1. Serdecznie zapraszam dzisiaj – jak każdego roku w 1 niedzielę września – na Mszę św. przy pomniku w lesie Rudzkiego Mostu (miejscu straceń), która  zostanie odprawiona w intencji pomordowanych o godz. 16.00 pod przewodnictwem Księdza Biskupa dr hab. Wiesława Śmigla.

2. We wrześniu łączymy się z Papieżem w modlitwie: Aby nasze parafie, ożywiane duchem misyjnym, były miejscami, gdzie przekazuje się wiarę i daje świadectwo miłości.

3. Jutro, w poniedziałek, rozpoczynamy nowy rok szkolny i katechetyczny. Zapraszam wszystkie dzieci i młodzież naszej szkoły nr 5 wraz z nauczycielami i rodzicami na Mszę św. o godz. 8.00. Najmłodszym z klas „O” i I – poświęcimy ich tornistry i przybory szkolne.

4. W poniedziałek, 4 września parafia w Gostycynie obchodzić będzie odpust ku czci św. Rozalii. Suma odpustowa zostanie odprawiona o godz. 18.00.

5. We wtorek Msza św. również rano o godz. 9.00.

6. W środę zapraszam na nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy o godz.18.00.

7. W czwartek – pierwszy czwartek miesiąca – modlimy się o nowe i dobre powołania kapłańskie i zakonne.

8. W piątek, 8 września,  przypada święto Narodzenia NMP, w polskiej tradycji nazywane świętem Matki Bożej Siewnej. Z tej racji w najbliższą niedzielę w Pruszczu Bagienicy będzie Msza św. odpustowa ku czci Narodzenia NMP o godz. 12.00.

9. W najbliższą sobotę, 9 września, po Mszy św. o godz. 18.00 zapraszam na 1 spotkanie młodzież z rodzicami, która rozpocznie przygotowanie do sakramentu bierzmowania. W tym roku są to uczniowie klas II gimnazjum i 7 klasy podstawowej.

10. W przyszłą – 2 niedzielę miesiąca - zapraszam do modlitwy o potrzebne łaski w budowie kościoła oraz iw intencji wszystkich ofiarodawców i darczyńców  za przyczyną miłosierdzia Bożego. Również kolekta z tej niedzieli jest inwestycyjną na budowę kościoła.

11. Również za tydzień rozpoczniemy VII Tydzień Wychowania, którego częścią są kwartalne dni modlitw za dzieci, młodzież, rodziców i wychowawców.

12.Po wakacyjnej przerwie wznawiamy Mszę św. szkolną w każdą niedzielę o godz. 11.30. Zapraszam przede wszystkim dzieci od klasy I do III włącznie, które przygotowują się do I Komunii św.

13.Zachęcam do czytania i nabywania prasy katolickiej: Pielgrzyma,  Małego Pielgrzyma oraz innych czasopism o tematyce młodzieżowej i misyjnej.

Wszystkim tym, którzy w bieżącym tygodniu obchodzą imieniny, urodziny, oraz wszelkie jubileusze i rocznice, składamy najserdeczniejsze życzenia: zdrowia, wielu łask Bożych oraz wszelkiej pomyślności - „Szczęść Boże”.

ks. Wiesław Herold - proboszcz parafii

1. W sierpniu łączymy się z Papieżem w modlitwie: Aby artyści naszych czasów poprzez dzieła swojego geniuszu pomagali wszystkim odkrywać piękno świata stworzonego.

