1.W grudniu łączymy się z Papieżem w modlitwie: Aby osoby zaangażowane w posługę przekazu wiary potrafiły znaleźć język właściwy dla dzisiejszych czasów, w dialogu z kulturami.

2.W poprzednią niedzielę Ksiądz Biskup Diecezjalny mianował w Pelplinie 60 Nadzwyczajnych Szafarzy Komunii Świętej. W tym gronie są nasi parafianie:  Jerzy Jakubczak i Andrzej Grzempa.

3.Słowo Boże, które dziś słyszymy jest pochwała tego co małe.Pan Bóg często okazuje swą chwałę i realizuje swe zamiary przez to, co u ludzi jest słabe, bez znaczenia i niezdolne do wielkich czynów.
Wybrał „najmniejsze spośród plemion judzkich” (pierwsze czytanie), aby wydało Tego, którego władza rozciągnie się na całą ziemię. Mesjasz pochodzący z niewiele znaczącego plemienia obejmie władzę nad całą ziemią i przyniesie jej pokój i błogosławieństwo.
Jego moc płynie z tego, że spełnia wolę Bożą (drugie czytanie). Całkowicie zjednoczony z Bogiem, realizuje Jego plany zbawcze. Dzięki pokorze i posłuszeństwu dysponuje potęgą duchową, której nie złamią moce ludzkie.. Łaska i dobro ukazują się w pełnym blasku. Staje się jasne, że to Bóg działa dla dobra człowieka, współpracując z nim.
Trzeba zatem, byśmy jak Maryja byli napełnieni błogosławieństwem wiary (Ewangelia). Ona, pokorna Służebnica, niewiasta bez znaczenia i wpływów, uboga i cicha, swym zawierzeniem sprawiła, że Bóg objawił światu swe zbawienie. Dokonał przez Nią i w Niej „wielkich rzeczy”. Nadał zbawczą moc małości. Miłujmy zatem to, co małe i słabe, co w oczach ludzi wydaje się bezwartościowe i nieistotne. Pozwólmy Bogu objawiać w nas swą wielkość. Prośmy o serca wolne od pychy, gdyż ona zamyka drogę łasce.

4.W poniedziałek (24 grudnia), w Wigilię Bożego Narodzenia ze względu na uroczystości domowe Mszy św. o godz. 18.00 nie będzie. Zaleca się wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych podczas wieczerzy wigilijnej.

5.Liturgiczny obchód pamiątki Narodzenia Chrystusa rozpoczniemy od Pasterki  -  Mszy Świętej o północy z poniedziałku 24 grudnia / na wtorek  25 grudnia w dużym kościele.

6.Przed pasterką zapraszam na nabożeństwo Adwentowe, które rozpoczniemy 10 minut przed północą.

7.W I dzień Świąt Narodzenia Pańskiego Msze św. zostaną odprawione  o godz.10,oo  i  11,3o; nie będzie Mszy św. o godz. 8,oo. Dzieci zapraszam na powitanie żłobka na godz. 11,3o. Ofiary składane przy żłóbku przeznaczone są na cele misyjne. Wierni, którzy przystąpią do Komunii św. podczas pasterki, mogą przyjąć Komunię św. również podczas jednej z Mszy św. w pierwsze Święto Bożego Narodzenia. W uroczystość Narodzenia Pańskiego można zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami za przyjęcie papieskiego błogosławieństwa „Urbi et orbi”, tj. „Miastu i światu”, nawet za pośrednictwem radia lub telewizji.

8.W środę, w drugi dzień świąt obchodzimy święto św. Szczepana, pierwszego męczennika. Msze święte według porządku niedzielnego. przed kościołem odbywać się będzie zbiórka do puszek na na szkolnictwo katolickie oraz Katolicki Uniwersytet Lubelski.

9.W czwartek przypada święto św. Jana Apostoła i Ewangelisty, a w piątek święto św. Młodzianków Męczenników.

