1. W grudnia łączymy się z Papieżem w modlitwie: Aby osoby starsze, wspierane przez rodziny i przez wspólnoty chrześcijańskie, współpracowały, wykorzystując mądrość i doświadczenie, w przekazywaniu wiary i wychowaniu nowych pokoleń.

2. Dziś przypada połowa naszego adwentowego oczekiwania, dlatego ta niedziela nazywa się „niedzielą radość” i ma charakter szczególny. Kościół wzywa nas słowami  „Gaudete!”  tzn. Radujcie się!

Dzisiejsza Ewangelia może wydać się nietypowa, ponieważ z kart Pisma Świętego nie przemawia dzisiaj Chrystus, a Jan Chrzciciel. Czas kończącego się Adwentu jest okresem, w którym zwracamy uwagę na dwie postacie: Maryję i ?Jana Chrzciciela. Liturgia zdecydowanie oddaje dzisiaj głos tej drugiej osobie. „Nie był on światłością, lecz posłanym, aby zaświadczyć o Światłości” – ten fragment z Prologu Ewangelii Janowej streszcza całe posłannictwo Jana Chrzciciela. Jego zadaniem było wskazywanie na Tego, który miał przyjść i zbawić ludzkość. I rzeczywiście, Jan wskazał na Jezusa jako na Baranka, który miał zgładzić grzechy świata. „Jam głos wołającego na pustyni: Prostujcie drogę Pańską, jak powiedział prorok Izajasz” – w ten sposób syn Elżbiety, krewnej Maryi, mówi sam o sobie.

3. Pragnę dzisiaj serdecznie podziękować za modlitwy w intencji budowy naszego kościoła w zeszłą niedzielę oraz w intencji wszystkich ofiarodawców i darczyńców. Dziękuję też bardzo za złożoną kolektę na sumę 3680  zl .

4. Wszystkich parafian, a nade wszystko dzieci Komunijne i najmniejsze z  lampionami oraz młodzież do Bierzmowania zapraszam do  udziału w roratach, które odprawiamy codziennie od poniedziałku do piątku o godz. 18.00 ( w ostatnim tygodniu z racji spowiedzi adwentowej w parafiach naszego dekanatu Msze św.  wieczorne będą o  godz. 18.00, a nie jak do tej pory o godz. 17.00).

5. Parafia nasza otrzymała relikwie św. Rity,  które zostaną uroczyście wprowadzone do naszego kościoła 22 grudnia 2017 r. na Mszy św. wieczornej o godz. 18.00.  Ten dzień zostanie poprzedzony Triduum Adwentowym  Rekolekcji Ewangelizacyjnych od wtorku do czwartku podczas nabożeństw do św. Rity  oraz projekcją filmową we wtorek i czwartek bezpośrednio po nabożeństwie rekolekcyjnym ok. godz. 19.00. Będą to dwie części jednego filmu pt. „Historia św. Rity”. ( 2 część będzie dopiero w czwartek z racji środowego dnia spowiedzi adwentowej w naszej parafii).  W dzień wprowadzenia pragnę serdecznie poprosić całą parafie o przyniesienie róż przez każdą osobę (albo chociaż jedną na rodzinę), które są przypisane św. Ricie. Będą one poświecone i zabrane do domów, jako połączenie duchowe ze św. Ritą i Jej wstawiennictwem w naszych comiesięcznych intencjach.

6. Caritas Diecezji Pelplińskiej pragnie włączyć się, wzorem lat ubiegłych, w ogólnopolską akcję „Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom” rozprowadzając świece na stół wigilijny w cenie minimalnej  od 8 zł. za sztukę.

7. W biurze parafialnym można zapisywać dodatkowych chorych, których odwiedzę z posługą sakramentalną jeszcze przed świętami, tj. 20 grudnia.

8. Aby nadchodzące Święta przeżyć w stanie łaski uświęcającej, zapraszamy do skorzystania z sakramentu pojednania. Spowiedź adwentowa w naszej parafii odbędzie się (z udziałem księży dekanatu tucholskiego) w środe, 20 grudnia  od godz. 16,oo  do  18,oo (z przerwą od godz. 17,oo do 17,30).

9. W Biurze Parafialnym można zamawiać i rezerwować intencje mszalne na rok 2017, a także zaopatrywać się w opłatek wigilijny.

10. W najbliższych dniach zapraszam na opłatek wigilijny nasze grupy parafialne w następujących dniach:

  • · w niedzielę po Mszy św. dla dzieci scholę „ANIOŁKI”
  • · w poniedziałek przde Mszą na godz. 17.00  ministrantów
  • w poniedziałek po Mszy św. wieczornej zapraszam na godz. 19.30  Róże Różańcowe

11. Przed kościołem u ministrantów można nabyć „Pielgrzyma”, dla dzieci „Małego Pielgrzyma”,  dwutygodnik  „W rodzinie”, „List naszej Pani”, „Wzrastanie”, „Misjonarza”  oraz  inne czasopisma o tematyce misyjnej i młodzieżowej.

12. Wszystkim tym, którzy w bieżącym tygodniu obchodzą imieniny, urodziny, oraz wszelkie jubileusze i rocznice, składam najserdeczniejsze życzenia: zdrowia, wielu łask Bożych oraz wszelkiej pomyślności.

Ks. Wiesław Herold - proboszcz parafii