1.Dzisiejsza niedziela kieruje nasz wzrok w stronę Świętej Rodziny z Nazaretu. Liturgia zaprasza nas nie tylko do zawierzenia naszych najbliższych Jezusowi, Matce Bożej i św. Józefowi, ale nade wszystko do kształtowania codziennego życia na wzór Świętej Rodziny. Przeżyjmy ten dzień, poświęcając więcej uwagi naszym najbliższym, aby świętowanie niedzieli było czasem prawdziwie dla Boga i rodziny.

2.W liturgii dzisiejszej niedzieli zauważamy, że niezrozumienie, zdziwienie, poszukiwanie. To część więzi z Jezusem. Tego doświadczali Jego najbliżsi. Kiedy chcemy być wszystkiego pewni w naszym życiu wiary, na drodze staje nam scena z Jerozolimy.
To, że Go w końcu odnaleźli, nie wyjaśniło wszystkiego. Wręcz przeciwnie, odtąd jeszcze bardziej będą świadomi, że uczestniczą w Tajemnicy. Rodzina powróci w komplecie, tryb codziennego życia nie ulegnie zmianie. Może z tym tylko wyjątkiem, że odtąd Jezus jako bar micwa będzie brał udział w męskich nabożeństwach w synagodze. A jednak ten dzień, dzień poszukiwania Syna, zawsze pozostanie w pamięci Maryi i Józefa.
Czy i my nie mamy czasem podobnego doświadczenia jak Rodzice z Nazaretu? Że kiedy odnaleźliśmy Jezusa, On na nowo nam się wymyka? Że znów Go nie rozumiemy? Jeśli tak, to dobrze – przekonuje nas o tym dzisiejsza Ewangelia. Nie można zrozumieć Boga, raz na zawsze układając sobie wszystko w uporządkowane szufladki. On zaskakuje, przekraczając granice tego, czego się spodziewaliśmy. Jest Bogiem żywym. W Nim możemy dotknąć Tajemnicy: co to znaczy być w tym, co należy do Ojca? Ale dotknąć nie znaczy zrozumieć. Znaczy: przeżyć. Stać się uczestnikiem.
Scenę odnalezienia Jezusa w świątyni można czytać także w kontekście relacji rodzinnych. Przychodzi bowiem taki czas, że dziecko zaczyna rodzicom wysyłać komunikaty: to moje życie, jestem kimś odrębnym. Chcę iść za głosem powołania kapłańskiego, chcę się złączyć sakramentalnie z tą osobą. Rodzic może nie zrozumieć działania łaski w swoim dziecku. Wtedy przychodzi z pomocą opowieść o Maryi i Józefie, i ich duchowym zmaganiu się z trudnością w przyjęciu Tajemnicy.

3.Na nabożeństwo przebłagalno – dziękczynne na zakończenie starego roku 2018 zapraszam jutro na godz. 16.00 do małego kościoła, w którym  dziękować będziemy Opatrzności za odebrane łaski,  a zarazem przepraszać za nasze słabości i prosić Bożą Opatrzność o opiekę  na nowy nadchodzący rok 2019. Uczynimy to wszystko również za wstawiennictwem św. Rity,  której relikwie mamy w naszej parafii.

4.We wtorek 1 stycznia 2018  roku  -  w  Nowy  Rok  -  obchodzić będziemy Uroczystość  Świętej  Bożej  Rodzicielki, a  zarazem  Światowy Dzień  Pokoju.  Ojciec  Święty  wygłosi  światowe  Orędzie  Urbi et Orbi  ( „Miastu  i  światu”). Msze św. zostaną  odprawione  o  godz.  10,00    oraz  dla  dzieci  o  godz.  11, 3o .

5.W tym tygodniu przypadają pierwszy czwartek, piątek i sobota miesiąca. Msza Święta z modlitwami w intencji nowych powołań kapłańskich i zakonnych w czwartek o godz. 9.00.

6.Msze święte w dni powszednie,  które były zamówione na wieczorną Mszę o godz. 17.00 będą w czasie kolędowym odprawiane rano o godz. 9.00 (z wyjątkiem środy godz. 16.00).

7.W przyszłą niedzielę przypada uroczystość Objawienia Pańskiego. Tradycyjne błogosławieństwo kredy, kadzidła oraz wody podczas wszystkich Mszy Świętych.

8.O godzinie 13.00 rozpoczęcie 2 Orszak Trzech Króli. Wyruszymy sprzed kościoła św. Bartłomieja wspólnie śpiewając kolędy na Plac Wolności. Tam odegrane zostaną Jasełka Uliczne. Nastąpi ogłoszenie wyników konkursów, zaprezentowanie wygranych prac i tekstów nowych zwrotek kolędy „Oj Maluśki, Maluśki”,. Wspólne zabawy poprowadzi wodzirej Marceli Matecki z Torunia. Będzie też możliwość poczęstowania się grochówką i gorącą herbatą, które będą przygotowane dla wszystkich chętnych. Parafia nasza Opatrzności Bożej ubiera się w kolorze zielonym. Zachęcamy też dzieci do przebrania się za królów, rycerzy, księżniczki itp. które ubarwią nasz wspólny pochód i świętowanie. Serdecznie zapraszamy! Podczas Orszaku odbędzie się zbiórka do puszek na rozwój scholi działających przy tucholskich parafiach.

9.W sobotę o godz. 15.00 zapraszam na kolejną akcję Promieni Miłosierdzia. Spotykamy się przy szopce bożonarodzeniowej ustawionej na ul. Pocztowej, obok budynku Starostwa Powiatowego. Modlić się będziemy w intencji naszych rodzin.

10.Odwiedziny  duszpasterskie z racji świąt  Bożego  Narodzenia,  zwane  też  kolędą rozpoczniemy  po Nowym  Roku ,  a  więc  od  środy 2  stycznia roku  2019.

11.Kolędy w dni powszednie od godz. 16, oo /  soboty i niedziele  od  godz.  15,oo (Szczegółowy plan kolęd został wywieszony w  przedsionku  oraz na tablicy  ogłoszeń).

12.Wszystkim parafianom i gościom życzę pięknego i błogosławionego czasu Narodzenia Pańskiego. Pamiętajmy w tym tygodniu o naszych braciach i siostrach, którzy obchodzą swoje osobiste uroczystości. Zapewniamy o naszej pamięci, życzliwości i modlitwie.

13.Zachęcam do nabywania prasy katolickiej: polecam nowy numer Pielgrzyma oraz dla dzieci Mały Pielgrzym oraz inne czasopisma o treści misyjnej i młodzieżowej

Aktualny biuletyn parafialny do pobrania (PDF)

Plan kolęd  2019 (duszpasterskie odwiedziny w parafii)

2 stycznia środa