1. W sierpniu łączymy się z Papieżem w modlitwie: Aby artyści naszych czasów poprzez dzieła swojego geniuszu pomagali wszystkim odkrywać piękno świata stworzonego.

2. Dzisiejszą niedzielę obchodzimy jako święto Przemienienia Pańskiego. To zaproszenie, aby wraz z Apostołami Piotrem, Jakubem i Janem doświadczyć mocy Jezusa Chrystusa i z entuzjazmem dzielić się Ewangelią z ludźmi, którzy zagubili sens wiary i życia. Jest ono również zaproszeniem do prowadzenia intensywnego życia wewnętrznego, poznawania Pana Boga na drodze sakramentów i modlitwy.

3. W dzisiejszą niedzielę mocą osobistej wiary uczestniczymy w doświadczeniu Apostołów, oglądających na górze Tabor chwałę Syna Bożego. Biel szat Chrystusa wyraża Jego Bóstwo, świętość, bezgrzeszność, natomiast obłok symbolizuje tajemnicę Boga, która wymyka się ograniczonemu poznaniu naszego rozumu i zmysłów. Blask chwały Chrystusa ukazuje godność, piękno i świętość, które Bóg złożył w duszach nas wszystkich - Jego synów i córek. Przyjmując coraz głębiej Jego słowo do swego życia i jednocząc się z Nim w Eucharystii, stopniowo pozwalamy, by zajaśniał w nas Jego obraz, który w przyszłym życiu osiągnie swoją pełnię.
Każdy z nas jest wezwany do tego, aby wraz z Piotrem, Jakubem i Janem wstąpić na górę przemienienia, czyli wejść w zażyłą relację z Jezusem. Tam ujrzeć możemy prawdziwe Jego Oblicze. Tam pragnie On każdemu z nas powiedzieć: „Nie lękaj się!”. Przepaść pomiędzy człowiekiem i Bogiem została zasypana. Choć wszyscy jesteśmy grzeszni i bliskie nam są słowa Izajasza, to dzięki objawionej w Jezusie miłości każde z Nim spotkanie jest dla nas źródłem życia. Pozwólmy Mu, aby cud przemienienia stał się także naszym udziałem.

4. W środę przypada w liturgii święto św. Teresy Benedykty od Krzyża (Edyty Stein), dziewicy i męczennicy, patronki Europy.

5. W czwartek uroczystość św. Wawrzyńca, diakona i męczennika, głównego patrona naszej diecezji.

6. Przyszła niedziela to 13 dzień miesiąca. Zapraszam na nabożeństwo Fatimskie oraz procesję światła ze świecami wyjątkowo o godz. 21.00, aby w ten sposób w miesiącu sierpniu połączyć się z naszymi pielgrzymami idącymi na Jasną Górę w godzinie Apelu Maryjnego.

7. Również za tydzień, jak w każdą drugą niedzielę  miesiąca, zapraszam do modlitwy, do miłosierdzia Bożego za przyczyną św. Faustyny Kowalskiej o wytrwałość w budowie kościoła, byśmy doczekali szczęśliwego dnia jego konsekracji oraz w intencji wszystkich  ofiarodawców i darczyńców. Kolekta z tego dnia przeznaczona jest inwestycje związane z budową kościoła.

8. Zapraszamy do codziennej duchowej łączności z pielgrzymami, którzy pieszo podążają do tronu Królowej Polski na Jasnej Górze. W czasie trwania pielgrzymki codziennie pamiętajmy o nich w naszych modlitwach.

9.Jest jeszcze kilka wolnych miejsc na pielgrzymkę do Rzymu od 30 września do 8 października.

10. Są do odbioru zdjęcia grupowe i indywidualne dzieci I Komunijnych  po każdej Mszy św.

11. Wszystkim tym, którzy w bieżącym tygodniu obchodzą imieniny, urodziny, oraz wszelkie jubileusze i rocznice, składamy najserdeczniejsze życzenia: zdrowia, wielu łask Bożych oraz wszelkiej pomyślności. Wszystkim wyjeżdżającym na wakacje oraz przebywającym w Borach Tucholskich życzę, aby wakacje były miłym wypoczynkiem,  a zarazem czasem pełnym dobra i wzrostu duchowego - „Szczęść Boże”.

12. U ministrantów przed kościołem można nabyć czasopisma: Pielgrzym,  Mały Pielgrzym,  W rodzinie,  Radio Maryja,  Wzrastanie i List naszej Pani.

• W najnowszym numerze dwutygodnika "Pielgrzym" przeczytać można, między innymi, artykuł ks. Piotra Lipkowskiego, zatytułowany 'Kwiatki dla Maryi'. Autor, wieloletni pielgrzym, opowiada o niezwykłym przeżyciu, jakim jest pielgrzymka na Jasną Górę.
  • Polecamy też gorąco tekst ks. Adama Rybickiego, zatytułowany „Od pokusy do świętości". Autor w szczery i odważny sposób pisze o tym, że ksiądz, podobnie jak każdy człowiek, nie jest wolny od wielu pokus, które prowadzą do grzechów, co z kolei doprowadza do cierpienia.
  • · Są też stałe pozycje gazety; felietony, najnowsze informacje z różnych dziedzin nauki, techniki i zdrowia. Przepisy kulinarne. Przypominamy też o konkursie, w którym nagrodą jest pielgrzymka do Fatimy. Wszystkie szczegóły znajdują się "Pielgrzymie", gorąco polecamy najnowszy numer.