1.W lutym łączymy się z Papieżem w modlitwie: O wspaniałomyślne przyjęcie ofiar handlu ludźmi i przymusowej prostytucji oraz wszelkiej innej przemocy.

2.Papież Franciszek mianował biskupem pomocniczym naszej diecezji ks. prał. dr. Arkadiusza Okroja, wieloletniego ojca duchownego Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie, a w ostatnim czasie proboszcza parafii św. Michała Archanioła w Kiełpinie. Biskup Nominat święcenia biskupie przyjmie w pelplińskiej katedrze w sobotę 2 marca o godz. 11.00.

3.Słowa dzisiejszej Ewangelii nie są wyłącznie przypomnieniem obowiązku troski o głodnych, ubogich i cierpiących. Czego najbardziej potrzebują ubodzy, głodujący, płaczący, prześladowani, znienawidzeni przez innych oraz upokarzani ze względu na swą wiarę? Odpowiedź wydaje się prosta: ubodzy potrzebują mnóstwa pieniędzy, płaczący czegoś na otarcie łez i rozrywki, prześladowani akceptacji, a upokarzani docenienia i wywyższenia nad innych.
Człowiek pragnie nadziei. Chce wychylić się ku lepszej przyszłości. Potrzebuje siły do przetrwania. Stad niezbędna jest nadzieja ziemska, która spełni się jutro lub pojutrze, za miesiąc albo rok. Ale co zrobić, jeśli nie można satysfakcjonująco zaspokoić swych pragnień? Jeśli wszystko sprzysięga się przeciwko naszemu szczęściu? Gdzie go szukać, gdy jawi się nieosiągalne dla większości słabych, biednych i przegranych? Gdy doświadczamy bezsilności wobec uwarunkowań życiowych?
Człowiekowi nie wystarcza ziemska nadzieja. Potrzeba mu nadziei, której horyzontem jest wieczność. Nadziei szczęścia wiecznego. Ona, i tylko ona, pozwala przetrwać niedostatki, pokonywać piętrzące się przeszkody, znosić prześladowania i cierpieć w milczeniu, iść wytrwale do celu.
Chrystus daje nam nadzieję na lepsze jutro. Z Nim łatwiej iść przez życie. Nasze modlitwy o zdrowie, pomyślność, rozwiązanie trudnych problemów, wyrażają wiarę, że z Nim będzie lepiej. Łatwiej. Pewniej. Ale, ostrzega nas święty Paweł: „Jeśli tylko w tym życiu w Chrystusie nadzieję pokładamy, (…) jesteśmy godni politowania” . Trzeba wyzbyć się pokusy ograniczania chrześcijańskiej nadziei jedynie do spraw ziemskich. Religia nie ma służyć wyłącznie naszemu dobrostanowi na ziemi. Chrystus nas odkupił od ostatecznego zła, jakim jest śmierć. Ma nam coś więcej do zaofiarowania niż dobrobyt. Ofiarowuje nam nadzieję nieśmiertelności.

4.W środę o godz. 17.00  zapraszam na Nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

5.W najbliższy  piątek  przypada  22 dzień  miesiąca, w którym zapraszam na Mszę św. z nabożeństwem do św. Rity w naszych  intencjach  za Jej wstawiennictwem  do  Jezusa Chrystusa.

6.W tym tygodniu wspominamy w kalendarzu: w środę – świętych Hiacyntę i Franciszka, dzieci z Fatimy; w czwartek – świętego Piotra Damianiego; w piątek – święto Katedry św. Piotra(w tym dniu można uzyskać odpusty modląc się w intencjach papieża jak i za niego samego); w sobotę – bł. Stefana Wincentego Frelichowskiego, prezbitera i męczennika, związanego z naszą diecezją.

7.Dziękuję serdecznie za modlitwę w intencji szczęśliwej budowy naszego kościoła oraz wszystkich darczyńców i ofiarodawców. „Bóg zapłać”  za kolektę budowlaną, która wyniosła  3 447 zł.

8.Caritas Diecezji Pelplińskiej zwraca się z prośbą o przekazanie 1% podatku dochodowego. Włączmy się w to dzieło pomocy drugiemu człowiekowi. Caritas pomaga dzieciom, codziennie wspiera niepełnosprawnych, chorych i ubogich.

9.W dzisiejszym numerze Biuletynu Parafialnego przedstawiamy krótki życiorys nowego biskupa pomocniczego naszej diecezji ks. prałata dr. Arkadiusza Okroja oraz zaproszenie ks. Bpa Ryszarda  do Pelplina.

10.U ministrantów można zakupić nowy numer Pielgrzyma oraz inne czasopisma misyjne i młodzieżowe.

11.Wszystkim tym, którzy w bieżącym tygodniu obchodzą imieniny, urodziny, oraz wszelkie jubileusze i rocznice, składamy najserdeczniejsze życzenia: zdrowia, wielu łask Bożych oraz wszelkiej pomyślności . „Szczęść Boże”.

ks.Wiesław Herold - proboszcz parafii

Aktualny biuletyn parafialny do pobrania (PDF)