1.W marcu łączymy się z Papieżem w modlitwie: Za wspólnoty chrześcijańskie, szczególnie te prześladowane, aby odczuwały bliskość Chrystusa, a ich prawa były respektowane.

2.Ewangelia dzisiejszej niedzieli skłania nas do zadania pytania: Co skłoniło młodszego syna do przedwczesnego zażądania spadku i opuszczenia rodzinnego domu przed śmiercią ojca? Chęć poznania świata? Znalezienie prawdziwych przyjaciół? A może zwykła potrzeba akceptacji i zrozumienia, której nie doświadczył w gronie najbliższych? Smutne w tej przypowieści jest to, że obydwaj byli nieszczęśliwi, a przecież mieszkali w dobrym domu. Smutne i to, że ów starszy brat nie przyjął ofiarowanego mu przez ojca przebaczenia. Ale najsmutniejsze jednak jest chyba to, że, czytając ten fragment Ewangelii, chciałbym się odnaleźć w życiorysie młodszego syna, który nadużywa wolności, grzeszy i skruszony wraca pod skrzydła miłości Ojca. A przecież znacznie częściej jestem bardziej podobny do tego starszego. Najpierw żałuję że nie zgrzeszyłem, a jak już zgrzeszę, to wzdrygam się przed miłosierdziem. Takim jak ja Jezus pozostawił tę przypowieść.

3.Trwa czas Wielkiego Postu, w którym zapraszam w piątek o godz. 18.00 na Drogę Krzyżową wspólną dla całej parafii.

4.W niedziele zapraszam na Gorzkie Żale o godz. 16.00 z rozważaniem pasyjnym. Bezpośrednio po  nabożeństwie Msza św. recytowana. (Za udział w Gorzkich Żalach i Drodze Krzyżowej można uzyskać odpust zupełny).

5.Serdecznie zapraszam na tegoroczne rekolekcje Wielkopostne, które rozpoczniemy już w najbliższą niedzielę, tj. 7 kwietnia br. nauką ogólną dla wszystkich na Mszach  świętych o godz.  8.00;  10.00;  11.30  i po Gorzkich Żalach  o godz. 16.00.  Rekolekcje  poprowadzi  o. Adam Wedmann ze Zgromadzenia  Ducha  Świętego  w Bydgoszczy.   Msza św. z nauką rekolekcyjną  wspólną dla wszystkich  będzie  od  poniedziałku  do  środy rano o godz.  9.00  oraz wieczorem  o  godz. 18.00. Zakończenie Rekolekcji  w środę, tj. 10 kwietnia br.

6.Rekolekcje Szkolne dla dzieci i młodzieży  Szkoły Podstawowej nr 5 odbędą się  od poniedziałku (8 kwietnia)  do środy w  naszym kościele od  godz. 10,00  do modlitwy południowej Anioł Pański.

7.Już dzisiaj zapraszam na spowiedź Wielkanocną, która w naszej parafii odbędzie się we Wielki Poniedziałek, tj. 15  kwietnia br. od godz. 16.00  do  18.00  (z przerwą ½ godzinną od 17.00  do  17.30).

8.W środę zapraszam na Nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy o godz. 18   .00.

9.W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, pierwszy piątek  i sobota miesiąca:

  • pierwszy czwartek – dzień, w którym adorujemy Najświętszy Sakrament i modlimy się o powołania kapłańskie i zakonne.
  • pierwszy piątek – nabożeństwo  do Serca Pana Jezusa o przebaczenie grzechów naszych i całego świata.  Przed Mszą św. od godz. 17.30 okazja do spowiedzi św. przede wszystkim dla odprawiających dziewięć pierwszych piątków miesiąca oraz młodzieży do Bierzmowania.
  • Chorych z posługą sakramentalną odwiedzę wyjątkowo w sobotę w godzinach między  10.00   a  14.00.
  • pierwsza sobota -  modlić się będziemy w intencji  rodzin o potrzebne łaski na cały nadchodzący miesiąc
  • godz. 15.00  - w tym miesiącu zapraszamy wszystkich do naszego kościoła na Promienie Miłosierdzia Bożego w intencji osób chorych, cierpiących, samotnych i opuszczonych.

10.Regionalne Koło Przyjaciół Radia Maryja organizuje wyjazd na Misterium Męki Pańskiej do sanktuarium w Górce Klasztornej, w sobotę, 13 kwietnia br..Wyjazd sprzed naszego kościoła o godz. 11.30. Koszt autokaru 20zł. Zapisywać się można w p. Jerzego Kądzieli, każdego dnia po Koronce do Miłosierdzia Bożego bądź telefonicznie pod nr telefonu 510-662-580. Autokar pojedzie trasą przez Mały i Wielki Mędromierz, Łyskowo, Gostycyn i Wielką Klonię. W sanktuarium istnieje możliwość spowiedzi św.

11.Młodzież chcącą wziąć udział w 34 Światowym Dniu Młodzieży w Kościerzynie, który odbędzie się 14 kwietnia zapraszamy do zapisywania się w biurze parafialnym parafii naszej lub Św. Bartłomieja Ap.. Koszt wyjazdu 30zł.(więcej informacji na stronie internetowej parafii Św. Bartłomieja Ap.) Można też zapisywać się przez stronę internetową www.parafiabartłomiej.pl gdzie znajduje się formularz zgłoszeniowy i szczegółowy program a w nim między innymi: pochód z palmami, wspólna Msza św., ciepły posiłek i koncert zespołu Siewcy Lednicy.

12.Parafia św. Bartłomieja w Tucholi zaprasza na Ekstremalną Drogę Krzyżową z Dziemian do Wiela, która odbędzie się 5 kwietnia 2019 r.  Zapisy w biurze parafii św. Bartłomieja w Tucholi lub przez formularz internetowy na stronie www.parafiabartlomiej.pl w zakładce EDK 2019, gdzie podane są także szczegóły dotyczące tras i tego jak przygotować się na to wydarzenie.

13.Zapraszam  do lektury nowego numeru dwutygodnika „W Rodzinie” i „Pielgrzyma” oraz innych czasopism,  które można nabyć u ministrantów  przy wyjściu z  kościoła.

14.Wszystkim tym, którzy w bieżącym tygodniu obchodzą imieniny, urodziny, oraz wszelkie jubileusze i rocznice, składam serdeczne życzenia: zdrowia, wielu łask Bożych oraz wszelkiej pomyślności – „Szczęść Boże”.

ks.Wiesław Herold - proboszcz parafii

Aktualny biuletyn parafialny do pobrania (PDF)