Może wydawać się dziwne to, że spotkanie Jezusa z człowiekiem opętanym przez ducha nieczystego miało miejsce w synagodze – w domu modlitwy i rozważania słowa Bożego. Ale przecież i w takich miejscach, we wspólnotach religijnych, nie brakuje ludzi o podzielonym sercu, zniewolonych grzechem.
Skłonność do ulegania złu, kompromis ze Złym i opętanie grzechem nie są domeną niewierzących i niepraktykujących. Także ci, którzy uczęszczają do współczesnych synagog muszą mieć się na baczności. Również w Kościele można iść na układy ze złem i w imię bardzo szlachetnych racji palić Panu Bogu świeczkę, a diabłu ogarek.
Jezus nie dyskutuje z szatanem. Nie idzie na kompromis, co z pewnością ułatwiłoby Mu życie. Przyszedł na ziemię, aby przywrócić Boży porządek w świecie. Przynosi człowiekowi słowa, które Ojciec włożył Mu w usta. Jest prorokiem bezkompromisowym. I taka też jest Jego misja: zwalczać zło, zwyciężać wszelkie zniewolenia, jakim poddał się człowiek.

3. Zakończył się czas kolędowania. Serdecznie dziękuję za przyjęcie nas w swoich domach oraz za złożone ofiary, które w tym roku (jak już zapowiadałem) zostaną przeznaczone w całości na prace budowlane, tj. nakładanie gładzi na wszystkie ściany, sklepienie i filary oraz ich malowanie.

4. Od wtorku 30 stycznia br. Msze św. będą odprawiane o godz. 17.00.

W poniedziałek, 29 stycznia z okazji 98 rocznicy powrotu Tucholi do Macierzy w kościele Św. Bartłomieja Ap., o godz. 8.45 zostanie odprawiona Msza św. w intencji Miasta, na którą zapraszam.

5. W piątek, 2 lutego,  obchodzić będziemy święto Ofiarowania Pańskiego, zwane też świętem Matki Bożej Gromnicznej. Jest to również Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. Z tej racji zapraszam wszystkich ze świecami na Mszę św. o godz. 17,oo, a nade wszystko dzieci przygotowujące się do I Komunii św. ze świecami komunijnymi do poświęcenia.

6. Tego dnia przypada Diecezjalny Dzień Życia Konsekrowanego. Podczas Mszy św. o godz. 11.00 w Pelplinie, w katedrze, której będzie przewodniczył  Ksiądz Biskup Diecezjalny Ryszard Kasyna będzie odnowienie ślubów osób konsekrowanych, żyjących w Kościele według Rad Ewangelicznych: sióstr zakonnych, zakonników oraz członków instytutów świeckich, którzy przybędą na spotkanie do Bazyliki katedralnej.

7. Kandydatów do bierzmowania zapraszam na Mszę św. z nabożeństwem pierwszopiątkowym  na godz. 17.00, a przede Mszą do comiesięcznej spowiedzi świętej.

8. W sobotę, 3 lutego, z okazji liturgicznego wspomnienia Świętego Błażeja, którego czcimy jako orędownika w chorobach gardła udzielone będzie  błogosławieństwo błażejowe.

9. W sobotę o godz. 15.00 w ramach „Promieni Miłosierdzia” zapraszam do modlitwy przy krzyżu przed kościołem Bożego Ciała, gdzie prosić będziemy o nasze bezgraniczne zaufanie do Jezusa i Jego Najświętszej Matki.

10. W tym tygodniu przypadają Dni Eucharystyczne:

  • pierwszy czwartek - modlić się będziemy o powołanie kapłańskie, misyjne i zakonne.
  • pierwszy piątek miesiąca – modlitwa do Serca Pana Jezusa w wynagrodzeniu za grzechy nasze i całego świata  (spowiedź święta od godz. 16,30). Chorych i starszych z posługą sakramentalną odwiedzę w pierwszy piątek miesiąca w godzinach od 10  do 14.
  • · pierwsza sobota miesiąca – modlitwa do Serca Niepokalanej w intencji wszystkich rodzin.

11. Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Pelplińskiej zaprasza małżonków na „Spotkania Małżeńskie” poświęcone pielęgnowaniu więzi małżeńskiej, które odbędą się w dniach 2 - 4 marca 2018 r. w Collegium Marianum w Pelplinie. Szczegóły na plakacie wywieszonym w kruchcie kościoła.

