1. Dziękuję serdecznie za dzisiejszą modlitwę w intencji budowy naszego kościoła oraz  i w intencji wszystkich ofiarodawców i darczyńców. Dziękuję też za dzisiejszą kolektę na budowę oraz wszelkie ofiary składane od rodzin w ostatnim tygodniu miesiąca. Razem w ostatnim miesiącu zebraliśmy 6 180 zł (3.468 zl i 18 Euro oraz z ofiar rodzinnych i przelewu na konto 2.712 zł).  Każdego miesiąca parafia spłaca  ok. 6.800 zł  kredytu w banku oraz bieżące opłaty. Również na miarę możliwości staramy się wykańczać część zaplecza kościoła. Również wskazanym byłoby rozpoczęcie prac wykończeniowych prezbiterium – części ołtarzowej, tj. schodów i posadzki ołtarzowej. Wartość inwestycji to ok. 100 tys. zł.  Udało się zdobyć używane tabernakulum,  które wymaga odnowienia, tzn. pozłocenia o wartości ok. 15 tys zł. Jeżeli byłyby rodziny albo firmy,  które mogłyby w jakiś sposób pomoc w tych inwestycjach bardzo byłbym wdzięczny.

2. Słowo Boże dzisiejszej niedzieli koncentruję nasze myśli na upomnieniu braterskim. Napomnienia czy donosy źle nam się kojarzą. Nie lubimy przecież być upominani, a przed donoszeniem odczuwamy wstręt. A oto Jezus pozostawia nam polecenia: „Idź i upomnij… Donieś…”. Jak realizować to, co w pierwszym odczuciu nie jest dla nas przyjemne?
Napominanie jest naszym obowiązkiem, ponieważ stanowi ono sposób na ratowanie błądzącego brata czy zagubionej siostry. Przykazanie wzajemnej miłości przynagla nas do odpowiedzialności za drugiego człowieka, łącznie z troską o jego zbawienie. Prorok Ezechiel staje się stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dzieci. Nie może milczeć, ponieważ odpowiedzialność za śmierć grzesznika spadnie na niego (I czytanie).
Ta troska każe nam starać się sprowadzić bliźniego ze złej drogi. Jeżeli jednak, korzystając z daru wolności, odrzucać on będzie wszelkie słowo zbawiennego napomnienia i okazywanego miłosierdzia, to wspólnota powierza go Bogu Ojcu, który może dokonać rzeczy niemożliwych dla sprowadzenia zbłąkanej owcy. Kościołowi natomiast pozostaje z żywą wiarą modlić się o jego dobro. Modlitwa jest wspólnototwórczym darem, sprawiającym, że Jezus wciąż jest obecny w Kościele.Chrystusowe „donieś” Kościołowi jest więc zaleceniem modlitwy wobec siebie nawzajem. To jest największy wyraz wzajemnej miłości, która jest więzią jednoczącą wspólnotę. Napomnienie, a nawet doniesienie, jeżeli bierze początek w miłości, „nie wyrządza zła bliźniemu”, lecz „jest doskonałym wypełnieniem Prawa”. Dlatego mamy być dłużnikami miłości (II czytanie). To właśnie miłość przynagla do życzliwego zainteresowania się swoim bliźnim.

3. W przyszłą niedzielę modlić będziemy się w intencji naszego  Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie. Również  kolekta przyszłej niedzieli będzie przeznaczona na nasze Seminarium. W tym przed kościołem odbywać się będzie zbiórka charytatywna do puszek na Caritas.

4. W środę zapraszam na nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy o godz.18.00. W środę również z racji 13 dnia miesiąca zapraszam  na nabożeństwo fatimskie z procesją ze świecami po Mszy św.

5. Za dwa tygodnie w środę , 27 września, po Mszy św. wieczornej o godz. 18.00 zapraszam wszystkich wyjeżdżających  na pielgrzymkę do Rzymu.

6. W najbliższą sobotę, 16 września, zapraszam na Mszę św. o godz. 18.00 młodzież klas II gimnazjum i 7 klasy podstawowej wraz z rodzicami, która rozpocznie przygotowanie do sakramentu bierzmowania.

7. Natomiast w niedzielę przyszłą po Mszy świętej o godz. 11.30 odbędzie się w spotkanie dla rodziców, których dzieci w tym roku szkolnym mają przystąpić pierwszy raz do spowiedzi i Komunii świętej.

8. W tym tygodniu przypadają wspomnienia:

• w środę – św. Jana Chryzostoma, biskupa i doktora Kościoła;
  • w czwartek – Podwyższenie Krzyża Świętego;
  • w piątek – Najświętszej Maryi Panny Bolesnej;
  • w sobotę – Świętych Korneliusza i Cypriana.

9. Polecam prasę katolicką: jest nowy numer Pielgrzyma, dla dzieci Mały Pielgrzym oraz dwutygodnik W Rodzinie. W najnowszym wydaniu dwutygodnika "Pielgrzym" przeczytać można poruszający i niezwykle optymistyczny tekst zatytułowany "Razem możemy więcej". Autorki reportażu odwiedziły miejsca, które dotknęła sierpniowa nawałnica i pokazały, jak w sytuacjach kryzysowych zachowują się ludzie. Były poruszone solidarnością i ogromnym sercem osób, które niosły bezinteresowną pomoc tragicznie poszkodowanym.

10. Wszystkim tym, którzy w bieżącym tygodniu obchodzą imieniny, urodziny, oraz wszelkie jubileusze i rocznice, składam najserdeczniejsze życzenia: zdrowia, wielu łask Bożych oraz wszelkiej pomyślności - „Szczęść Boże”.

ks. Wieslaw Herold - proboszcz parafii