10.W przyszłą niedzielę święto Świętej Rodziny. Podczas Mszy świętych małżonkowie będą mieli możliwość odnowienia przyrzeczeń małżeńskich. Tego dnia, zapraszam też do kościoła Bozego Ciała o godz. 16.00 na „Koncert kolęd z Aniołami w tle” w wykonaniu chóru Camerata i zespołu Wiolinki pod dyrekcją Marzenny Tyrańskiej.

11.Od świąt Bożego Narodzenia Msze św. w dni powszednie będą ponownie o godz. 17,oo.

12.Już dzisiaj zapraszamy serdecznie wszystkich na 2 Orszak Trzech Króli, który odbędzie się 6 stycznia 2019 r. Rozpoczęcie Orszaku nastąpi o godzinie 13.00 przy kościele św. Bartłomieja Apostoła skąd wyruszymy wspólnie śpiewając kolędy na Plac Wolności. Tam odegrane zostaną Jasełka Uliczne. Nastąpi ogłoszenie wyników konkursów: Oblicze dzieciątka Jezus, które powitali Trzej Królowie i konkursu poetyckiego na napisanie kolejnej zwrotki kolędy „Oj Maluśki, Maluśki”, zaprezentowanie wygranych prac i tekstów nowych zwrotek kolędy. Wspólne zabawy poprowadzi wodzirej Marceli Matecki z Torunia. Będzie też możliwość poczęstowania się grochówką i gorącą herbatą, które będą przygotowane dla wszystkich chętnych. Parafia Opatrzności Bożej ubiera się w kolorze zielonym. Zachęcamy też dzieci do przebrania się za królów, rycerzy, księżniczki itp. które ubarwią nasz wspólny pochód i świętowanie. Serdecznie zapraszamy!

13.W Biurze Parafialnym można zamawiać i rezerwować intencje mszalne na ten i przyszły  rok 2019 oraz nabywać opłatek wigilijny.

14.Odwiedziny duszpasterskie, czyli kolędę, rozpoczniemy po Nowym Roku, tj. w środę  2 stycznia 2019 r.

15.Przed kościołem u ministrantów można nabyć „Pielgrzyma”, dla dzieci „Małego Pielgrzyma”,  dwutygodnik  „W rodzinie”, „List naszej Pani”, „Wzrastanie”, „Misjonarza”  oraz  inne czasopisma o tematyce misyjnej i młodzieżowej.

ks. Wiesław Herold - proboszcz parafii

Aktualny biuletyn parafialny do pobrania (PDF)

1. Dziś przypada połowa naszego adwentowego oczekiwania, dlatego ta niedziela nazywa się „niedzielą radości” i ma charakter szczególny, a szaty są koloru różowego. Kościół wzywa nas słowami  „Gaudete!”  tzn. Radujcie się!

2.W trzecią niedzielę Adwentu Kościół przypomina nam o miłości Pana Boga, który zesłał na ziemię swego Syna. Jest to powód do radości pośród trudów i zmagań.
Jednak w zestawieniu z nauką Świętego Jana Chrzciciela można na zapowiedź, na obecność radości spojrzeć nieco inaczej. Wielu rozmówców Świętego Jana pytało: „co mamy czynić?”. Odpowiedzi proroka nie były zaskakujące, można by nawet powiedzieć, że każdy sam sobie mógłby takiej odpowiedzi udzielić. No bo czy nie jest tak, że każdy w większości sytuacji doskonale wie, co powinien zrobić? Tylko po prostu nie chce nam się podjąć wysiłku.
Mało tego, doskonale wiemy, jakie wady mamy w sobie zwalczać: jeden powinien mniej narzekać, inny uczyć się pokory, zwalczać plotkowanie, być bardziej uczynnym, pilnować codziennej gimnastyki, sprzątać po sobie i tak dalej, i tak dalej.
Otrzymujemy dzisiaj wspaniały dar: niewyczerpaną motywację działania, pracy nad sobą. Nadchodzi Miłość, a zatem warto, a nawet trzeba, się przygotować.
Każdy, kto rozumie Adwent, każdy, kto traktuje swoje życie jak przygotowanie na najważniejsze spotkanie, nie tylko odpowie na pytanie, „co mam robić?”, ale każdego dnia popracuje nad wadami. Skutecznie. Co dzisiaj zmienię w sobie? Aby innym było łatwiej ze mną wytrzymać?