12. U ministrantów można zakupić nowy numer Pielgrzyma oraz inne czasopisma misyjne i młodzieżowe.

13. Wszystkim tym, którzy w bieżącym tygodniu obchodzą imieniny, urodziny, oraz wszelkie jubileusze i rocznice, składamy najserdeczniejsze życzenia: zdrowia, wielu łask Bożych oraz wszelkiej pomyślności . „Szczęść Boże”

ks. Wiesław Herold - proboszcz parafii

 

Aktualny biuletyn parafialny do pobrania (PDF)

1. W styczniu łączymy się z Papieżem w modlitwie: Aby w krajach azjatyckich chrześcijanie wraz z innymi mniejszościami religijnymi mogli żyć swoją wiarą w pełnej wolności.

2. W dzisiejszą niedzielę  pamiętajmy o naszych babciach, a jutro o dziadkach w dniu ich święta.

3. Wszystkie dzisiejsze czytania są o czasie, to słowo występuje tu bardzo często. Czym właściwie jest czas? Poganie traktowali czas w sposób cykliczny: wszystko krąży, powtarza się w pewnym rytmie przyrody: wiosna-lato-jesień-zima itd. Na podstawie tego rytmu stworzono pogańskie obrzędy, które tak samo rytmicznie w kółko się powtarzały.
Zupełnie inne jest biblijne podejście do czasu: to pędząca strzała, ma swój początek ale ma też swój cel, do którego zmierza Na tej linii między początkiem a końcem jesteśmy my, na tej linii działa też Bóg, aby nas zbawić, czyli zjednoczyć z sobą. Nasze życie na ziemi jest właśnie takim czasem Boga – kairos – czasem wypełnionym Jego zbawczym działaniem. Tak więc czas to nie są leniwie i bez znaczenia płynące dni, przeciwnie, nie wolno go marnować, pozwolić choć jednej chwili, by „przeciekła przez palce”, bo w niej obecny jest Bóg, który działa i daje konkretne łaski, byśmy z nich korzystali. Dlatego też niektóre rzeczy mają być zrobione teraz, a nie jutro! Nie będzie drugiej szansy życia na ziemi. Czas jest krótki.

4. Trwa Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan. Módlmy się o owocny dialog między wierzącymi w Chrystusa oraz za nas samych, abyśmy byli w naszych rodzinach i środowiskach znakiem jedności.

5. Serdecznie Bóg zapłać za modlitwy w intencji budowy naszego kościoła oraz wszystkich ofiarodawców i darczyńców w zeszłą niedzielę. Dziękuję też za kolektę na sumę 3380  zl i 500 koron.

6. Pragnę też podziękować za serdeczne przyjęcie na kolędzie oraz wszelkie ofiary składane na budowę podczas kolędy, jak również i te,  które są przelewane na konto parafialne.

7. Parafia nasza rozpoczęła kult  św. Rity, której relikwie zostały sprowadzono z Cascii (Włochy, 2.10.2017) i zainstalowane w prezbiterium kościoła podczas uroczystej Mszy św. 22 grudnia 2017 r. Nabożeństwa do św. Rity z poświęceniem róż  będą każdego 22 dnia miesiąca.  Już dzisiaj serdecznie zapraszam zaprasza wszystkich czcicieli św. Rity  jutro, tj. 22 stycznia na godz. 17.00 na Mszę św. i nabożeństwo podczas którego odczytywać będziemy szczególnie te prośby,  które uznamy za trudne wręcz po ludzku nie możliwe do spełnienia, aby prosić św. Ritę – patronkę od spraw trudnych wręcz beznadziejnych. Te karteczki – nawet anonimowe – można składać do koszyka przy ołtarzu przed Mszą św. Przed św. Rozalią już są piękne róże,  jak i te, które przyniesiemy również i my jutro, jako różę św. Rity.

8. W środę zapraszam na Nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy, którą z racji kolędy, odprawimy o godz. 16,oo. W sobotę natomiast Msza św. wigilijna z niedzieli jest o godz. 17.00. W pozostałe dni tygodnia o godz. 9. 00.

