1. W grudniu łączymy się z Papieżem w modlitwie: Aby osoby starsze, wspierane przez rodziny i przez wspólnoty chrześcijańskie, współpracowały, wykorzystując mądrość i doświadczenie, w przekazywaniu wiary i wychowaniu nowych pokoleń.

2. Słowo Boże, które dziś słyszymy, uczy nas właściwego przeżywania tajemnicy Bożego Narodzenia. Ukazuje nam bowiem Maryję i Jej wiarę. Maryja bez reszty powierza się Bogu, dlatego otwiera swe serce na działanie Ducha Świętego. Każdy, kto jak Ona ufa bez granic Bożej miłości, przyjmuje Jezusa i żyje Jego Boskim życiem. Wtedy też Duch Święty nadaje kształt jego myślom, słowom i czynom, i czyni go podobnym do Jezusa.

Czy nie po to Jezus przychodzi na świat, aby uczynić nas dziećmi Boga? Czy nie jest to najważniejsze w tych dniach? A jak łatwo to przeoczyć, zwłaszcza że w naszych czasach święta to dla wielu biznes, handel, konsumpcja i rozrywka.

Swego czasu redaktor Krzysztof Ziemiec składał telewidzom życzenia świąteczne. Dla wielu z nich były one zbyt religijne, a sam dziennikarz – jak twierdzili niektórzy – zachował się tak, jakby Polska była państwem wyznaniowym. Na te zarzuty Krzysztof Ziemiec odpowiedział w taki sposób:

Wiem, że takie opinie były i trochę z ich powodu zrobiło mi się nawet przykro. Część przyjaciół przekonywała mnie, żeby się tym nie przejmować, bo tacy już są internauci, że w Internecie nie ma uczciwej krytyki, tylko na każdego wylewa się wiadro pomyj. Ale problem jest chyba poważniejszy i dotyczy niezrozumienia, czym naprawdę są święta Bożego Narodzenia. Trudno, żeby nie miały one religijnego wydźwięku, skoro sama ich istota sprowadza się do radości z narodzin Chrystusa. Przecież to są tego typu święta. Czego zatem miałem życzyć telewidzom? Miłego oglądania telewizji? Wielu prezentów? Jeśli ktoś czuje się urażony moimi życzeniami, to widocznie zagubił gdzieś istotę tych świąt i tak naprawdę nawet nie wie, co każdego roku świętuje.

Wieczór wigilijny przed nami, a potem świąteczne dni. Dobrze, że pomyśleliśmy o tym, jak naszym bliskim sprawić radość. Dobrze, że zależy nam, by naszym świątecznym spotkaniom przy stole towarzyszyła wzajemna życzliwość i radość. Nie zapomnijmy jednak o tym, co najważniejsze – Syn Boży przychodzi na świat, aby wywyższyć człowieka. Gdy zapuka do naszych serc, otwórzmy je z wiarą, jak uczyniła to Maryja na głos anioła. Niech przez działanie Ducha Świętego Jezus znajdzie w nich miejsce i zawsze żyje w nas!

3. W dzisiejszą ostatnią IV Niedzielę Adwentu przypada również wigilia uroczystości Narodzenia Pańskiego. Zachęcam do zachowania naszej tradycji zachowaniu postnych potraw.

4. Liturgiczny obchód pamiątki Narodzenia Chrystusa rozpoczniemy od Pasterki  -  Mszy Świętej o północy z niedzieli 24 grudnia / na poniedziałek 25 grudnia w dużym kościele.

5. Przed pasterką zapraszam na nabożeństwo Adwentowe, które rozpoczniemy 10 minut przed północą.

6. W I dzień Świąt Narodzenia Pańskiego Msze św. zostaną odprawione  o godz.10,oo  i  11,3o; nie będzie Mszy św. o godz. 8,oo. Dzieci zapraszam na powitanie żłobka na godz. 11,3o. Ofiary składane przy żłóbku przeznaczone są na cele misyjne. Wierni, którzy przystąpią do Komunii św. podczas pasterki, mogą przyjąć Komunię św. również podczas jednej z Mszy św. w pierwsze Święto Bożego Narodzenia.

7. W drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia, we wtorek 26 grudnia, przypada  święto św. Szczepana  - pierwszego męczennika. Przed kościołem zbiórka na Katolicki Uniwersyte­t Lubelski.

8. W przyszłą niedzielę, 31 grudnia, będziemy obchodzili święto Świętej Rodziny: Jezusa, Maryi i Józefa.

9. Od świąt Bożego Narodzenia Msze św. w dni powszednie będą ponownie o godz. 17,oo.

10. W Biurze Parafialnym można zamawiać i rezerwować intencje mszalne na ten i przyszły  rok 2018 oraz nabywać opłatek wigilijny.

11. Odwiedziny duszpasterskie, czyli kolędę, rozpoczniemy po Nowym Roku, tj. we wtorek  2 stycznia 2018 r.

12. Przed kościołem u ministrantów można nabyć „Pielgrzyma”, dla dzieci „Małego Pielgrzyma”,  dwutygodnik  „W rodzinie”, „List naszej Pani”, „Wzrastanie”, „Misjonarza”  oraz  inne czasopisma o tematyce misyjnej i młodzieżowej.