2. W dzisiejszej Ewangelii Pan Jezus postawił uczniom pytanie „Za kogo ludzie uważają Syna Człowieczego?”, aby ostatecznie dotknąć sedna i usłyszeć, kim jest dla nich.
Niejednokrotnie wypowiadamy się na temat ludzi, rzeczy czy też zaistniałej sytuacji. Aby była to rzetelna opinia, trzeba wcześniej dobrze poznać dane zagadnienie. To natomiast wymaga czasu. Wyznanie Piotra: „Ty jesteś Mesjaszem”, płynęło z głębokiego przekonania i było owocem poznania Prawdy dzięki Duchowi Bożemu. Piotr rybak stał się Opoką Kościoła. Łowił nadal, lecz już nie ryby. Zarzucał sieć słowa, by zdobywać dusze ludzkie dla królestwa Bożego. Pozostał nadal słabym człowiekiem, odnowionym jednak dzięki łasce przebywania z Panem, poznawania Go oraz całkowitego oparcia się na Nim.
Odkrywając Pana Boga, coraz bardziej pragniemy Jego bliskości, a trwając w niej, stajemy się nowymi ludźmi – pełnymi Ducha Bożego, radości, entuzjazmu, o otwartym sercu i dłoniach, by dawać i przyjmować. Codzienne, prozaiczne czynności nie męczą, ale stają się kolejnymi stopniami, po których wspinamy się do Boga, aby być z Nim i dostrzegać Jego świętą obecność w całym świecie stworzonym. Nie możemy tylko skąpić czasu na przebywanie z Bogiem czy drugim człowiekiem.       

3. Za tydzień,  3 września  – jak każdego roku w 1 niedzielę września – zapraszam na Mszę św. przy pomniku w lesie Rudzkiego Mostu (miejscu straceń), która  zostanie odprawiona o godz. 16.00. Mszy św. w intencji poległych będzie przewodniczył ks. biskup Wiesław Śmigiel.

4. We wtorek, 29 sierpnia, w liturgii wspominamy męczeństwo św. Jana Chrzciciela. Tego dnia Msza św. będzie rano o godz. 9.00.

5. W środę zapraszam na nowenna do M. B. Nieustającej Pomocy od godz. 18.00.

6. W tym tygodniu przypadają Dni Eucharystyczne:

 • pierwszy piątek miesiąca – modlitwa do Serca Pana Jezusa w wynagrodzeniu za grzechy nasze i całego świata  (w tym dniu zapraszam do spowiedzi św. nade wszystko dzieci i młodzież,  aby z czystym sercem rozpocząć nowy rok szkolny i katechetyczny. Okazja do spowiedzi św. od godz. 17 do 18.

Chorych i starszych z posługą sakramentalną odwiedzę również w pierwszy piątek miesiąca od  godz. 10  do 14.

 • w pierwszą sobotę miesiąca   - modlimy się do Serca Niepokalanej o potrzebne łaski dla wszystkich rodzin naszej parafii.

7. W tym tygodniu przypadają wspomnienia:

28 VIII – św. Augustyn (354-430), syn św. Moniki, po nawróceniu został biskupem i wybitnym teologiem;

1 IX – bł. Bronisława (1204-1259), dziewica, norbertanka pochodzącą z polskiego rodu Odrowążów

8. W najbliższą sobotę zapraszam w sposób szczególny na Akcję „Promienie Miłosierdzia”,  które odbędzie się w naszej parafii przed pomnikiem pomordowanych w lesie  Rudzkiego Mostu o godz. 15.00, gdzie modlić się będziemy w intencji pomordowanych i poległych podczas II wojny światowej.

9. Za tydzień, w niedzielę 3 września, o godz. 7.00 sprzed kościoła Św. Bartłomieja Ap. wyruszy XIV Piesza Pielgrzymka do Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Bysławku, gdzie o godz. 12.00 pielgrzymi mogą uczestniczyć we Mszy św. Serdecznie zapraszam do udziału w tej pielgrzymce.

10. Za 2 tygodnie w sobotę, 9 września, po Mszy św. o godz. 18.00 zapraszam na 1 spotkanie młodzież z rodzicami, która rozpocznie przygotowanie do sakramentu bierzmowania. W tym roku są to uczniowie klas II gimnazjum i 7 klasy podstawowej.

11. Rolnicy poszkodowani przez nawałnicę mogą zgłaszać się do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w najbliższej terenowej jednostce. Szczegóły w gablocie przed kościołem.

12. Zapraszam do czytania prasy katolickiej : Pielgrzyma,  Małego Pielgrzyma oraz innych czasopism o tematyce młodzieżowej i misyjnej.