9. W sobotę, 27 stycznia br. zapraszam wszystkich pielgrzymów Pielgrzymki do Rzymu w zeszłym roku na spotkanie popielgrzymkowe. Początek Mszą św. o godz. 17.00

10. W tym tygodniu przypadają wspomnienia: w środę św. Franciszka Walezego, a   w piątek  św. Tymoteusza i Tytusa. W czwartek święto Nawrócenie Św. Pawła Apostoła.

11. Parafia Bożego Ciała zaprasza na koncert kolęd w wykonaniu Grzegorza Wilka i zespołu w sobotę 27 stycznia br. na godzinę 16.00.

12.Biuletyn naszej parafii z bieżącymi ogłoszeniami i wiadomościami wyłożony jest na półce przy makiecie parafii. W gazetce również zamieszczony został plan kolęd.

13. W czasie trwania kolęd Biuro Parafialne czynne jest tylko po Mszy św. w dni powszednie.

14. Ofiary składane dzisiaj do puszek są przeznaczone na nasze Wyższe Seminarium Duchowne w Pelplinie.

15. Zapraszam do nabywania prasy katolickiej: polecam Pielgrzyma dla dorosłych,  Małego Pielgrzyma dla dzieci, W Rodzinie, Wzrastanie, List naszej Pani oraz  inne czasopisma o tematyce misyjnej.

16. Wszystkim tym, którzy w bieżącym tygodniu obchodzą imieniny, urodziny, oraz wszelkie jubileusze i rocznice, składam  najserdeczniejsze życzenia: zdrowia, wielu łask Bożych ora z wszelkiej pomyślności. „Szczęść Boże”.

ks. Wiesław Herold - proboszcz parafii

 

Aktualny biuletyn parafialny do pobrania (PDF)

1. W styczniu łączymy się z Papieżem w modlitwie: Aby w krajach azjatyckich chrześcijanie, wraz z innymi mniejszościami religijnymi, mogli żyć swoją wiarą w pełnej wolności.

2. W dzisiejszą niedzielę, 14 stycznia,  zapraszam wszystkich na koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu Katolickiego Nauczycielskiego Chóru  „Imo Pectore” zaraz po Mszy św. o godz. 11.30,  tj. ok. 12.15.

3. Obchodzimy dzisiaj Międzynarodowy Dzień Migranta i Uchodźcy. Módlmy się o właściwą postawę dla Kościoła i sprawujących władzę oraz o rozwiązanie trudnych problemów w duchu Ewangelii.

4. Od 18 do 25 stycznie będzie trwał Tydzień powszechnej modlitwy o jedność chrześcijan pod hasłem: Prawica Twoja wsławiła się mocą (Wj 15,6)

5. W dzisiejszą 2 niedzielę miesiąca dziękuję wszystkim za wspólną modlitwę do Bożego miłosierdzia za przyczyną św. Faustyny w intencji budowy kościoła  oraz wszystkich  ofiarodawców oraz darczyńców naszej świątyni. Dziękuję też za kolektę dzisiejszą na budowę kościoła na miarę możliwości każdej rodziny.

6. Pragnę też podziękować za serdeczne przyjęcie na kolędzie oraz wszelkie ofiary składane na budowę podczas kolędy, jak również i te,  które są przelewane na konto parafialne.

7. W środę zapraszam na Nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy, którą z racji kolędy, odprawimy o godz. 16,oo. W sobotę natomiast Msza św. wigilijna z niedzieli jest o godz. 17.00. W pozostałe dni tygodnia o godz. 9. 00.

8. W przyszłym tygodniu kolekta na Wyższe Seminarium Duchowne w Pelplinie.

9. Biuletyn naszej parafii z bieżącymi ogłoszeniami i wiadomościami wyłożony jest na półce przy makiecie parafii. W gazetce również zamieszczony został plan kolęd.

10. W czasie trwania kolęd Biuro Parafialne czynne jest tylko po Mszy św. w dni powszednie.

11. Zapraszam do nabywania prasy katolickiej: polecam Pielgrzyma dla dorosłych,  Małego Pielgrzyma dla dzieci, W Rodzinie, Wzrastanie, List naszej Pani oraz  inne czasopisma o tematyce misyjnej.

