1.W styczniu łączymy się z Papieżem w modlitwie: Za młodzież, szczególnie z Ameryki Łacińskiej, aby za przykładem Maryi odpowiedziała na wezwanie Pana do przekazywania światu radości Ewangelii.

2.Liturgia słowa Bożego skłania nas do zastanowienia się nad mocą i skutecznością mocy naszego słowa względem drugiego człowieka. Gdy mówimy do kogoś, pragniemy osiągnąć jakiś skutek.  Cała sztuka polega na użyciu właściwych słów w odpowiednim czasie. To tajemnica międzyludzkiego porozumienia, gdy słowa poruszają serca i łączą ludzi.
Bóg mówi do nas od tysięcy lat. Jego słowa zapisano w księgach Starego i Nowego Testamentu. On kieruje do człowieka słowo zawsze w odpowiednim czasie. Wszystko jest przygotowane do przyjęcia. Człowiek i czas. Dlaczego w takim razie świat jest wciąż taki sam? Ta sama niesprawiedliwość, ta sama nienawiść, wojny, obecność zła. Od tysięcy lat.
Bóg kieruje słowo i świat jest przygotowany. Lecz wszystko zależy od człowieka. Czy człowiek przyjmie to słowo? Czy zatrzyma się ono na progu człowieczego serca? Aby łatwiej nam było Je przyjąć, słowo stało się ciałem. W Osobie Jezusa Chrystusa. Jezus mówi: „Dziś spełniły się te słowa Pisma, które słyszeliście”. On jest spełnieniem słów, które od tysięcy lat były kierowane do człowieka. On Jest Słowem.
Tak jak wtedy, tak i teraz Jezus czeka w progu mego życia. Czy wpuszczę Go za ten próg, czy pozostawię w drzwiach? To zależy tylko ode mnie. Czy żyję złudzeniem, że jestem Panem mego życia? Czy prawdą, że jestem ubogi, bywam zniewolony, ślepy?
Gdy stanę w prawdzie, wtedy odkrywam, że potrzebuję jak powietrza: Dobrej Nowiny, wolności, uzdrowienia, wyzwolenia. To wszystko przynosi mi Jezus, gdy wpuszczę Go za próg mego życia. Wtedy nastaje czas „łaski Pana”. I docierają do mnie Słowa ze Starego Testamentu: „…radość w Panu jest waszą ostoją”.

3.Dzisiejszą niedzielą kończymy w naszej parafii wizytę duszpasterską – zwaną tradycyjnie „kolędą”. Wraz z modlitwą pragnąłem przynieść każdej Rodzinie  Boże błogosławieństwo. Był to czas dialogu, czas dawania świadectwa oraz czas poznawania problemów z jakimi spotykają się rodziny w naszej wspólnocie.  Za wspólne kolędowanie, życzliwość, okazaną dobroć, gościnność  oraz złożoną ofiarę na posadzkę do prezbiterium składam z serca – Bóg zapłać. W intencji rodzin, które odwiedziłem odprawię w I piątek miesiąca do Serca Pana Jezusa o godz. 17.00 Mszę św. z podziękowaniem za koledę.

4.Od środy wracamy do sprawowania Mszy świętej wieczornej o godz. 17.00.

5.W środę Nowenna do Matki Bożej Niestającej Pomocy o godz. 17.00.

6.W tym tygodniu przypada pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. Nabożeństwa eucharystyczne do Serca Pana Jezusa w piątek na  Mszy świętej o godz. 17.00.

7.Chorych odwiedzę  w piątek, w godzinach od 10 do 14.

8.W sobotę  przypada święto Ofiarowania Pańskiego, popularnie zwane świętem Matki Boskiej Gromnicznej. Z tej racji zapraszam wszystkich ze świecami na Mszę św. o godz. 17,oo, a nade wszystko dzieci przygotowujące się do I Komunii św. ze świecami komunijnymi do poświęcenia. Jest to również ostatni dzień śpiewania kolęd – z tej racji wystąpi podczas Mszy św. z koncertem kolęd  zespół wokalny z ZSL i A pod kierownictwem p. Darka Krygowskiego.

9.Święto Ofiarowania Pańskiego jest jednocześnie Dniem Życie Konsekrowanego. Modlić się będziemy na Mszy św. wieczornej o godz. 17.00 w intencji osób konsekrowanych w naszym kościele, natomiast do południa na godz. 11.00  ks. Biskup Ryszard zaprasza do katedry pelplińskiej wszystkich wiernych naszej diecezji.

10.W pierwszą sobotę miesiąca zapraszam o godz. 15.00 do kaplicy sióstr elżbietanek na kolejną akcję „Promieni Miłosierdzia”. Modlić się będziemy wraz z siostrami w intencji wszystkich osób konsekrowanych.

11.W przyszłą  niedzielę, 3 lutego,  na  Mszy św. o godz. 10 .00 , z racji wspomnienia św. Błażeje,  odbędzie się  błogosławieństwo  błażejowe gardła.

12. We wtorek 29 stycznia br. o godz.  9.00  w kościele  św. Bartłomieja  zostanie odprawiona Msza św. przez proboszczów  parafii Tucholskich w 99. rocznicę odzyskania niepodległości przez Tucholę

13.Zapraszam do nabywania prasy katolickiej: polecam Pielgrzyma dla dorosłych,  Małego Pielgrzyma dla dzieci, W Rodzinie, Wzrastanie, List naszej Pani oraz  inne czasopisma o tematyce misyjnej.

14.Wszystkim tym, którzy w bieżącym tygodniu obchodzą imieniny, urodziny, oraz wszelkie jubileusze i rocznice, składam  najserdeczniejsze życzenia: zdrowia, wielu łask Bożych ora z wszelkiej pomyślności. „Szczęść Boże”.

ks.Wiesław Herold - proboszcz parafii

Aktualny biuletyn parafialny do pobrania (PDF)