13. Wszystkim tym, którzy w bieżącym tygodniu obchodzą imieniny, urodziny oraz wszelkie rocznice i jubileusze składam serdeczne życzenia: zdrowia, wielu łask Bożych oraz wszelkiej pomyślności.

ks. Wiesław Herold - proboszcz parafii

1. W sierpniu łączymy się z Papieżem w modlitwie: Aby artyści naszych czasów poprzez dzieła swojego geniuszu pomagali wszystkim odkrywać piękno świata stworzonego.

2. W dzisiejszej Ewangelii słyszymy słowa: „Tak, Panie, lecz i szczenięta jedzą okruchy, które spadają ze stołu ich panów” (Mt 15,27).
Chrystus spotyka pogankę proszącą o uzdrowienie opętanej córki. Mistrz przebywa z apostołami poza ziemią Izraela, by w oddaleniu od tłumów formować kontynuatorów swej misji. Ale i poganie o Nim wiedzą. Matka poleca Mu swoje cierpiące dziecko. On najpierw jak typowy Izraelita porównuje swych rodaków do dzieci, a pogan do psów. Surowe słowa nie odstraszają jednak kobiety. Nazywa ona pogan szczeniętami, które karmią się okruszynami ze stołu dzieci. Pokorna i wytrwała wiara doprowadza do uzdrowienia córki i pochwały matki.
To dla nas wezwanie do pokory i wytrwałości wobec Pana Boga. Prośmy go z ufnością i nie zniechęcajmy się. Niech nas nie przytłacza świadomość własnej znikomości ani objawy lekceważenia. Panu Bogu zależy na każdym. On chciał, by przez potomstwo Abrahama Jego błogosławieństwo objęło wszystkie ludy. Izajasz przypomina o tym, że Bóg przyjmie cudzoziemców, którzy Go szukają i dobrze postępują (I czytanie). Święty Paweł ubolewa nad tym, że jego rodacy nie przyjęli Jezusa. Cieszy się jednak, że przyczyniło się to do okazania Bożego miłosierdzia poganom. Ufa, że także Izraelici przyjmą Chrystusa (II czytanie).
Łączmy się w modlitwie z pielgrzymami podążającymi do Częstochowy. Przez Maryję polecajmy Bogu nasze potrzeby oraz cierpiących z powodu totalitarnych dyktatur. Szczególnie w środę módlmy się za ofiary stalinizmu i nazizmu oraz systemów kontynuujących i naśladujących ich zbrodnicze działanie.

3. Dzisiaj przed kościołem odbywa się zbiórka do puszek na rzecz pomocy poszkodowanym w nawałnicach, które przeszły nad terenami naszej diecezji. Okażmy postawę miłosierdzia wobec wszystkich potrzebujących. Serdecznie dziękujemy za składane ofiary.

4. W czwartek przypada w liturgii święto św. Bartłomieja - Apostoła. W tym dniu, z racji odpustu o godz. 17.00 w parafii św. Bartłomieja,  msza święta rano o godz. 9.00. Również w poniedziałek msza św. będzie rano o godz. 9.00.

5. W sobotę 26 sierpnia obchodzić będziemy uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej. Z tej racji będzie dodatkowa Msza Święta godz. 17.00, podczas której odnowimy Jasnogórskie Śluby Narodu. Natomiast o godz. 18.00 będzie Msza św. wigilijna z niedzieli.

6. Wakacje są  dla wielu młodych ludzi czasem podejmowania ważnych decyzji, dlatego też Wyższe Seminarium Duchowne w Pelplinie przeprowadza II turę naboru dla wszystkich, którzy chcą służyć Bogu i ludziom w Chrystusowym kapłaństwie. Kandydaci, w tym również tegoroczni maturzyści, proszeni są o zgłoszenie się do 16 września na rozmowę kwalifikacyjną oraz o złożenie w rektoracie Seminarium odpowiednich dokumentów.

7. Serdecznie polecam prasę katolicką: Pielgrzym oraz Mały Pielgrzym dla dzieci.

8. Wszystkim tym, którzy w bieżącym tygodniu obchodzą imieniny, urodziny, oraz wszelkie jubileusze i rocznice, składamy najserdeczniejsze życzenia: zdrowia, wielu łask Bożych oraz wszelkiej pomyślności. Wszystkim wyjeżdżającym na wakacje oraz przebywającym w Borach Tucholskich życzę, aby wakacje były miłym wypoczynkiem,  a zarazem czasem pełnym dobra i wzrostu duchowego - „Szczęść Boże”.

ks. Wiesław Herold - proboszcz parafii

 

1. W sierpniu łączymy się z Papieżem w modlitwie: Aby artyści naszych czasów poprzez dzieła swojego geniuszu pomagali wszystkim odkrywać piękno świata stworzonego.

