1. W listopadzie łączymy się z Papieżem w modlitwie: by chrześcijanie w Azji, dając świadectwo Ewangelii swoimi słowami i czynami, przyczyniali się do dialogu, pokoju i wzajemnego zrozumienia, zwłaszcza z wyznawcami innych religii.

2. Dzisiaj przypada uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. Dzisiejsze święto jest inspiracją do odkrywania w sobie królewskiej godności, królewskiej krwi i królewskiego powołania do sprawowania władzy nad światem stworzonym.

3. W myśl dzisiejszej Ewangelii możemy powiedzieć, że najbardziej istotne w naszym życiu jest kto lub co króluje w moim sercu. „Pod wieczór życia będziemy sądzeni z miłości” (św. Jan od Krzyża).
Pan Jezus, porównując siebie do pasterza, który oddziela owce od kozłów, dokonuje sądu nad wszystkimi narodami. Ze zgromadzonymi po swej prawej i lewej stronie prowadzi dialog, a najważniejszym tematem są uczynki miłosierdzia.
Zapewne dla większości z nas podanie kubka wody spragnionemu, nie stanowi problemu. Tym, na co powszechnie narzekamy i czego nam brakuje, jest czas. Pochłania nas świat komputerów, co sprawia, że wielu ludzi funkcjonuje bardziej w świecie wirtualnym niż w rzeczywistym. Te nowe, pozornie nieszkodliwe zagrożenia, często doprowadzają do kryzysu, a nawet rozpadu rodziny. Żyjąc pod jednym dachem, tworzymy azyl w czterech ścianach własnego pokoju, zawieramy wirtualne „przyjaźnie”, które nie stawiają wymagań i niczego od nas nie oczekują. Niekiedy, zagłuszając wyrzuty sumienia, wspieramy charytatywne dzieła, równocześnie nie mając czasu na rozmowę z mężem, żoną, dzieckiem, przyjacielem. Stąd jawi się pytanie: kto lub co króluje w moim sercu? Jeśli jest to Chrystus, wtedy daję siebie najbliższym i na tym nie poprzestaję. Miłość bowiem rodzi miłość, zataczając coraz szersze kręgi.
Z Chrystusem Królem wywyższonym we własnym sercu nauczymy się kochać i budować wartościowe relacje; nie poddamy się nowym zagrożeniom, bo otaczający świat stanie się o wiele ciekawszy i piękniejszy niż wirtualna samotność.

4. Od przyszłej niedzieli rozpoczynamy w kościele czas Adwentu i nowy Rok Liturgiczny. Wszystkich serdecznie zapraszam na Roraty od poniedziałku do piątku o godz. 17.00, a nade wszystko dzieci przygotowujące się do I Komunii św. z klasy I,  II  i III oraz młodzież do bierzmowania klas VII oraz II Gimnazjum. Przypominam  dzieciom o przygotowaniu lampionów.

5. W środę zapraszam na nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy o godz. 17.00.

6. W tygodniu przypadają dni eucharystyczne:

– pierwszy piątek miesiąca – modlić się będziemy przed Najświętszym Sakramentem o przebłaganie za grzechy nasze i całego świata oraz odmówimy akt zawierzenie Sercu Pana Jezusa naszych rodzin i nas samych.
– pierwsza sobota miesiąca - modlić się będziemy w intencji rodzin za przyczyną Serca Niepokalanej.

7. Chorych z racji  1 piątku odwiedzę w godzinach od 10  do 14 – tej.

8. W sobotę najbliższą zapraszam na Mszę św. o godz. 17.00  młodzież do bierzmowania klasy VII oraz II Gimnazjum.

9. W sobotę również zapraszam do udziału w akcji PROMIENIE MIŁOSIERDZIA w sobotę, 2 grudnia, o godz. 15.00. Spotykamy się przy figurze Matki Bożej Królowej Polski na Placu Wolności. Modlić się będziemy Koronką do Miłosierdzia Bożego o rozszerzenie nabożeństwa pierwszych sobót miesiąca.

10.W przyszłym roku po raz pierwszy w dniu 6 stycznia 2018 roku w naszym mieście zorganizowany będzie Orszak Trzech Króli, który organizują wszystkie tucholskie parafie z Tucholskim Ośrodkiem Kultury. Fundacja Orszak Trzech Króli jest pomysłodawcą tego wydarzenia (w tym roku zadeklarowało się do udziału ponad 600 miast). Fundacja ogłosiła konkurs pt. „Głosuj na wielbłąda i wygraj korony”. W tym ogólnopolskim konkursie miasto, które zdobędzie największą ilość głosów otrzyma wizytę prawdziwego wielbłąda. Głosowanie rozpoczyna się 14 listopada i trwa do 28 listopada. Głosować można tylko na stronie www.orszak.org. Zachęcamy do głosowania i wsparcia tej inicjatywy.

11. Tak jak wcześniej zapowiadałem przed nami pielgrzymka łączona do sanktuariów Maryjnych, do Lourdes i Fatimy w cenie promocyjnej w zgłoszeniach do końca listopada 2885 zł  w biurze parafialnym. Program szczegółowy na naszej stronie internetowej www.parafiarudzkimost.pl

12. Również w przyszłym roku organizujemy wyjazd do Medjugorie w dniach od 21 do 27 czerwca 2018 r. w cenie promocyjnej do końca listopada 1470 zł.

13. Zapraszamy na spotkanie z nawróconym gangsterem Pawłem Cwynarem. Autor powieści „Wysłuchaj mnie proszę” będzie opowiadał o swoim doświadczaniu Boga w  poniedziałek 27.11 o godz. 10:00 i 12:00 w Tucholskim Ośrodku Kultury.

14. Od I Niedzieli Adwentu można nabywać świece wigilijne.

15. U ministrantów przed kościołem można zakupić czasopisma religijne, jak „Pielgrzym”,  „Radio Maryja”, „W rodzinie” oraz inne czasopisma  o tematyce  misyjnej. Są też piękne kalendarze z Sanktuariami naszej Diecezji na 2018 r.

16. Wszystkim tym, którzy w bieżącym tygodniu obchodzą imieniny, urodziny, oraz wszelkie jubileusze i rocznice, składam najserdeczniejsze życzenia: zdrowia, wielu łask Bożych oraz wszelkiej pomyślności. „Szczęść Boże”.

ks. Wiesław Herold - proboszcz parafii