1.W grudniu łączymy się z Papieżem w modlitwie: Aby osoby zaangażowane w posługę przekazu wiary potrafiły znaleźć język właściwy dla dzisiejszych czasów, w dialogu z kulturami.

2.W poprzednią niedzielę Ksiądz Biskup Diecezjalny mianował w Pelplinie 60 Nadzwyczajnych Szafarzy Komunii Świętej. W tym gronie są nasi parafianie:  Jerzy Jakubczak i Andrzej Grzempa.

3.Słowo Boże, które dziś słyszymy jest pochwała tego co małe.Pan Bóg często okazuje swą chwałę i realizuje swe zamiary przez to, co u ludzi jest słabe, bez znaczenia i niezdolne do wielkich czynów.
Wybrał „najmniejsze spośród plemion judzkich” (pierwsze czytanie), aby wydało Tego, którego władza rozciągnie się na całą ziemię. Mesjasz pochodzący z niewiele znaczącego plemienia obejmie władzę nad całą ziemią i przyniesie jej pokój i błogosławieństwo.
Jego moc płynie z tego, że spełnia wolę Bożą (drugie czytanie). Całkowicie zjednoczony z Bogiem, realizuje Jego plany zbawcze. Dzięki pokorze i posłuszeństwu dysponuje potęgą duchową, której nie złamią moce ludzkie.. Łaska i dobro ukazują się w pełnym blasku. Staje się jasne, że to Bóg działa dla dobra człowieka, współpracując z nim.
Trzeba zatem, byśmy jak Maryja byli napełnieni błogosławieństwem wiary (Ewangelia). Ona, pokorna Służebnica, niewiasta bez znaczenia i wpływów, uboga i cicha, swym zawierzeniem sprawiła, że Bóg objawił światu swe zbawienie. Dokonał przez Nią i w Niej „wielkich rzeczy”. Nadał zbawczą moc małości. Miłujmy zatem to, co małe i słabe, co w oczach ludzi wydaje się bezwartościowe i nieistotne. Pozwólmy Bogu objawiać w nas swą wielkość. Prośmy o serca wolne od pychy, gdyż ona zamyka drogę łasce.

4.W poniedziałek (24 grudnia), w Wigilię Bożego Narodzenia ze względu na uroczystości domowe Mszy św. o godz. 18.00 nie będzie. Zaleca się wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych podczas wieczerzy wigilijnej.

5.Liturgiczny obchód pamiątki Narodzenia Chrystusa rozpoczniemy od Pasterki  -  Mszy Świętej o północy z poniedziałku 24 grudnia / na wtorek  25 grudnia w dużym kościele.

6.Przed pasterką zapraszam na nabożeństwo Adwentowe, które rozpoczniemy 10 minut przed północą.

7.W I dzień Świąt Narodzenia Pańskiego Msze św. zostaną odprawione  o godz.10,oo  i  11,3o; nie będzie Mszy św. o godz. 8,oo. Dzieci zapraszam na powitanie żłobka na godz. 11,3o. Ofiary składane przy żłóbku przeznaczone są na cele misyjne. Wierni, którzy przystąpią do Komunii św. podczas pasterki, mogą przyjąć Komunię św. również podczas jednej z Mszy św. w pierwsze Święto Bożego Narodzenia. W uroczystość Narodzenia Pańskiego można zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami za przyjęcie papieskiego błogosławieństwa „Urbi et orbi”, tj. „Miastu i światu”, nawet za pośrednictwem radia lub telewizji.

8.W środę, w drugi dzień świąt obchodzimy święto św. Szczepana, pierwszego męczennika. Msze święte według porządku niedzielnego. przed kościołem odbywać się będzie zbiórka do puszek na na szkolnictwo katolickie oraz Katolicki Uniwersytet Lubelski.

9.W czwartek przypada święto św. Jana Apostoła i Ewangelisty, a w piątek święto św. Młodzianków Męczenników.

10.W przyszłą niedzielę święto Świętej Rodziny. Podczas Mszy świętych małżonkowie będą mieli możliwość odnowienia przyrzeczeń małżeńskich. Tego dnia, zapraszam też do kościoła Bozego Ciała o godz. 16.00 na „Koncert kolęd z Aniołami w tle” w wykonaniu chóru Camerata i zespołu Wiolinki pod dyrekcją Marzenny Tyrańskiej.

11.Od świąt Bożego Narodzenia Msze św. w dni powszednie będą ponownie o godz. 17,oo.

12.Już dzisiaj zapraszamy serdecznie wszystkich na 2 Orszak Trzech Króli, który odbędzie się 6 stycznia 2019 r. Rozpoczęcie Orszaku nastąpi o godzinie 13.00 przy kościele św. Bartłomieja Apostoła skąd wyruszymy wspólnie śpiewając kolędy na Plac Wolności. Tam odegrane zostaną Jasełka Uliczne. Nastąpi ogłoszenie wyników konkursów: Oblicze dzieciątka Jezus, które powitali Trzej Królowie i konkursu poetyckiego na napisanie kolejnej zwrotki kolędy „Oj Maluśki, Maluśki”, zaprezentowanie wygranych prac i tekstów nowych zwrotek kolędy. Wspólne zabawy poprowadzi wodzirej Marceli Matecki z Torunia. Będzie też możliwość poczęstowania się grochówką i gorącą herbatą, które będą przygotowane dla wszystkich chętnych. Parafia Opatrzności Bożej ubiera się w kolorze zielonym. Zachęcamy też dzieci do przebrania się za królów, rycerzy, księżniczki itp. które ubarwią nasz wspólny pochód i świętowanie. Serdecznie zapraszamy!

13.W Biurze Parafialnym można zamawiać i rezerwować intencje mszalne na ten i przyszły  rok 2019 oraz nabywać opłatek wigilijny.

14.Odwiedziny duszpasterskie, czyli kolędę, rozpoczniemy po Nowym Roku, tj. w środę  2 stycznia 2019 r.

15.Przed kościołem u ministrantów można nabyć „Pielgrzyma”, dla dzieci „Małego Pielgrzyma”,  dwutygodnik  „W rodzinie”, „List naszej Pani”, „Wzrastanie”, „Misjonarza”  oraz  inne czasopisma o tematyce misyjnej i młodzieżowej.

Aktualny biuletyn parafialny do pobrania (PDF)