2. W dzisiejsza niedzielę, jak w każdą drugą niedzielę  miesiąca, zapraszam do modlitwy za przyczyną św. Faustyny Kowalskiej o wytrwałość w budowie naszego kościoła, abyśmy doczekali się szczęśliwego dnia jego konsekracji oraz w intencji wszystkich  ofiarodawców i darczyńców. Dziękuję serdecznie również dzisiejszą kolektę na dalszą budowę kościoła.

3. Dzisiaj przypada też 13 dzień miesiąca, dlatego zapraszam na nabożeństwo Fatimskie oraz procesję światła ze świecami wyjątkowo o godz. 21.00 w godzinie Apelu Maryjnego,  aby duchowo łączyć się z naszymi pielgrzymami, którzy dzisiaj przybywają na Jasną Górę.

4. W poniedziałek, 14 sierpnia, przypada wspomnienie św. Maksymiliana Marii Kolbego patrona ruchu trzeźwości narodu polskiego, a zarazem założyciela klasztoru i miasteczka Niepokalanowa pod Warszawą.

5. We wtorek, 15 sierpnia, przypada Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, który nosi też nazwę Matki Bożej Zielnej. Msze św. będą jak w niedzielę, tj. o godz. 8.00, 10.00 oraz 11.30. Po każdej Mszy św. będą  pobłogosławione przyniesione  bukiety ziół, kwiatów i warzyw.

6. W tę uroczystość Maryjną  sięgamy pamięcią do naszej historii, aby wspominać „Cud nad Wisłą” z 1920 roku.

7. W środę zapraszam na Nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy o godz. 18.00.

8. Jest jeszcze kilka wolnych miejsc na pielgrzymkę do Rzymu od 30 września do 8 października.

9. Są do odbioru zdjęcia grupowe i indywidualne dzieci I Komunijnych  po każdej Mszy św.

10. Wszystkim tym, którzy w bieżącym tygodniu obchodzą imieniny, urodziny, oraz wszelkie jubileusze i rocznice, składamy najserdeczniejsze życzenia: zdrowia, wielu łask Bożych oraz wszelkiej pomyślności. Wszystkim wyjeżdżającym na wakacje oraz przebywającym w Borach Tucholskich życzę, aby wakacje były miłym wypoczynkiem,  a zarazem czasem pełnym dobra i wzrostu duchowego - „Szczęść Boże”.

11. U ministrantów przed kościołem można nabyć czasopisma: Pielgrzym,  Mały Pielgrzym,  W rodzinie,  Radio Maryja,  Wzrastanie i List naszej Pani.

12. W najnowszym numerze dwutygodnika "Pielgrzym" przeczytać można, między innymi:

 • tekst ks. Sławomira Kunki zatytułowany "Z Niepokalaną do Nieba'. Artykuł nawiązuje do przypadającego 15 sierpnia święta Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.
 • "Cud czy nie cud"? to z kolei artykuł napisany przez Jana Hlebowicza. Autor, historyk z wykształcenia, pisze o różnych interpretacjach i sporach dotyczących Bitwy Warszawskiej.
 • Nie wszyscy pewnie wiedzą, ale w ostatnich latach w Polsce powiększają się populacje zwierząt różnych gatunków.  Z jednej strony może to cieszyć, z drugiej przysparza sporo kłopotów zwłaszcza, gdy ludzie sami decydują o losie zwierząt. Więcej przeczytać można w artykule zatytułowanym "Dzika młodzież".
 • Ponadto w naszym diecezjalnym dwutygodniku są też stałe pozycje: felietony, kącik kulinarny, nowości ze świata medycyny i techniki. Przypominamy także o konkursie, w którym główną nagrodą jest pielgrzymka do Fatimy. Gorąco zachęcamy do czytania "Pielgrzyma".

ks. Wiesław Herold - proboszcz parafii

1. W sierpniu łączymy się z Papieżem w modlitwie: Aby artyści naszych czasów poprzez dzieła swojego geniuszu pomagali wszystkim odkrywać piękno świata stworzonego.