13. Wszystkim tym, którzy w bieżącym tygodniu obchodzą imieniny, urodziny, oraz wszelkie jubileusze i rocznice, składam najserdeczniejsze życzenia: zdrowia, wielu łask Bożych oraz wszelkiej pomyślności.

ks. Wiesław Herold - proboszcz parafii

 

1. W grudnia łączymy się z Papieżem w modlitwie: Aby osoby starsze, wspierane przez rodziny i przez wspólnoty chrześcijańskie, współpracowały, wykorzystując mądrość i doświadczenie, w przekazywaniu wiary i wychowaniu nowych pokoleń.

2. Dziś przypada połowa naszego adwentowego oczekiwania, dlatego ta niedziela nazywa się „niedzielą radość” i ma charakter szczególny. Kościół wzywa nas słowami  „Gaudete!”  tzn. Radujcie się!

Dzisiejsza Ewangelia może wydać się nietypowa, ponieważ z kart Pisma Świętego nie przemawia dzisiaj Chrystus, a Jan Chrzciciel. Czas kończącego się Adwentu jest okresem, w którym zwracamy uwagę na dwie postacie: Maryję i ?Jana Chrzciciela. Liturgia zdecydowanie oddaje dzisiaj głos tej drugiej osobie. „Nie był on światłością, lecz posłanym, aby zaświadczyć o Światłości” – ten fragment z Prologu Ewangelii Janowej streszcza całe posłannictwo Jana Chrzciciela. Jego zadaniem było wskazywanie na Tego, który miał przyjść i zbawić ludzkość. I rzeczywiście, Jan wskazał na Jezusa jako na Baranka, który miał zgładzić grzechy świata. „Jam głos wołającego na pustyni: Prostujcie drogę Pańską, jak powiedział prorok Izajasz” – w ten sposób syn Elżbiety, krewnej Maryi, mówi sam o sobie.

3. Pragnę dzisiaj serdecznie podziękować za modlitwy w intencji budowy naszego kościoła w zeszłą niedzielę oraz w intencji wszystkich ofiarodawców i darczyńców. Dziękuję też bardzo za złożoną kolektę na sumę 3680  zl .

4. Wszystkich parafian, a nade wszystko dzieci Komunijne i najmniejsze z  lampionami oraz młodzież do Bierzmowania zapraszam do  udziału w roratach, które odprawiamy codziennie od poniedziałku do piątku o godz. 18.00 ( w ostatnim tygodniu z racji spowiedzi adwentowej w parafiach naszego dekanatu Msze św.  wieczorne będą o  godz. 18.00, a nie jak do tej pory o godz. 17.00).

5. Parafia nasza otrzymała relikwie św. Rity,  które zostaną uroczyście wprowadzone do naszego kościoła 22 grudnia 2017 r. na Mszy św. wieczornej o godz. 18.00.  Ten dzień zostanie poprzedzony Triduum Adwentowym  Rekolekcji Ewangelizacyjnych od wtorku do czwartku podczas nabożeństw do św. Rity  oraz projekcją filmową we wtorek i czwartek bezpośrednio po nabożeństwie rekolekcyjnym ok. godz. 19.00. Będą to dwie części jednego filmu pt. „Historia św. Rity”. ( 2 część będzie dopiero w czwartek z racji środowego dnia spowiedzi adwentowej w naszej parafii).  W dzień wprowadzenia pragnę serdecznie poprosić całą parafie o przyniesienie róż przez każdą osobę (albo chociaż jedną na rodzinę), które są przypisane św. Ricie. Będą one poświecone i zabrane do domów, jako połączenie duchowe ze św. Ritą i Jej wstawiennictwem w naszych comiesięcznych intencjach.

6. Caritas Diecezji Pelplińskiej pragnie włączyć się, wzorem lat ubiegłych, w ogólnopolską akcję „Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom” rozprowadzając świece na stół wigilijny w cenie minimalnej  od 8 zł. za sztukę.

7. W biurze parafialnym można zapisywać dodatkowych chorych, których odwiedzę z posługą sakramentalną jeszcze przed świętami, tj. 20 grudnia.

8. Aby nadchodzące Święta przeżyć w stanie łaski uświęcającej, zapraszamy do skorzystania z sakramentu pojednania. Spowiedź adwentowa w naszej parafii odbędzie się (z udziałem księży dekanatu tucholskiego) w środe, 20 grudnia  od godz. 16,oo  do  18,oo (z przerwą od godz. 17,oo do 17,30).

9. W Biurze Parafialnym można zamawiać i rezerwować intencje mszalne na rok 2017, a także zaopatrywać się w opłatek wigilijny.

10. W najbliższych dniach zapraszam na opłatek wigilijny nasze grupy parafialne w następujących dniach:

 • · w niedzielę po Mszy św. dla dzieci scholę „ANIOŁKI”
 • · w poniedziałek przde Mszą na godz. 17.00  ministrantów
 • w poniedziałek po Mszy św. wieczornej zapraszam na godz. 19.30  Róże Różańcowe

11. Przed kościołem u ministrantów można nabyć „Pielgrzyma”, dla dzieci „Małego Pielgrzyma”,  dwutygodnik  „W rodzinie”, „List naszej Pani”, „Wzrastanie”, „Misjonarza”  oraz  inne czasopisma o tematyce misyjnej i młodzieżowej.

