1. W lipcu łączymy się z Papieżem w modlitwie: Aby nasi bracia, którzy oddalili się od wiary, mogli również za sprawą naszej modlitwy i ewangelicznego świadectwa odkryć na nowo bliskość miłosiernego Pana i piękno życia chrześcijańskiego.

2. Na kanwie dzisiejszych czytań mszalnych zadajmy sobie pytanie: czy moja miłość dojrzewa ?
W swoich oczekiwaniach wobec ludzi Pan Bóg jest „długodystansowcem”. Patrzy w najdalszą przyszłość. Nie postępuje jak człowiek, który jest niewolnikiem słowa „natychmiast”, a czekanie traktuje jak katorgę.
Autora Księgi Mądrości zachwyca Boża długomyślność. Potężny i mądry Pan realizuje swe plany bez pośpiechu, pozwalając dojrzewać dobru i złu w świecie. Nie spieszy się z karaniem, lecz daje czas na nawrócenie. Traktuje człowieka z wielką łagodnością (I czytanie). Czasami bierzemy to za obojętność lub słabość Boga, ale tak nie jest. Cierpliwość Pana służy wyłącznie przemianie naszego serca. Co więcej: Bóg nie tylko oczekuje, że będziemy miłować innych, ale pomaga nam wyzwalać się ze słabości. Posyła swego Ducha, by wspierał wewnętrzną przemianę i prowadził nas do komunii ze Stwórcą (II czytanie). Uczy modlitwy, która buduje trwałą więź i sprawia, że dojrzewamy w miłości.
Dzisiejsza Ewangelia niesie nadzieję, chociaż zawiera poważne ostrzeżenie przed lekkomyślnym rozrastaniem się chwastów. Sąd nadejdzie, a wraz z nim kres nieprawości. Chwasty, które zdają się przytłumiać łany pszeniczne, nie zawłaszczą całego pola. Bóg pozwala, by w świecie, w nas samych rosło jedno i drugie, ale przyjdą żniwa. Chwasty i pszenicę czeka odmienny los.
Rośnijmy zatem, dzięki cierpliwości Boga, aż do czasu, który On określi, starając się wypleniać zło z własnego serca i zabiegając o pszenicę. Niech żaden rozwój chwastów nie osłabia w nas ducha: Bóg jest cierpliwy i miłosierny. On jest spichlerzem dla pszenicy i ogniem dla chwastów.

3. Dzisiaj – z racji święta św. Krzysztofa i Jakuba - ogarniamy modlitwą kierowców, przewodników, podróżujących i pielgrzymów. Błogosławieństwo kierowców i ich pojazdów po każdej Mszy św. przed kościołem.

4. W najbliższy wtorek, 25 lipca, obchodzimy święto św. Jakuba Apostoła. Parafia św. Jakuba Ap. obchodzić będzie swój odpust parafialny. Suma odpustowa zostanie odprawiona o godz. 17.00. Z tej racji w naszym kościele Msza św. rano o godz. 9.00.  Również w czwartek i piątek Msza św. rano o godz. 9.00.

5. W środę, 26 lipca, w liturgii wspominamy św. Joachima i św. Annę, rodziców Najświętszej Maryi Panny. Pamiętajmy w tym dniu o  naszych rodzicach i dziadkach – tych żyjących i tych,  którzy odeszli  do wieczności.

6. W środę zapraszam również na Nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy o godz. 18.00.

7. W tym tygodniu przypadają wspomnienia:

 • 24 VIIśw. Kinga (1234-1292), córka króla węgierskiego Beli IV, żona polskiego księcia Władysława Wstydliwego,
 • 26 VIIśw. Joachim i św. Anna, rodzice Najświętszej Maryi Panny 29 VIIśw. Marta, siostra Łazarza i Marii,
 • 29 VIIśw. Marta, siostra Łazarza i Marii.

8. Dzisiaj, ok. godz. 19.00, zaraz po wieczornej Mszy św. w plebanii przy parafii Bożego Ciała odbędzie się spotkanie dla uczestników Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę. Zachęcam młodzież i dorosłych do przeżycia takich rekolekcji w drodze.

9. W Chojnicach, w drugi weekend września w hali Ośrodka Sportu i Rekreacji odbędą się rekolekcje, które poprowadzi  ks. Santiago Martin z Madrytu. Jest on założycielem międzynarodowej wspólnoty Franciszkanie Maryi, autorem około 20 książek, członkiem Papieskiej Rady ds. Rodziny. Jako dziennikarz towarzyszył Janowi Pawłowi II w większości pielgrzymek. Informacje o rekolekcjach i zapisach dostępne są pod numerami telefonu 723 531 931; 514 662 444 . Istnieje możliwość wcześniejszego zapisu.