3.Pragnę dzisiaj serdecznie podziękować za modlitwy w intencji budowy naszego kościoła w zeszłą niedzielę oraz w intencji wszystkich ofiarodawców i darczyńców oraz za złożoną kolektę oraz ofiary od rodzin z ostatniego tygodnia miesiąca na sumę 4 680  zl .

4.Wszystkich parafian, a nade wszystko dzieci Komunijne i najmniejsze z  lampionami oraz młodzież do Bierzmowania zapraszam do  udziału w roratach, które są od poniedziałku do piątku o godz. 18.00 ( w ostatnim tygodniu z racji spowiedzi w parafiach naszego dekanatu przesuwamy Msze wieczorne z  godz. 17.00  na godz. 18.00). Dzieci, jak zawsze zapraszam w poniedziałek, wtorek i czwartek,  a młodzież do Bierzmowania w środę i piątek.

5.Aby nadchodzące Święta przeżyć w stanie łaski uświęcającej, zapraszam do skorzystania z sakramentu pojednania. Spowiedź adwentowa w naszej parafii odbędzie się (z udziałem księży dekanatu tucholskiego) we wtorek, 18 grudnia, od godziny 16.00 do 18.00 (z przerwą od godz. 17.00 do 17.30).

6.W sobotę  przypada 22 dzień grudnia,  w którym zapraszam na nabożeństwo do św. Rity z poświeceniem róż św. Rity o godz. 18.00 w dużym kościele.

7.Caritas Diecezji Pelplińskiej pragnie włączyć się, wzorem lat ubiegłych, w ogólnopolską akcję „Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom” rozprowadzając świece na stół wigilijny w cenie minimalnej  od 8 zł. za sztukę.

8.W biurze parafialnym można zapisywać dodatkowych chorych, których odwiedzę z posługą sakramentalną jeszcze przed świętami, tj. 20 grudnia.

9.W Biurze Parafialnym można zamawiać i rezerwować intencje mszalne na rok 2017, a także zaopatrywać się w opłatek wigilijny.

10.W najbliższych dniach zapraszam na opłatek wigilijny nasze grupy parafialne w następujących dniach:

 • · w środę po Mszy o godz. 18.00  ministranci
 • w czwartek po Mszy o godz. 18.00 schola  „ANIOŁKI”
 • w piątek  po Mszy św. o godz. 18 Róże Różańcowe

11.Przed kościołem u ministrantów można nabyć „Pielgrzyma”, dla dzieci „Małego Pielgrzyma”,  dwutygodnik  „W rodzinie”, „List naszej Pani”, „Wzrastanie”, „Misjonarza”  oraz  inne czasopisma o tematyce misyjnej i młodzieżowej.

12.Wszystkim tym, którzy w bieżącym tygodniu obchodzą imieniny, urodziny, oraz wszelkie jubileusze i rocznice, składam najserdeczniejsze życzenia: zdrowia, wielu łask Bożych oraz wszelkiej pomyślności

ks. Wiesław Herold - proboszcz parafii

Aktualny biuletyn parafialny do pobrania (PDF)

1.W grudniu łączymy się z Papieżem w modlitwie: Aby osoby zaangażowane w posługę przekazu wiary potrafiły znaleźć język właściwy dla dzisiejszych czasów, w dialogu z kulturami.