2. Dzisiejszą niedzielę obchodzimy jako święto Przemienienia Pańskiego. To zaproszenie, aby wraz z Apostołami Piotrem, Jakubem i Janem doświadczyć mocy Jezusa Chrystusa i z entuzjazmem dzielić się Ewangelią z ludźmi, którzy zagubili sens wiary i życia. Jest ono również zaproszeniem do prowadzenia intensywnego życia wewnętrznego, poznawania Pana Boga na drodze sakramentów i modlitwy.

3. W dzisiejszą niedzielę mocą osobistej wiary uczestniczymy w doświadczeniu Apostołów, oglądających na górze Tabor chwałę Syna Bożego. Biel szat Chrystusa wyraża Jego Bóstwo, świętość, bezgrzeszność, natomiast obłok symbolizuje tajemnicę Boga, która wymyka się ograniczonemu poznaniu naszego rozumu i zmysłów. Blask chwały Chrystusa ukazuje godność, piękno i świętość, które Bóg złożył w duszach nas wszystkich - Jego synów i córek. Przyjmując coraz głębiej Jego słowo do swego życia i jednocząc się z Nim w Eucharystii, stopniowo pozwalamy, by zajaśniał w nas Jego obraz, który w przyszłym życiu osiągnie swoją pełnię.
Każdy z nas jest wezwany do tego, aby wraz z Piotrem, Jakubem i Janem wstąpić na górę przemienienia, czyli wejść w zażyłą relację z Jezusem. Tam ujrzeć możemy prawdziwe Jego Oblicze. Tam pragnie On każdemu z nas powiedzieć: „Nie lękaj się!”. Przepaść pomiędzy człowiekiem i Bogiem została zasypana. Choć wszyscy jesteśmy grzeszni i bliskie nam są słowa Izajasza, to dzięki objawionej w Jezusie miłości każde z Nim spotkanie jest dla nas źródłem życia. Pozwólmy Mu, aby cud przemienienia stał się także naszym udziałem.

4. W środę przypada w liturgii święto św. Teresy Benedykty od Krzyża (Edyty Stein), dziewicy i męczennicy, patronki Europy.

5. W czwartek uroczystość św. Wawrzyńca, diakona i męczennika, głównego patrona naszej diecezji.

6. Przyszła niedziela to 13 dzień miesiąca. Zapraszam na nabożeństwo Fatimskie oraz procesję światła ze świecami wyjątkowo o godz. 21.00, aby w ten sposób w miesiącu sierpniu połączyć się z naszymi pielgrzymami idącymi na Jasną Górę w godzinie Apelu Maryjnego.

7. Również za tydzień, jak w każdą drugą niedzielę  miesiąca, zapraszam do modlitwy, do miłosierdzia Bożego za przyczyną św. Faustyny Kowalskiej o wytrwałość w budowie kościoła, byśmy doczekali szczęśliwego dnia jego konsekracji oraz w intencji wszystkich  ofiarodawców i darczyńców. Kolekta z tego dnia przeznaczona jest inwestycje związane z budową kościoła.

8. Zapraszamy do codziennej duchowej łączności z pielgrzymami, którzy pieszo podążają do tronu Królowej Polski na Jasnej Górze. W czasie trwania pielgrzymki codziennie pamiętajmy o nich w naszych modlitwach.

9.Jest jeszcze kilka wolnych miejsc na pielgrzymkę do Rzymu od 30 września do 8 października.

10. Są do odbioru zdjęcia grupowe i indywidualne dzieci I Komunijnych  po każdej Mszy św.

11. Wszystkim tym, którzy w bieżącym tygodniu obchodzą imieniny, urodziny, oraz wszelkie jubileusze i rocznice, składamy najserdeczniejsze życzenia: zdrowia, wielu łask Bożych oraz wszelkiej pomyślności. Wszystkim wyjeżdżającym na wakacje oraz przebywającym w Borach Tucholskich życzę, aby wakacje były miłym wypoczynkiem,  a zarazem czasem pełnym dobra i wzrostu duchowego - „Szczęść Boże”.

