1. W lipcu łączymy się z Papieżem w modlitwie: Aby nasi bracia, którzy oddalili się od wiary, mogli również za sprawą naszej modlitwy i ewangelicznego świadectwa odkryć na nowo bliskość miłosiernego Pana i piękno życia chrześcijańskiego.

2. Na kanwie dzisiejszych czytań mszalnych zadajmy sobie pytanie: czy moja miłość dojrzewa ?
W swoich oczekiwaniach wobec ludzi Pan Bóg jest „długodystansowcem”. Patrzy w najdalszą przyszłość. Nie postępuje jak człowiek, który jest niewolnikiem słowa „natychmiast”, a czekanie traktuje jak katorgę.
Autora Księgi Mądrości zachwyca Boża długomyślność. Potężny i mądry Pan realizuje swe plany bez pośpiechu, pozwalając dojrzewać dobru i złu w świecie. Nie spieszy się z karaniem, lecz daje czas na nawrócenie. Traktuje człowieka z wielką łagodnością (I czytanie). Czasami bierzemy to za obojętność lub słabość Boga, ale tak nie jest. Cierpliwość Pana służy wyłącznie przemianie naszego serca. Co więcej: Bóg nie tylko oczekuje, że będziemy miłować innych, ale pomaga nam wyzwalać się ze słabości. Posyła swego Ducha, by wspierał wewnętrzną przemianę i prowadził nas do komunii ze Stwórcą (II czytanie). Uczy modlitwy, która buduje trwałą więź i sprawia, że dojrzewamy w miłości.
Dzisiejsza Ewangelia niesie nadzieję, chociaż zawiera poważne ostrzeżenie przed lekkomyślnym rozrastaniem się chwastów. Sąd nadejdzie, a wraz z nim kres nieprawości. Chwasty, które zdają się przytłumiać łany pszeniczne, nie zawłaszczą całego pola. Bóg pozwala, by w świecie, w nas samych rosło jedno i drugie, ale przyjdą żniwa. Chwasty i pszenicę czeka odmienny los.
Rośnijmy zatem, dzięki cierpliwości Boga, aż do czasu, który On określi, starając się wypleniać zło z własnego serca i zabiegając o pszenicę. Niech żaden rozwój chwastów nie osłabia w nas ducha: Bóg jest cierpliwy i miłosierny. On jest spichlerzem dla pszenicy i ogniem dla chwastów.

3. Dzisiaj – z racji święta św. Krzysztofa i Jakuba - ogarniamy modlitwą kierowców, przewodników, podróżujących i pielgrzymów. Błogosławieństwo kierowców i ich pojazdów po każdej Mszy św. przed kościołem.

4. W najbliższy wtorek, 25 lipca, obchodzimy święto św. Jakuba Apostoła. Parafia św. Jakuba Ap. obchodzić będzie swój odpust parafialny. Suma odpustowa zostanie odprawiona o godz. 17.00. Z tej racji w naszym kościele Msza św. rano o godz. 9.00.  Również w czwartek i piątek Msza św. rano o godz. 9.00.

5. W środę, 26 lipca, w liturgii wspominamy św. Joachima i św. Annę, rodziców Najświętszej Maryi Panny. Pamiętajmy w tym dniu o  naszych rodzicach i dziadkach – tych żyjących i tych,  którzy odeszli  do wieczności.

6. W środę zapraszam również na Nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy o godz. 18.00.

7. W tym tygodniu przypadają wspomnienia:

• 24 VIIśw. Kinga (1234-1292), córka króla węgierskiego Beli IV, żona polskiego księcia Władysława Wstydliwego,
  • 26 VIIśw. Joachim i św. Anna, rodzice Najświętszej Maryi Panny 29 VIIśw. Marta, siostra Łazarza i Marii,
  • 29 VIIśw. Marta, siostra Łazarza i Marii.

8. Dzisiaj, ok. godz. 19.00, zaraz po wieczornej Mszy św. w plebanii przy parafii Bożego Ciała odbędzie się spotkanie dla uczestników Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę. Zachęcam młodzież i dorosłych do przeżycia takich rekolekcji w drodze.

9. W Chojnicach, w drugi weekend września w hali Ośrodka Sportu i Rekreacji odbędą się rekolekcje, które poprowadzi  ks. Santiago Martin z Madrytu. Jest on założycielem międzynarodowej wspólnoty Franciszkanie Maryi, autorem około 20 książek, członkiem Papieskiej Rady ds. Rodziny. Jako dziennikarz towarzyszył Janowi Pawłowi II w większości pielgrzymek. Informacje o rekolekcjach i zapisach dostępne są pod numerami telefonu 723 531 931; 514 662 444 . Istnieje możliwość wcześniejszego zapisu.

10. Wszystkim wyjeżdżającym na wakacyjne kolonie, obozy i urlopy, a także przebywającym do nas w Bory Tucholski życzę,  aby był to czas wypoczynku i rekreacji, a nade wszystko  osobistej  zadumy nad sobą

11. Wszystkim tym, którzy w bieżącym tygodniu obchodzą imieniny, urodziny, oraz wszelkie jubileusze i rocznice, składamy najserdeczniejsze życzenia: zdrowia, wielu łask Bożych oraz wszelkiej pomyślności - „Szczęść Boże”.