10. Wszystkim wyjeżdżającym na wakacyjne kolonie, obozy i urlopy, a także przebywającym do nas w Bory Tucholski życzę,  aby był to czas wypoczynku i rekreacji, a nade wszystko  osobistej  zadumy nad sobą

11. Wszystkim tym, którzy w bieżącym tygodniu obchodzą imieniny, urodziny, oraz wszelkie jubileusze i rocznice, składamy najserdeczniejsze życzenia: zdrowia, wielu łask Bożych oraz wszelkiej pomyślności - „Szczęść Boże”.

ks. Wiesław Herold - proboszcz parafii

1. W lipcu łączymy się z Papieżem w modlitwie: Aby nasi bracia, którzy oddalili się od wiary, mogli również za sprawą naszej modlitwy i ewangelicznego świadectwa odkryć na nowo bliskość miłosiernego Pana i piękno życia chrześcijańskiego.

2. Serdecznie dziękuję za wspólną modlitwę do miłosierdzia Bożego o szczęśliwa budowę kościoła. Dziękuję też za kolektę na budowę -  zebraliśmy 3 322 zł.

3. W środę zapraszam na Nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy o godz. 18.00.

4. W czwartek, 20 lipca zgodnie z dekretem Księdza Biskupa Diecezjalnego z dnia 3 sierpnia 2010 r., w Tucholi obchodzimy uroczystość św. Małgorzaty z Antiochii Pizydyjskiej - Patronki naszego miasta. Uroczysta Msza św. w intencji naszego miasta i mieszkańców zostanie odprawiona o godz. 17.00 w kościele sw. Bartłomieja. Około 18:00 Manifestacja przy pomniku patronki Tucholi św. Małgorzaty z aktem święcenia „Chleba św. Małgorzaty”.

5. W sobotę w liturgii obchodzić będziemy święto św. Marii Magdaleny.

6. Zapraszam do udziału w Pieszej Pielgrzymce na Jasną Górę, która odbędzie się w dniach 31 lipca – 13 sierpnia. Pielgrzymka jest wyjątkową okazją do spotkania z Bogiem w pięknie przyrody i wspólnej modlitwie. Jednocześnie jest niezwykłą okazją do poznania wspaniałych ludzi i zawierania długoletnich przyjaźni. Spotkania informacyjno-organizacyjne odbywają się w każdą niedzielę lipca, w Chojnicach w salce przy Bazylice o godz. 14.45. Spotkanie przed pielgrzymkowe odbędzie się także w Tucholi 23 lipca w plebanii przy kościele Bożego Ciała o godz. 19.00. Szczegółowe informacje na plakacie. Serdecznie zapraszamy do wspólnego pielgrzymowania!

7. W przyszłą niedzielę (23 lipca) ogarniemy modlitwą kierowców, przewodników, podróżujących i pielgrzymów. MIVA Polska zachęca kierowców i właścicieli pojazdów do złożenia ofiary – jeśli to możliwe, w wysokości jednego grosza za każdy przejechany kilometr – na zakup środków transportu dla misjonarzy.
Błogosławieństwo kierowców i ich pojazdów po każdej Mszy św. przed kościołem.

8. U ministrantów przed kościołem można nabyć „Pielgrzyma”, „Małego Pielgrzyma”, „List naszej Pani”, „W rodzinie” oraz inne czasopisma o tematyce misyjnej i młodzieżowej.

 • W najnowszym numerze dwutygodnika "Pielgrzyma" przeczytać można, między innymi, poruszającą rozmowę zatytułowaną "Przywrócić godność w Aleppo". Franciszkanin O.Ibrahim Alsabagh, proboszcz z syryjskiego Aleppo, mówi o dramacie zniszczonego miasta i nadziei, która nigdy nie umiera.
 • "Operacja antypolska 1937" - to tekst Adama Hlebowicza, w którym autor odkrywa mało znane dotąd karty historii i pisze zbrodni XX wieku, jaką była antypolska operacja przeprowadzona przez NKWD w 1937 roku. Z rąk Sowietów zginęły wtedy tysiące Polaków.
 • Polecamy też bardzo wakacyjny tekst o podróżach zatytułowany: "To jak jest z ta pasją". Autor - Stefan Czerniecki, podróżnik który objechał cały świat, opowiada skąd wzięło się jego hobby, jednocześnie sposób na życie.
 • · Oczywiście w "Pielgrzymie" są tez stałe punkty: felietony, w tym kulinarne, ciekawostki techniczne i medyczne oraz nieodłączna krzyżówka. Przypominamy też o konkursie, w którym do wygrania jest pielgrzymka do Fatimy. Szczegóły w gazecie.