12. U ministrantów przed kościołem można nabyć czasopisma: Pielgrzym,  Mały Pielgrzym,  W rodzinie,  Radio Maryja,  Wzrastanie i List naszej Pani.

 • W najnowszym numerze dwutygodnika "Pielgrzym" przeczytać można, między innymi, artykuł ks. Piotra Lipkowskiego, zatytułowany 'Kwiatki dla Maryi'. Autor, wieloletni pielgrzym, opowiada o niezwykłym przeżyciu, jakim jest pielgrzymka na Jasną Górę.
 • Polecamy też gorąco tekst ks. Adama Rybickiego, zatytułowany „Od pokusy do świętości". Autor w szczery i odważny sposób pisze o tym, że ksiądz, podobnie jak każdy człowiek, nie jest wolny od wielu pokus, które prowadzą do grzechów, co z kolei doprowadza do cierpienia.
 • · Są też stałe pozycje gazety; felietony, najnowsze informacje z różnych dziedzin nauki, techniki i zdrowia. Przepisy kulinarne. Przypominamy też o konkursie, w którym nagrodą jest pielgrzymka do Fatimy. Wszystkie szczegóły znajdują się "Pielgrzymie", gorąco polecamy najnowszy numer.

ks. Wiesław Herold - proboszcz parafii

1. Zbliża się sierpień, miesiąc, który zapisał się w polskiej historii jako czas przełomowych wydarzeń – Cudu nad Wisłą, Powstania Warszawskiego, podpisania porozumień sierpniowych. Zachęcamy w tym czasie do modlitwy za Ojczyznę i zachowania trzeźwości.

2. W sierpniu łączymy się z Papieżem w modlitwie: Aby artyści naszych czasów poprzez dzieła swojego geniuszu pomagali wszystkim odkrywać piękno świata stworzonego.

3. Treścią dzisiejszej liturgii słowa Bożego jest szukanie skarby swojego życia. Wielu z nas w dzieciństwie marzyło o pracy archeologa. Pragnienie odnajdywania zakopanych skarbów popychało do szukania, szperania, rozkopywania w przeświadczeniu, że ziemia na pewno skrywa tajemnice. 
Życie człowieka jest tajemnicą. Przez całe lata poznajemy siebie, odkrywamy o sobie prawdę. Czasem boimy się tej prawdy, bo wydaje nam się ona straszna. Pierwsza jednak i najpiękniejsza prawda o mnie jest taka: Pan Bóg obdarował mnie życiem! To życie jest podobne do ziemi pełnej ukrytych skarbów. Najważniejszy mój skarb to nieśmiertelna dusza. Ona przypomina mi, że jestem przeznaczony do tego, aby żyć wiecznie. Kolejne dary otrzymałem w dzień mojego chrztu świętego. Wtedy zostałem oczyszczony z grzechu pierworodnego i powołany do tego, aby zostać uczniem Jezusa. Wówczas Pan Bóg wyposażył mnie we wszystko to, co jest potrzebne, aby zrozumieć i przyjąć, że Jezus jest moim Zbawicielem.
Te skarby często pozostają w nas ukryte, zapomniane. Nasze życie bywa egzystencją „powierzchniową” i znamy tylko to, co widzimy i dotykamy. Lecz przychodzi taki czas, że to nie wystarcza. Niezrozumiałe zdarzenia zmuszają nas do szukania czegoś innego. To zaproszenie, aby zajrzeć pod powierzchnię tego, co znałem dotychczas. Wtedy odkrywam skarby bezcenne. Odkrywam, że należę do Chrystusa. Do Jego królestwa, które nie przemija i nie jest skłócone. Jest wolnością. Dostrzegam tam też Boże Miłosierdzie, które sprawia, że Pan Bóg zawsze na mnie czeka. Zauważam moje talenty, które pomagają mi realizować powołanie. Tam odkrywam piękną prawdę o mym życiu.