12. Wszystkim tym, którzy w bieżącym tygodniu obchodzą imieniny, urodziny, oraz wszelkie jubileusze i rocznice, składam najserdeczniejsze życzenia: zdrowia, wielu łask Bożych oraz wszelkiej pomyślności.

Ks. Wiesław Herold - proboszcz parafii

1. W grudniu łączymy się z Papieżem w modlitwie: Aby osoby starsze, wspierane przez rodziny i przez wspólnoty chrześcijańskie, współpracowały, wykorzystując mądrość i doświadczenie, w przekazywaniu wiary i wychowaniu nowych pokoleń.

2. Jak dobrze przeżyć kolejny, drugi tydzień Adwentu? Jak dobrze przygotować się do tego, co nazywamy przyjściem Pana?
Dzisiaj słyszymy w czytaniach nawoływania do prostowania ścieżek, urwiska mają się stać równiną, a strome zbocza niziną.
Chodzi więc o to, by umożliwić czyjś przyjazd i czyjeś zbliżenie do nas. To sam Pan Bóg mówi o sobie, że chce do nas przyjść, a napotyka wyrwy, urwiska, strome zbocza, po których nie może się do nas dostać.
Powiemy: ależ dla Boga ja jestem zawsze otwarty! No tak, ale ten Bóg jakoś lubi zbliżać się do nas w drugim człowieku. Tak przyszedł do nas dosłownie – w Chrystusie, tak sam Chrystus obiecał przychodzić wiele razy. Co On jednak widzi w nas? Niby tę „pełną otwartość” na Boga oraz nowe mury, zasieki, druty kolczaste, które bronią do nas dostępu drugiemu człowiekowi. A w tym tygodniu, 10 grudnia – będzie Dzień modlitw w intencji Kościoła na Wschodzie, zbiórka pieniężna do puszek na potrzeby tegoż Kościoła. Z kolei 13 grudnia to Dzień Modlitwy za Ofiary Stanu Wojennego. Potrzebujący ze Wschodu i zmarli oraz poszkodowani przez stan wojenny – czy mają do nas dostęp, do naszej dobroci, do naszych modlitw? Jeśli nie, to prostujmy ścieżki dla nich, zróbmy coś drobnego, by Bóg w drugim, bardzo konkretnym człowieku miał dostęp do naszego serca.
Może wyjść na to, że okazując miłosierdzie – czy to potrzebującemu Kościołowi na Wschodzie, czy pamiętając o ofiarach stanu wojennego, usłyszymy kiedyś od samego Jezusa: to ja byłem, to było właśnie moje „przyjście”, o którym przypominał ci Kościół w Adwencie.

2. W dzisiejszą - drugą niedzielę  miesiąca – dziękuję za modlitwę do miłosierdzia Bożego za przyczyną św. Faustyny Kowalskiej o potrzebne łaski na czas budowy  naszego kościoła oraz w intencji wszystkich  ofiarodawców i darczyńców. Dziękuję też za dzisiejszą kolektę na budowę kościoła. Pragnę prosić również o pomoc przy czyszczeniu kościoła po ostatnich robotach we wtorek i środę po Mszy św., tj. o godz. 18 tej.

3. Dzisiaj przypada również dzień modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie. Z tej okazji przeprowadzamy przy wyjściu z kościoła zbiórkę ofiar do puszek.

4. Rozpoczęliśmy czas Adwentu, czas radosnego oczekiwania na święta Bożego Narodzenia. Wszystkich serdecznie zapraszam na Roraty, które odprawiane są od poniedziałku do piątku o godz. 17.00. Zaproszenie kieruję przede wszystkim do dzieci przygotowujących się do I Komunii św., a więc klasy III , II  i  I  oraz młodzież do Bierzmowania. Dzieci zapraszam z lampionami.

5. W środę zapraszam na nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy o godz. 17.00.

6. Od 17 do 23 grudnia przypadają kwartalne dni modlitw o życie chrześcijańskie rodzin. Są to dni modlitw za rodziny i za przygotowujących się do małżeństwa.

7. Aby nadchodzące Święta przeżyć w stanie łaski uświęcającej, zapraszamy do skorzystania z sakramentu pojednania z udziałem księży spowiedników w środę (20 grudnia) od godziny 16.00 do 18.00 (z przerwą od godz. 17.00 do 17.30).

8. Caritas Diecezji Pelplińskiej pragnie włączyć się, wzorem lat ubiegłych, w ogólnopolską akcję „Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom”. Od I Niedzieli Adwentu rozprowadzamy świece na stół wigilijny w cenie 8 zł
Opłatek wigilijny można nabyć w biurze parafialnym.

9. W biurze parafialnym można zgłaszać dodatkowych chorych, których odwiedzę z posługą sakramentalną w środę (20 grudnia) od godziny 10.00 do 14.00.

10. U ministrantów przed kościołem można zakupić czasopisma religijne, jak „Pielgrzym”,  „Radio Maryja”, „W rodzinie” oraz inne czasopisma  o tematyce  misyjnej.

