1. W lutym łączymy się z Papieżem w modlitwie: Aby ludzie przeżywający próby, zwłaszcza ubodzy, uchodźcy i spychani na margines, spotykali się z przyjęciem i znajdowali wsparcie w naszych wspólnotach.

2. Dzisiaj rozpoczynamy 50. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Kościół wzywa nas do szczególnej indywidualnej i wspólnotowej modlitwy oraz do abstynencji, którą możemy ofiarować Panu Bogu jako wynagrodzenie za grzechy pijaństwa innych osób lub z prośbą o uwolnienie od tego nałogu bliskich czy znajomych.

3. Przed nami czas Wielkiego Postu. Kończy się tegoroczny karnawał. 1 marca  przypada Środa Popielcowa. Pamiętajmy, że w Popielec obowiązuje post ścisły, polegający na wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych i spożyciu jednego posiłku do syta w ciągu dnia. Pozostałe posiłki muszą zostać ograniczone co do ilości. Ten post obowiązuje wszystkich pomiędzy 18. a rozpoczęciem 60. roku życia. Pozostałych wiernych zachęcamy także do czynnego włączenia się w ten wielki akt pokutny, na miarę ich możliwości. Przypominamy, że wszystkich od 14. roku życia obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

4. Msze św. z błogosławieństwem popiołu i posypaniem naszych głów będą o godz. 16.00  i  17.00. Rozpoczną się także kwartalne dni modlitw o ducha pokuty

5. W tygodniu przypadają Dni Eucharystyczne:
pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca.

6. Chorych odwiedzę w I piątek od 10.00  do ok. 14.00

7. Również w piątek rozpoczniemy rozważania Drogi Krzyżowej, która, jak co roku, będzie wspólna dla wszystkich w naszym kościele  o godz. 17.00 (rozważania będą prowadzić dzieci, młodzież i dorośli z poszczególnych grup parafialnych).

8. W sobotę (4 marca) przypada Dzień skupienia kapłanów o godz. 11.00 w Bazylice katedralnej Nabożeństwo pokutne dla kapłanów diecezji pelplińskiej pod przewodnictwem Biskupa Diecezjalnego Ryszarda Kasyny.

9. W I sobotę miesiąca akcja modlitewna PROMIENIE MIŁOSIERDZIA zaprasza na godz. 15.00 na Koronkę do Miłosierdzia Bożego, którą odmówimy w Parku za Urzędem Gminy. Modlić się będziemy za samorządowców Gminy i Powiatu

10. W sobotę, 4 marca, w liturgii czcimy św. Kazimierza polskiego królewicza,

11. W najbliższą  niedzielę (5 marca) rozpoczniemy również Gorzkie Żale o godz. 16.00 z rozważaniem kazań pasyjnych. Bezpośrednio po tym nabożeństwie Msza św. recytowana.
Za udział w Gorzkich Żalach i Drodze Krzyżowej można uzyskać odpust zupełny.

12. Młodzież przygotowująca się do Sakramentu Bierzmowania uczestniczy we Mszy św. o godz. 17.00 w każdą sobotę (po Mszy św. spotkanie).

13. Młodzież która pragnie zawrzeć w tym roku sakrament Małżeństwa, a nie ukończyli Kursu Przedmałżeńskiego w ramach katechizacji szkolnej, zapraszam już dzisiaj do kościoła św. Bartłomieja w Tucholi  w dniu 4 marca br. po Mszy św. o godz. 17.00 (sobotę przed I niedzielę Wielkiego Postu).

14. Zachęcam do lektury nowego numeru dwutygodnika „W Rodzinie” i „Pielgrzyma” oraz innych czasopism,  które można nabywać u ministrantów.

15. Wszystkim tym, którzy w bieżącym tygodniu obchodzą imieniny, urodziny, oraz wszelkie jubileusze i rocznice, składam serdeczne życzenia: zdrowia, wielu łask Bożych oraz wszelkiej pomyślności – „Szczęść Boże”.