2.W dzisiejszą II Niedzielę Adwentu dobry i łaskawy Pan Bóg zaprasza mnie w czas Adwentu na duchową Drogę. Każda podróż to oczekiwanie. W Adwencie oczekuję narodzenia Jezusa. Lecz uczę się też oczekiwania powtórnego przyjścia Jezusa. „Nadchodzącego w obłoku z wielką mocą i chwałą”. Przez regularną modlitwę odnawiam moje życie duchowe. Dzięki Duchowi Świętemu odkrywam moją godność dziecka Bożego. W drodze Adwentu towarzyszy mi Maryja Niepokalana. Ona oczekuje narodzenia swego Syna, a jednocześnie wspiera mnie w moich walkach duchowych. Maryja swą czystością ochrania mnie jak płaszczem. Przy niej jestem bezpieczny. Maryja przypomina, że jest Matką moją i moich bliźnich. I uczy mnie ludzkiej wrażliwości. Co mogę zrobić? Mogę zacząć od modlitwy: za bezdomnych, bezrobotnych, niepełnosprawnych. Modlitwa wstawiennicza przypomina mi, że droga Adwentu, którą rozpoczynam, jest wspólną drogą z moimi braćmi i siostrami.

3.W dzisiejszą - drugą niedzielę  miesiąca – dziękuję za modlitwę do miłosierdzia Bożego za przyczyną św. Faustyny Kowalskiej o potrzebne łaski na czas budowy  naszego kościoła oraz w intencji wszystkich  ofiarodawców i darczyńców. Dziękuję też za dzisiejszą kolektę na budowę kościoła.

4.Dzisiaj przypada również dzień modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie. Z tej okazji przeprowadzamy przy wyjściu z kościoła zbiórkę ofiar do puszek.

5.Rozpoczęliśmy czas Adwentu, czas radosnego oczekiwania na święta Bożego Narodzenia. Wszystkich serdecznie zapraszam na Roraty, które odprawiane są od poniedziałku do piątku o godz. 17.00. Dzieci klasy III , II  i  I  do I Komunii św. zapraszam obowiązkowo z dzienniczkami w poniedziałek, wtorek i czwartek, natomiast młodzież do Bierzmowania  w środę i piątek. Dzieci zapraszam z lampionami.

6.W środę  Nowenna do Matki Bożej Niestającej Pomocy o godz. 1700.  Zachęcam do składania próśb i podziękowań do Matki Bożej.

7.Spowiedź Adwentowa w naszej parafii z udziałem księży spowiedników odbędzie się we wtorek (18 grudnia) od godziny 16.00 do 18.00 (z przerwą od godz. 17.00 do 17.30).

8.Z racji pomocy w słuchaniu spowiedzi w innych parafiach od soboty (15 grudnia)  Msze św. będą o godz. 18 – tej.

9.Caritas Diecezji Pelplińskiej pragnie wzorem lat ubiegłych włączyć się w ogólnopolską akcję Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. Akcja ta związana jest z rozprowadzaniem świec), na których umieszczono symbol Caritas (ofiara od 8 zł). Świece te można nabyć u ministrantów przy wyjściu z kościoła i w biurze parafialnym.

10.W biurze parafialnym można nabyć opłatki wigilijne. W tym tygodniu jest kilka wolnych intencji mszalnych, zachęcamy do odwiedzin biura parafialnego.

11.W biurze parafialnym można zgłaszać dodatkowych chorych, których odwiedzę z posługą sakramentalną w środę (19 grudnia) od godziny 10.00 do 14.00.

12.Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Pelplińskiej zaprasza małżonków na „Spotkania Małżeńskie”, poświęcone  pielęgnowaniu więzi małżeńskiej, które odbędą się w dniach 14-16 grudnia 2018 r. w Collegium Marianum w Pelplinie. Szczegóły znajdują się na plakacie w gablocie i stronie internetowej  Duszpasterstwa Rodzin Diecezji Pelplińskiej.

13.U ministrantów przed kościołem można zakupić czasopisma religijne, jak „Pielgrzym”,  „Radio Maryja”, „W rodzinie” oraz inne czasopisma  o tematyce  misyjnej.