11. Wszystkim tym, którzy w bieżącym tygodniu obchodzą imieniny, urodziny, oraz wszelkie jubileusze i rocznice, składamy najserdeczniejsze życzenia: zdrowia, wielu łask Bożych oraz wszelkiej pomyślności - „Szczęść Boże”.

ks. Wieslaw Herold - proboszcz parafii

 

 1. Dzisiejszą niedzielą rozpoczynamy Adwent, czas radosnego oczekiwania na święta Bożego Narodzenia. Wszystkich serdecznie zapraszam na Roraty, które odprawiać będziemy od poniedziałku do piątku o godz. 17.00. Dzieci przygotowujące się do I Komunii św., a więc klasy III , II  i  I  praz młodzież do Bierzmowania zapraszam – na miarę możliwości każdego dnia. Jak każdego roku dzieci zapraszam z lampionami.

2. W nocy z 11 na 12 sierpnia niektóre parafie zostały poszkodowanych przez burze i nawałnice. Straty są bardzo duże. W naszej diecezji na prośbę ks. Biskupa powstał     projekt solidarnej pomocy pod hasłem „Parafia parafii”. W dzisiejszą niedzielę nasza parafia włącza się w tę pomoc przekazując dzisiejsza kolektę,  jako pomoc dla parafii Wielki Mędromierz. W imieniu ks. proboszcza z Mędromierza składam serdeczne Bóg zapłać.

3.W grudniu łączymy się z Papieżem w modlitwie: Aby osoby starsze, wspierane przez rodziny i przez wspólnoty chrześcijańskie, współpracowały, wykorzystując mądrość i doświadczenie, w przekazywaniu wiary i wychowaniu nowych pokoleń.

4. Liturgia słowa Bożego wprowadza nas w czas czuwania adwentowego. Bezcenny dar czasu, to dar darmo dany – łaska. Ona jednak – jak każda inna – domaga się naszego wysiłku współpracy; by czas adwentu ani czas naszego życia nie „przeciekał nam przez palce”. Byśmy podejmowali trud, aby dzień po dniu wypełniać szukaniem Bożej, a nie swojej chwały.

Dziś rozpoczynamy adwent – czas radosnego oczekiwania na przyjście Zbawiciela. Oczekujemy nie tylko na liturgiczne obchody tego, co już się dokonało w Betlejem; ale też i na to, co niezawodnie przyniesie przyszłość: dzień paruzji. Będzie to radosny koniec czasu i powrót Króla do swoich poddanych. Powrót, który dokona się w pełni splendoru, co wyznajemy w liturgii, mówiąc: „oczekujemy Twego przyjścia w chwale”. Prorok Izajasz przypomina Imiona Boga: nasz Odkupiciel, Ojciec, Twórca. Odsłania obraz Boga, który w swoim miłosierdziu, mimo naszej niewierności, pozostaje wierny zawartemu z nami Przymierzu. Jego darem jest przyjście Jezusa Chrystusa – i to pierwsze, i to, którego jeszcze oczekujemy. Pan Jezus wzywa nas do czujności serca – do odpowiedzi miłością na Miłość. Znakiem naszej miłości jest staranność w wypełnianiu powierzonych zadań, które sprowadzają się do jednego: miłować Boga i bliźniego, i siebie samego. Miłować i służyć roztropnie. „Pod koniec życia będziemy sądzeni z miłości” – uczył św. Jan od Krzyża – adwentowy święty.

5. W środę zapraszam na nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy o godz. 17.00.

6. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek miesiąca, w którym zapraszam do wspólnej modlitwy o powołanie kapłańskie, misyjne i zakonne.

7. W piątek 8 grudnia przypada uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP. Podczas Mszy świętej o godz. 17.00 zostaną poświęcone książeczki do nabożeństwa i medaliki dzieci pierwszokomunijnych.

8. W sobotę (9 grudnia) na Mszy św. o godz. 11.00 w Bazylice katedralnej pod przewodnictwem Księdza Biskupa Diecezjalnego dziękować będziemy za posługę Księdza Biskupa Wiesława Śmigla na rzecz diecezji Pelplińskiej. Uroczysty Ingres do Bazyliki Toruńskiej odbędzie się w niedzielę 10 grudnia o godz. 12.00. Księdza Biskupa ogarniamy serdeczną modlitwą w Jego posłudze dla dobra Chrystusowego Kościoła.

9. W przyszłą niedzielę przypada dzień modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie. Tego dnia przed kościołami w Polsce odbywa się zbiórka do puszek na ten cel.

10. Również za tydzień, jak w każdą drugą niedzielę  miesiąca, zapraszam do modlitwy, do miłosierdzia Bożego za przyczyną św. Faustyny Kowalskiej o potrzebne łaski na czas budowy  kościoła oraz w intencji wszystkich  ofiarodawców i darczyńców. Kolekta z tego dnia przeznaczona jest inwestycje związane z budową kościoła.

11. Caritas Diecezji Pelplińskiej pragnie wzorem lat ubiegłych włączyć się w ogólnopolską akcję Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. Akcja ta związana jest z rozprowadzaniem świec, na których umieszczono symbol Caritas. Świece te można nabyć u ministrantów przy wyjściu z kościoła i w biurze parafialnym w cenie 8 zł. za sztukę.