9. Wszystkim wyjeżdżającym na wakacyjne kolonie, obozy i urlopy, a także przebywającym do nas w Bory Tucholski życzę,  aby był to czas wypoczynku i rekreacji, a nade wszystko  osobistej  zadumy nad sobą

10. Wszystkim tym, którzy w bieżącym tygodniu obchodzą imieniny, urodziny, oraz wszelkie jubileusze i rocznice, składamy najserdeczniejsze życzenia: zdrowia, wielu łask Bożych oraz wszelkiej pomyślności - „Szczęść Boże”.

ks. Wiesław Herold - proboszcz parafii

1. W lipcu łączymy się z Papieżem w modlitwie: Aby nasi bracia, którzy oddalili się od wiary, mogli również za sprawą naszej modlitwy i ewangelicznego świadectwa odkryć na nowo bliskość miłosiernego Pana i piękno życia chrześcijańskiego.

2. Każdego roku w 2 niedzielę lipca odbywa się Koncert Laureatów Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Religijnej w amfiteatrze leśnym w Rudzkim Moście. Również i w tym roku zapraszam dzisiaj na godz. 16.00 do amfiteatru. Godzinę wcześniej o 15.00 zostanie odprawiona Msza św. z podziękowaniem z tegoroczny festiwal w intencji wszystkich uczestników oraz w intencji zmarłego Zbigniewa Wodeckiego – wybitnego kompozytora i piosenkarza,  który w sposób szczególny był nam bliski, któremu zawdzięczamy piękny hymn naszego Festiwalu,  który został skomponowany w XV rocznicę Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Religijnej. Zapraszam jeszcze raz wszystkich na tę Mszę św. To wszystko co możemy zrobić dla Niego jako wyraz naszej ludzkiej wdzięczności.

3. Dzisiaj druga niedziela  miesiąca, w którą  modlimy się  do miłosierdzia Bożego za przyczyną św. Faustyny Kowalskiej w intencji szczęśliwej budowy kościoła oraz w intencji wszystkich ofiarodawców. Dziękuję serdecznie za dzisiejszą kolektę na budowę kościoła,  jak również wszelkie ofiary składane w ostatnim tygodniu miesiąca, ofiary indywidualnie składane w biurze parafialnym oraz przelewane na nasze konto parafialne.

4. W czwartek, 13 lipca, przypada  kolejny dzień fatimski. Serdecznie wszystkich, którzy mogą o godz. 18.00  na Mszę św. z nowenną do M. B. Nieustającej Pomocy połączoną z nabożeństwem i procesją fatimską ze świecami dookoła kościoła.

5. W tym tygodniu przypadają wspomnienia: we wtorek – Św. Benedykta – patrona Europy; w środę – Św. Brunona; w czwartek – Świętych Andrzeja Świerada i Benedykta; w sobotę – Św. Bonawentury.

6. W środę zapraszam na Nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy o godz. 18.00.

7. W przyszłą niedziela, 16 lipca, przypada wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z góry Karmel,  a zarazem odpust w parafii Bożego Ciała. Suma odpustowa zostanie odprawiona o godz. 12.00.

8. U ministrantów przed kościołem można nabyć „Pielgrzyma”, „Małego Pielgrzyma”, „List naszej Pani”, „W rodzinie” oraz inne czasopisma o tematyce misyjnej i młodzieżowej.

 • W najnowszym numerze dwutygodnika "Pielgrzyma" przeczytać można, między innymi, poruszającą rozmowę zatytułowaną "Przywrócić godność w Aleppo". Franciszkanin O.Ibrahim Alsabagh, proboszcz z syryjskiego Aleppo, mówi o dramacie zniszczonego miasta i nadziei, która nigdy nie umiera.
 • "Operacja antypolska 1937" - to tekst Adama Hlebowicza, w którym autor odkrywa mało znane dotąd karty historii i pisze zbrodni XX wieku, jaką była antypolska operacja przeprowadzona przez NKWD w 1937 roku. Z rąk Sowietów zginęły wtedy tysiące Polaków.
 • Polecamy też bardzo wakacyjny tekst o podróżach zatytułowany: "To jak jest z ta pasją". Autor - Stefan Czerniecki, podróżnik który objechał cały świat, opowiada skąd wzięło się jego hobby, jednocześnie sposób na życie.
 • · Oczywiście w "Pielgrzymie" są tez stałe punkty: felietony, w tym kulinarne, ciekawostki techniczne i medyczne oraz nieodłączna krzyżówka. Przypominamy też o konkursie, w którym do wygrania jest pielgrzymka do Fatimy. Szczegóły w gazecie.