12. Wszystkim tym, którzy w bieżącym tygodniu obchodzą imieniny, urodziny, oraz wszelkie jubileusze i rocznice, składam  najserdeczniejsze życzenia: zdrowia, wielu łask Bożych ora z wszelkiej pomyślności. -„Szczęść Boże”.

13. Plan kolęd został wywieszony na tablicy ogłoszeń na zewnątrz i w kościele  oraz na stronie internetowej parafii.

ks. Wiesław Herold - proboszcz parafii


Aktualny biuletyn parafialny do pobrania (PDF)

1. W styczniu łączymy się z Papieżem w modlitwie: Aby w krajach azjatyckich chrześcijanie, wraz z innymi mniejszościami religijnymi, mogli żyć swoją wiarą w pełnej wolności.

2. W dzisiejszą niedzielę obchodzimy jako święto Chrztu Pańskiego. To okazja do wdzięczności wobec tych, którzy zatroszczyli się o nasz chrzest i wychowanie w wierze, a także do refleksji nad zadaniami wynikającymi z przyjęcia chrztu.

3. Dzisiejsze święto Chrztu Pańskiego zamyka liturgiczny obchód okresu Narodzenia Pańskiego. I choć w naszych kościołach kolędy będą rozbrzmiewać jeszcze do 2 lutego, czyli do święta Ofiarowania Pańskiego, to jednak liturgia będzie już kierować nasz wzrok na Jezusa, który rozpoczyna swoją publiczną działalność.

4. Wśród wydarzeń naszego życia jest jedno chyba najważniejsze. Przeważnie nie pamiętamy o nim. Nie znamy dokładnej daty. To wydarzenia mojego chrztu św. Posiadam obrazek z Pierwszej Komunii św. z datą. A kiedy był mój chrzest św.?
W niedzielę Chrztu Pana Jezusa warto wrócić do tamtego wydarzenia. Może żyją jeszcze rodzice chrzestni? Może moi rodzice pamiętają? Jezus w dzisiejszej Ewangelii przypomina nam tamto wydarzenie. W dzień mojego chrztu św. przez wodę, gesty i słowa był obecny Ojciec i Syn i Duch Święty. Nie trwało to długo, ale zmieniło mnie całkowicie. Narodziłem się na nowo oczyszczony z grzechu pierworodnego.
Od tej chwili żyję w świecie, ale należę do Króla „nie z tego świata”. „Wszystko bowiem, co z Boga zrodzone, zwycięża świat…”. Zwyciężam świat, gdy idę przez życie z Chrystusem. On jest ze mną, a czy ja chcę być z Nim? Jeżeli chcę, nic i nikt mnie od Jezusa nie odłączy.
W chwili chrztu św. został nade mną wezwany Bóg w Trójcy Jedyny. Ten Bóg przez Słowo stworzył świat. I nadal stwarza świat mego życia. „…Tak słowo, które wychodzi z ust moich, nie wraca do Mnie bezowocne, zanim wpierw nie dokona tego, co chciałem, i nie spełni pomyślnie swego posłannictwa”.  To „posłannictwo” jest prowadzeniem mnie do zbawienia.

5. W środę zapraszamy na Nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy, którą z uwagi na kolędy, odprawimy po Mszy św. o godz. 16,oo. W sobotę natomiast Msz św. wigilijna z niedzieli jest o godz. 17.00. W pozostałe dni tygodnia o godz. 9. 00.

6. W przyszłą niedzielę przypada druga niedziela miesiąca,  w którą zapraszam do wspólnej modlitwy za przyczyną św. Faustyny do Bożego miłosierdzia w intencji budowy kościoła  oraz za wszystkich  ofiarodawców oraz darczyńców naszej świątyni. Również kolekta przyszłej niedzieli jest przeznaczona na budowę kościoła na miarę możliwości każdej rodziny.

7. Trwają  odwiedziny  duszpasterska zwana „kolędą”. Plan kolęd jest podany na tablicy ogłoszeń w przedsionku kościoła, na zewnątrz oraz na stronie internetowej parafii. Dziękuję za serdecznie przyjęcie w każdym domu oraz za złożoną ofiarę, która  tak jak w zeszłym roku,  jest przeznaczona na budowę kościoła – na nakładanie głsdzi pod malowanie prezbiterium oraz głównej nawy i chóru. Za wszystko składam z serca „Bóg zapłać”.

