1. W marcu  łączymy się z Papieżem w modlitwie: Aby prześladowani chrześcijanie doświadczyli wsparcia całego Kościoła przez modlitwę i w postaci pomocy materialnej.

2. Dzisiejsza Niedziela Palmowa wprowadza nas w tajemnicę Wielkiego Tygodnia. Na wszystkich Mszach św. są święcone palmy.

3. Dzisiaj również obchodzimy XXXIII. Światowy Dzień Młodzieży pod hasłem: „Nie bój się, Maryjo, znalazłaś bowiem łaskę u Boga” (Łk 1,30). Z tej racji pod przewodnictwem Ks. Biskupa Diecezjalnego gromadzi się młodzież naszej diecezji pelplińskiej w Kościerzynie.

4.Jutro, w poniedziałek, odbędzie się w naszej parafii spowiedź Wielkanocna z udziałem zaproszonych księży spowiedników od godz. 16.00  do godz. 18.00 ( z przerwą od godz. 17 do 17.30). Serdecznie zapraszam.

5. Nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy o godz. 18.00.

6. Dzisiaj w Niedzielę Palmową Tucholskie Stowarzyszenia Hospicjum organizuje przed kościołami naszego dekanatu akcję pod nazwą „Pola Nadziei",  która polega na wręczaniu przez kwestujących wolontariuszy, kwiatów - żonkili - symbolu nadziei, osobom wspomagającym akcję. Pozyskane w ten sposób wolne datki, zbierane do specjalnych puszek, przeznaczone zostaną na zakup sprzętu i materiałów dla działalności tucholskiego hospicjum. Serdecznie polecamy ten cel modlitwie i ofiarności na miarę możliwości.

7. Dzisiaj też w Niedzielę Palmową będzie można nabyć specjalnie przygotowane palmy wykonane przez naszą szkołę nr 5 z których datki przeznaczone będą na budowę skoczni w dal dla naszej szkoły.

8. Przed nami Wielki Tydzień. Przeżyjmy ten czas jako prawdziwi chrześcijanie, tj w wyciszeniu  i zadumie nad własnym życiem. Niech te trzy święte dni: Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota będą dniami szczególnego zagłębiania się w Misterium Paschalne poprzez czynny osobisty udział w bogatej liturgii.

9. Wielki Czwartek  - ustanowienie Eucharystii i sakramentu Kapłaństwa. Rano o godz. 10.00 w bazylice katedralnej pod przewodnictwem Biskupa Diecezjalnego będzie  Mszę Świętą Krzyżma, podczas której pobłogosławione są oleje używane do namaszczania chorych i krzyżmo służące do namaszczania podczas święceń kapłańskich, chrztu i bierzmowania. W czasie tej Mszy duchowieństwo diecezjalne odnawia przyrzeczenia kapłańskie. Natomiast w parafiach celebrowana jest w tym dniu jedna Msza Święta, zwana Mszą Wieczerzy Pańskiej, na pamiątką ustanowienia sakramentów Eucharystii i kapłaństwa. Rozpoczyna się Triduum Paschalne. Po hymnie „Chwała na wysokości Bogu” milkną dzwony i organy, a po Komunii Świętej Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do Kaplicy Adoracji, tzw. Ciemnicy, upamiętniającej pojmanie w Ogrójcu. Na znak smutku zostanie obnażony ołtarz. Msza Święta Wieczerzy Pańskiej zostanie odprawiona o godz. 18,oo. Adoracja Najświętszego Sakramentu przy Ciemnicy będzie trwała do godz. 22,oo. Adorację rozpoczniemy następnego od godz. 10.00.

10. W WIELKI PIĄTEK zachowujemy post ścisły (całkowite wstrzymanie się od potraw mięsnych i tylko trzy posiłki w ciągu całego dnia, w tym jeden do syta (od tego postu osoby od 14. do 60. roku życia nie mają dyspensy). Powstrzymanie się od spożywania potraw mięsnych dobrze rozciągnąć też na Wielką Sobotę. Tego dnia na znak smutku i żałoby nie sprawuje się Eucharystii. Liturgię Wielkiego Piątku rozpoczniemy również o godz. 18,oo. Za uczestnictwo w adoracji krzyża można uzyskać odpust zupełny. Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do Grobu Pańskiego.
O godz. 20.30 rozpocznie się nabożeństwo DROGI KRZYŻOWEJ, które podobnie jak w poprzednich latach, odprawimy ulicami naszego miasta. Początek na Placu Wolności,  a zakończenie w kościele  św. Bartłomieja. Proszę o zabranie świec na Drogę Krzyżową. Adoracja przy Grobie Pańskim do 22,oo. Wznowienie adoracji w sobotę  od  godz. 10.00.