9. Wszystkim wyjeżdżającym na wakacyjne kolonie, obozy i urlopy, a także przebywającym do nas w Bory Tucholski życzę,  aby był to czas wypoczynku i rekreacji, a nade wszystko  osobistej  zadumy nad sobą.

10. Wszystkim tym, którzy w bieżącym tygodniu obchodzą imieniny, urodziny, oraz wszelkie jubileusze i rocznice, składamy najserdeczniejsze życzenia: zdrowia, wielu łask Bożych oraz wszelkiej pomyślności - „Szczęść Boże”.

ks. Wiesław Herold - proboszcz parafii

1. Parafia nasza obchodzi dzisiaj doroczną uroczystość odpustową ku czci Opatrzności Bożej.  Dziękuję ks. dziekanowi Grzegorzowi proboszczowi parafii św. Bartłomieja -  za odprawienie uroczystej Mszy św. odpustowej oraz budujące na duchu słowo Boże. Dziękuję kapłanom naszego dekanatu tucholskiego, księżom gościom księżom seniorom.  Dziękuję za przygotowanie oprawy liturgicznej p. Marzenie z naszą scholą Aniołkami, p. katechetce Justynie oraz służbie liturgicznej. Dziękuję wam wszystkim,  którzy przybyliście do naszej świątyni, aby dziękować Opatrzności Bożej za całoroczną opiekę i prosić o dalsze potrzebne łaski na każdy dzień. Dziękuję  całej naszej rodzinie parafialnej oraz  przybyłym gościom i wczasowiczom wypoczywającym w Borach Tucholskich.

2. Rozpoczął się nowy miesiąc lipiec, w którym łączymy się z Papieżem w modlitwie: Aby nasi bracia, którzy oddalili się od wiary, mogli również za sprawą naszej modlitwy i ewangelicznego świadectwa odkryć na nowo bliskość miłosiernego Pana i piękno życia chrześcijańskiego.

3. W poniedziałek, 3 lipca, przypada święto św. Tomasza Apostoła. Mimo przysłowiowej niewiary jest On autorem najpiękniejszego chyba wyznania wiary: „Pan mój i Bóg mój”. Przez jego wstawiennictwo prośmy o umocnienie i pogłębienie naszej wiary. Zapraszam na Mszę św, wieczorną o godz. 18.00.

4. We wtorek Msza św. będzie rano o godz. 9.00.

5. W środę zapraszam na Nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy o godz. 18,oo.

6. W czwartek, 6 lipca, w liturgiczne wspomnienie bł. Marii Teresy Ledóchowskiej, przypada święto patronalne Apostolstwa Chorych.

7. W tygodniu przypadają dni eucharystyczne:

 • w czwartek zapraszam do modlitwy w intencji powołań kapłańskich, zakonnych i misyjnych.
 • w piątek do modlitwy wynagradzającej za grzechy nasze i całego świata za przyczyną Serca Jezusowego . Tego dnia okazja do spowiedzi św. pół godziny przed Msza św.

8. Również w piątek odwiedzę chorych z posługą sakramentalna od godz. 10.00.

9. Każdego roku w 2 niedzielę lipca odbywa się Koncert Laureatów Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Religijnej w amfiteatrze leśnym w Rudzkim Moście. Również i w tym roku zapraszam za tydzień, tj. 9 lipca na godz. 16.00 do amfiteatru. Godzinę wcześniej o 15.00 zostanie odprawiona Msza św. z podziękowaniem z tegoroczny festiwal w intencji wszystkich uczestników oraz w intencji zmarłego Zbigniewa Wodeckiego – wybitnego kompozytora i piosenkarza,  który w sposób szczególny był nam bliski, któremu zawdzięczamy piękny hymn naszego Festiwalu,  który został skomponowany w XV rocznicę Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Religijnej. Zapraszam jeszcze raz wszystkich na tę Mszę św. To wszystko co możemy zrobić dla Niego jako wyraz naszej ludzkiej wdzięczności.

10. Również za tydzień, jak w każdą drugą niedzielę  miesiąca, zapraszam do modlitwy do miłosierdzia Bożego za przyczyną św. Faustyny Kowalskiej o wytrwałość w budowie kościoła, byśmy doczekali szczęśliwego dnia jego konsekracji oraz w intencji wszystkich  ofiarodawców i darczyńców. Kolekta z tego dnia przeznaczona jest inwestycje związane z budową kościoła.

