1.W  grudniu łączymy się z Papieżem w modlitwie: Aby dzieci i młodzież były zwiastunami Ewangelii i aby w swej godności były zawsze szanowane i chronione przed wszelką przemocą i wyzyskiem.
2.W dzisiejszą niedzielę,  tj. drugą niedzielę miesiąca, modlimy się o szczęśliwą budowę kościoła oraz w intencji wszystkich ofiarodawców.  Kolekta  - na miarę możliwości  - przeznaczona jest również na budowę kościoła. Za modlitwę do miłosierdzia Bożego o łaskę wytrwania w budowie,  za modlitwę w intencji wszystkich ofiarodawców oraz  składaną ofiarę składam serdeczne Bóg zapłać.
3.To już połowa Adwentu. W tym tygodniu, a dokładnie od soboty, 17 grudnia, wkroczymy w okres bezpośredniego przygotowania do uroczystości Bożego Narodzenia. Niedziela dzisiejsza nosi nazwę Gaudete – „Radujcie się!”. Nazwa ma swoje źródło w Biblii, w znanym nam tekście świętego Pawła do Filipian  -  „Radujcie się zawsze w Panu, raz jeszcze powtarzam: radujcie się! Pan jest blisko”.
4.Na roraty od wtorku do piątką zapraszam całą rodzinę parafialną (dzieci,  młodzież i dorosłych) o godz. 18,oo, ponieważ od poniedziałku rozpoczynamy pomoc w konfesjonale w parafiach naszego dekanatu. Msze święte wieczorne i nabożeństwa od tego tygodnia,  aż do Bożego Narodzenia będą wieczorem o godz. 18,oo.
5.W dzisiejszej Ewangelii uderza nas pełna pokory, a zarazem wielkiej pasji, postawa Jana Chrzciciela. Zaprzecza on, jakoby miał być Mesjaszem, zaprzecza, jakoby był wielkim prorokiem Eliaszem, i nawet nie chce być poczytany w ogóle za proroka. Zgadza się być jedynie „głosem” proroka: „Jam głos wołającego na pustyni: «prostujcie drogę Pańską»”. Oto jak uniża się aż trzy razy wobec innych, a następnie także i wobec Tego, którego przyjście zapowiada, gdy wyznaje, iż „nie jest godny odwiązać rzemyka u Jego sandała”, nie jest godny być Jego sługą.
Owa skromność nie gasi jednakże w Janie jego pragnienia, „by wszyscy uwierzyli przez niego” w Jezusa, Zbawiciela.Podobnie jak Jan Chrzciciel, także i my otrzymaliśmy Ducha Świętego podczas chrztu św., w sakramencie bierzmowania i otrzymujemy Go ciągle, gdy modlimy się o Niego. Trzecia Osoba Trójcy Świętej uzdalnia nas do wyznawania, że Jezus jest Panem i Zbawicielem.  Chrystus
udziela nam swego Ducha i posyła nas, abyśmy włączyli się aktywnie w dzieło nowej ewangelizacji świata, do której tyle razy wzywał bł. Jan Paweł II. Nikt z nas nie powinien gasić w sobie owego Ducha i ograniczyć się jedynie do postawy odbiorcy środków zbawienia. Przeciwnie, każdy jest wezwany, aby okazać się odpowiedzialnym za zbawienie braci i sióstr. Oby ktoś uwierzył przeze mnie w Chrystusa, oby ktoś uwierzył przez nas – oto moje i nasze zadanie w tym adwencie.
6.Dzisiaj rozpoczynamy też Kwartalne dni modlitw o chrześcijańskie życie ro-dzin. Trosce o trudną codzienność naszych rodzin niech towarzyszy modlitwa, także ta wspólnotowa domowego Kościoła. Nie lekceważmy współczesnych za-grożeń i zorganizowanych ataków wrogów rodziny. Jest ona przecież pierwszym, podstawowym i naturalnym środowiskiem chrześcijańskiego wychowania i przekazywania wiary.
7.Każdego  13 dnia miesiąca zapraszam serdecznie na nabożeństwa Fatimskie, które  od maja do października odprawiane są o godz. 21,oo  w połączeniu z Apelem Maryjnym i procesją światła dookoła kościoła.  Od listopada do kwietnia nie ma procesji i Apelu wieczornego. W tym okresie nabożeństwo Fatimskie od-bywa się w kościele  w połączeniu ze Mszą św. wieczorną.
8.W tym tygodniu przypadają wspomnienia:
• we wtorek, 13 grudnia – święta Łucja. Jest patronką ociemniałych;
• w środę, 14 grudnia – święty Jan od Krzyża, żyjący w XVI wieku .
9.Spowiedź  adwentowa w naszej parafii z udziałem kapłanów naszego deka-natu odbędzie się w czwartek, tj. 15  grudnia   od godz. 16,oo.  do  godz.. 18,oo (z przerwą od godz. 17,oo.  do  17,3o).
10.Komitet Organizacyjny serdecznie zaprasza mieszkańców Ziemi Tucholskiej na obchody 30 rocznicy stanu wojennego: 13 grudnia o godz. 17.00 w koście-le p.w. Bożego Ciała. Msza św. z wprowadzeniem relikwii bł. Ks. Jerzego Popiełuszki; natomiast 15 grudnia o godz. 18.00 w Tucholskim Ośrodku Kultury – koncert „Dla wszystkich ten kraj stworzony”.
11.W Biurze Parafialnym można zaopatrywać się w opłatek wigilijny oraz za-mawiać intencje mszalne na rok 2012 r. Są jeszcze wolne intencje na najbliższe dni tego roku.
12.Przed kościołem można nabyć nowy numer „Pielgrzyma” i wznowiony miesięcznik „W rodzinie” oraz  inne czasopisma religijne o tematyce misyjnej i młodzieżowej. Są też  świece wigilijne,  które można nabyć u ministrantów  przed kościołem.
13.Wszystkim tym, którzy w tym tygodniu obchodzą imieniny, urodziny, oraz wszelkie jubileusze i rocznice, składam najserdeczniejsze życzenia: zdrowia, wielu łask Bożych oraz wszelkiej pomyślności -„Szczęść Boże”.