14.Wszystkim tym, którzy w bieżącym tygodniu obchodzą imieniny, urodziny, oraz wszelkie jubileusze i rocznice, składamy najserdeczniejsze życzenia: zdrowia, wielu łask Bożych oraz wszelkiej pomyślności - „Szczęść Boże”.

ks. Wiesław Herold - proboszcz parafii

Aktualny biuletyn parafialny do pobrania (PDF)

1.Dzisiejszą niedzielą rozpoczynamy Adwent, czas radosnego oczekiwania na święta Bożego Narodzenia. Wszystkich serdecznie zapraszam na Roraty, które odprawiać będziemy od poniedziałku do piątku o godz. 17.00. Dzieci przygotowujące się do I Komunii św., a więc klasy III , II  i  I  oraz młodzież do Bierzmowania zapraszam – na miarę możliwości każdego dnia. Jak każdego roku dzieci zapraszam z lampionami. Wyjątkowo we wtorek Msza św. roratnia będzie rano o godz. 10.

2.Rozpoczynamy dzisiaj kolejny Adwent naszego wyczekiwania na Nowonarodzonego.  Czas kolejnego po prostu czekania. W naszym życiu ciągle na kogoś albo na coś czekamy. Oczekiwanie dotyczy również naszej kondycji duchowej. Jest to postawa wyjątkowo aktualna w Adwencie, który przygotowuje nas na Jego powtórne przyjście przy końcu czasów. Przyjście Boga do nas jest wielkim wydarzeniem. Dlatego samo oczekiwanie na Pana zakłada naszą gotowość na spotkanie z Nim. Temu ma służyć nasza czujność.  Na co według wskazówek Jezusa musimy zwrócić uwagę? Chodzi o czujność i rozwój modlitwy, abyśmy wskutek swoistej znieczulicy na sprawy Boże nie zatrzymali się jedynie na troskach doczesnych. Patrzymy każdego dnia na niepewne ludzkie oczekiwania: żeby przedłużyć umowę o pracę, spotkać się z najbliższymi, doświadczyć zrozumienia czy otrzymać godziwą zapłatę za swój wysiłek. Uświadamiamy sobie również, że jako chrześcijanie przesuwamy się w kolejce do spotkania z Oblubieńcem. Potrzeba nam więc autentyczności i głębi w tym spotkaniu, a nie drogi na skróty. Rozpoczynając nowy rok kościelny i liturgiczny, bądźmy w szczególny sposób świadkami konkretnych gestów miłosierdzia wobec bliźnich. Podejmijmy pracę nad budzeniem czujności serca, porządkowaniem swoich pragnień, złych przyzwyczajeń czy przewrotnych myśli, nad eliminowaniem zaniedbań. Niech pomocą w otwarciu na kolejne łaski, jakie Bóg przygotował dla nas, staną się: medytacja tekstów biblijnych, poranne roraty, adwentowe ćwiczenia duchowe i dobrze przygotowana spowiedź.

3.W grudniu łączymy się z Papieżem w modlitwie: Aby osoby zaangażowane w posługę przekazu wiary potrafiły znaleźć język właściwy dla dzisiejszych czasów, w dialogu z kulturami.

4.W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek miesiąca, w którym zapraszam do wspólnej modlitwy o powołanie kapłańskie, misyjne i zakonne.

5.Natomiast w pierwszy piątek miesiąca modlitwy nasze zanosić będziemy do serca Pana Jezusa, jako wynagrodzenie za grzechy nasze i całego świata. Tego dnia spowiedź święta od godz. 16,3o.

6.Również w pierwszy piątek  miesiąca  odwiedzę chorych w godzinach  od  10tej   do  14-tej.

7.W sobotę 8 grudnia przypada uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP.

8.W przyszłą niedzielę przypada dzień modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie. Tego dnia przed kościołami w Polsce odbywa się zbiórka do puszek na ten cel.

9.Również za tydzień, jak w każdą drugą niedzielę  miesiąca, zapraszam do modlitwy, do miłosierdzia Bożego za przyczyną św. Faustyny Kowalskiej o potrzebne łaski na czas budowy  kościoła oraz w intencji wszystkich  ofiarodawców i darczyńców. Kolekta z tego dnia przeznaczona jest inwestycje związane z budową kościoła.

