1. W styczniu łączymy się z Papieżem w modlitwie: Aby w krajach azjatyckich chrześcijanie, wraz z innymi mniejszościami religijnymi, mogli żyć swoją wiarą w pełnej wolności.

2. W dzisiejszą niedzielę obchodzimy jako święto Chrztu Pańskiego. To okazja do wdzięczności wobec tych, którzy zatroszczyli się o nasz chrzest i wychowanie w wierze, a także do refleksji nad zadaniami wynikającymi z przyjęcia chrztu.

3. Dzisiejsze święto Chrztu Pańskiego zamyka liturgiczny obchód okresu Narodzenia Pańskiego. I choć w naszych kościołach kolędy będą rozbrzmiewać jeszcze do 2 lutego, czyli do święta Ofiarowania Pańskiego, to jednak liturgia będzie już kierować nasz wzrok na Jezusa, który rozpoczyna swoją publiczną działalność.

4. Wśród wydarzeń naszego życia jest jedno chyba najważniejsze. Przeważnie nie pamiętamy o nim. Nie znamy dokładnej daty. To wydarzenia mojego chrztu św. Posiadam obrazek z Pierwszej Komunii św. z datą. A kiedy był mój chrzest św.?
W niedzielę Chrztu Pana Jezusa warto wrócić do tamtego wydarzenia. Może żyją jeszcze rodzice chrzestni? Może moi rodzice pamiętają? Jezus w dzisiejszej Ewangelii przypomina nam tamto wydarzenie. W dzień mojego chrztu św. przez wodę, gesty i słowa był obecny Ojciec i Syn i Duch Święty. Nie trwało to długo, ale zmieniło mnie całkowicie. Narodziłem się na nowo oczyszczony z grzechu pierworodnego.
Od tej chwili żyję w świecie, ale należę do Króla „nie z tego świata”. „Wszystko bowiem, co z Boga zrodzone, zwycięża świat…”. Zwyciężam świat, gdy idę przez życie z Chrystusem. On jest ze mną, a czy ja chcę być z Nim? Jeżeli chcę, nic i nikt mnie od Jezusa nie odłączy.
W chwili chrztu św. został nade mną wezwany Bóg w Trójcy Jedyny. Ten Bóg przez Słowo stworzył świat. I nadal stwarza świat mego życia. „…Tak słowo, które wychodzi z ust moich, nie wraca do Mnie bezowocne, zanim wpierw nie dokona tego, co chciałem, i nie spełni pomyślnie swego posłannictwa”.  To „posłannictwo” jest prowadzeniem mnie do zbawienia.

5. W środę zapraszamy na Nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy, którą z uwagi na kolędy, odprawimy po Mszy św. o godz. 16,oo. W sobotę natomiast Msz św. wigilijna z niedzieli jest o godz. 17.00. W pozostałe dni tygodnia o godz. 9. 00.

6. W przyszłą niedzielę przypada druga niedziela miesiąca,  w którą zapraszam do wspólnej modlitwy za przyczyną św. Faustyny do Bożego miłosierdzia w intencji budowy kościoła  oraz za wszystkich  ofiarodawców oraz darczyńców naszej świątyni. Również kolekta przyszłej niedzieli jest przeznaczona na budowę kościoła na miarę możliwości każdej rodziny.

7. Trwają  odwiedziny  duszpasterska zwana „kolędą”. Plan kolęd jest podany na tablicy ogłoszeń w przedsionku kościoła, na zewnątrz oraz na stronie internetowej parafii. Dziękuję za serdecznie przyjęcie w każdym domu oraz za złożoną ofiarę, która  tak jak w zeszłym roku,  jest przeznaczona na budowę kościoła – na nakładanie głsdzi pod malowanie prezbiterium oraz głównej nawy i chóru. Za wszystko składam z serca „Bóg zapłać”.

8. Parafia Św. Bartłomieja Apostoła  w Tucholi zaprasza dzisiaj do kościoła na charytatywny koncert kolęd o godz. 16.00. Przed koncertem odbędzie się zbiórka do puszek na leczenie ciężko chorego Łukasza Gradowskiego ze Śliwic.

9. W przyszłą niedzielę 14 stycznia zapraszam na koncert kolęd w wykonaniu Katolickiego Nauczycielskiego Chóru  „Imo Pectore” na Mszy św. o godz. 11.30.

10. W czasie trwania kolęd Biuro Parafialne czynne jest tylko po Mszy św. w dni powszednie.

11. Zachęcam do nabywania prasy katolickiej: polecam Pielgrzyma dla dorosłych,  Małego Pielgrzyma dla dzieci, W Rodzinie, Wzrastanie, List naszej Pani oraz  inne czasopisma o tematyce misyjnej.

12. Wszystkim tym, którzy w bieżącym tygodniu obchodzą imieniny, urodziny, oraz wszelkie jubileusze i rocznice, składam  najserdeczniejsze życzenia: zdrowia, wielu łask Bożych ora z wszelkiej pomyślności. -„Szczęść Boże”.

13. Plan kolęd został wywieszony na tablicy ogłoszeń na zewnątrz i w kościele  oraz na stronie internetowej parafii.

ks. Wiesław Herold - proboszcz parafii