4. W środę, 2 sierpnia, przypada odpust Porcjunkuli, związany z postacią św. Franciszka z Asyżu. Warunkiem jest stan łaski uświęcającej, nawiedzenie kościoła oraz odmówienie modlitwy Ojcze nasz… oraz Wierzę w Boga… .

5. W środę o godz. 18.00 zapraszam na nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

6. W tym tygodniu przypadają wspomnienia:

 • 31 VII – św. Ignacy z Loyoli
 • 1 VIII – św. Alfons Maria Liguori
 • 4 VIII – św. Jan Maria Vianney

7. W tygodniu przypadają dni eucharystyczne:
– pierwszy czwartek miesiąca (3 sierpnia) o godz. 18.00 Msza św.  i modlitwy o powołania kapłańskie i zakonne.
– pierwszy piątek miesiąca (4 sierpnia). Po Mszy św. o godz. 18.00 modlitwy przed wystawionym Najświętszym Sakramentem.
Spowiedź św. od godz. 17.30. Chorych i ludzi starszych z posługą sakramentalną odwiedzę w piątek w godzinach 10  do  14 tej.
– pierwsza sobota miesiąca (5 sierpnia). Msza św. o godz. 18.00 z modlitwą w intencji rodzin

8. W przyszłą niedzielę przypada święto Przemienienia Pańskiego.

9. W najbliższą sobotę zapraszam do udziału w akcji PROMIENIE MIŁOSIERDZIA  na ul. Sępoleńską przy Krzyzy o godz. 15.00. Modlić się będziemy koronką do Miłosierdzia Bożego w intencji Ojczyzny, nas samych i naszego środowiska o uwolnienie o zniewoleń i nałogów.

10. W Chojnicach, w drugi weekend września w hali Ośrodka Sportu i Rekreacji odbędą się rekolekcje, które poprowadzi  ks. Santiago Martin z Madrytu. Jest on założycielem międzynarodowej wspólnoty Franciszkanie Maryi, autorem około 20 książek, członkiem Papieskiej Rady ds. Rodziny. Jako dziennikarz towarzyszył Janowi Pawłowi II w większości pielgrzymek. Informacje o rekolekcjach i zapisach dostępne są pod numerami telefonu 723 531 931; 514 662 444 . Istnieje możliwość wcześniejszego zapisu.

11. Można odbierać zdjęcia z I Komunii św. (albumy i zamówienia indywidualne).

12. Wszystkim wyjeżdżającym na wakacyjne kolonie, obozy i urlopy, a także przebywającym do nas w Bory Tucholski życzę,  aby był to czas wypoczynku i rekreacji, a nade wszystko  osobistej  zadumy nad sobą.

13. Wszystkim tym, którzy w bieżącym tygodniu obchodzą imieniny, urodziny, oraz wszelkie jubileusze i rocznice, składamy najserdeczniejsze życzenia: zdrowia, wielu łask Bożych oraz wszelkiej pomyślności - „Szczęść Boże”.

ks. Wiesław Herold - proboszcz parafii

1. W lipcu łączymy się z Papieżem w modlitwie: Aby nasi bracia, którzy oddalili się od wiary, mogli również za sprawą naszej modlitwy i ewangelicznego świadectwa odkryć na nowo bliskość miłosiernego Pana i piękno życia chrześcijańskiego.