10.Caritas Diecezji Pelplińskiej pragnie wzorem lat ubiegłych włączyć się w ogólnopolską akcję Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. Akcja ta związana jest z rozprowadzaniem świec ( ofiara od 10 zł), na których umieszczono symbol Caritas. Świece te można nabyć u ministrantów przy wyjściu z kościoła i w biurze parafialnym.

11.U ministrantów przed kościołem można zakupić czasopisma religijne, jak „Pielgrzym”,  „Radio Maryja”, „W rodzinie” oraz inne czasopisma  o tematyce  misyjnej.

12.Wszystkim tym, którzy w bieżącym tygodniu obchodzą imieniny, urodziny, oraz wszelkie jubileusze i rocznice, składamy najserdeczniejsze życzenia: zdrowia, wielu łask Bożych oraz wszelkiej pomyślności - „Szczęść Boże”.

ks. Wiesław Herold - proboszcz parafii

Aktualny biuletyn parafialny do pobrania (PDF)

1. W dzisiejszą niedzielę przypada uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. Po każdej Mszy św. przed Najświętszym Sakramentem odmówimy Akt poświęcenia rodzaju ludzkiego Sercu Pana Jezusa.

2. Dzisiejsza Uroczystość w wyjątkowy sposób przekazuję nam prawdę, że raz z przyjściem Chrystusa urzeczywistnia się w świecie zapowiadane królestwo Boże. Różni się ono zdecydowanie od dobrze nam znanych form panowania człowieka w świecie. Oznacza ono – jak usłyszymy w dzisiejszej prefacji – „wieczne i powszechne Królestwo: królestwo prawdy i życia, królestwo świętości i łaski, królestwo sprawiedliwości, miłości i pokoju”. Potrzebujemy, aby Chrystus królował w naszym życiu i postępowaniu. Poddajemy się Jego władzy, przyrzekamy żyć Jego miłością, oddajemy Mu nasze serca, zawierzamy Mu nasze rodziny. Ten konkretny program wymaga zaufania Jezusowi i oddania Mu swego życia. Gdy dokonamy tego w naszych domach i parafiach, będziemy świadkami zmiany oblicza naszej Ojczyzny i Kościoła.

3. Od przyszłej niedzieli rozpoczynamy w kościele czas Adwentu i nowy Rok Liturgiczny. Wszystkich serdecznie zapraszam na Roraty od poniedziałku do piątku o godz. 17.00, a nade wszystko dzieci przygotowujące się do I Komunii św. z klasy I,  II  i III oraz młodzież do bierzmowania klas VII, VIII oraz III Gimnazjum. Dzieci, jak każdego roku, zapraszam z lampionami.

4. W środę zapraszam na nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy o godz. 17.00.

5. W piątek, 30 listopada, przypada święto św. Andrzeja Apostoła.

6. W tygodniu przypada też pierwsza sobota miesiąca - modlić się będziemy w intencji rodzin za przyczyną Serca Niepokalanej. W tym dniu zapraszam również na akcję  „Promieni Miłosierdzia” o godz. 15.00. Modlić się będziemy przy pomniku Św. Małgorzaty w intencji: aby wszyscy Tucholanie wyjeżdżający do pracy za granicę mieli możliwość przeżycia Świąt Bożego Narodzenia w gronie rodzinnym a także częstych spotkań z najbliższymi.

7. W sobotni wieczór rozdzwonią się też dzwony na zakończenie starego i rozpoczęcie nowego roku kościelnego.

8. Wyższe Seminarium Duchowne w Pelplinie zaprasza młodzież męską do udziału w dniach skupienia w dn. od 30 listopada do 2 grudnia. Więcej informacji w gablocie przed kościołem.

9. Kandydatów do bierzmowania, a nade wszystko  z VII klasy na Mszę św. o godz. 17.00 w najbliższą sobotę.

10. Od  I Niedzieli Adwentu można nabywać świece wigilijne.

11. U ministrantów przed kościołem można zakupić czasopisma religijne, jak „Pielgrzym”,  „W rodzinie” oraz inne czasopisma  o tematyce  misyjnej.