8. Parafia Św. Bartłomieja Apostoła  w Tucholi zaprasza dzisiaj do kościoła na charytatywny koncert kolęd o godz. 16.00. Przed koncertem odbędzie się zbiórka do puszek na leczenie ciężko chorego Łukasza Gradowskiego ze Śliwic.

9. W przyszłą niedzielę 14 stycznia zapraszam na koncert kolęd w wykonaniu Katolickiego Nauczycielskiego Chóru  „Imo Pectore” na Mszy św. o godz. 11.30.

10. W czasie trwania kolęd Biuro Parafialne czynne jest tylko po Mszy św. w dni powszednie.

11. Zachęcam do nabywania prasy katolickiej: polecam Pielgrzyma dla dorosłych,  Małego Pielgrzyma dla dzieci, W Rodzinie, Wzrastanie, List naszej Pani oraz  inne czasopisma o tematyce misyjnej.

12. Wszystkim tym, którzy w bieżącym tygodniu obchodzą imieniny, urodziny, oraz wszelkie jubileusze i rocznice, składam  najserdeczniejsze życzenia: zdrowia, wielu łask Bożych ora z wszelkiej pomyślności. -„Szczęść Boże”.

13. Plan kolęd został wywieszony na tablicy ogłoszeń na zewnątrz i w kościele  oraz na stronie internetowej parafii.

ks. Wiesław Herold - proboszcz parafii

1. W styczniu łączymy się z Papieżem w modlitwie: Aby w krajach azjatyckich chrześcijanie, wraz z innymi mniejszościami religijnymi, mogli żyć swoją wiarą w pełnej wolności.

2. Niedziela dzisiejsza poświęcona  jest Św.  Rodzinie z Nazaretu. Dzisiejsze święto skłania nas do głębokiej refleksji nad rodziną chrześcijańską, nad jej powołaniem, godnością i wielkością. Rodzina zbudowana na prawie Bożym jest ojczyzną życia, miłości, wierności, radości i szczęścia. Módlmy się nieustannie w intencji naszych rodzin.

3. Dzisiaj też podziękujemy dobremu Bogu za wszelkie łaski i dary podczas  nabożeństwa dziękczynno-błagalnego o godz. 16,oo Odśpiewamy uroczyste Te Deum (za którego odmówienie w ostatnim dniu roku można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami).

4. W  Nowy  Rok - 1 stycznia 2018  -  obchodzić będziemy Uroczystość  Świętej  Bożej  Rodzicielki, a  zarazem  Światowy Dzień  Pokoju.  Ojciec  Święty  wygłosi  światowe  Orędzie  Urbi et Orbi  ( „Miastu  i  światu”). Msze św. zostaną  odprawione  o  godz.  10,00    oraz  dla  dzieci  o  godz.  11, 3o .

5. W tygodniu przypadają Dni Eucharystyczne:
– pierwszy czwartek miesiąca – modlić się będziemy o powołania kapłańskie, misyjne i zakonne.
– pierwszy piątek miesiąca  - modlić się będziemy do Najświetszego Serca Pana Jezusa za grzechy nasze i całego świata

- pierwsza sobota miesiąca – modlić się będziemy do Niepokalanego Serca Maryi w intencji rodzin naszej parafii. Tego dnia na zakończenie pochodu „orszaku Trzech Króli” na Rynku - Akcja „Promienie Miłosierdzia”, gdzie będziemy się modlić w intencji naszych rodzin. Serdecznie zapraszamy.

6. W najbliższą sobotę (6 stycznia) przypada Uroczystość Objawienia Pańskiego, zwana w tradycji polskiej świętem Trzech Króli, kiedy to poświęca się kredę i kadzidło. Tą właśnie kredą, zgodnie z pradawnym zwyczajem, kreślimy na drzwiach naszych domów i mieszkań pierwsze litery imion Trzech Mędrców: Kacpra, Melchiora i Baltazara. Ten znak (C + M + B 2018) oznacza również prośbę, aby Chrystus błogosławił nasz dom: „Christus mantionem benedicat” i stanowi wobec innych świadectwo naszej wiary. Nie rezygnujmy więc z tego pięknego polskiego zwyczaju, zwłaszcza w Roku Wiary.
Świętych Mędrców uważamy za ojców naszej wiary i śpiewamy na ich cześć najpiękniejsze kolędy. W tym dniu pierwszy raz w naszym mieście wyruszy Orszak Trzech Króli, czy­li wielkie, jasełka uliczne z udziałem trzech królów: Korowód z trzema królami na czele oraz Świętą Rodziną wyruszy w sobotę, 6 stycznia o godz. 13.00 sprzed kościoła św. Bartłomieja i przejdzie w stronę placu Wolności. Około godz. 14.45 nastąpi podsumowanie konkursów i wspól­ne śpiewanie kolęd przy szopce. na który już dzisiaj serdecznie wszystkich zapraszam. Nasza parafia otrzymała szczególną rolę przygotowania w pochodzie Świętej Rodziny.