2. Na kanwie dzisiejszych czytań mszalnych zadajmy sobie pytanie: czy moja miłość dojrzewa ?
W swoich oczekiwaniach wobec ludzi Pan Bóg jest „długodystansowcem”. Patrzy w najdalszą przyszłość. Nie postępuje jak człowiek, który jest niewolnikiem słowa „natychmiast”, a czekanie traktuje jak katorgę.
Autora Księgi Mądrości zachwyca Boża długomyślność. Potężny i mądry Pan realizuje swe plany bez pośpiechu, pozwalając dojrzewać dobru i złu w świecie. Nie spieszy się z karaniem, lecz daje czas na nawrócenie. Traktuje człowieka z wielką łagodnością (I czytanie). Czasami bierzemy to za obojętność lub słabość Boga, ale tak nie jest. Cierpliwość Pana służy wyłącznie przemianie naszego serca. Co więcej: Bóg nie tylko oczekuje, że będziemy miłować innych, ale pomaga nam wyzwalać się ze słabości. Posyła swego Ducha, by wspierał wewnętrzną przemianę i prowadził nas do komunii ze Stwórcą (II czytanie). Uczy modlitwy, która buduje trwałą więź i sprawia, że dojrzewamy w miłości.
Dzisiejsza Ewangelia niesie nadzieję, chociaż zawiera poważne ostrzeżenie przed lekkomyślnym rozrastaniem się chwastów. Sąd nadejdzie, a wraz z nim kres nieprawości. Chwasty, które zdają się przytłumiać łany pszeniczne, nie zawłaszczą całego pola. Bóg pozwala, by w świecie, w nas samych rosło jedno i drugie, ale przyjdą żniwa. Chwasty i pszenicę czeka odmienny los.
Rośnijmy zatem, dzięki cierpliwości Boga, aż do czasu, który On określi, starając się wypleniać zło z własnego serca i zabiegając o pszenicę. Niech żaden rozwój chwastów nie osłabia w nas ducha: Bóg jest cierpliwy i miłosierny. On jest spichlerzem dla pszenicy i ogniem dla chwastów.

3. Dzisiaj – z racji święta św. Krzysztofa i Jakuba - ogarniamy modlitwą kierowców, przewodników, podróżujących i pielgrzymów. Błogosławieństwo kierowców i ich pojazdów po każdej Mszy św. przed kościołem.

4. W najbliższy wtorek, 25 lipca, obchodzimy święto św. Jakuba Apostoła. Parafia św. Jakuba Ap. obchodzić będzie swój odpust parafialny. Suma odpustowa zostanie odprawiona o godz. 17.00. Z tej racji w naszym kościele Msza św. rano o godz. 9.00.  Również w czwartek i piątek Msza św. rano o godz. 9.00.

5. W środę, 26 lipca, w liturgii wspominamy św. Joachima i św. Annę, rodziców Najświętszej Maryi Panny. Pamiętajmy w tym dniu o  naszych rodzicach i dziadkach – tych żyjących i tych,  którzy odeszli  do wieczności.

6. W środę zapraszam również na Nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy o godz. 18.00.

7. W tym tygodniu przypadają wspomnienia:

 • 24 VIIśw. Kinga (1234-1292), córka króla węgierskiego Beli IV, żona polskiego księcia Władysława Wstydliwego,
 • 26 VIIśw. Joachim i św. Anna, rodzice Najświętszej Maryi Panny 29 VIIśw. Marta, siostra Łazarza i Marii,
 • 29 VIIśw. Marta, siostra Łazarza i Marii.

8. Dzisiaj, ok. godz. 19.00, zaraz po wieczornej Mszy św. w plebanii przy parafii Bożego Ciała odbędzie się spotkanie dla uczestników Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę. Zachęcam młodzież i dorosłych do przeżycia takich rekolekcji w drodze.

9. W Chojnicach, w drugi weekend września w hali Ośrodka Sportu i Rekreacji odbędą się rekolekcje, które poprowadzi  ks. Santiago Martin z Madrytu. Jest on założycielem międzynarodowej wspólnoty Franciszkanie Maryi, autorem około 20 książek, członkiem Papieskiej Rady ds. Rodziny. Jako dziennikarz towarzyszył Janowi Pawłowi II w większości pielgrzymek. Informacje o rekolekcjach i zapisach dostępne są pod numerami telefonu 723 531 931; 514 662 444 . Istnieje możliwość wcześniejszego zapisu.

10. Wszystkim wyjeżdżającym na wakacyjne kolonie, obozy i urlopy, a także przebywającym do nas w Bory Tucholski życzę,  aby był to czas wypoczynku i rekreacji, a nade wszystko  osobistej  zadumy nad sobą

11. Wszystkim tym, którzy w bieżącym tygodniu obchodzą imieniny, urodziny, oraz wszelkie jubileusze i rocznice, składamy najserdeczniejsze życzenia: zdrowia, wielu łask Bożych oraz wszelkiej pomyślności - „Szczęść Boże”.

ks. Wiesław Herold - proboszcz parafii

Więcej artykułów…