11. Są jeszcze wolne miejsca na pielgrzymkę do Rzymu od 30 września do 8 października.

12. Zapraszam do udziału w Pieszej Pielgrzymce z Chojnic na Jasną Górę w dniach 31 lipca -13 sierpnia. Spotkania dla zainteresowanych w Tucholi będzie 2 i 23 lipca o godz. 19.00 w plebanii przy parafii Bożego Ciała. Ponadto spotkania odbywają się w każdą niedzielę lipca w Chojnicachw salce parafialnej przy Bazylice o godz. 14.45. Informacje udziela także przewodnik grupy, numer tel. dostępny jest na plakatach.”

13. Wyższe Seminarium Duchowne w Pelplinie rozpoczęło rekrutację  na rok akademicki 2017/2018. Trwa rekrutacja na rok akademicki 2017/2018. Kandydaci, w tym również tegoroczni maturzyści, proszeni są o zgłoszenie się do 8 lipca 2017 r. na rozmowę kwalifikacyjną (umówioną wcześniej telefonicznie – tel. 58 536 16 64) oraz o złożenie w rektoracie WSD odpowiednich dokumentów. Kandydaci, w tym również tegoroczni maturzyści, proszeni są o zgłoszenie się do 8 lipca 2017 r. (szczegóły na plakacie w gablocie).

14. Są do odbioru zdjęcia grupowe i indywidualne dzieci I Komunijnych  po każdej Mszy św.

15. U ministrantów przed kościołem można nabyć czasopisma: Pielgrzym,  Mały Pielgrzym,  W rodzinie,  Radio Maryja,  Wzrastanie i List naszej Pani.

16. Wszystkim tym, którzy w bieżącym tygodniu obchodzą imieniny, urodziny, oraz wszelkie jubileusze i rocznice, składamy najserdeczniejsze życzenia: zdrowia, wielu łask Bożych oraz wszelkiej pomyślności. Wszystkim wyjeżdżającym na wakacje oraz przebywającym w Borach Tucholskich życzę, aby wakacje były miłym wypoczynkiem,  a zarazem czasem pełnym dobra i wzrostu duchowego - „Szczęść Boże”.

ks. Wiesław Herold - proboszcz parafii

1. W czerwcu łączymy się z Papieżem w modlitwie: Aby odpowiedzialni za narody zdecydowanie dokładali starań, by położyć kres handlowi bronią, który jest przyczyną wielu niewinnych ofiar.

2. Serdecznie dziękuję za modlitwę w intencji budowy naszego kościoła w minioną niedzielę oraz za kolektę inwestycyjna, która wyniosła 3 553 zł.

3. W miesiącu czerwcu zapraszamy do uczestnictwa w nabożeństwach czerwcowych ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa,  które są odprawiane do czwartku o godz. 18.oo

4. Dla wielu naszych parafian, zwłaszcza dzieci i młodzieży, rozpoczął się czas wakacji. Starajmy się mądrze zaplanować i wykorzystać ten czas, niech nie będzie on pozbawiony obecności Boga w niedzielę i święta na Mszy św.

5. W tym tygodniu nowennę odmówimy wyjątkowo we wtorek o godz. 18.00 z uwagi na liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy.

6. W czwartek (29 czerwca) przypada Uroczystość Apostołów Piotra i Pawła. Msza św. o godz. 18.00.  Podczas Mszy św. będzie kolekta na rzecz Stolicy Apostolskiej.

7. W tygodniu przypada pierwsza sobota miesiąca. Zapraszam do modlitwy za przyczyną serca Niepokalanej w intencji rodzin naszej parafii,  a nade wszystko  za te rodziny,  które potrzebują  szczególnego wsparcia i pocieszenia.

8. Również w sobotę serdecznie zapraszam do udziału w comiesięcznej akcji PROMIENIE MIŁOSIERDZIA. Tym razem spotykamy na plaży, nad Głęboczkiem, 1 lipca, o godz. 15.00. Modlić się będziemy Koronką do Miłosierdzia Bożego o dobre i bezpieczne przeżycie wakacji.

