1.W marcu łączymy się z Papieżem w modlitwie: Za wspólnoty chrześcijańskie, szczególnie te prześladowane, aby odczuwały bliskość Chrystusa, a ich prawa były respektowane.

2.Dzisiejsza Ewangelia przynagla nas do wkroczenia na drogę nawrócenia. Czas Wielkiego Postu stwarza ku temu wiele niepowtarzalnych okazji – jest bowiem czasem łaski od Pana. Bóg wciąż czeka na nasze nawrócenie.Właściciel winnicy na prośbę ogrodnika postanowił jeszcze rok poczekać na owoce drzewa, które od trzech lat nie owocuje. Zdaje się więc, że za rok - jeśli się nic nie zmieni - drzewo zostanie wycięte. I z ekonomicznego punktu widzenia jego wycięcie jest logiczną perspektywą. Nie ma sensu bowiem pozostawiać drzewa, które od lat nie wydaje owoców. Jezus przytacza tę przypowieść, by wzmocnić swoje wezwanie do nawrócenia, dlatego w obrazie wycięcia drzewa przypomina o możliwości odrzucenia przez Boga tych, którzy sami odrzucą pokutę i Jego miłosierdzie. Przypowieść jednak nie mówi nam wszystkiego o ludzkim nawróceniu i Bożej cierpliwości. Z człowiekiem jest inaczej niż z drzewem, a z Bogiem inaczej niż z właścicielem winnicy. Inne są prawa biologicznego wzrostu, inne ludzkiej duszy. Procesu starzenia nie da się odwrócić ani zatrzymać. Inaczej jest z prawami życia wewnętrznego. Człowiek może bowiem nawrócić się zawsze, po miesiącu, po trzech latach, a może po trzydziestu. Nie można tutaj wyznaczyć żadnej granicy dla ludzkiej woli z jednej strony i Bożego natchnienia z drugiej. Mimo nędznych owoców nawrócenia Bóg wciąż czeka na każdego tyle, ile trzeba.

3.Podczas Wielkiego Postu zapraszam we wszystkie piątki na wspólną Drogę  Krzyżową  o godz. 17.00  oraz w niedzielę na Gorzkie  Żale o godz. 16.00  z rozważaniem pasyjnym. Bezpośrednio po tych nabożeństwach będzie również recytowana Msza św. Za udział w tych nabożeństwach  możnauzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami : stan łaski uświęcającej, przyjęta Komunia Święta i modlitwa w intencjach Ojca Świętego.

4.W poniedziałek, 25 marca uroczystość Zwiastowania Pańskiego. W tym dniu w Kościele obchodzimy Dzień Życia oraz Dzieła duchowej adopcji. Jest to modlitwa w intencji dziecka zagrożonego zabiciem w łonie matki. Trwa 9 miesięcy i polega na codziennym odmawianiu jednej z dwudziestu Tajemnic Różańca oraz modlitwy w intencji dziecka i jego rodziców. Można także dołączyć dowolnie wybrane praktyki np. częstszą Spowiedź i Komunię św. Uroczyste podjęcie dzieła modlitwy za nienarodzonych odbędzie się podczas Mszy Świętej o godz. 17.00. (Deklaracje można zabrać ze stolika pod chórem, wypełnić je i przynieść na Mszę świętą w poniedziałek).

5.Nowenna do Matki Bożej Niestającej Pomocy w środę o godz. 17.00. Zapraszam  do składania próśb i podziękowań do Matki Bożej  do skrzynki  przy chrzcielnicy.

6.W tym roku wiele tysięcy wiernych podejmuje trud nocnej wędrówki połączonej z rozważaniem męki Chrystusa.  Zapraszam również i z naszej parafii do wzięcia udziału w Ekstremalnej  Drodze  Krzyżowej,  która wyruszy  z Dziemian  do Wiela  5 kwietnia 2019 r. (Zapisy w biurze parafii św. Bartłomieja w Tucholi lub przez formularz internetowy na stronie  www.parafiabartlomiej.pl w zakładce EDK 2019, gdzie podane są także szczegóły dotyczące tras i tego jak przygotować się na to wydarzenie).

7.Młodzież chcąca wziąć udział w 34 Światowym Dniu Młodzieży w Kościerzynie, który odbędzie się 14 Kwietnia 2019r. zapraszamy do zapisywania się w biurze parafialnym parafii św. Bartłomieja w Tucholi lub przez stronę internetową www.parafiabartlomiej.pl gdzie znajduje się formularz zgłoszeniowy i szczegółowy program a w nim między innymi: pochód z palmami, wspólna Msza Św., ciepły posiłek i koncert Siewców Lednicy. Koszt wyjazdu to 30 zł.

8.Zapraszam  do lektury nowego numeru dwutygodnika „W Rodzinie” i „Pielgrzyma” oraz innych czasopism,  które można nabywać u ministrantów.

9.Wszystkim tym, którzy w bieżącym tygodniu obchodzą imieniny, urodziny, oraz wszelkie jubileusze i rocznice, składam serdeczne życzenia: zdrowia, wielu łask Bożych oraz wszelkiej pomyślności – „Szczęść Boże”.

ks.Wiesław Herold - proboszcz parafii

Aktualny biuletyn parafialny do pobrania (PDF)