1. W grudnia łączymy się z Papieżem w modlitwie: Aby we wszystkich częściach świata zniknęła plaga, jaką jest werbowanie dzieci żołnierzy.

2. Dzisiejsze czytania mają bardzo społeczny wymiar. Oczekiwanie na przyjście Pana jest przecież nadzieją dla całego świata.
Trudno jest znaleźć w historii okres stałego pokoju. Jest ona pełna wojen, cierpienia, agresji, przemocy – obecnych także w XXI w. Pomimo rozwoju wiedzy, technologii, troski o prawa człowieka czy istnienia ONZ-etu – nadal jesteśmy daleko od ideału. Dlaczego?
Brak pokoju to nie tylko problem militarny czy polityczny. On dotyka naszej natury uszkodzonej grzechem pierworodnym. Zraniony człowiek łatwo podda się złu. Zignoruje dobro. Będzie raczej cyniczny i wyrachowany niż pełen poświęcenia i empatii, czyli zdolności rozumienia innych.
Tymczasem to Pan Bóg przynosi pokój. Jestem pewien, że miliony chrześcijan doświadczają go w swoich sumieniach czy rodzinach. Prorok Izajasz mówi dziś o pokoju, który obejmie cały świat. Sprawi że to, co niosło śmierć, będzie dawało życie. Nawet świat zwierząt będzie wolny od hierarchii opartej na łańcuchu pokarmowym. „Pokój zakwitnie, kiedy Pan przybędzie” – poucza nas dziś Psalm 72.    Spodziewamy się, że Bóg spełni to, co zapowiedział. Warunkiem pokoju nie jest jednak tylko interwencja Pana. On rodzi się w człowieku. Pierwszym krokiem do odnowy rodzin, środowisk pracy czy sumień zrujnowanych brakiem pokoju jest nawrócenie. Dziś Jan Chrzciciel wzywa do niego. Mówi, że człowiek, który prosi Pana Boga o miłosierdzie i oczyszczenie, powinien wydać w swoim życiu dobre owoce.
Może więc Twoje decyzje, słowa i uczynki będą udziałem w spłacie długu, który przez grzech obciąża każdego z nas?

3. W dzisiejszą niedzielę przypada też XVII Dzień modlitw i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie. Z polecenia władzy duchownej specjalną zbiórką do puszek przed kościołem wspieramy Fundusz Pomocy Kościołowi na Wschodzie.

4. Wszystkich parafian, a nade wszystko dzieci Komunijne i najmniejsze z  lampionami oraz młodzież do Bierzmowania zapraszam do licznego udziału w roratach, które odprawiamy codziennie od poniedziałku do piątku o godz. 17.00.

5. W najbliższy wtorek, 6 grudnia, wspominamy w kościele św. Mikołaja,  który biskupa zyskał  sławę i cześć dzięki wyjątkowej dobroci i mądrości. Tego dnia tradycyjnie obdarujemy prezentami wszystkie dzieci.

6. W środę zapraszam na nowennę do Matki Bożej Nieustającej o godz. 17.00 .

7. W czwartek (8 grudnia) przypada uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. W tym dniu zapraszam do odnowienia Adopcji Duchowej Dziecka Poczętego osób,  które są już w grupie modlących się oraz te osoby,  które wrażą taką gotowość (do środy można zgłaszać swoją deklarację w biurze parafialnym). Zapraszam na wspólną Mszę św. o godz. 17.00 również dzieci przygotowujące się do I Komunii św., które otrzymają poświęcone medaliki Niepokalanej.

8. Tego dnia przypada też 4 rocznica ingresu Księdza Biskupa Diecezjalnego Ryszarda Kasyny do Bazyliki katedralnej. Ogarnijmy modlitwami naszego Księdza Biskupa wypraszając Boże błogosławieństwo i opiekę Matki Bożej na długie lata posługi pasterskiej dla Kościoła pelplińskiego.

9. W tym tygodniu przypadają wspomnienia:

• 4 XII – św. Jan Damasceński
    • 6 XII – św. Mikołaja
    • 7 XII – św. Ambroży
    • 9 XII – św. Jan Diego

10. Młodzież przygotowująca się do Sakramentu Bierzmowania uczestniczy we Mszy św. w piątki o godz. 17.00.

11. Caritas Diecezji Pelplińskiej pragnie włączyć się, wzorem lat ubiegłych, w ogólnopolską akcję „Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom”. Od II Niedzieli Adwentu (4 grudnia) rozprowadzać będziemy świece na stół wigilijny: małe świece w cenie minimalnej  od 6 zł. za sztukę.

12. W przyszłą niedzielę, 2 niedzielę miesiąca, zapraszam do wspólnej modlitwy do miłosierdzia Bożego w intencji budowy świątyni oraz wszystkich ofiarodawców i darczyńców. Polecajmy ten cel modlitwom i ofiarności na miarę możliwości.

13. Spowiedź adwentowa w naszej parafii odbędzie się (z udziałem księży dekanatu tucholskiego) we wtorek, 20 grudnia  od godz. 16,oo  do  18,oo (z przerwą od godz. 17,oo do 17,30).

14. Spotkanie opłatkowe dla Wspólnot naszej parafii, na które serdecznie zapraszam, odbędzie się w poniedziałek,  12 grudnia,  o godz. 18.oo.

15. Są jeszcze wolne miejsca na wyjazd do Rygi – stolicy Łotwy, na Europejskie Spotkanie Młodych. Koszt 220zł i 50 euro. Zapisy do piątku, 9 grudnia w biurze parafialnym.

16.W Biurze Parafialnym można zamawiać i rezerwować intencje mszalne na rok 2017, a także zaopatrywać się w opłatek wigilijny.

17. Przed kościołem u ministrantów można nabyć „Pielgrzyma”, dla dzieci „Małego Pielgrzyma”,  dwutygodnik  „W rodzinie”, „List naszej Pani”, „Wzrastanie”, „Misjonarza”  oraz  inne czasopisma o tematyce misyjnej i młodzieżowej.

18. Wszystkim tym, którzy w bieżącym tygodniu obchodzą imieniny, urodziny, oraz wszelkie jubileusze i rocznice, składam najserdeczniejsze życzenia: zdrowia, wielu łask Bożych oraz wszelkiej pomyślności.