12. U ministrantów przed kościołem można zakupić czasopisma religijne, jak „Pielgrzym”,  „Radio Maryja”, „W rodzinie” oraz inne czasopisma  o tematyce  misyjnej.

13. Wszystkim tym, którzy w bieżącym tygodniu obchodzą imieniny, urodziny, oraz wszelkie jubileusze i rocznice, składamy najserdeczniejsze życzenia: zdrowia, wielu łask Bożych oraz wszelkiej pomyślności - „Szczęść Boże”.

ks. Wiesław Herold - proboszcz parafii

 

 

1. W listopadzie łączymy się z Papieżem w modlitwie: by chrześcijanie w Azji, dając świadectwo Ewangelii swoimi słowami i czynami, przyczyniali się do dialogu, pokoju i wzajemnego zrozumienia, zwłaszcza z wyznawcami innych religii.

2. Dzisiaj przypada uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. Dzisiejsze święto jest inspiracją do odkrywania w sobie królewskiej godności, królewskiej krwi i królewskiego powołania do sprawowania władzy nad światem stworzonym.

3. W myśl dzisiejszej Ewangelii możemy powiedzieć, że najbardziej istotne w naszym życiu jest kto lub co króluje w moim sercu. „Pod wieczór życia będziemy sądzeni z miłości” (św. Jan od Krzyża).
Pan Jezus, porównując siebie do pasterza, który oddziela owce od kozłów, dokonuje sądu nad wszystkimi narodami. Ze zgromadzonymi po swej prawej i lewej stronie prowadzi dialog, a najważniejszym tematem są uczynki miłosierdzia.
Zapewne dla większości z nas podanie kubka wody spragnionemu, nie stanowi problemu. Tym, na co powszechnie narzekamy i czego nam brakuje, jest czas. Pochłania nas świat komputerów, co sprawia, że wielu ludzi funkcjonuje bardziej w świecie wirtualnym niż w rzeczywistym. Te nowe, pozornie nieszkodliwe zagrożenia, często doprowadzają do kryzysu, a nawet rozpadu rodziny. Żyjąc pod jednym dachem, tworzymy azyl w czterech ścianach własnego pokoju, zawieramy wirtualne „przyjaźnie”, które nie stawiają wymagań i niczego od nas nie oczekują. Niekiedy, zagłuszając wyrzuty sumienia, wspieramy charytatywne dzieła, równocześnie nie mając czasu na rozmowę z mężem, żoną, dzieckiem, przyjacielem. Stąd jawi się pytanie: kto lub co króluje w moim sercu? Jeśli jest to Chrystus, wtedy daję siebie najbliższym i na tym nie poprzestaję. Miłość bowiem rodzi miłość, zataczając coraz szersze kręgi.
Z Chrystusem Królem wywyższonym we własnym sercu nauczymy się kochać i budować wartościowe relacje; nie poddamy się nowym zagrożeniom, bo otaczający świat stanie się o wiele ciekawszy i piękniejszy niż wirtualna samotność.

4. Od przyszłej niedzieli rozpoczynamy w kościele czas Adwentu i nowy Rok Liturgiczny. Wszystkich serdecznie zapraszam na Roraty od poniedziałku do piątku o godz. 17.00, a nade wszystko dzieci przygotowujące się do I Komunii św. z klasy I,  II  i III oraz młodzież do bierzmowania klas VII oraz II Gimnazjum. Przypominam  dzieciom o przygotowaniu lampionów.

5. W środę zapraszam na nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy o godz. 17.00.

6. W tygodniu przypadają dni eucharystyczne:

– pierwszy piątek miesiąca – modlić się będziemy przed Najświętszym Sakramentem o przebłaganie za grzechy nasze i całego świata oraz odmówimy akt zawierzenie Sercu Pana Jezusa naszych rodzin i nas samych.
– pierwsza sobota miesiąca - modlić się będziemy w intencji rodzin za przyczyną Serca Niepokalanej.

7. Chorych z racji  1 piątku odwiedzę w godzinach od 10  do 14 – tej.

8. W sobotę najbliższą zapraszam na Mszę św. o godz. 17.00  młodzież do bierzmowania klasy VII oraz II Gimnazjum.

9. W sobotę również zapraszam do udziału w akcji PROMIENIE MIŁOSIERDZIA w sobotę, 2 grudnia, o godz. 15.00. Spotykamy się przy figurze Matki Bożej Królowej Polski na Placu Wolności. Modlić się będziemy Koronką do Miłosierdzia Bożego o rozszerzenie nabożeństwa pierwszych sobót miesiąca.

10.W przyszłym roku po raz pierwszy w dniu 6 stycznia 2018 roku w naszym mieście zorganizowany będzie Orszak Trzech Króli, który organizują wszystkie tucholskie parafie z Tucholskim Ośrodkiem Kultury. Fundacja Orszak Trzech Króli jest pomysłodawcą tego wydarzenia (w tym roku zadeklarowało się do udziału ponad 600 miast). Fundacja ogłosiła konkurs pt. „Głosuj na wielbłąda i wygraj korony”. W tym ogólnopolskim konkursie miasto, które zdobędzie największą ilość głosów otrzyma wizytę prawdziwego wielbłąda. Głosowanie rozpoczyna się 14 listopada i trwa do 28 listopada. Głosować można tylko na stronie www.orszak.org. Zachęcamy do głosowania i wsparcia tej inicjatywy.