9. Już za tydzień,   w pierwszą niedzielę lipca,  2 lipca,  parafia nasza obchodzić będzie doroczną uroczystość odpustową ku czci Opatrzności Bożej. Msza święta odpustowa  będzie o  godzinie  11,3o,  której będzie przewodniczył ks. dziekan Grzegorz Kielas – proboszcz parafii św. Bartłomieja. Serdecznie zapraszam naszą scholę  parafialną, dzieci komunije oraz dzieci sypiące kwiatki. Zapraszam wszystkich parafian i gości przebywających na wakacjach. Z racji sumy odpustowej o godz. 11,30 nie będzie mszy św. o godz. 10,00. Dla tych co nie mogą być na mszy odpustowej będzie msza św. recytowana rano o godz. 8,oo.

10. Na ostatnie dni przed naszą uroczystością odpustową zapraszam wszystkich, którym czas pozwoli,  na duchowe przygotowanie się przez udział w nowennie do Opatrzności Bożej.

11. Są jeszcze wolne miejsca na pielgrzymkę do Rzymu od 30 września do 8 października.

12. Zapraszam do udziału w Pieszej Pielgrzymce z Chojnic na Jasną Górę w dniach 31 lipca -13 sierpnia. Spotkania dla zainteresowanych w Tucholi będzie 2 i 23 lipca o godz. 19.00 w plebanii przy parafii Bożego Ciała. Ponadto spotkania odbywają się w każdą niedzielę lipca w Chojnicach w salce parafialnej przy Bazylice o godz. 14.45. Informacje udziela także przewodnik grupy, numer tel. dostępny jest na plakatach.”

13. Wyższe Seminarium Duchowne w Pelplinie rozpoczęło rekrutację  na rok akademicki 2017/2018. Kandydaci, w tym również tegoroczni maturzyści, proszeni są o zgłoszenie się do 8 lipca 2017 r. (szczegóły na plakacie w gablocie).

14.Przed kościołem u ministrantów można nabyć „Pielgrzyma”, dla dzieci „Małego Pielgrzyma”,  dwutygodnik  „W rodzinie”, „List naszej Pani”, „Wzrastanie”, „Misjonarza”  oraz  inne czasopisma o tematyce misyjnej i młodzieżowej.

15. Wszystkim tym, którzy w bieżącym tygodniu obchodzą imieniny, urodziny, oraz wszelkie jubileusze i rocznice, składamy najserdeczniejsze życzenia: zdrowia, wielu łask Bożych oraz wszelkiej pomyślności. Wszystkim wyjeżdżającym życzę, aby wakacje były miłym wypoczynkiem,  a zarazem czasem pełnym dobra i wzrostu duchowego - „Szczęść Boże”.

ks. Wiesław Herold - proboszcz parafii

 

1. W czerwcu łączymy się z Papieżem w modlitwie: Aby odpowiedzialni za narody zdecydowanie dokładali starań, by położyć kres handlowi bronią, który jest przyczyną wielu niewinnych ofiar.

2. Wszystkim tym, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do uświetnienia procesji eucharystycznej w UROCZYSTOŚĆ BOŻEGO CIAŁA składam serdeczne Bóg zapłać.  Dziękuję przede wszystkim rodzinom, które przygotowały  ołtarze, dziewczynkom sypiącym kwiatki i  dzieciom komunijnym z tego roku i lat minionych. Dziękuję niosącym chorągwie i baldachim. Dziękuję p. katechetce, p. organiście i ministrantom oraz za nagłośnienie. Dziękuję za przyozdobienie domów na trasie procesji oraz wszystkim gościom i parafianom za liczny udział w procesji Bożego Ciała. 

3. Trwa Oktawa Bożego Ciała. Do piątku włącznie, odbywać się będą procesje eucharystyczne wokół kościoła w łączności ze Mszą św. wieczorną o godz. 18.00.

4. W dzisiejszą  niedzielę składam  serdeczne  Bóg zapłać za modlitwę do miłosierdzia Bożego za przyczyną św. Faustyny w intencji szczęśliwej budowy kościoła oraz w intencji wszystkich ofiarodawców. Również z serca dziękuję za dzisiejszą ofiarę oraz za wszelkie ofiary indywidualne składane w ostatnim tygodniu miesiąca, w biurze i na konto parafialne.

5. Dzisiaj zapraszam wszystkie dzieci, które były przyjęte do I Komunii św. oraz ich rodziny i wszystkich chętnych na tradycyjną pielgrzymkę rowerową do Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Bysławku. Wyjazd sprzed kościoła o godz. 15.00.

6. Już dzisiaj zapraszam na nasz ODPUST Parafialny 2 lipca o godz. 11,30.

7. W czwartek (22 czerwca) na zakończenie Oktawy Bożego Ciała obrzęd błogosławieństwa wianków  z ziół i kwiatów.

8. W piątek, 23 czerwca, obchodzimy Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa. Z racji uroczystości w piątek nie ma postu.

