1.Dzisiejsza Niedziela Palmowa wprowadza nas w tajemnicę Wielkiego Tygodnia. Na wszystkich Mszach św. są święcone palmy.

2.W dzisiejszą  drugą niedzielę miesiącu pragnę serdecznie podziękować za wspólną modlitwę  do miłosierdzia Bożego o szczęśliwą budowę naszego kościoła  oraz w intencji wszystkich ofiarodawców i darczyńców. Serdeczne Bóg zapłać za dzisiejszą kolektę oraz wszelkie ofiary od rodzin z ostatniego tygodnia miesiąca oraz przelewy na konto naszej parafii tytułem „Dar na cele kultu religijnego”.

3.Jutro, w poniedziałek, odbędzie się w naszej parafii spowiedź Wielkanocna z udziałem zaproszonych księży spowiedników od godz. 16.00  do godz. 18.00 (z przerwą od godz. 17 do 17.30).

4.Nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy o godz. 18.00.

5.Dziś po Mszach Świętych w ramach „Pola Nadziei”  zostanie przeprowadzona zbiórka do puszek na rzecz Hospicjum im. św. Małgorzaty. Zebrane fundusze przeznaczone zostaną na zakup sprzętu medycznego.

6.Przed nami Wielki Tydzień. Przeżyjmy ten czas jako prawdziwi chrześcijanie, tj w wyciszeniu  i zadumie nad własnym życiem. Niech te trzy święte dni: Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota będą dniami szczególnego zagłębiania się w Misterium Paschalne poprzez czynny osobisty udział w bogatej liturgii.

7.Wielki Czwartek  -  ustanowienie Eucharystii i sakramentu Kapłaństwa. Rano o godz. 10.00 w bazylice katedralnej pod przewodnictwem Biskupa Diecezjalnego będzie  Mszę Świętą Krzyżma, podczas której pobłogosławione są oleje używane do namaszczania chorych i krzyżmo służące do namaszczania podczas święceń kapłańskich, chrztu i bierzmowania. W czasie tej Mszy duchowieństwo diecezjalne odnawia przyrzeczenia kapłańskie. Natomiast w parafiach celebrowana jest w tym dniu jedna Msza Święta, zwana Mszą Wieczerzy Pańskiej, na pamiątką ustanowienia sakramentów Eucharystii i kapłaństwa. Rozpoczyna się Triduum Paschalne. Po hymnie „Chwała na wysokości Bogu” milkną dzwony i organy, a po Komunii Świętej Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do Kaplicy Adoracji, tzw. Ciemnicy, upamiętniającej pojmanie w Ogrójcu. Msza Święta Wieczerzy Pańskiej zostanie odprawiona o godz. 18,oo. Adoracja Najświętszego Sakramentu przy Ciemnicy będzie do godz. 22.00. Wznowienie następnego dnia od godz. 10.00.

8.W WIELKI PIĄTEK zachowujemy post ścisły (całkowite wstrzymanie się od potraw mięsnych i tylko trzy posiłki w ciągu całego dnia, w tym jeden do syta (od tego postu osoby od 14. do 60. roku życia nie mają dyspensy). Tego dnia nie sprawuje się Eucharystii. Liturgię Wielkiego Piątku rozpoczniemy również o godz. 18,oo (za uczestnictwo w adoracji krzyża można uzyskać odpust zupełny). O godz. 20.30 na Placu Wolności rozpocznie się wspólna  DROGA  KRZYŻOWA.  Ulicami naszego miasta przejdziemy w kierunku parafii św. Bartłomieja (proszę o zabranie świec na Drogę Krzyżową). Adoracja przy Grobie Pańskim do 22,oo. Wznowienie adoracji w sobotę  od  godz. 10.00.

9.W Wielki Piątek rozpoczniemy również Nowennę przed świętem Miłosierdzia Bożego.

10.W biurze parafialnym można zgłaszać dodatkowych chorych i starszych wiekiem, których odwiedzę  z posługą sakramentalną w Wielki Piątek, jak w każdy I piątek miesiąca.

11.WIELKA SOBOTA  jest dniem adoracji Najświętszego Sakramentu w Grobie Pańskim. Święcenie pokarmów odbędzie się o godz. 15,oo i 16,oo (w  tym dniu dzieci przynoszą  wraz ze święconką rodzinne skarbonki CARITAS ze zgromadzoną ofiarą wielkopostną, jako dar serca dla biednych dzieci na letnie wakacje.

12.W sobotni wieczór o godz. 22.30  w  naszej parafii, w dużym kościele,  rozpoczynamy obrzędy liturgii Paschalnej.  Obrzędy kończą się uroczystą procesją zmartwychwstania, zwaną REZUREKCJĄ.  (Na tę uroczystość wszyscy przynoszą świece, które będą zapalane w czasie Liturgii Światła, w czasie odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych oraz podczas procesji rezurekcyjnej).

13.Msze św. w pierwsze święto ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO zostaną odprawione o godz. 10.00 (przed ta Mszą św. odbędzie się procesja Wielkanocną z figurą Chrystusa  Zmartwychwstałego)  oraz o godz. 11.00 ( Nie będzie  zatem pierwszej Mszy św. o godz. 8.00 z racji rezurekcji nocnej).

14.Ofiary Wielkiego Piątku z adoracji Krzyża są przeznaczone na utrzymanie Bazyliki Grobu Pańskiego w Jerozolimie.

15.Kwiaty do Grobu Pańskiego  można  składać w kościele przy chrzcielnicy, za które składam serdeczne Bóg zapłać.

16.Biuro Parafialne w Wielkim Tygodniu będzie czynne tylko we wtorek i środę po Mszy św. wieczornej o godz. 18,oo.

17.U ministrantów przed kościołem można nabyć „Pielgrzyma” oraz inne czasopisma religijne.

18.Wszystkim tym, którzy w bieżącym tygodniu obchodzą imieniny, urodziny, oraz wszelkie jubileusze i rocznice, składam najserdeczniejsze życzenia: zdrowia, wielu łask Bożych oraz wszelkiej pomyślności - „Szczęść Boże”.

ks.Wiesław Herold - proboszcz parafii

Aktualny biuletyn parafialny do pobrania (PDF)