11. Tak jak wcześniej zapowiadałem przed nami pielgrzymka łączona do sanktuariów Maryjnych, do Lourdes i Fatimy w cenie promocyjnej w zgłoszeniach do końca listopada 2885 zł  w biurze parafialnym. Program szczegółowy na naszej stronie internetowej www.parafiarudzkimost.pl

12. Również w przyszłym roku organizujemy wyjazd do Medjugorie w dniach od 21 do 27 czerwca 2018 r. w cenie promocyjnej do końca listopada 1470 zł.

13. Zapraszamy na spotkanie z nawróconym gangsterem Pawłem Cwynarem. Autor powieści „Wysłuchaj mnie proszę” będzie opowiadał o swoim doświadczaniu Boga w  poniedziałek 27.11 o godz. 10:00 i 12:00 w Tucholskim Ośrodku Kultury.

14. Od I Niedzieli Adwentu można nabywać świece wigilijne.

15. U ministrantów przed kościołem można zakupić czasopisma religijne, jak „Pielgrzym”,  „Radio Maryja”, „W rodzinie” oraz inne czasopisma  o tematyce  misyjnej. Są też piękne kalendarze z Sanktuariami naszej Diecezji na 2018 r.

16. Wszystkim tym, którzy w bieżącym tygodniu obchodzą imieniny, urodziny, oraz wszelkie jubileusze i rocznice, składam najserdeczniejsze życzenia: zdrowia, wielu łask Bożych oraz wszelkiej pomyślności. „Szczęść Boże”.

ks. Wiesław Herold - proboszcz parafii

1. W listopadzie łączymy się z Papieżem w modlitwie: by chrześcijanie w Azji, dając świadectwo Ewangelii swoimi słowami i czynami, przyczyniali się do dialogu, pokoju i wzajemnego zrozumienia, zwłaszcza z wyznawcami innych religii.

2. Serdecznie dziękuję za modlitwy intencji szczęśliwej budowy naszego kościoła oraz w intencji wszystkich darczyńców oraz ofiarodawców, a nade wszystko w intencji pracujących w kościele oraz na zapleczu w bieżących robotach.  Dziękuję też za kolektę minionej niedzieli. Zebraliśmy  3335 zł oraz z ofiar od wielu rodzin, które każdego miesiąca składają swoje ofiary podczas zbiórek pod koniec miesiąca lub osobiście w biurze parafialnym na sumę 2180 zł.

3. Dzisiaj w sposób szczególny łączymy się z naszym Seminarium Duchownym w Pelplinie. Dekuję za dzisiejszą modlitwę w intencji Seminarium oraz złożoną ofiarę na utrzymanie naszego Seminarium.

4. W środę zapraszam na nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy o godz. 17.00.

5. W sobotę zapraszam na Mszę św. o godz. 17.00 oraz spotkanie po Mszy św. młodzież do Bierzmowania klasy VII oraz II Gimnazjum.

6. W przyszłą niedzielę przypada uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. Będzie to ostatnia niedziela przed Adwentem. Tradycyjnie uroczystość Chrystusa Króla jest świętem Akcji Katolickiej. Na sumie parafialnej o godz. 10.00 będzie wystawienie Najświętszego Sakramentu.

7. W tym tygodniu przypadają wspomnienia

  • 20. XI – św. Rafał Kalinowski (1835-1907)
  • 22. XI – św. Cecylia - patronki chórzystów, organistów, zespołów wokalno-muzycznych  oraz scholii parafialnych,
  • 24. XI – św. Andrzej Dung-Lac i Towarzysze.

8. W przyszłym roku po raz pierwszy w dniu 6 stycznia 2018 roku w naszym mieście zorganizowany będzie Orszak Trzech Króli, który organizują wszystkie tucholskie parafie z Tucholskim Ośrodkiem Kultury. Fundacja Orszak Trzech Króli jest pomysłodawcą tego wydarzenia (w tym roku zadeklarowało się do udziału ponad 600 miast). Fundacja ogłosiła konkurs pt. „Głosuj na wielbłąda i wygraj korony”. W tym ogólnopolskim konkursie miasto, które zdobędzie największą ilość głosów otrzyma wizytę prawdziwego wielbłąda. Głosowanie rozpoczyna się 14 listopada i trwa do 28 listopada. Głosować można tylko na stronie www.orszak.org. Zachęcamy do głosowania i wsparcia tej inicjatywy.

9. Tak jak wcześniej zapowiadałem przed nami pielgrzymka łączona do sanktuariów Maryjnych, do Lourdes i Fatimy w cenie promocyjnej w zgłoszeniach do końca listopada 2885 zł  w biurze parafialnym. Program szczegółowy na naszej stronie internetowej www.parafiarudzkimost.pl

10. Również w przyszłym roku organizujemy wyjazd do Medjugorie w dniach od 21 do 27 czerwca 2018 r. w cenie promocyjnej do końca listopada 1470 zł.

11. Zapraszamy na spotkanie z nawróconym gangsterem Pawłem Cwynarem. Autor powieści „Wysłuchaj mnie proszę” będzie opowiadał o swoim doświadczaniu Boga w  poniedziałek 27.11 o godz. 10:00 i 12:00 w Tucholskim Ośrodku Kultury.