9. W piątek na zakończenie roku szkolnego i katechetycznego Msza św. o godz. 8.00, na którą. zapraszamy dzieci, młodzież, nauczycieli oraz rodziców dzieci i młodzieży naszej szkoły. Drodzy rodzice, rozpoczynają się wakacje, zadbajcie, aby wasze dzieci uczestniczyły w niedzielnych Mszach św.

10. W piątek przypada  Dzień Ojca. Pamiętajmy o Ojcach żyjących i o tych, którzy już odeszli do wieczności. Nabożeństwo czerwcowe ofiarujemy w intencji ojców.

11. W sobotę przypada Uroczystość Narodzenia św. Jana Chrzciciela.

12. Również sobotę, 24 czerwca, o godz. 12.30 odprawiona zostanie Msza św. w parafii Bożego Ciała  z okazji 80-lecia Liceum Ogólnokształcącego w Tucholi.

13. Zapraszam chętnych chłopców, którzy chcieliby zostać ministrantami i służyć przy Ołtarzu. Można zapisywać się po każdej Mszy św. Również dziewczynki i chłopców, którzy chcieliby śpiewać zapraszam także po każdej Mszy św.  lub w soboty o godz. 13.00 u p. Marzeny prowadzącej naszą scholę. Już dzisiaj zapraszam scholę ANIOŁKI i te dziewczynki i chłopców, którzy pragną zapisać się do  Aniołków na spotkanie w najbliższy czwartek po Mszy św. wieczornej.

14. Zapraszamy do udziału w Pieszej Pielgrzymce z Chojnic na Jasną Górę w dniach 31 lipca  do 13 sierpnia. W związku z tym, że nie każdy ma tak dużo czasu wolnego informujemy, że można do pielgrzymki dołączać w czasie jej trwania. Spotkania dla zainteresowanych w Tucholi będzie 2 i 23 lipca o godz. 19.00 w plebanii przy parafii Bożego Ciała. Ponadto spotkania odbywają się w każdą niedzielę lipca w Chojnicach w salce parafialnej przy Bazylice o godz. 14.45. Informacje udziela także przewodnik grupy, numer tel. dostępny jest na plakatach.

15. Zapraszam do obejrzenia wystawy – dokumentu o Sł. Bożym ks. Konstantynie Krefcie, którą można zobaczyć w kościele Bożego Ciała.

16. Wyższe Seminarium Duchowne w Pelplinie rozpoczęło rekrutację  na rok akademicki 2017/2018. Kandydaci, w tym również tegoroczni maturzyści, proszeni są o zgłoszenie się do 8 lipca 2017 r. (szczegóły na plakacie w gablocie).

17. Przed kościołem u ministrantów można nabyć nowy numer „Pielgrzyma” i wznowiony miesięcznik „W rodzinie” oraz  inne czasopisma religijne o tematyce misyjnej i młodzieżowej.

18. Wszystkim tym, którzy w bieżącym tygodniu obchodzą imieniny, urodziny, oraz wszelkie jubileusze i rocznice składam najserdeczniejsze życzenia: zdrowia, wielu łask Bożych oraz wszelkiej pomyślności - „Szczęść Boże”.

ks. Wiesław Herold - proboszcz parafii

1. Dzisiaj przypada Uroczystość Trójcy Najświętszej.
O godz. 10.00 dzieci z naszej parafii przystąpią po raz pierwszy do Stołu Pańskiego.  Wyjątkowo w tym roku nabożeństwo misyjne z wręczeniem obrazków pamiątkowych i chlebków misyjnych będzie jutro, tj. w poniedziałek o godz. 16.00. W ciągu tygodnia – zwanym białym tygodniem -  dzieci w strojach komunijnych uczestniczyć będą we Mszy św. i nabożeństwie czerwcowym o godz. 18.00 w naszym kościółku. Do udziału w nabożeństwach zapraszam wszystkie dzieci Komunijne z tego roku i zeszłego z rodzicami. Wyjątkowo w Boże Ciało zapraszam wszystkie dzieci na procesję podczas Mszy św. o godz. 10,oo.

2. Pielgrzymka rowerowa do sanktuarium Maryjnego w Bysławiu dzieci komunijnych oraz  wszystkich chętnych  odbędzie się w przyszłą niedzielę, tj. 18 czerwca. Wyjazd sprzed kościoła w Rudzkim Moście o godz. 15,oo.