11. W Wielki Piątek rozpoczniemy Nowennę przed świętem Miłosierdzia Bożego.

12. WIELKA SOBOTA jest dniem adoracji Najświętszego Sakramentu w Grobie Pańskim. Święcenie pokarmów odbędzie się o godz. 15,oo i 16,oo. Jest to czas upamiętniający zstąpienie Chrystusa do otchłani oraz czas zadumy nad śmiercią Chrystusa.  W tym dniu można zachować post, powstrzymując się od pokarmów mięsnych. W tym dniu dzieci przynoszą  wraz ze święconką rodzinne skarbonki CARITAS , w które  zbierały w czasie Wielkiego Postu ofiarę, jako dar serca dla biednych dzieci na letnie wakacje.

13. W sobotni wieczór rozpoczynamy Wigilię Zmartwychwstania Pańskiego. Uroczysta i najbogatsza w ciągu roku liturgia oznajmi zmartwychwstanie Chrystusa. Zgodnie z bardzo starą tradycją, noc z soboty na niedziele ma być czuwaniem na cześć Pana. Liturgia Paschalna, którą odprawia się tej nocy wspominając Świętą i Wielką Noc Zmartwychwstania Chrystusa. Ta msza św. jest uważana za „Matkę wszystkich Mszy św.”  i jest najbardziej uroczystą w ciągu roku.

`14. Obrzędy liturgii Paschalnej  w  naszej parafii rozpoczną się  o godz. 22.30  w dużym kościele. Liturgia Paschalna ma następujący porządek: po Liturgii Światła i Orędziu Wielkanocnym, Kościół rozważa cuda, których Bóg od początku dokonał dla swojego ludu, aż do momentu, w którym razem z nowymi członkami odrodzonymi przez Chrzest, Kościół zostaje wezwany na ucztę Eucharystyczną przygotowaną przez Pana, jako pamiątka Jego Męki, Śmierci i Zmartwychwstania, w oczekiwaniu na Jego powtórne przyjście. Obrzędy kończą się uroczystą procesją zmartwychwstania zwaną REZUREKCJĄ. Na tę uroczystość wszyscy przynoszą świece, które będą zapalane w czasie Liturgii Światła, w czasie odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych oraz podczas procesji rezurekcyjnej.

15. Msze św. w pierwsze święto ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO zostaną odprawione o godz. 10.00 (przed ta Mszą św. odbędzie się procesja Wielkanocną z figurą Chrystusa  Zmartwychwstałego)  oraz o godz. 11.00 ( Nie będzie  zatem – z racji rezurekcji nocnej – pierwszej Mszy św. o godz. 8.00 ).

16. Ofiary Wielkiego Piątku z adoracji Krzyża są przeznaczone na utrzymanie Bazyliki Grobu Pańskiego w Jerozolimie.

17. Kwiaty do Grobu Pańskiego  można  składać w kościele przy chrzcielnicy, za które składam serdeczne Bóg zapłać.

18.Biuro Parafialne w Wielkim Tygodniu będzie czynne tylko we wtorek i środę po Mszy św. wieczornej o godz. 18,oo.

19. Od dzisiaj wracamy do czasu letniego. Wszystkie Msze św. wieczorne i nabożeństwa będą o godz. 18.00.

20.U ministrantów przed kościołem można nabyć „Pielgrzyma” oraz inne czasopisma religijne.

21. Wszystkim tym, którzy w bieżącym tygodniu obchodzą imieniny, urodziny, oraz wszelkie jubileusze i rocznice, składam najserdeczniejsze życzenia: zdrowia, wielu łask Bożych oraz wszelkiej pomyślności - „Szczęść Boże”.

ks. Wiesław Herold - proboszcz parafii

Aktualny biuletyn parafialny do pobrania (PDF)