12. Wszystkim tym, którzy w bieżącym tygodniu obchodzą imieniny, urodziny, oraz wszelkie jubileusze i rocznice, składam najserdeczniejsze życzenia: zdrowia, wielu łask Bożych oraz wszelkiej pomyślności. „Szczęść Boże”.

ks. Wiesław Herold - proboszcz parafii

Aktualny biuletyn parafialny do pobrania (PDF)

1. W listopadzie łączymy się z Papieżem w modlitwie: Aby język serca i dialogu przeważał zawsze nad językiem.

2. Dzisiejsza kolekta jest przeznaczona na nasze Seminarium Duchowne w Pelplinie. Za  składane ofiary składam serdeczne Bóg zapłać. Składam również serdeczne Bóg zapłać  za kolektę  z minionej niedzieli  na budowę kościoła  na sumę  2947 zł.

3.W najbliższy wtorek -  20 listopada – nasza parafia została wybrana do modlitwy diecezjalnej o nowe i święte powołania do służby kapłańskiej i zakonnej w naszych rodzinach, również w domach,  a nade wszystko w kościele. Rozpoczniemy modlitwą różańcową o godz. 9.00 w małym kościele,  której przewodniczyć będą Róże Różańcowe. Następnie spotkamy się na koronce do Miłosierdzia Bożego, której przewodniczyć będą również Róże Różańcowe.  O godz.  17.00  zapraszam na wspólną Mszę św.  z udziałem Grupy modlitewnej.  Nasze diecezjalne czuwanie modlitewne zakończymy Apelem Maryjnym o godz. 21.00.

4.W czwartek przypada 22 dzień listopada,  w którym zapraszam na nabożeństwo do św. Rity z poświeceniem róż św. Rity o godz. 17.00 w dużym kościele.

5. Również w  czwartek, 22 listopada br., przypada wspomnienie św. Cecylii patronki muzyki kościelnej  i śpiewu. Pamiętajmy w naszych modlitwach o organiście p, Stanisławie oraz p. Marzenie, która prowadzi naszą  scholę  „Aniołki”.  Z racji święta patronki  zapraszam w przyszłą niedzielę na krótki  koncert na Mszy św. dla dzieci o godz. 11.30.

6. Przyszła niedziela jest ostatnią w starym roku kościelnym.  Jest to również uroczystość Chrystusa Króla. Za dwa tygodnie rozpocznie się już Adwent,  a zarazem nowy Rok Kościelny.

7. Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Pelplińskiej zaprasza młodzież męską do udziału w weekendowym skupieniu „Czego pragniesz?” w dniach od 30 listopada do 2 grudnia 2018 r. Ta forma skupienia ma służyć młodym pomocą w rozeznaniu drogi życiowej. Udział w weekendowym skupieniu jest bezpłatny.

8. Dziękuję 7 rodzinom,  które złożyły ofiary na zakup stacji Drogi Krzyżowej. Rodziny,  które mogłyby  jeszcze wesprzeć zakup pozostałych stacji serdecznie zapraszam.

9. Mamy już kilkanaście zgłoszeń na  pielgrzymkę do Ziemi Świętej „Śladami Chrystusa” w przyszłym roku  od 5 do 12 października 2019 r. w cenie3400 zł + 70 USD. Osoby zgłaszające się proszę o wpłacanie pierwszej sumy z końcem miesiąca listopada.

10. W związku z tragedią  spowodowaną pożarem w naszej parafii u p. Drewczyńskich  pragniemy udzielić wsparcia materialnego poszkodowanej rodzinie przez zbiórkę przed naszym kościołem ,  którą zbierać będą woluntariusze z naszej szkoły nr 5 po każdej Mszy  św. w tą i przyszłą niedzielę.

