Tuchola, miasto usytuowane w centrum Borów Tucholskich, szczycące się mianem stolicy Borów jest od wielu lat miejscem spotkań dzieci, młodzieży i dorosłych, którzy zjeżdżają się z całej Polski, aby uczestniczyć w kolejnych edycjach Festiwalu Piosenki Religijnej Festiwalu, który z każdym rokiem gromadzi coraz więcej uczestników.
A zaczęło się niepozornie. Cicho i bez rozgłosu na małej scenie zbudowanej z surowych desek i ułożonych na wielkich białych pustakach. Na przysłowiowych deskach wystąpiło zaledwie kilkanaście zespołów, które zjechały się z najbliższych okolic. Wszyscy byliśmy zadowoleni, kiedy na zakończenie nie tylko śpiewaliśmy razem piosenki religijne, ale bawiliśmy się w rytmie piosenek p. Leonarda Luthera. To były najpiękniejsze dni - wspominają ten dzień pomysłodawca ks. Wiesław Herold oraz dyrektor Domu Kultury Renata Basta. To oni przy współpracy, również pracowników Domu Kultury, z Hanną Krueger, Mirosławą  Dąbrowską, Piotrem Talkowskim utworzyli pierwszy sztab festiwalowy. Pierwszy skład Jurorów tworzyli  Edward Bukowski,  ks. Paweł Rąbca  oraz  Marzena i Roman Tyrańscy. Wtedy nikt jeszcze nie myślał, że kiedyś powstanie w tym miejscu scena amfiteatru tonącego w świetle jupiterów i pięknej zieleni borowiackiej,  a  w Jury zasiądą muzycy i soliści Filharmonii,  czy opery Nova w Bydgoszczy (Janusz i Gabriela Witkowscy, Łukasz Michalski). W tym miejscu w sposób szczególny organizatorzy wyrażają swoją wdzięczność zmarłemu w 2008 r. muzykowi Edwardowi Bukowskiemu, który przewodniczył komisji Festiwalowej od pierwszych edycji i był prawie we wszystkich latach nie tylko przewodniczącym,  ale bratnią duszą,  który potrafił,  jeśli trzeba było, wyciszać i godzić członków Jury,  jak dobry ojciec względem dzieci. On odszedł,  Festiwal  doczekał się  swojego  Jubileuszu XV lecia. Szkoda,  że nie doczekał tego radosnego dnia.
Pierwsza edycja festiwalu miała bardziej charakter sondażowy niż konkursowy. Kolejne stały się konfrontacją konkursową i od razu zwróciły uwagę każdego z osobna i wszystkich razem, którym "śpiewne sacrum" i piosenka religijna nie pozostawały obce ani obojętne. Organizatorzy tak ułożyli jego założenia programowe i regulamin uczestnictwa , że do dzisiaj w swoich założeniach ramowych się nie zmienił. Biorą w nim wszyscy udział począwszy od dzieci, a skończywszy na dorosłych. Do cieszących się pełnym zdrowiem dołączyli od kilku lat niesprawni fizycznie z sierocińców i Domów Opieki Społecznej.

To wszystko sprawiło, że dzisiaj Tuchola - stolica Borów Tucholskich - stała się centrum Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Religijnej, do której zjeżdżają się na dwa dni, w drugą sobotę i drugą niedzielę lipca, uczestnicy z najbardziej odległych zakątków Polski
( niektórzy z nich przebywają ponad 700 km, aż z dalekiego Drochiczyna k/ Brańska, Wałbrzycha, Katowic, Wrocławia, Warszawy, Poznania, Szczecina, Helu i Gdańska).

Tradycją festiwalową są też pozakonkursowe recitale i koncerty zaproszonych gwiazd wieczoru Koncertu Galowego nagrodzonych zespołów i solistów festiwalowych. Na scenie amfiteatru  leśnego w Tucholi - Rudzkim Moście wystąpili już : Leonard Luther, Gang Marcela, Querido Matias ( El profeta), Lora Szafran, Tercet Egzotyczny, Andrzej Rybiński,  Dwie Korony,  Piotr Szczepanik,  Wioletta Willas,  Zbigniew Wodecki, Adrianna Biedrzyńska, Renata Zarębska, Joanna Jeżewska i Paweł Dłużewski. A wszystko to zawdzięczamy profesjonalnej  konferansjerce,  którą prowadzą Hanna Krueger (TOK)  i  eurodeputowany  Tadeusz Zwiefka.
Uroda brzmienia i religijny wymiar muzyki i piosenki religijnej powodują, że do Tucholi zjeżdżają zespoły utytułowane laurami podobnych imprez organizowanych w kraju.
Rozrasta się też audytorium koncertów, przesłuchań i gali laureatów, którzy stają się zdobywcami nie tylko cennych nagród rzeczowych, ale przede wszystkim miłych pamiątek, które tworzą chociażby puchary: Grand Prix - nagroda główna Organizatora. A to,  że  za każdym rokiem wzrasta liczba nie tylko uczestników,  ale  przede wszystkim widzów jest możliwe dzięki wybudowanemu wielkiemu amfiteatrowi leśnemu z wielką sceną i widownią na prawie  2 tysiące miejsc siedzących (od czterech lat trwają jeszcze roboty wykończeniowe)
W roku 2004 - w X rocznicę edycji festiwalowej - powołano Nadzwyczajne Komitet Festiwalowy, który postanowił przyznać jako szczególne wyróżnienie nagrodę pieniężną  oraz  nadzwyczajną nagrodę Eurodeputowanego Tadeusza Zwiefki  wyjazd  do Europarlamentu w Brukseli .
Rok 2009 na długo zostanie w naszej pamięci z racji Jubileuszowego  XV. Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Religijnej,  a zarazem wspomnieniem 10. rocznicy wizyty naszego Papieża Jana Pawła II  w Diecezji Pelplińskiej w Pelplinie. W rok 2009 r. zabrzmiał po raz pierwszy Hymn Festiwalowy do którego skomponował muzykę Zbigniew Wodecki - polski muzyk, multiinstrumentalista (grał na skrzypcach, trąbce i fortepianie), kompozytor, aranżer, piosenkarz, aktor i prezenter telewizyjny, a nade wszystko przyjaciel widowni amfiteatru Tucholskiego z racji kolejnych edycji Festiwalu Religijnego w Tucholi.

XXIV Ogólnopolski Festiwal Piosenki Religijnej odbył się pod hasłem "Niech Zstąpi Duch Twój". W słowach przesłania „Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym” staraliśmy się  odkryć moc Ducha Świętego, Jego obecności w naszym życiu oraz otwarcie się na Jego działanie.  Festiwal 2018 r. z pewnością przyczynił się do upowszechniania dorobku w zakresie współczesnej muzyki religijnej, promocji kultury chrześcijańskiej, popularyzacji pieśni religijnej, integracji środowiska katolickiego oraz popularyzacji wartościowych treści muzyki i sacrum zawartych w pieśniach i piosenkach religijnych.

Zapraszamy wszystkich,  którym bliska jest piosenka do stolicy Borów Tucholskich, naszym  zawołaniem "Przyjeżdżajcie, las Was powita,  a ludzie ugoszczą".

Organizatorzy Festiwalu :    Tucholski Ośrodek Kultur i Parafia Opatrzności Bożej