7. Parafia św. Bartłomieja zaprasza 7 stycznia o godz. 16.00 na Charytatywny Koncert Kolęd i pastorałek dla Łukasza Gradowskiego ze Śliwic.

8. W niedzielę 14 stycznia 2018 r., jak każdego roku, zapraszam wszystkich parafian oraz gości na uroczysty koncert Kolęd i Pastorałek w wykonaniu chóru nauczycielskiego  „Imo Pectore” ,  który odbędzie się po Mszy św. o godz. 11,30.

9. Odwiedziny  duszpasterskie z racji świąt  Bożego  Narodzenia,  zwane  też  kolędą rozpoczniemy  po Nowym  Roku ,  a  więc  od  2  stycznia roku  2018.

Kolędy w dni powszednie od godz. 16, oo /  soboty i niedziele  od  godz.  15,oo .(Szczegółowy plan kolęd zostanie wywieszona w  przedsionku  oraz na tablicy  ogłoszeń). Składane ofiary w czasie kolęd są przeznaczone na wykończenie prezbiterium wraz z instalacją tabernakulum w centralnej jego części.

10. Zachęcam do nabywania prasy katolickiej: polecam nowy numer Pielgrzyma oraz dla dzieci Mały Pielgrzym oraz inne czasopisma o treści misyjnej i młodzieżowej

11. Wszystkim parafianom i gościom życzę pięknego i błogosławionego czasu Narodzenia Pańskiego. Nie zapominamy o tych naszych braciach i siostrach, którzy obchodzą swoje osobiste uroczystości. Zapewniamy o naszej pamięci, życzliwości i modlitwie.

ks. Wiesław Herold - proboszcz parafii

PLAN  KOLĘD  2018  (ODWIEDZINY  DUSZPASTERSKIE)

2 stycznia wtorek

ul. Obrońców Polskości

3 stycznia środa

ul. Sarnia

4 stycznia czwartek

ul. Wydmowa,  ul. Pokoju Toruńskiego i  Piszczek

5 stycznia    piątek

Osada leśna , Świt,   Żółwiniec i oraz domy przed i za  Brdą

6 stycznia   sobota

Orszak Trzech Króli g. 13.00

ul. Borowiacka i  ul. Parkowa

7 stycznia niedziela

ul. Strzelecka

8 stycznia    poniedziałek

ul. Żwirowa i  ul. Tucholczyka

9 stycznia     wtorek

ul. Kniejowa  (numery nieparzyste)

i  ul. Świecka (lewa strona) do p. Figel

10 stycznia      środa

Międzylesie,  ul. Transportowa,  ul. Uslugowa

11 stycznia    czwartek

ul. Kniejowa (numery parzyste)

12 stycznia    piątek

ul. Wojska Polskiego

13 stycznia      sobota

Nad Brdą

14 stycznia niedziela

al.  700  lecia

15 stycznia   poniedziałek

ul. Jastrzębia i  ul. Orla

16 stycznia     wtorek 2017-12-30

Godz. 13.00 kolęda dekanatu

ul. Przemysłowa

17  stycznia      środa

ul. Myśliwska i ul. Św. Huberta 

18 stycznia     czwartek

Biała Cegielnia i  ul. Łowiecka

19 stycznia     piątek

ul. Gajowa  i ul. Hejnałowa

20 stycznia    sobota

Dom Komunalny,  ul. Świecka i  ul. Krucza

21 stycznia niedziela

ul. Bractwa Kurkowego

22 stycznia    poniedziałek

ul. Sambora

23 stycznia    wtorek

ul. Wrzosowa  (numery nieparzyste)