11. Zachęcam do lektury dwutygodnika „Pielgrzyma”,  „W Rodzinie” i innych czasopism misyjnych.

12. Wszystkim tym, którzy w bieżącym tygodniu obchodzą imieniny, urodziny, oraz wszelkie jubileusze i rocznice, składamy najserdeczniejsze życzenia: zdrowia, wielu łask Bożych oraz wszelkiej pomyślności w życiu osobistym.

ks. Wiesław Herold - proboszcz parafii

Aktualny biuletyn parafialny do pobrania (PDF)

 1. W listopadzie łączymy się z Papieżem w modlitwie: Aby język serca i dialogu przeważał zawsze nad językiem.
 2. Dzisiejsze święto stulecia odzyskania niepodległości naszej Ojczyzny skłania nas do wyrażenia wielkiego dziękczynienia Panu Bogu za Jego opiekę nad Polską i jednocześnie do dalszej wytrwałej modlitwy za Ojczyznę.  Z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości zapraszamy dzisiaj wszystkich mieszkańców Tucholi na Mszę św. wspólną do kościoła Bożego Ciała  o godz. 15.00.
 3. Dzisiaj katolicy w Polsce po raz 10. obchodzą Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. Łączymy się w modlitwie i wspieramy chrześcijan w różnych stronach świata, którzy cierpią prześladowania z powodu wiary.
 4. Jak w każdą drugą niedzielę  miesiąca, dziękuję za dzisiejszą modlitwę do miłosierdzia Bożego za przyczyną św. Faustyny Kowalskiej o wytrwałość w budowie naszego  kościoła oraz w intencji wszystkich  ofiarodawców i darczyńców. Serdeczne Bóg zapłać za dzisiejszą kolektę przeznaczoną na budową kościoła.
 5. 5. We wtorek (13 listopada) zapraszam na nabożeństwo Fatimskie po Mszy św. o godz. 17.00.
 6. W tym tygodniu przypadają wspomnienia:

• 12 XI – św. Jozafat (1580-1623), biskup połocki obrządku wschodniego, zamęczony za wierność unii z Rzymem.

• 13 XI – święci Benedykt, Jan, Mateusz, Izaak i Krystyn (zm. 1003), pustelnicy, benedyktyni, pierwsi polscy męczennicy.

• 17 XI – św. Elżbieta Węgierska (1207-1231), księżna, która zostawszy wdową, wyrzekła się bogactw i przyjęła regułę trzeciego zakonu franciszkańskiego, opiekunka ubogich.

 1. 7. W sobotę (17 listopada) zapraszam młodzież przygotowującą się do Bierzmowania na Mszę św. o godz. 17.00  oraz spotkanie po Mszy św. (klasy III Gimnazjum oraz VIII i VII ).
 2. W przyszłą niedzielę kolekta na Wyższe Seminarium Duchowne w Pelplinie. Bóg zapłać za składane ofiary.
 3. W Biurze Parafialnym, w godzinach urzędowania można zamawiać, a także rezerwować intencje mszalne na rok 2019.
 4. Parafia nasza organizuje Pielgrzymkę do Ziemi Świętej „Śladami Chrystusa” w przyszłym roku  od 5 do 12 października 2019 r. w cenie3400 zł + 70 USD. Z racji wcześniejszej rezerwacji  lotu proszę o wcześniejsze zgłoszenia.
 5. Jutro Msza św. rano o gdz. 9.00  z racji  popołudniowego wyjazdu  ze scholą.
 6. Zachęcam do lektury dwutygodnika „Pielgrzyma”,  „W Rodzinie” i innych czasopism misyjnych. W  biurze parafialnym można nabywać kalendarze na rok 2019 z św. Janem Pawłem II w cenie 4 zl - małe i duże -  8 zł.
 7. Wszystkim tym, którzy w bieżącym tygodniu obchodzą imieniny, urodziny, oraz wszelkie jubileusze i rocznice, składamy najserdeczniejsze życzenia: zdrowia, wielu łask Bożych oraz wszelkiej pomyślności w życiu osobistym.

ks. Wiesław Herold - proboszcz parafii

Aktualny biuletyn parafialny do pobrania (PDF)

Więcej artykułów…