1. We wrześniu łączymy się z Papieżem w modlitwie: Aby nasze parafie, ożywiane duchem misyjnym, były miejscami, gdzie przekazuje się wiarę i daje świadectwo miłości.

2. Dziękuję z dzisiejszą modlitwę w intencji naszego  Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie oraz kolektę, które przeznaczamy na utrzymanie naszego Seminarium w Pelplinie.

3. Słowo Boże dzisiejszej niedzieli zwraca uwagę na Bożą sprawiedliwość. Gdyby Bóg wyrównywał rachunki z ludźmi według tego, co każdemu się należy, sytuacja wielu osób byłaby tragiczna. Jak moglibyśmy spłacić Panu rachunek za zło uczynione w naszym życiu? Bylibyśmy bankrutami bez szansy na wyjście z długów.
Pan Bóg ukazuje jednak swoją dobroć. Posługuje się przykładem ogromnego kontrastu. W dzisiejszej Ewangelii opowiada o dwóch dłużnikach. Pierwszy był winien panu 10 000 talentów. Jest to kwota niewyobrażalna dla zwykłego śmiertelnika, szacowana, w naszych realiach, na wiele milionów złotych. Pan darował ten dług. Człowiek obdarzony tak wielką łaską nie odpuścił jednak swojemu współsłudze należności 100 denarów (czyli 100 dniówek robotnika). Ten, kto prosił o miłosierdzie, nie miał go dla bliźniego.
Pan nie godzi się na takie postępowanie. Chce, żebyśmy przebaczali nie 7 i nie 77 razy, ale zawsze. Biblijna „siódemka” jest przecież liczbą pełni. Nie można stawiać limitów w przebaczaniu. Skrupulatnie sumować sytuacji, kiedy przebaczyłem, i oczekiwać dnia, kiedy już nie będę musiał tego robić. Złość, gniew i pomsta nie znajdują uznania w oczach Pana (I czytanie).
Z czym więc zostajemy? Z wezwaniem od Boga, aby być takimi jak On – łaskawymi i pełnymi miłosierdzia (Psalm). Raczej nie musimy szukać specjalnej okazji ku temu, abyśmy mogli stać się właśnie tacy. Może nawet dziś będzie ku temu okazja? Pan Bóg przypomina nam o tym, że należymy do Niego, że nie żyjemy dla siebie samych (II czytanie). Nie warto więc rachować zysków i strat w relacji z innymi. Warto być dobrym jak Bóg, który odda każdemu sprawiedliwość.

4. Dzisiaj rozpoczynają się też kwartalne dni modlitw za dzieci, młodzież i wychowawców.

5. W poniedziałek natomiast przypada święto św. Stanisława Kostki, patrona polskiej młodzieży. Za przyczyną św. Stanisława Kostki modlić się będziemy w intencji dzieci i młodzieży oraz rodziców, nauczycieli i wychowawców.

6. W środę o godz.18.00 zapraszam na nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

7. W środę wspominamy w liturgii Kościoła Św. Andrzeja Kim Taegon, kapłana, Pawła Chong Hasang i Towarzyszy, męczenników z Korei.

8. W czwartek, 21 września, obchodzimy święto św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty. Z tej racji w przyszłą niedzielę, 24 września, parafia w Zdrojach obchodzić będzie swój doroczny odpust ku czci św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty. Suma odpustowa zostanie tam odprawiona o godz. 11.30.

9. W piątek wspomnienie Św. Ojca Pio z Pietrelciny, kapłana i stygmatyka.

10. Zachęcam do czytania i nabywania prasy katolickiej. Jest nowy numer Pielgrzyma, dla dzieci Mały Pielgrzym oraz dwutygodnik W Rodzinie. W najnowszym wydaniu dwutygodnika "Pielgrzym" przeczytać można poruszający i niezwykle optymistyczny tekst zatytułowany "Razem możemy więcej". Autorki reportażu odwiedziły miejsca, które dotknęła sierpniowa nawałnica i pokazały, jak w sytuacjach kryzysowych zachowują się ludzie. Były poruszone solidarnością i ogromnym sercem osób, które niosły bezinteresowną pomoc tragicznie poszkodowanym.

11. Wszystkim tym, którzy w bieżącym tygodniu obchodzą imieniny, urodziny, oraz wszelkie jubileusze i rocznice, składam najserdeczniejsze życzenia: zdrowia, wielu łask Bożych oraz wszelkiej pomyślności - „Szczęść Boże”.