12. Od I Niedzieli Adwentu będą do nabycia  świece wigilijne.

13. Zapraszam do lektury nowego numeru „Pielgrzyma” oraz „Małego Pielgrzyma” . Zachęcam też  do lektury nowego numeru dwutygodnika „W Rodzinie”.

14. Wszystkim tym, którzy w bieżącym tygodniu obchodzą imieniny, urodziny, oraz wszelkie jubileusze i rocznice, składam najserdeczniejsze życzenia: zdrowia, wielu łask Bożych oraz wszelkiej pomyślności - „Szczęść Boże”.

ks. Wiesław Herold - proboszcz parafii


 

LIST   BISKUPA   PELPLIŃSKIEGO   RYSZARDA   KASYNY

DO  DUCHOWIEŃSTWA  I  WIERNYCH

W  ZWIĄZKU  Z  NOMINACJĄ   BISKUPA   WIESŁAWA   ŚMIGLA    NA  BISKUPA   DIECEZJI  TORUŃSKIEJ

 

Wielebni Bracia Kapłani,

Drodzy Bracia i Siostry.

Wraz z całą Diecezją Pelplińską w duchu radości i wdzięczności przyjąłem wiadomość przekazaną przez Nuncjaturę Apostolską w Polsce dnia 11 listopada br., iż Ojciec Święty Franciszek mianował Biskupa Wiesława Śmigla Biskupem Diecezji Toruńskiej. Gratuluję przede wszystkim Biskupowi Wiesławowi, ale także jego  Mamie      i Bratu. Pamiętam dzisiaj również o śp. Tacie Księdza Biskupa. Cieszę się, że tak bardzo wyróżniona została Diecezja Pelplińska, jej prezbiterium z którego pochodzi Biskup Nominat, Seminarium Duchowne, którego jest Absolwentem i wierni, którym posługiwał od dwudziestu trzech lat jako kapłan i od pięciu lat jako Biskup Pomocniczy Diecezji Pelplińskiej

Biskup Wiesław Śmigiel urodził się 3 stycznia 1969 r. w Świeciu jako młodszy syn Marii i Mariana, zamieszkałych w parafii w Grucznie pw. św. Jana Chrzciciela. Po maturze złożonej w I Liceum Ogólnokształcącym im. Cypriana Kamila Norwida w Bydgoszczy, w latach 1988 – 1994 studiował w Wyższym Seminarium Duchownym     w Pelplinie. Dnia 29 maja 1994 r. przyjął święcenia kapłańskie w katedrze pelplińskiej. Po święceniach przez dwa lata był wikariuszem w parafii Świętej Trójcy w Kościerzynie, a w latach 1996-1998  sekretarzem i kapelanem biskupa pelplińskiego Jana Szlagi. W 1998 roku został skierowany na studia specjalistyczne z zakresu teologii pastoralnej w Instytucie Teologii Pastoralnej KUL, broniąc w 2003 roku doktorat oraz uzyskując w 2010 roku habilitację. W kolejnych latach był kierownikiem Katedry Teologii Pastoralnej oraz profesorem KUL. W roku 2009 r. otrzymał godność Kapelana Jego Świątobliwości, a 24 marca 2012 r. Ojciec Święty Benedykt XVI mianował go Biskupem Pomocniczym Diecezji Pelplińskiej oraz biskupem tytularnym Beatii. 21 kwietnia 2012 r. w bazylice katedralnej w Pelplinie przyjął sakrę biskupią, obierając sobie jako dewizę słowa Omnibus omnia factus (Stawszy się wszystkim dla wszystkich). W ramach Konferencji Episkopatu Polski jest członkiem Rady Stałej i Rady ds. Rodziny oraz członkiem Komisji Duszpasterskiej, Komisji ds. Polonii i Polaków za Granicą i przewodniczącym Komitetu ds. Dialogu z Niewierzącymi.

Nasza radość z nominacji przeplata się oczywiście z pewnym smutkiem,                  iż zakończyła się gorliwa posługa biskupa Wiesława w naszej diecezji. Pragnę gorąco podziękować Księdzu Biskupowi za gorliwą pracę zarówno w duszpasterstwie, jak i w Kurii Diecezjalnej i Seminarium Duchownym oraz za wszelkie posługiwanie w naszej diecezji, której sprawom poświęcił Ksiądz Biskup tak wiele serca.

Nominacja na biskupa toruńskiego przypadła przy końcu roku w którym wielokrotnie kierowaliśmy nasze serca i spojrzenia na Maryję, prosząc o Jej orędownictwo i opiekę. Już wkrótce I Niedziela Adwentu i kolejny rok duszpasterski w którym pragniemy uświadamiać sobie, że Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym. To piękny czas wejścia w nowe obowiązki pasterskie i nowy wymiar odpowiedzialności za powierzony Kościół lokalny. Biskup Wiesław Śmigiel zna tę cząstkę Kościoła, jaką jest diecezja toruńska, połączona z diecezją pelplińską wspólną historią i korzeniami. Chociaż rozstaję się z Biskupem Wiesławem jako bezpośrednim współpracownikiem, to jednak pozostaję     z nim w kolegialnym związku, służąc wspólnie Kościołowi w Metropolii Gdańskiej,         na pomorskiej ziemi, która wydała już wielu dobrych pasterzy.