3. We wtorek 13 czerwca, o godz. 18.00 zapraszam na nabożeństwo Fatimskie połączone z procesją światła dokoła kościoła (proszę o przyniesienie świec).

4. W środę o godz. 18.00 zapraszam na nowennę do M. B. N. Pomocy.

5.W czwartek, 15 czerwca, przypada Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa – Boże Ciało. Porządek Mszy św. w tym dniu jak w niedzieleMsze św. w naszym kościele będą o godz. 8,oo  oraz  uroczysta suma parafialna o godz.  10,oo .(Nie będzie zatem  Mszy św. dla dzieci o godz. 11, 30). W uroczystej procesji eucharystycznej przejdziemy ulicami naszego osiedla (proszę o przyozdobienie naszych posesji w przymioty religijne). Niech Chrystus ukryty pod postacią chleba w białej hostii błogosławi naszej Ojczyźnie i darzy ją pokojem. Udział w tej procesji niech będzie dla nas publicznym wyznaniem wiary. Procesja przejdzie następującą trasą: rozpocznie    się wyjściem z kościoła do ul. J. Pruszcza (posesja pp. Klaisa i Jeneralskich) i  dalej  do  Al. 700 lecia (posesja p. Lorbieckich),  gdzie  będzie  druga stacja. Następnie  przejście do ul. Sambora,  którą przejdziemy do  trzeciej stacji  przy posesji p. Kozik. Ostatni odcinek procesji to przejście ul. Żwirową  do ul. Jana Pawła II,  gdzie będzie  czwarta stacja procesji Bożego Ciała przy posesji p. Berendt, od której  wrócimy  do Kościoła, gdzie odśpiewamy  Te  Deum  (Ciebie  Boga  wysławiamy). W kościele  nastąpi  zakończenie  z  błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem.

6. Przez oktawę Bożego Ciała Msze św. wieczorne połączone z nabożeństwem czerwcowym i procesją wokół kościoła o godz. 18.00 oraz w niedzielę po Mszy św. o godz. 10.00.

7. Dziewczynki do sypania kwiatów na Boże Ciało zapraszamy w poniedziałek o godz. 16,45 na plac przed kościołem .

8. Wyższe Seminarium Duchowne w Pelplinie rozpoczęło rekrutację  na rok akademicki 2017/2018. Kandydaci, w tym również tegoroczni maturzyści, proszeni są o zgłoszenie się do 8 lipca 2017 r. na rozmowę kwalifikacyjną (umówioną wcześniej telefonicznie – tel. 58 536 16 64) oraz o złożenie w rektoracie WSD odpowiednich dokumentów (szczegóły na plakacie w gablocie).

9. Od 15 do 17 czerwca w Pelplinie odbędzie się spotkanie młodzieży pod nazwą „Przystań! V Warsztaty dla duszy”.
W sobotę (17 czerwca) o godz. 18.00 Msza Święta z dłuższym uwielbieniem w Bazylice katedralnej pod przewodnictwem Biskupa Pelplińskiego Ryszarda Kasyny. Szczegółowy program wywieszony jest w gablocie.

10. Dzisiejsza niedziela jest też 2 niedzielą miesiąca, w którą zawsze modliliśmy się w intencji budowy kościoła. Jednak z racji I Komunii św. te modlitwy i kolektę iwestycyjną przesuwamy na następną niedzielę (za tydzień),  a więc wyjątkowo na 3 niedzielę miesiąca, tj. 18 czerwca.

11. Zapraszam już dzisiaj do udziału w Pieszej Pielgrzymce z Chojnic na Jasną Górę w dniach 31 lipca -13 sierpnia. Spotkania pielgrzymkowe odbędą się  2 i 23 lipca o godz. 19.00 w plebanii przy parafii Bożego Ciała. Ponadto spotkania odbywają się w każdą niedzielę lipca w Chojnicach w salce parafialnej przy Bazylice o godz. 14.45.

12. U ministrantów przed kościołem można zakupić czasopisma religijne, jak „W rodzinie”, „List naszej Pani” oraz „Pielgrzym”, do którego tym razem dołączona została książeczka "Przesłanie Fatimy". Kupując ją razem z "Pielgrzyma" płacimy tylko 4.50 zł.  Regularna cena książki to 9,90 zł.

13. Wszystkim tym, którzy w bieżącym tygodniu obchodzą imieniny, urodziny, oraz wszelkie jubileusze i rocznice, składam najserdeczniejsze życzenia: zdrowia, wielu łask Bożych oraz wszelkiej pomyślności - Szczęść Boże.

ks. Wiesław Herold - proboszcz parafii

 

 

Więcej artykułów…