1.W listopadzie łączymy się z Papieżem w modlitwie: Za wschodnie Kościoły katolickie, aby ich czcigodna tradycja była znana jako duchowe bogactwo, cen-ne dla całego Kościoła.
2.Dzisiaj – w drugą niedzielę miesiąca – pragnę złożyć z głębi serca płynące Bóg zapłać za modlitwę do miłosierdzia Bożego za przyczyną św. Faustyny o wytrwanie w budowie naszej świątyni oraz za złożone na ten cel ofiary na tacę na miarę możliwości każdej rodziny. Dziękuję również serdecznie za naszą modlitwę dziękczynną w intencji wszystkich ofiarodawców,  a nade wszystko z parafii,  w których głosiłem słowo Boże, tj. Parafia Bożego Ciała oraz  św. Jakuba.
3.Dzisiejsza niedziela jest w Polsce Dniem Modlitw za Polonię Zagraniczną i jej Duszpasterzy. W szczególny sposób pamięcią obejmujemy Rodaków, zwłaszcza naszych bliskich, którzy żyją gdzieś w świecie, poza granicami Ojczyzny. Dzisiaj ta modlitwa jest niezwykle ważna i potrzebna. Po otwarciu naszych granic wielu Polaków wyjechało za chlebem. Inni wcześniej wyjechali za wolnością. Los wielu z nich na obczyźnie nie jest łatwy.
4.Być użytecznym i żyć owocnie – oto przesłanie dzisiejszej liturgii słowa Bo-żego. W czasie jednej ze swych pielgrzymek do Polski, bł. Jan Paweł II, chcąc zachęcić swych rodaków do śpiewu, powiedział takie słowa: „Mówi się, że aby śpiewać trzeba mieć głos, a ja mówię, żeby mieć głos trzeba śpiewać”. Wydaje się, że to drobna sprawa. Wielu spośród tych, których Bóg obdarzył talentem głosu, podczas liturgii Mszy św. nie śpiewa i nie kwapi się, aby w ten sposób oddać chwałę Bogu. Mając głos, nie używają go. Zakopują swój talent w ziemi. Inni, których głos nie musi być wcale lepszy od tych milczących, podejmują ry-zyko śpiewu na chwałę Bożą. Puszczają w ruch to, co od Boga otrzymali.  Przykład ze śpiewem to tylko drobna ilustracja, w jaki sposób wykorzystujemy rozliczne Boże talenty. Pan Bóg nie chce, abyśmy byli gnuśnymi, czyli leniwy-mi, bezczynnymi, bezowocnymi, nieużytecznymi, opieszałymi chrześcijanami. Ofiarowując nam liczne sposobności do czynienia dobra, oczekuje, że je wła-ściwie wykorzystamy. To są te talenty, które stają się naszym udziałem. Dyspo-nując nimi, możemy je zakopać w ziemię i w konsekwencji utracić, tak jak to uczynił gnuśny sługa z przypowieści. Możemy też, podejmując ryzyko działania i wierząc w Bożą pomoc, z wdzięcznością przyjąć to, co otrzymaliśmy: „Każ-demu bowiem, kto ma, będzie dodane, tak że nadmiar mieć będzie. Temu zaś,
kto nie ma, zabiorą nawet to, co ma” i wyrzucą go w ciemności, gdzie będzie płacz i zgrzytanie zębów.
5.W przyszłą  niedzielę odbędzie się w naszym kościele zbiórka na rzecz Po-mocy Kościołowi w Potrzebie. Czym jest organizacja Pomocy Kościele w Potrzebie – refleksją na ten temat podzieli się z nami ks. Sławomir Prabucki - Wicekanclerz Kurii Diecezjalnej w Pelplinie, którego serdecznie witamy w naszej parafii. Po Mszy św. będzie możliwość nabycia różańców z drewna oliwkowe-go,  Biblii i Katechizmu z których dochód będzie przeznaczony na ten cel.  
6.W środę zapraszam na nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy o godz. 17.00.
7.Za dwa tygodnie, w niedzielę 27 listopada kolekta przeznaczona będzie na Wyższe Seminarium Duchowne w Pelplinie.
8.W każdą niedzielę w ciągu roku przed Mszą św. o godz. 8.00 modlimy się za zmarłych polecanych w tzw. Wypominkach Rocznych, które można odnawiać i zamawiać w Biurze Parafialnym w godzinach urzędowania.
9.W Biurze Parafialnym można zamawiać intencje mszalne na ten rok, bo są jeszcze wolne intencje, a także rezerwować intencje na rok 2012.
10.Biuro Parafialne czynne jest w środę i czwartek przed Mszą św. od godz. 16,oo.  do  16,45  oraz  we wtorek,  piątek i sobotę tylko po Mszy świętej.
11.W przyszłą niedzielę,  XXXIV Zwykłą w  Roku Kościelnym zakończymy stary Rok kościelny. Ta ostatnia niedziela nazywa się też  uroczystością Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. Po sumie, czyli po Mszy św. o godz. 10,oo  przed  wystawionym Najświętszego Sakramentem odmówimy Litanię do Najświętszego Serca Pana Jezusa  oraz  Akt poświęcenia Sercu Jezusowemu.
12.W tym tygodniu przypadają wspomnienia:
• 16 XI – Najświętszej Maryi Panny Ostrobramskiej, najważniejszego sanktuarium maryjnego na Litwie, także bardzo bliskiego Polakom;
• 17 XI – św. Elżbiety Węgierskiej (1207-1231), zakonnicy, a najpierw żony Ludwika IV, landgrafa Turyngii, która po jego śmierci poświęciła się wychowaniu dzieci, modlitwie, uczynkom pokutnym i miłosierdziu, potem przywdziała habit tercjarki świętego Franciszka
• 18 XI – bł. Karoliny Kózkówny (1898-1914), dziewicy i męczennicy, która zginęła z rąk carskiego żołnierza na początku I wojny światowej, broniąc swojej czystości; jest patronką Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży (KSM) i Ruchu Czystych Serc);
• 19 XI – bł. Salomei (†1268), zakonnicy, córki Leszka Białego, która poślubiła węgierskiego księcia Kolomana, a po jego śmierci wstąpiła do klarysek).
13.Zachęcam do nabywania prasy katolickiej, którą można nabyć  u ministrantów przed kościołem.
14.Wszystkim tym, którzy w bieżącym tygodniu obchodzą imieniny, urodziny, oraz wszelkie jubileusze i rocznice, składam najserdeczniejsze życzenia: zdrowia, wielu łask Bożych oraz wszelkiej pomyślności - „Szczęść Boże”.

ks. Wiesław Herold - proboszcz parafii