Pragnę już dzisiaj zaprosić całą wspólnotę diecezjalną, wiernych świeckich,       braci i siostry zakonne, a szczególnie kapłanów do wspólnego dziękczynienia Bogu za posługę Biskupa Wiesława w naszej diecezji. Osobę Dostojnego Nominata ogarniemy modlitwą w czasie Mszy Świętej, sprawowanej w sobotę, 9 grudnia br. o godz. 11.00 w bazylice katedralnej w Pelplinie, w dniu Jego Imienin. Natomiast w  II Niedzielę Adwentu, 10 grudnia br. o godz. 12.00 odbędzie się uroczysty ingres Bpa Wiesława do katedry w Toruniu.

Na piękną i owocną posługę pasterską z serca błogosławię i polecam Drogiego Nominata Bożej Opatrzności oraz opiece św. Wawrzyńca, Patrona Diecezji Pelplińskiej i Matki Bożej Nieustającej Pomocy, Patronki Diecezji Toruńskiej.

 

Biskup Ryszard Kasyna

1. W listopadzie łączymy się z Papieżem w modlitwie: by chrześcijanie w Azji, dając świadectwo Ewangelii swoimi słowami i czynami, przyczyniali się do dialogu, pokoju i wzajemnego zrozumienia, zwłaszcza z wyznawcami innych religii.

2. Dzisiaj, w 2 niedzielę miesiąca,  zapraszam do modlitwy, do miłosierdzia Bożego za przyczyną św. Faustyny Kowalskiej o wytrwałość w budowie kościoła oraz w intencji wszystkich  ofiarodawców i darczyńców. Kolekta dzisiejsza przeznaczona na dalsze  inwestycje związane z budową kościoła.

3. Dzisiaj obchodzimy w Polsce IX Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym pod hasłem „Ocalmy chrześcijan na Bliskim Wschodzie”. Możemy materialnie wspomóc prześladowanych chrześcijan składając ofiarę do puszek.

4. W środę zapraszam na nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy o godz. 17.00.

5. W tym tygodniu przypadają wspomnienia:

 • 13 XI – św. Benedykt, Jan, Mateusz, Izaak i Krystyn (†1003),
 • 17 XI – św. Elżbieta Węgierska (1207-1231),
 • 18 XI – bł. Karolina Kózkówna (1898-1914).

6. W dniu 11 listopada 2017 r. Ojciec Święty Franciszek mianował biskupem toruńskim dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji pelplińskiej Wiesława Śmigla. Ogarnijmy go modlitwą, prosząc dobrego Boga o potrzebne łaski w prowadzeniu wspólnoty diecezji toruńskiej ku świętości.

7. W przyszłym roku po raz pierwszy w dniu 6 stycznia 2018 roku w naszym mieście zorganizowany będzie Orszak Trzech Króli, który organizują wszystkie tucholskie parafie z Tucholskim Ośrodkiem Kultury. Fundacja Orszak Trzech Króli jest pomysłodawcą tego wydarzenia (w tym roku zadeklarowało się do udziału ponad 600 miast). Fundacja ogłosiła konkurs pt. „Głosuj na wielbłąda i wygraj korony”. W tym ogólnopolskim konkursie miasto, które zdobędzie największą ilość głosów otrzyma wizytę prawdziwego wielbłąda. Głosowanie rozpoczyna się 14 listopada i trwa do 28 listopada. Głosować można tylko na stronie www.orszak.org. Zachęcamy do głosowania i wsparcia tej inicjatywy.

8. Za tydzień kolekta na nasze Wyższe Seminarium Duchowne w Pelplinie.

9. Tak jak wcześniej zapowiadałem przed nami pielgrzymka łączona do sanktuariów Maryjnych, do Lourdes i Fatimy w łącznej cenie promocyjnej w zgłoszeniach do końca listopada  2885 zł w biurze parafialnym. Program szczegółowy na naszej stronie internetowej www.parafiarudzkimost.pl

10. Również w przyszłym roku organizujemy wyjazd do Medjugorie w dniach od 21 do 27 czerwca 2018 r. w cenie promocyjnej do końca listopada 1470 zł w biurze parafialnym.

11. Zapraszam do lektury nowego numeru „Pielgrzyma” oraz „Małego Pielgrzyma” z dodatkiem filmowym. Wśród stałych pozycji "Pielgrzyma" znajdują się wiadomości ze świata kultury, zdrowia, medycyny i kulinaria. Zachęcam też  do lektury nowego numeru dwutygodnika „W Rodzinie”.

12. Są też piękne kalendarze z sanktuariami naszej diecezji na 2018 - duże po 10 zl i małe po 5 zl.

13. Wszystkim tym, którzy w bieżącym tygodniu obchodzą imieniny, urodziny, oraz wszelkie jubileusze i rocznice, składam najserdeczniejsze życzenia: zdrowia, wielu łask Bożych oraz wszelkiej pomyślności - „Szczęść Boże”.

ks. Wiesław Herold - proboszcz parafii

Więcej artykułów…