24  stycznia    środa

ul. Wrzosowa  (numery parzyste)

25  stycznia czwartek

ul. Sokolnicza i ul.  Hallera

26  stycznia    piątek

ul. ks. St.  Kujota i  ul. J. Pruszcza

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1. Dzisiaj przeżywamy  I dzień Świąt Narodzenia Bożej Dzieciny. Msze św. zostaną odprawione  o godz.10,oo  i  11,3o; nie będzie Mszy św. o godz. 8,oo. Dzieci zapraszam na powitanie żłobka na godz. 11,3o do małego kościoła. Ofiary składane przy żłóbku przeznaczone są na cele misyjne. Wierni, którzy przystąpią do Komunii św. podczas pasterki, mogą przyjąć Komunię św. również podczas następnej Mszy św. w ciągu dnia.

2. W drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia, w sobotę 26 grudnia, przypada  święto św. Szczepana  - pierwszego męczennika. W koś­ciołach całej Polski składamy ofiary na potrzeby szkolnictwa katolickiego. Tradycyjnie tego dnia przed kościołami całej Polski składamy ofiary do puszek na potrzeby Katolickiego Uniwersyte­tu Lubelskiego. Msze św. zostaną odprawione tak, jak w niedzielę; o godz. 8,00;  10,00  oraz 11,30 (spotkanie dzieci przy żłóbku w małym kościele).

3. We środę, 27 grudnia, wspominamy św. Jana Apostoła, największego teologa wśród Ewangelistów.

4. W czwartek, 28 grudnia, wspominamy św. Młodzianków, męczenników. Tradycyjnie jest to także dzień modlitw w intencji dzieci nienarodzonych.

5. W niedzielę, 31 grudnia, zgodnie z kalendarzem liturgicznym, będziemy obchodzili święto Świętej Rodziny: Jezusa, Maryi i Józefa. Kierując myśli ku Świętej Rodzinie, powierzymy Jej nasze rodziny – niech będą Bogiem silne i promieniujące wiarą.

6. W tym tygodniu – w niedzielę – zakończymy rok kalendarzowy 2017, w którym przeżywaliśmy wielkie wydarzenia w kościele. Przeżywaliśmy nadzwyczajny Rok Miłosierdzia w duchu św. Alberta Chmielowskiego,  a nade wszystko 100. rocznicę Objawień Fatimskich i 300. rocznicę Koronacji Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej

7. Na nabożeństwo przebłagalno – dziękczynne na zakończenie starego roku 2017 zapraszam o godz. 16.00 do małego kościoła, w którym  dziękować będziemy Opatrzności za odebrane łaski,  a zarazem przepraszać za nasze słabości i prosić Bożą Opatrzność o opiekę  na nowy nadchodzący rok 2018. Uczynimy to wszystko również za wstawiennictwem św. Rity,  której relikwie mamy w naszej parafii.

8. Od świąt Bożego Narodzenia Msze św. będą ponownie o godz. 17,oo.

9. Odwiedziny duszpasterskie, czyli kolędę, rozpoczniemy po Nowym Roku we wtorek -  2 stycznia 2018 r.

10. Przed kościołem u ministrantów można nabyć „Pielgrzyma”, dla dzieci „Małego Pielgrzyma”,  dwutygodnik  „W rodzinie”, „List naszej Pani”, „Wzrastanie”, „Misjonarza”  oraz  inne czasopisma o tematyce misyjnej i młodzieżowej.

11. Wszystkim parafianom i gościom, którzy przybyli do naszej świątyni w pragnę złożyć z głębi serca płynące życzenia:

Życzę Wszystkim zdrowych i pogodnych
Świąt Bożego Narodzenia.
Niech ten czas spędzony w gronie najbliższych
napełni Wasze serca spokojem i radością.
Niech błogosławieństwo Bożego Dzieciątka
towarzyszy Wam przez całe Wasze życie,
a szczere i najpiękniejsze Bożonarodzeniowe
życzenia spełniają się w każdym momencie.

Dużo radości w dniach Świąt Bożego Narodzenia

oraz szczęśliwego Nowego Roku 2018.

ks. Wiesław Herold – proboszcz parafii Opatrzności Bożej w Tucholi

Boże Narodzenie 2017

Więcej artykułów…